Jump to content

Το μικρό μου γαριδόσπιτο.


Recommended Posts

θα ήθελα λίγο την γνώμη σας. Η ρίζα αριστερά στην γωνία ή στο κέντρο και γιατί;
Πέρα από το οπτικό αποτέλεσμα υπάρχει και κάποιος άλλος παράγοντας που παίζει ρόλο στο στήσιμο;

 

θα ήθελα λίγο την γνώμη σας. Η ρίζα αριστερά στην γωνία ή στο κέντρο και γιατί;
Πέρα από το οπτικό αποτέλεσμα υπάρχει και κάποιος άλλος παράγοντας που παίζει ρόλο στο στήσιμο;

κέντρο.jpg

αριστερά.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό, και το ξύλο αρκετά μεγάλο η γνώμη μου είναι πως θα ήταν πιο όμορφο να τοποθετηθεί σε μια από τις γωνίες.

Τα πλεονεκτήματα τοποθετώντας το ξύλο στη γωνία είναι τα εξής: 1) Μπορείς να κρύψεις τον εξοπλισμό πιο εύκολα μιας και συνηθίζουμε καλάμια από φίλτρα και θερμοστάτες να τα τοποθετούμε γωνιακά 2)Τοποθετώντας το ξύλο γωνία μένει αρκετός ελεύθερος χώρος μπροστά,που μπορείς να εκμεταλλευτείς φυτεύοντας κάποια φυτά, ίσως κάποιο γρασίδι που θα δώσει αίσθηση μεγαλύτερου ενυδρείου, και ζώνη κολύμβησης για κάποιους από τους κατοίκους του ενυδρείου 3) Θα σπάσεις τη βαρετή συμμετρία και θα φαίνεται πιο φυσικό το ενυδρείο .

Μειονέκτημα η δυσκολία πρόσβασης στη γωνία όταν τα τοποθετήσεις όλα εκεί μαζί. Αυτά...:D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα η ριζα στην ακρη (αριστερα κατα προτιμηση) αλλα με τη φορά που εχει στην πρωτη φωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την συμμετοχή σας στο θέμα. Και εγώ τείνω προς την αριστερή τοποθέτηση αλλά με προβληματίζει λίγο το καθάρισμα του τζαμιού από εκείνη την πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έστησα αλλά το φίλτρο είναι μεγάλο και μου το κάνει πλυντήριο ακόμα και στην χαμηλότερη ρύθμιση.

Τι φιλτράκι είναι κατάλληλο για RCS χωρίς να πιάνει πολύ χώρο στο ενυδρείο;

Ακούω προτάσεις.. .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, τι άλγη είναι αυτή και πως εξαλείφεται ?

algae on plant.jpg

algae on moss.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για καφέ άλγη.:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για καφέ άλγη υπέθεσα. Τώρα μένει να βρω την αιτία που την προκαλεί.

Το ενυδρείο τρέχει για ένα μήνα περίπου. Λέτε να κάνει τον κύκλω της και να φύγει ή να βάλω και λίγο αντί-φοσφωρο στο φίλτρο για να μειωθούν τα πυριτικά άλατα?

Περιμένω ένα τεστ φωσφόρου για να κάνω μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να μη βαλεις αντιφωσφορο στο φιλτρο,γενικα στα ενυδρεια γλυκου νερου δεν βαζουμε αντιφωσφορο.

Αν ειναι καφε αλγη,που αυτη νομιζω οτι ειναι,τοτε θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει,το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο και ειναι απολυτα φυσιολογικο να εχεις αλγες και ειδικα καφε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τίποτα απλά θα πρέπει να υπάρχει μια καλή αναλογία νιτρικών- φωσφορικών 10-15 προς 1.

 

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως έχω την ίδια άλγη και στο μεγάλο ενυδρείο που έχω που τρέχει εδώ και 7 μήνες. Μόνο πάνω στην moss είναι σε εκείνο αν και έχω και rams horn μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καμιά πρόταση για χαμηλά, εύκολα φυτά εκτός από Java fern και anubias? Κάτι που να μοιάζει σαν grass και να γίνεται μέχρι 5mm ύψος.

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2017 at 0:17 ΜΜ, το μέλος tolisn έγραψε:

Καμιά πρόταση για χαμηλά, εύκολα φυτά εκτός από Java fern και anubias? Κάτι που να μοιάζει σαν grass και να γίνεται μέχρι 5mm ύψος.

 

Για δες αυτό...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διάβασα το προφίλ και λέει ότι μεγαλώνει και μέχρι το 50εκ.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τί λέτε, έχει κάποιες ιδιαιτερότητες ?

Lilaeopsis novae-zelandiae

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...