Jump to content

Στήσιμο 80λιτρου με cuba


akatos

Recommended Posts

Έπειτα απο αρκετό διάστημα αποφάσισα να ξανασχοληθω με το ενυδρείο μου. Αυτή τη φορά ακόμα ποιο οργανωμένος και πιο διαβασμένος. Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις όπως πάντα. Το ενυδρείο μου ειναι περίπου 80 λίτρων και θα βάλω μονο Cuba. Θέλω να αγοράσω αντίστροφη όσμωση : http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174.  1.Θα ειμαι καλυμμενος με αυτό;

2.στην αυτόματη αναπλήρωση το νερό απο την όσμωση κατευθείαν χωρις αντί χλώριο να πέφτει;

3. Η αντίστροφη όσμωση επιρεαζει τις τιμές του gh και του kh; 

 

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της ΑΟ εχει μιδενικες σκληρότητες και ειναι ηδη αποχλωριομενο αφου το νερο περναει απο φιλτρο ανθρακα πριν πάει στην μεμβρανη. Θα πρεπει να το κάνεις μιξη με νερο δικτυου για το ενυδρειο κ σκετο στην αναπληρωση. Μια χαρα σε καλύπτει η συγκεκριμενη, αν και θα σε συμβουλευα να πας σε λιγο μεγαλύτερη μεμβρανη (75gph) για να μην περιμενεις με τις ωρες για λιγα λιτρα. Απο φωτισμο πως εισαι?  Η cuba θελει μπολικο φως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Απο φως ειμαι καλα. 4 * 24watt. Είχα ξαναβάλει στο παρελθόν και πήγα καλα με τον εξοπλισμό μου, απλά δεν είχα ξανασχοληθεί με την αντίστροφη όσμωση. Όταν γεμίσω το ενυδρείο περίπου 50-50 να το κάνω με το νερό δικαίου;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τον τιτλο με καποιον πιο σχετικο και κατατοπιστικο ετσι ωστε να σου "φερει" περισσοτερες απαντησεις :)

 

Καλως ηρθες και παλι και καλη αρχη στο νεο σου setup!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος akatos έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Απο φως ειμαι καλα. 4 * 24watt. Είχα ξαναβάλει στο παρελθόν και πήγα καλα με τον εξοπλισμό μου, απλά δεν είχα ξανασχοληθεί με την αντίστροφη όσμωση. Όταν γεμίσω το ενυδρείο περίπου 50-50 να το κάνω με το νερό δικαίου;;

Ισως εισαι κ υπερβολικα καλα με τοσο φωτισμο. Το συζηταμε στην πορεια βέβαια αυτο. 

Η αναλογια στη μιξη εχει να κανει με τις τιμες που θελουμε  να επιτυχουμε. Στην αρχη για μενα δε χρειάζεται ΑΟ (εκτός κ αν εχεις πολυ σκληρό νερο). Μολις μπουν ψαρια σιγα σιγα ανεβαζεις το ποσοστο στις αλλαγες για να πιασεις τις τιμες που θες σε σκληρότητες κ ph.

Εριξα μια ματια κ στο προηγούμενο στήσιμο που ειχες κάνει. Μια χαρα ηταν. Γιατι το χαλασες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χάλασα εγώ. Εγινε χάλια λογο μιας μεγάλης μετακόμισης. Τέλος πάντων άστο γιατί στενεχωριεμαι. Άλλη μια ερώτηση τωρα. Ο εξοπλισμός που είχα φίλτρα κλπ πως ειναι ο κατάλληλος τρόπος για να καθαριστεί; Εννοώ απλά νερό και καλό τρίψιμο ξέπλυμα ή και κάτι αλλο;; 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2017 at 7:19 ΜΜ, το μέλος akatos έγραψε:

Δεν το χάλασα εγώ. Εγινε χάλια λογο μιας μεγάλης μετακόμισης. Τέλος πάντων άστο γιατί στενεχωριεμαι. Άλλη μια ερώτηση τωρα. Ο εξοπλισμός που είχα φίλτρα κλπ πως ειναι ο κατάλληλος τρόπος για να καθαριστεί; Εννοώ απλά νερό και καλό τρίψιμο ξέπλυμα ή και κάτι αλλο;; 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση!! Άλλες δυο ερωτήσεις και αύριο παραθέτω φωτογραφίες με το στήσιμο λόγω παραλαβής των φυτών.ποσο πληρώνετε εσείς για το γέμισμα 5kg μπουκαλας co2?ειχα καιρό να πάρω και μου φάνηκαν πολλά τα 25 ευρώ. Επίσης ψάχνω για ph buffer για ρύθμιση του ph controller  4 και 7. Σε τι μαγαζί να απευθυνθώ. Ζω στη Λάρισα. 

Έγινε επεξεργασία - akatos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...