Jump to content

Salt After ...X!!!


saxlina

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Ωραία κύριε διαχειριστα, ρίξε ένα σβήσιμο την τελευταία αν θες να μην την βλέπουμε. Αυτό μπορεί να χαλάσει την βιολογία, πχ αμωνια νιτρικά ?γενικά κάποιος θάνατος ?

 

Φυσικά και ότι ψωφάει σαπίζει μέσα στο ενυδρείο επιβαρύνει το βιολογικό φορτίο και πρέπει να απομακρύνετε ΑΜΕΣΑ!!!

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Mario έγραψε:

Οχι ενα σκουλικακι ειναι!!!! Αστο για λιπασμα!!!!!!! ;))))))

 

Να φανταστώ για πλάκα ή το εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε εννοείτε για πλάκα!!!!!! τι να φυτεύσει και καμιά λεμονιά με τόσο λίπασμα??? :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω και να το εννοούσε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Ωραία κύριε διαχειριστα, ρίξε ένα σβήσιμο την τελευταία αν θες να μην την βλέπουμε. Αυτό μπορεί να χαλάσει την βιολογία, πχ αμωνια νιτρικά ?γενικά κάποιος θάνατος ?

Γιατι να μην την βλεπουμε?Εαν μπορεις να το βγαλεις καλα θα κανεις γιατι μακροπροθεσμα πολλα δεν θα τα βλεπεις καν.

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα το πέταξα. Την φωτογραφία εννοώ... Τελοσπαντων για το αρχείο... 

Τέτοια μου λέτε και τρελαίνομαι. 

Πίσω Από την ωραία βιτρίνα κρύβεται η.... Άστα.... 

Μετρήσεις σήμερα 

NH3-4 8ppm API 

NO2 0,25 ppm API

Kh ανέβηκε 10,7 salifert 

NH3-4 0,50 ppm salifert 

NO2 0 ppm salifert 

Αλατοτητα 1023-24

 

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε κάποια θέματα για αρρώστιες ick κλπ ότι η αλατοτητα σε fo είναι χαμηλή 1020 ίσως και πιο κάτω ?

Εγώ έχω τώρα 1023 -1024 και έλεγα να το πάω 1025, νά το αφήσω ?

Ποιοι θα εχουνν πρόβλημα, τα ψάρια ή τα κοραλια.Η υποαλατοτητα κάνει καλό ή όχι σε θέματα ανοσοποιητικου... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Διάβασα σε κάποια θέματα για αρρώστιες ick κλπ ότι η αλατοτητα σε fo είναι χαμηλή 1020 ίσως και πιο κάτω ?

Εγώ έχω τώρα 1023 -1024 και έλεγα να το πάω 1025, νά το αφήσω ?

Ποιοι θα εχουνν πρόβλημα, τα ψάρια ή τα κοραλια.Η υποαλατοτητα κάνει καλό ή όχι σε θέματα ανοσοποιητικου... 

Στα ψαρια δεν θα εχεις θεμα αλλα οσο ποιο χαμηλα τα κοραλια θα εχουν θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το αφήνω έτσι και βλέπουμε στην πρώτη αλλαγή νερού.... 

Μετρήσεις σημερινές

NH3-4: 8PPM

NO 2: 0 PPM

NO 3: 0 PPM

KH: 10 

Παίζει να μην αρχίσε ακόμη ο κυκλος ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευα κι εγω αλλα δεν βλεπω να πεφτει..επειδη ειναι πολλα λιτρα?

φανταζομαι οτι οσο αργα πέφτει τοσο δυσκολα θα ανεβαινει ?/?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρωτα ψαρια ανθεκτικα εκτος απο κλοουν????
Βαζουμε μικροψαρα γκομπυ καρδιναλιους,wrase,μελανουρια τι ?εχουν καποια σειρα?
Και μετα μεγαλα?
Επισης διαβασα οτι οι περισσοτεροι προτιμουν ocean nutricions απο τροφες...
Καποια συγκεκριμένη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Παιδιά πρωτα ψαρια ανθεκτικα εκτος απο κλοουν????
Βαζουμε μικροψαρα γκομπυ καρδιναλιους,wrase,μελανουρια τι ?εχουν καποια σειρα?
Και μετα μεγαλα?
Επισης διαβασα οτι οι περισσοτεροι προτιμουν ocean nutricions απο τροφες...
Καποια συγκεκριμένη?

Τροφη τη μωβ για αρχη .Τωρα το ανθεκτικα ακολουθει το yellow tang το οποιο γουσταρο και πολυ.Δηλ εγω θα εβαζα και 3 για να γινει κοπαδι το οποιο ειναι απιστευτο το αποτελεσμα.Φυσικα εσενα τη σου αρεσει.Εχεις επιλογες μετα πολλες .

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει δηλαδη στην αρχη?

ελεγα για 2 -3 κλοουν και νταμσελ , ισως και αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+38+143&pcatid=143

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος saxlina έγραψε:

Μπαινει δηλαδη στην αρχη?

ελεγα για 2 -3 κλοουν και νταμσελ , ισως και αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+38+143&pcatid=143

Baganiela και damsel αστα καλυτερα ειναι ψαρια περιοχης κτητικα και οσο μποι τους λειπουν τοσο διαολοι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νίκο. Ειδικά με damsel μην μπλέξεις. Δεν θα έχεις ποτέ ηρεμία στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραία κι εγώ τα είδα ευκαιρία και τα παρήγγειλα. 

Link to comment
Share on other sites

Ή dro, dead rock only... :bbq:

 

Λοιπόν θα δούμε ας έρθουν και βλέπουμε. Ερώτηση :το 60αρι που έχω σκέφτηκα να το κάνω καραντινα. Οι ancistrus έφυγαν οπότε ταΐζω λαθρεπιβατες. 

Ο φίλος που θα μου δώσει τα κλοουνακια ξεστηνει.Αν το αδειάζω και πάρω μαζί με τα κλοουνακια το νερο και το υπόστρωμα του θα μπορέσω να τα στήσω στο δικό μου.?και να τα κρατήσω ώσπου να στρώσει το μεγάλο ?ή κατά την μεταφορά χαλάει η βιολογία κλπ ώστε θα είναι επικίνδυνο να ξαναμπούν τα ψάρια. Ούτως ή άλλως θα χρειαστώ καραντίνα. Ας είναι στρωμένη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Ή dro, dead rock only... :bbq:

 

Λοιπόν θα δούμε ας έρθουν και βλέπουμε. Ερώτηση :το 60αρι που έχω σκέφτηκα να το κάνω καραντινα. Οι ancistrus έφυγαν οπότε ταΐζω λαθρεπιβατες. 

Ο φίλος που θα μου δώσει τα κλοουνακια ξεστηνει.Αν το αδειάζω και πάρω μαζί με τα κλοουνακια το νερο και το υπόστρωμα του θα μπορέσω να τα στήσω στο δικό μου.?και να τα κρατήσω ώσπου να στρώσει το μεγάλο ?ή κατά την μεταφορά χαλάει η βιολογία κλπ ώστε θα είναι επικίνδυνο να ξαναμπούν τα ψάρια. Ούτως ή άλλως θα χρειαστώ καραντίνα. Ας είναι στρωμένη. 

Σκεψη σωστη αλλα με νεο αραγωνιτη γιατι ετσι και τον κουνησεις θα δεις τι θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αγοραστο ή βρασμένο που έχει κάτσει εκτός ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αλλαγή τροποποιηθηκε δύο polymnus και ένα melanourous....ευχαριστω τον Σταυρο στην Αβυσσο που καταλαβε την απειρια ΜΟΥ, και τον Νικο για τις τηλεφωνικες συμβουλες... 
Το θέμα είναι άλλο...
Ένα καλό νέο και ένα κακό... 
Το καλό νέο ότι τα τεστ API δείχνουν σωστά και για το θαλασσινό... 
Nh3-4 :8 ppm 
No2: 0. 50 ppm 
NO3: 0.5 ppm 
Που σημαίνει ότι από την αρχή που έστησα ήταν η αμμωνία στο φουλ, και βέβαια ο ζωντανός βράχος πεθανεεεεε.... Θα βάλω και φώτο να δείτε χρώμα. Αυτό εννοείται ήταν το κακό. 
Οπότε τζάμπα βακτήρια ρίχνω και μιλάμε και για ψάρια. 
Την Κυριακή ελπίζω να πέσει όταν ξαναμετρησω.
Εννοείται κόβω βακτήρια...  

Πιστευω οτι την πατησα απο την αμμο μου που ναι μεν την επλεινα και την εβρασα αλλα δεν ηταν καινουργια οποτε απο την αρχη ειχα τρελη αμμωνια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Τελικά η αλλαγή τροποποιηθηκε δύο polymnus και ένα melanourous....ευχαριστω τον Σταυρο στην Αβυσσο που καταλαβε την απειρια ΜΟΥ, και τον Νικο για τις τηλεφωνικες συμβουλες... 
Το θέμα είναι άλλο...
Ένα καλό νέο και ένα κακό... 
Το καλό νέο ότι τα τεστ API δείχνουν σωστά και για το θαλασσινό... 
Nh3-4 :8 ppm 
No2: 0. 50 ppm 
NO3: 0.5 ppm 
Που σημαίνει ότι από την αρχή που έστησα ήταν η αμμωνία στο φουλ, και βέβαια ο ζωντανός βράχος πεθανεεεεε.... Θα βάλω και φώτο να δείτε χρώμα. Αυτό εννοείται ήταν το κακό. 
Οπότε τζάμπα βακτήρια ρίχνω και μιλάμε και για ψάρια. 
Την Κυριακή ελπίζω να πέσει όταν ξαναμετρησω.
Εννοείται κόβω βακτήρια...  

Πιστευω οτι την πατησα απο την αμμο μου που ναι μεν την επλεινα και την εβρασα αλλα δεν ηταν καινουργια οποτε απο την αρχη ειχα τρελη αμμωνια...

Mην σταματησεις τα βακτηρια γιατι εδω θα ειναι το λαθος επισεις παρε το nite out https://www.google.gr/search?q=ammono+stop&client=firefox-b&biw=1366&bih=635&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjSjKei7f7RAhXHXRQKHRVdDfQQ_AUIBygC#tbm=isch&q=microbe+lift+stop+ammo&imgrc=XgAgrIaFrR5UNM:

Πολυ σωστα εκανες που επληνες τον αραγωνιτη.Μεχρι να σου ερθουν τα ψαρια θεωρω οτι θα εισαι οκ.Βαλε το σκιμερ στο full μαζι με ανθρακα και αντιφωσφωρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

και βέβαια ο ζωντανός βράχος πεθανεεεεε.

 

Τι εννοείς ότι πέθανε ο ζωντανός βράχος;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ δεν ξερω αν θα το παρω συντομα φιλος, το ξερω οτι θα επιταχυνει τα πραγματα αλλα εχω μεινει ταπι...ανκρακα και αντιφωσφωρο μπορω να βαλω στο εξωτερικο φιλτρο, και θα κοιταξω γι αυτο το σκευασμα να το βρω εδω καπου...

το καταστημα που εχω ξεκινησει μου ειπε οτι με τοση αμμωνια δεν υπαρχει περιπτωση να εζησε κατι στο βραχο...αλλωστε και το σκουληκι που μαζεψα τις προαλλες ειχε γινει ψητο...

θα βαλω μια φωτο να δειτε πως εχει αλλαξει το χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...