Jump to content

διατομικη & αντιμετώπιση


rethimno13

Recommended Posts

Δυστυχώς με πιστιολασε... ακομα τον περιμένω... Έχω καταλήξει όμως ότι είναι δινομαστίγωτα...

Ξεκίνησα με 2 24ωρα πλήρη συσκότιση... Είδα τεράστια διαφορά πάνω απο το 60% είχε φύγει και τα κοράλια μια χαρά... έτρεξα μια μέρα κανονικό φωτισμό πήραν λίγο κεφάλι αλλα τρέχω άλλες δυο μέρες συσκότιση.

 

Έχω φτιάξει κάλτσα στο σάμπ απο φλίς για να γίνεται κατακράτηση της άλγης και την αλλάζω ανα 2 μέρες...

 

Θα το συνεχίσω με αυτο τον ρυθμό μέχρι να εξαφανιστεί το 150%!!! Φοβάμαι ότι θα ξανα εμφανιστεί όμως λόγω χαμηλού ph (7,7) Ασβέστιο δεν μπορώ να προσθέσω ακόμα καθώς είναι ψηλά και δεν κατεβαίνει εύκολα, πώς αλλιώς μπορώ να αυξήσω και να κρατήσω το ph μεταξύ 8-8,3?

 

Αυτή την στιγμή προσθέτω σκόνες για alk & mg της Fauna.

 

Link to comment
Share on other sites

Για το ΡΗ :

-Το ενυδρειο να ειναι σε καλό αεριζόμενο χώρο. Π.χ αν ειναι διπλα σε παράθυρο άνοιξέ το. 

-Δυνατό σκιμάρισμα(αν χρειάζεται πλυσιμο φτεροτής για να αυξηθεί η απόδοση του)

-Οι κυκλοφοριτές να κοιτούν την επιφάνεια του νερου και να την αναταράσουν.

-Πάρα πολύ λίγο φαγητό στα ψάρια και στα κοράλλια (σε περιπτωση που κάνεις target feeding με κατεψυγμένες) 

-Η επιφάνεια sump , ενυδρειου να μην είναι κλειστή με κάποιο καπάκι. Και το ντουλάπι του sump άνοιξέ το να αερίζεται. 

- Κάτι έξτρα που μπορείς να κάνεις εκτός απο τα παραπάνω, ειναι να βάλεις αεραντλία στο sump.   

 

Προϋπόθεση για το ΡΗ,  να μην έχεις υπερβεί τον μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό ψαριών/οργανισμών στο ενυδρείο. Αν εχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα για το ΡΗ.

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

submarine ευχαριστώ για την απάντηση,

 

-Το ενυδρειο να ειναι σε καλό αεριζόμενο χώρο. Π.χ αν ειναι διπλα σε παράθυρο άνοιξέ το.

  Στο σαλόνι είναι, το οποίο έχει ανοιχτο παράθυρο σχεδόν μόνιμα, δεν βρίσκεται σε κάποιο δωμάτιο κλειστό.

-Δυνατό σκιμάρισμα(αν χρειάζεται πλυσιμο φτεροτής για να αυξηθεί η απόδοση του)

 Έχω το tunze 9012 και το δουλεύω σε wet. Η συντήρηση είναι ανα 6μηνο.

-Οι κυκλοφοριτές να κοιτούν την επιφάνεια του νερου και να την αναταράσουν.

 2 jebao ενα rw 15 & ενα wp25 ο ενας κοιτάει επάνω και και άλλος μέση προς κάτω τοποθετημένοι αντικριστά και οι δύο σε w1. Ουσιαστικά έχω ένα κύμα το οποίο πάει δεξια αριστερα.

-Πάρα πολύ λίγο φαγητό στα ψάρια και στα κοράλλια (σε περιπτωση που κάνεις target feeding με κατεψυγμένες) 

Κατεψυγμένη ανα 3μέρες ενα κύβο brine shrimp & 2 - 3 μεσαίες γαρίδες για την snowflake. 

-Η επιφάνεια sump , ενυδρειου να μην είναι κλειστή με κάποιο καπάκι. Και το ντουλάπι του sump άνοιξέ το να αερίζεται. 

Ανοιχτά όλα ακόμα και το έπιπλο απο κάτω είναι ανοιχτό τελείως

- Κάτι έξτρα που μπορείς να κάνεις εκτός απο τα παραπάνω, ειναι να βάλεις αεραντλία στο sump.   

Το σκέφτομαι αλλα πετάγονται γύρω γύρω νερά απο τις φυσαλίδες που σκάνε Σαν workaround έχω λίγο πιο ανοιχτή την βάνα που κατεβάζει νερό με αποτέλεσμα μέσα στον σωλήνα να μπαίνει αέρας και να τον κατεβάζει στο sump.

 

 

Αφου θεωρητικά όλα τα παραπάνω τα πληρώ τι άλλο μπορώ να κάνω; Τι μπορεί να φταίει και έχω χαμηλό ph? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλή λύση που δεν θα λύσει 100% το πρόβλημα, αλλά θα βοηθήσει μαζί με αυτά που έχεις κάνει παραπάνω, είναι να βάλεις κάποια μακροάλγη όπως Chaeto. 

 

Να έχει γίνει bacteria bloom δεν το νομίζω, γιατι θα είχε θολό νερό και θα το είχες δει.   

 

Το ΡΗ τί ώρα το μετράς?  Συνήθως τις βραδυνές ώρες έχει την τάση να πέφτει.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και chaeto!! Φωτισμός από τις 02:00 έως τις 10:00...

Συνήθως μετράω κατά τις 20:00 - 21:00 με salifert η νύχτα βάση φωτισμού ξεκινάει κατά της 23:00 αν θυμάμαι καλά.. 

Link to comment
Share on other sites

Τον αραγονίτη - σπασμένο όστρακο τον καθαρίζεις καθολου με σκούπα βυθου? 

 

Με αυτά που περιγράφεις, δεν θα έπρεπε να είχες θέμα με το ΡΗ.  Εκτός και αν έχει σφάλμα το τεστ, είτε επειδη πλησιάζει να λήξει, είτε επειδή δεν βοηθάει ο φωτισμός. (Το φώς ημέρας είναι το καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά τον μήνα σιφωναρω ίσα ίσα φωτιστικό έχω το Ledzeal το έχω μετρήσει και με ηλεκτρονικό...

ξεκινησα buffer...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι με λίγες αλλαγές στο aquascape και 2Χ 3ημερες συσκοτίσης λύθηκε το πρόβλημα. Δυστηχώς όμως παραμένιε το χαμηλο ph με αποτέλεσμα σιγα σιγα να βγαινει πάλι όπως είπα έριξα ph buffer και εκτός ότι έφτασε το KH στο θεό δεν αυξηθηκε το PH τι προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

επίσης καλό θα ήταν κάποιος admin να αλλάξει το θέμα σε διατομικη & αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι με λίγες αλλαγές στο aquascape και 2Χ 3ημερες συσκοτίσης λύθηκε το πρόβλημα. Δυστηχώς όμως παραμένιε το χαμηλο ph με αποτέλεσμα σιγα σιγα να βγαινει πάλι όπως είπα έριξα ph buffer και εκτός ότι έφτασε το KH στο θεό δεν αυξηθηκε το PH τι προτείνεται;

 

καλό αερισμό του χώρο, κάποιος κυκλοφορητής να χτυπάει επιφάνεια..

 

Μία ώρα πριν, το μέλος rethimno13 έγραψε:

επίσης καλό θα ήταν κάποιος admin να αλλάξει το θέμα σε διατομικη & αντιμετώπιση.

 

έγινε

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ρε γαμώτο τα πληρώ αυτα τα δύο υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι; Πολύ οξυγόνωση τρώει και απο τον σωλήνα που κατεβάζει το νερο.... Επίσης το buffer δεν έκανε απολύω τίποτα.,..

Link to comment
Share on other sites

τα κάνεις όλα όσο γράφει ο φίλος @submarine1981 στο #27 ?

τρέχεις ριάκτορα ασβεστίου? το Ph με τι το μετράς?

 

#27 ·

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, Σόρυ  τώρα το είδα ότι έχεις γράψει.... Ναι τα έχω κάνει και οχι δεν τρέχω ριάκτορα...

Μετράω με salifert και ηλεκτρονικό το οποίο δεν το πολυ εμπιστεύομαι γιατι κάνει κάτι κουλά αλλά συγκλίνει με την μέτρηση του salifert...

Το μόνο που προσθέτω μέσα είναι με δοσομετρική σκόνες της fauna.

 

Τις τελευταίες 2 μέρες έχω ανοίξει πλήρως την βάνα που κατεβάζει ώστε να κατεβαίνει με δύναμη το νερό να μπλέκει ξυγόνο να έχει αντάραξη και γενικά να γίνεται χαμός ώστε να απελευθερώνεται το διοξείδιο και να οξυγονώνεται το νερό.

 

Δυστυχώς παρ όλες τις συσκοτίσεις και ότι είχε καθαρίσει επιτέλους το ενυδρείο πράγματι ξαναβγήκε το δινομαστίγωτο θεωρώ ότι οι λόγοι είναι δύο χαμηλό ph και δεν το είχα σκοτώσει - απλά εξαφανίσει απο το μάτι μου.

 

Έχω παραγγείλει το Dino x Fauna και θα έρθει την Πέμπτη. Διάβασα αρκετά καλά λόγια σε ξένα φόρουμ για το πως συμπεριφέρεται στα αγαπημένα μου dinoflagelates :cigar:

Έχω σκοπό να τρέξω αλλα δυο τρίημερα συσκότισης ώστε να καθαρίσει και μετά να τρέξω μία light θεραπεία με το dino X. Θα σας πώ εντυπώσεις.

 

Με το ph όμως τι κάνω δοκίμασα ενα σκεύασμα buffer και μου ανέβασε μόνο το KH απο 8,5 το πήγε 11+ το ph δεν κουνήθηκε....

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

και γω είχα διαβάσει σχετικά γι αυτό.. δοκίμασε το μαι πες μας..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδω και κανα μηνα παλευω με τα ιδια συμπτωματα σχεδων....συνεχεια μ πεταει διατομικη αλγη σε φαση που παει ν μου κανει κιανο...η σησκωτιση βοηθάει ομως μετα ξανα τ ιδια...δουλευω και εγω το algaefix..kαι κατι κανει δλδ αδινατιζει την αλγη την πρασινη π μου βγαζει...επίσης εμενα εχει εγκλοβιστει στη κοραλινη στην πλατη του ενυδρειου η αλγη η περισοτερη κανοντας ενα μικρο στρωμα....αναταραξη επιφανειας ειμαι στο φουλ..

Ερ1:το νερο θερμοσιφωνα μπορει ν δημιουργει προβλημα?

Ερ2:περισοτερη ποσοτητα βακτηριων μπορει ν βγαλει ανεπιθύμητες αλγες?

Link to comment
Share on other sites

@panoz εννοειται θα σας κρατήσω ενήμερους...

 

@othon αν όντως έχεις δινομαστιγωτα σταματά το algeafix δεν πρόκειται να τους κάνει τίποτα.

Η εταιρία δεν λέει πουθενά ότι τα καταπολεμαει.

εγω το δοκίμασα διότι δεν ήξερα ότι είναι δινομαστιγωτα παρολαυτα σαν καταπολέμηση αλόγων ξέρω ότι είναι καλό.

 

νερο από θερμοσίφωνα πως βάζεις; μέσω οσμοσης;

αν ναι νομίζω ότι η μεμβράνη της όσμωσης δεν αντέχει την θερμότητα και χαλάει όποτε περνάει τα πάντα μέσα...

αν όχι νομίζω ότι είναι ότι χειρότερο μπορείς να κανείς εκτός του ότι έχει τρέλα άλατα μέσα ο θερμοσίφωνας έχει κ μέρη χαλκού....

 

αποψη μου πάντα η πιο έμπειρη ας απαντήσουν....

 

περισσια βακτηρίων (καλών που κάνουν απονιτροποιηση) όχι δεν πρόκειται να βγάλουν Αλγες.

 

αν δεν χρησιμοποιείς όμως Α/ο τότε αυτός είναι  ένας λόγος που αντιμετωπίζεις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοσιφωνα τον ξεχνας εχεις σκουριες χαλκο ...Τα βακτηρια καταναλωνουν νιτρικα και φωσφωρικα.Αρα ριχνεις βακτηρια πχ microbacter και βοηθας με αντιφωσφωρο με συντομες αλλαγες του.Επισεις σταματας τα συμπληρωματα απο πανω και το ταισμα των κοραλιων.Ναι εχεις καλη αναταραξη επιφανειας ομως μπορει μεσα να μην ειναι σωστη,δες λιγο την διευθυνση των κυκλοφορητων.Μπορει ενα τικ να αλλαξει-φτιαξει την ροη ,τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηλιακος που εχω ειναι κενουριος...εκλεισα τα φωτα για δυο μερες και πουθενα διατομικη...σημερα θα τ αναψω και αυριο πιστευω παλι τ ιδια θα εχω..

 

Link to comment
Share on other sites

Ασε το μια μέρα και κάνε αλλες δύο μέρες συσκότιση. Aν δεν φύγει να μιλήσουμε αν είναι να σου δώσω λίγο Dinox...

Τι ph εχεις;

Όσμωση χρησιμοποιείς; 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το νερό να το ζεσταίνεις με θερμαντήρα ενυδρείου εγω δεν θα δοκίμαζα οποιαδήποτε άλλη πατέντα βραστο νερο κλπ ποσώς ηλιακούς θερμοσίφωνες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω οσμωση και γενικα ας με πειτε (περιεργο) αλλα μου κανει πολυ ασχημα αυτο τ πεταμα του νερου..μιλαμε για 10λιτρα σε δυο μερες νερο που συμπλήρωνε και ειναι ζεστο..σκεψου το ενυδρείο μου ειναι και rimless...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το φαρμάκι.

Οι οδηγίες χρήσεις λένε 5ml ανα 100L όταν σβήσουν τα φώτα και δοσολογία "Dose all 2 days until dino are gone"

Το οποίο δεν είναι πολύ ξεκάθαρο σε σχέση με το πώς το λέει στο site

 

 5 ml DINO X of 100L / 26 gal. water every 2 days.
DO NOT OVERDOSE AND CALCULATE THE LITRES OR GALLONS EXACTLY
Dose every 2 days until the algae has gone but not more than 21 Dosing at a time.

 

Α να δούμε θα βγάλω φωτό πρίν και μετά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή οδηγία που έχει στο σάιτ ναι αυτό εννοεί.. αυτό που γράφει πάνω στο μπουκάλι Έχει αρκετές μετάφρασεις...

τεσπα αυτήν θα ακολουθήσω...

 

Επισυνάπτονται φωτό από μια μεγάλη αποικια

 

 

 

IMG_0690.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...