Jump to content

panos nts

Recommended Posts

Καλησπέρα καιπάλι.. ας κάνω μια μικρή αναφορά στο παρελθόν και να σας δείξω πώς κρατούσα στο παρελθόν τα μικρά αυτά ψάρια που είναι τόσο όμορφα!!

Η παραγγελία λοιπόν έγινε απο e-bay και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να έχει ανταπόκριση καθώς ήταν Φεβρουάριος..

Θα σας παραθέσω κάποιες φώτο με το φυτεμένο 30λιτρο που τα μεγάλωσα, τομικρότερο ενυδρείο που έκανα προσαρμογή όπως και τα αυγά με αεραντλίες σε πιατάκια..

Η αληεθαι είναι ότι είχα ενθουσιαστεί αν και ήταν λιγο απαιτητικο δεν με πείραξε πολύ καθώς μου άρεσε πολύ.. Εν τέλη μεγάλωσαν και έμειναν μέσα στο ενυδρείο για 4 μήνες περίπου, μετά δώθηκαν..

 

IMG_20131105_213926.jpg

IMG_20131203_204813.jpg

IMG_20131203_204843.jpg

IMG_20140109_192306.jpg

IMG_20140109_192326.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα!!!Τα έχεις και φωτό μεγάλα? Θα ήταν υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες εικόνες!!

Δώσε μας αν θέλεις περισσότερες λεπτόμερειες για την διαδικασία εκκολαωης που ακολούθησες. . . :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η φωτο είναι πιο μετά από τα μεγάλα που έδωσα κάποια φυτά.. Αυτην εχω μόνο..

 

Η διαδικασία ήταν αρκετά εύκολη.. με το που έβαλα το χωμα με τα αυγά μεσα στο δοχειο με νερο ενυδρείο το έβαλα απο την πανω μεριά απο το καπακι και ετσι εξασφαλιζα αυξημενη θερμοκρασία η τουλαχιστον να μην πέφτει αρκετά.. Από εκεί κι πέρα σε ενα μεγάλο μπουκαλι κοκα κολας εβαλα μια πρέζα αυγα αρτέμια μια κουταλια του γλυκου αλατι ενυδρειακο και μια αεραντλία.. και μετά εβαλα ακομα ένα μπουκαλι για να εχω εναλαξ να δίνω.. και ιδου το αποτέλεσμα.. ^_^

IMG_20131007_154857.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@panos nts ήταν τα μακρύφτερα? μπόρεσες και πήρες και αυγά από αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεσα και πηρα αυγα ναιι!! Τα εκκολαψα κιολας!! Τα εκαναν μεσα στην μοςς.. και δεν τ ειχα καταλαβει καταλαθος τα ειδαα..

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω κατι.. το 30λ ενυδρείο θα είναι ιδανικο για ενα ζευγαρι?? Βασικα για ενα αρσενικο και 2 θυληκα.. Θα το κανω πυκνοφυτεμένο ελπίζω να μην υπάρξει θέμα.. Τα υπόλοιπα ψαράκια θα τα μεγαλώσω και θα τα χαρίσω σε κάποιον άλλο χομπίστα που θα θέλει να ασχοληθεί με αυτά τα ψάρια!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναί μια χαρά θα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω σιγά σιγά να στήνω το ενυδρείο.. Απλά από την άλλη βδομάδα μάλλον θα χρειαστώ μπόλι για να το στρώσω το ενυδρείο.. θα ρωτήσω εδώ μήπως έχει κάποιος να μου δώσει λιγάκι.. Και θα πάρω και αυγά αρτέμιας γιατί αυτά που έχω αν και έχει μεσα ποσότητα έχει πολύ καιρό που τα πήρα και λογικά θα έχει πέσει η εκκολαπτικότητα.. ή κάνω λάθος??

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά της αρτέμιας τα έχεις στο ψυγείο;

Μπορείς να δοκιμάσεις μια εκκόλαψη αφού τα έχεις, και βλέπεις την απόδοσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω σε ψυγειο.. τα ειχα σε δροσερο σημειο κλειστα στο κουπακι τους για 2 χρονια.. ναι θα δοκιμασω να δω τι ποσοστο θα βγειι!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως τα αυγα της artemia salina,αν δεν κανω λαθος,αντεχουν ως αυγα για 50 χρονια,και ας εχουν ημερομηνια ληξης στην συσκευασια.

 

Αν κανω λαθος και ειναι σιγουρος καποιος για το αντιθετο θα ηθελα να με διορθωσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αυτο στην συνέχεια ναι!! Θα τα δοκιμάσω και αν δεν έχει καλο ποσοστό θα πάρω καινούργια αυγα!! :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Παντως τα αυγα της artemia salina,αν δεν κανω λαθος,αντεχουν ως αυγα για 50 χρονια,και ας εχουν ημερομηνια ληξης στην συσκευασια.

 

Αν κανω λαθος και ειναι σιγουρος καποιος για το αντιθετο θα ηθελα να με διορθωσει.

Μιχάλη, είχα πάρει παλιότερα την παλιά συσκευασία της ocean, η οποία περιείχε σκέτα αυγά, χωρίς αλάτι. Χρησιμοποίησα ότι είχε μείνει, αρκετούς μήνες μετά τη λήξη, και δεν είχε απόδοση... Τα είχα εκτός ψυγείου και δεν ξέρω αν θα τα έσωζε. Το ψυγείο το συνιστούν οι πωλητές αυγών από ebay κλπ. Αυγά, υγρά λιπάσματα, βιταμίνες, τα έχω στο ψυγείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...