Jump to content

Είναι αυτό άλγη;


nansy

Recommended Posts

Καλησπέρα.Εχω παρατηρήσει εδώ και λίγο καιρό χαμηλά σε ένα φυτό να αναπτύσσεται κάτι σαν τριχοειδής ή κλαδοφόρα άλγη.

Χρησιμοποιουσα excell έτσι και αλλιως για το ενυδρειο,οπότε δεν έκανα κάτι άλλο.Οποτε δεν έχω excell χρησιμοποιώ ταμπλέτες co2.

Το φυτό είναι hydrophilla corymbosa siamensis.Το ενυδρειο έχει και  Limnofila Sessiflora,Egeria Densa,Ludwigia Repens Rubin,

Hottonia Palustris,Ludwigia palustris,Rotala Bonsai,Staurogyne Repens Vallisneria Americana Asiatica,

Alternanthera Reineckii Rosaefolia,Pogostemon Erectus.Εχει παρουσιαστει και σε άλλα φυτα τις τελευταιες μέρες όπως στην

sessiflora και στην ludwigia(σε μικροτερο βαθμό).Προσπαθησα να την τραβηξω με οδοντόβουρτσα αλλα ήταν δυσκολο,σηκωνόντουσαν

και τα φυτα.Μόνο με κλάδεμα και μαζεμα κατάφερα κατί.Εχει κανεις καμιά ιδέα το τι μπορει να ειναι και αν υπάρχει καμία πρόταση για την αντιμετωπιση της.

20170219_172229.jpg

20170219_172245.jpg

20170219_172255.jpg

20170219_172338.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτό δέν μπορώ να καταλάβω...εμένα μου φαίνονται σάν ριζικά τριχίδια του φυτού!

Είναι μόνο στα σημεία που έχει 'μάτι' ο κορμός του φυτού ή παντού?

Link to comment
Share on other sites

Οχι πιο ψηλα δεν έχει αν εννοεις αυτο.Στην corymbosa κατα κυριο λογο χαμηλα ειναι αυτο που φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ σωστα τα λεει ο Δημητρης,ειναι ριζες απο το φυτο,αν σε ενοχλουν οπτικα τις κοβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...