Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

Χθες το καθάρισα και έριξα wd40. Έβαλα την λάμπα χωρίς να την στριψω και τελικα σήμερα άναψε μόνη της. Μάλλον στεγνωσαν οι επαφές συν το ότι σταμάτησε το βραχυκύκλωμα. Μια χαρά. Απλα τώρα έχω μια aqua blue και μια blue special. Φωτίζει λιγο λευκό. Έχω καβατζα και μι purple. Να αλλάξω την λευκή?

Link to comment
Share on other sites

Η αριστερή επαφή 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μετά από μια γενική ανανέωση ήρθε καινούργιος κάτοικος στο ενυδρείο και είναι σαν μέλος της οικογένειας. Pomacanthus imperator... ? Φωτογραφίες αύριο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σαν ζωγραφιά ο ψαρής!

Πανέμορφος!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιποοοον. Ταΐζω δύο τρεις φορές κατεψυγμένο μιξ, κόκκο και σπιρουλινα φυλλαράκι. Αλλά εκτός του μεγάλωσε η άλγη στους βράχους παρατήρησα σήμερα κάτι μικρά άσπρα '' έντομα''? Να τα πω; πλαγκτόν; ψείρες; δεν ξέρω κάτι τέτοιο πάντως που δεν το είχα και δεν το πιάνει η φωτογραφική. Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Λοιποοοον. Ταΐζω δύο τρεις φορές κατεψυγμένο μιξ, κόκκο και σπιρουλινα φυλλαράκι. Αλλά εκτός του μεγάλωσε η άλγη στους βράχους παρατήρησα σήμερα κάτι μικρά άσπρα '' έντομα''? Να τα πω; πλαγκτόν; ψείρες; δεν ξέρω κάτι τέτοιο πάντως που δεν το είχα και δεν το πιάνει η φωτογραφική. Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι; 

 

IMG_20201020_141656~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον! 

Από τι βλέπω όμως αποτελούν τροφη για αλλά είδη στο ενυδρείο οπότε δεν κάνω κάτι για την μείωση τους; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθές έβαλα ένα Πικάσο μικρό. Δυστυχώς όμως τα κλουνακια του έκαναν ντου και σε ένα λεπτό κρύφτηκε και δεν ξανά εμφανίστηκε. Ήταν πολύ μικρός τελικά και μάλλον επειδή τα άλλα είναι πολύ καιρό μαζί πρέπει να βάζω μεσαία ή μεγάλα ψάρια μόνο. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοντά στον αυτοκράτορα και τις μεγάλες μερίδες φαγητού που ρίχνω μεγάλωσε και η Ντορυ. Μάλιστα σχεδόν τον πέρασε σε λίγες μέρες. Η ανεμώνη αν και μεγάλο βήμα φαίνεται να αντέχει και χωρίς ιδιαίτερο φωτισμο.Αν την γλιτώνε και ο Πικάσο θα μασταν κομπλέ. Ελπίζω ο επόμενος κάτοικος να έχει καλύτερη τύχη 

IMG_20201107_213755.jpg

IMG_20201107_213718.jpg

IMG_20201107_213721.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η πεταλούδα πάνω δεξιά είχε την ατυχία και ένα σημάδι στο πλάι οπότε δεν τα κατάφερε να βγάλει την πρώτη μέρα. Παρά την πολύ καλή προσαρμογή. ?

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου πάει μάλλον η πεταλούδα είναι η δεύτερη που χάνω... Τι να βάλω ρε παιδιά δεύτερο αγγελοψαρο ή tang? Θα έχω σκοτωμους; 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την σημερινή αλλαγή νερού έβαλα την αεροτουρμπινα πίσω δεξιά και άλλαξα την εξαγωγή του νερού του σκιμερ να χτυπάει στο πλάι πίσω, οπότε δεν θολώνει μπροστά από τις μπουρμπουληθρες... ? 

Η πλάκα είναι ότι μου έχει χαρίσει ο φίλος Μίμης από αρχές Οκτώβρη μια ανεμώνη bubble η οποία αντέχει χωρίς ειδικές τροφές και ότι ΝΑΝΑΙ φωτισμό. Βέβαια δεν αναπαράγεται αλλά ανοίγει και δεν έχει πεθάνει. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον έχω καλή βιολογία και κάποιους μικρό οργανισμούς που την καλύπτουν στην διατροφή. 

Ααα και μάλιστα έπεσε το κοχύλι στο οποίο έχει κολλήσει και έκατσες όρθιο ρε παιδιά σαν βάζο με λουλούδι ανθισμένο. 

IMG_20201213_185401.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, saxlina said:

σαν βάζο με λουλούδι ανθισμένο

Πράγματι!

Να χαίρεσαι τους ψάρακες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συχαριστώ φίλε να σαι καλά 

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη ζωντάνεψε τελικα μετά την αλλαγή νερού και την κυκλοφορία που είναι πιο ομαλή οπότε άρχισε τις βόλτες. Εκεί που ήταν χαμηλά άρχισε να ανεβαίνει σε αναζήτηση φωτός λογικά. Σήμερα ταισα κατεψυγμένο μικροπλαγκτον... Για να δούμε 

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2020 at 5:52 ΜΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

Επειδή δεν μου πάει μάλλον η πεταλούδα είναι η δεύτερη που χάνω... Τι να βάλω ρε παιδιά δεύτερο αγγελοψαρο ή tang? Θα έχω σκοτωμους; 

Τι σκέφτεσαι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...