Jump to content

NEO MEΛOΣ


ADONIS

Recommended Posts

ΠAIΔIA ΓEIA ΣAΣ. AΠO OTI EYKOΛA ΘA KATAΛABETE EIMAI NEO MEΛOΣ AΛΛA KAI NEOΣ ΓENIKA ΣTO XΩPO. APXIΣA NA EXΩ EΠAΦH ME TO ENYΔPEIO MOΛIΣ ΠPIN 3 MHNEΣ OTAN ΓIA ΛOΓOYΣ KAΘAPA ΔIAKOΣMHTIKOYΣ EΦTIAΞA ENA ENYΔPEIO ΣTO ΣAΛONI ΠΛHPΩΣ ENTOIXIΣMENO. ΓΛYKOY NEPOY ΠEPI TA 300 ΛITPA. ΣTHN ΠOPEIA APXIΣA NA MAΘAINΩ KAΠOIA ΠEPIΣΣOTEPA ΣTOIXEIA KAI TΩPA EIMAI ΣTH ΦAΣH ΠOY ΘEΛΩ NA ΞEPΩ TA ΠANTA ΓYPΩ AΠO AYTO TO ΘEMA ΓIA NA ΠPOΣΦEPΩ ΣTA ΨAPIA MOY TIΣ KAΛYTEPEΣ ΣYNΘHKEΣ. HΔH EXΩ TIΣ ΠPΩTEΣ AΠΩΛEIEΣ AΠO ICK KAI EXΩ ΣTENAXΩPHΘEI ΠOΛY. ΠIΣTEYΩ OTI MEΣΩ TOY AQUAZONE NA MAΘΩ APKETA ΩΣTE NA MΠOPΩ NA EIMAI ΣE ΘEΣH NA ΦPONTIZΩ TO ENYΔPEIO MOY XΩPIΣ TH BOHΘEIA TOY MAΓAZIOY ΠOY MOY TO EΦTIAΞE.

ΣYΓXAPHTHPIA ΣE OΛOYΣ ΣAΣ ΓIA THN ΠPOΣΠAΘEIA ΠOY KANETE KAI ΓIA OΛA TA ΘEMATA ΠOY ΠPOBAΛΛETE.

AΔΩNIΣ

Link to comment
Share on other sites

:blush:

Να εισαι σιγουρος οτι στο Aquazone θα βρεις τα παντα και μπορεις να ρωτησεις τα παντα! Απο οτι καταλαβαινω εχεις αρχισει να φευγεις σιγα σιγα απο το "διακοσμητικο" του ενυδρειου και να προχωρας βαθυτερα! Μονο ετσι θα καταλαβεις και θα απολαυσεις το χομπυ αλλα και σιγουρα θα εχεις και ομορφοτερο αισθητικα αποτελεσμα!!

Καλως ηρθες.... :blush:

Καλο ειναι να μη γραφεις με κεφαλαια γραμματα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :blush:

Πες μας λιγο για το ενυδρειο και τα ψαρια σου, και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: ADONIS.

Η βοήθεια που θα πάρεις από δω να σαι σίγουρος ότι θα είναι ουσιαστική και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι ένα ενυδρείο δεν είναι μόνο διακοσμητικό στοιχείο. Χαίρομαι που αποφάσισες να ψάξεις βαθύτερα σε αυτό που λέμε κόσμο του ενυδρείου.

Πες μας λίγα πράγματα για τον εξοπλισμό σου, τις διαστάσεις του, τα ψάρια που έχεις, τα φυτά και αν μπορείς βάλε και καμιά φωτό του ενυδρείου σου. Σε ό,τι θες είμαστε εδώ.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το καλωσορισμα.

Aπο οτι σας εχω πει το ενυδρειο ειχε αρχικα σκοπο διακοσμητικο στο νεο μας σπιτι και λογω του τρεξιματος που ειχα δεν ειχα δωσει και πολυ βαση στο στησιμο του απο τα παιδια που το ειχαν αναλαβει και για να ειμαι ειλικρινης ουτε καν τον πληρη εξοπλισμο δεν γνωριζα, απλα τα βασικα και οτι απο οτι μου ειπαν δεν θα χρειαζοτανε ιδιαιτερη φροντιδα, ουτε αλλαγες νερου. Στην πορεια και αφου ηρεμησα απο το τα τρεξιματα αποφασισα να ασχοληθω πιο σχολαστικα αν και ειμαι σιγουρος οτι μου διαφευγουν βασικοτατα στοιχεια απο οτι μπορειται ισως να αντιληφθειται και απο τον εξοπλισμο που θα σας περιγραψω. Λοιπον

Διαστασεις 120χ70χ50, 10 μμ γυαλι

Filter Media for custom filters

Filter wool, sponge, bioballs

HAILEA water pump HX-6540

Sunsun HSD -30 dOUBLE tUBES

Prodactherm 300w

Heater Theo 300w

Oσο αφορα τα ψαρια ξεκινησα με 2 silver dollars, 2 severus, 4 platy και ενα καθαριστη. Στη συνεχεια πηρα 2 angel fish, 2 clown loach και 2 iridescent shark.

Aπο αυτα εχω χασει και τα 4 platy 2 clown και 1 angel fish.

Πριν πεντε μερες στα dollars εμφανιστηκαν ασπρα σημαδια (ick) και αρχισα μια θεραπεια οπως μου ειπαν απο το μαγαζι που μου φτιαξανε το ενυδρειο και ενω τα αρρωστα ψαρια ειναι καλυτερα εχασα καποια αλλα και το προβλημα συνεχιζεται. Θα το θεσω ομως σαν ξεχωριστο ερωτημα για να δωσω και καποιες αλλες πληροφοριες.

Θα ανεβασω καποια στιγμη μια φωτο του ενυδρειου το οποιο απο διακοσμητικης πλευρας ειναι καταπληκτικο τουλαχιστο για μενα αλλα μου φαινεται με αρκετα προβληματα οσο αφορα τη διαβιωση των ψαριων.

Eλπιζω να μην κουραζω.

Link to comment
Share on other sites

ADONIS σου εχω απαντησει στο SOS, κυτταξε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες adonis στην παρέα μας! :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

ΠAIΔIA NA KAI MIA ΦΩTO TOY ENYΔPEIOY MOY.

post-279-1132005400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο :blush: εχεις σκεφτει να βαλεις αληθινα φυτα? Θα γινει κουκλι. Πηγαινε λιγο ΕΔΩ και κυττα τις κατηγοριες για να παρεις μια ιδεα τι μπορεις να κανεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εδω και μια βδομαδα σκεφτομαι για αληθινα φυτα αλλα δεν τολμησα να ρωησω κατι πρωτο γιατι πρωτα θελω να λυσω το πρπβλημα της ποιοτητας του νερου και μετα να ενημερωθω πριν αρχισω οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα.

Για τα φυτά μην το σκέφτεσαι και πολύ. Θα βοηθήσουν πολύ να βελτιωθεί η ποιότητα του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες :blush: Βάλε εύκολα φυτάκια και θα είσαι οκ :hysterical:, όπως κερατόφυλλο, ανούμπιες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θελω να βαλω φυτα απλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτο το θεμα και μου ηρθανε ολα καπως αποτομα με αρρωστα ψαρια, κακη ποιοτητα νερου, δεν εχω κανει μεχρι τωρα αλλαγες νερου και πρεπει να αρχισω και ενα σωρο αλλα καινουργια πραγματα και πραγματικα εχω μπερδευτει. Εγω ειχα ενα ενυδρειο απλα για να το βλεπω και να χαιρεται η κορη μου με τα ψαρια. Μολις ομως ειχα τις πρωτες απωλειες καταλαβα οτι δεν ειναι μονο ετσι και αφου βρηκα και χρονο αρχιζω να ασχολουμε πιο σχολαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θελω να βαλω φυτα απλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτο το θεμα και μου ηρθανε ολα καπως αποτομα με αρρωστα ψαρια, κακη ποιοτητα νερου, δεν εχω κανει μεχρι τωρα αλλαγες νερου και πρεπει να αρχισω και ενα σωρο αλλα καινουργια πραγματα και πραγματικα εχω μπερδευτει. Εγω ειχα ενα ενυδρειο απλα για να το βλεπω και να χαιρεται η κορη μου με τα ψαρια. Μολις ομως ειχα τις πρωτες απωλειες καταλαβα οτι δεν ειναι μονο ετσι και αφου βρηκα και χρονο αρχιζω να ασχολουμε πιο σχολαστικα.

4935[/snapback]

Φίλε ADONIS καλως ήρθες! :blush: σιγά σιγά όσο θα μαθαίνεις ποιό πολλά για το σωστό 'κράτημα' ενός ενυδρείου θα διαπιστώσεις και μόνος σου την βελτίωση τόσο στα ψάρια σου όσο και στην εμφάνιση του ενυδρείου σου!

Μήν ανυσυχείς.Θα έχεις όση βοήθεια χρειαστείς:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...