Jump to content

Κάτι έγινε με τον Oscar ξαφνικά


Recommended Posts

Εμενα μου φαινεται πως κατι το ενοχλησε το ζωντανο. Ισως οντως να στραβοκαταπιε, μην το αποκλειεις! Εχω δει να γινεται σε μικρογεωφαγο και μεχρι να το βγαλει να γινεται πολεμος! Μηπως η τροφη ειχε κατι η μηπως ηταν χαλασμενη; 

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο που θα αναψουν τα φώτα θα βγαλω ενα μεγαλο βίντεο μπας και βγαλουμε καμια τηλεδιάγνωση.

Αυτο που με μπερδεύει δεν ξέρω αν οφείλεται σε υπερδιέργερση όπως είπε ο Force ή σε στραβοκαταπωση ή σε παράσιτα. Αυτο που ειναι γεγονός είναι ότι αρχισε κατα τη διάρκεια του ταισματος η ενόχληση.

Αποκλείω την τροφή να ειναι χαλασμενη μιας απο το συγκεκριμένο πακέτο του δίνω εδω και κανα μηνα και οι υπόλοιποι που έφαγαν δεν παρουσιάζουν παρόμοια συμπτωματα.

Τωρα το πρωι τον είδα έχει την ίδια ανησυχία όχι στο βαθμό τον χθεσινό, αλλά υπάρχουν και αρκετά διαστήματα που συμπεριφέρεται όπως ήταν πρίν.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω δύο "χαζές" ερωτήσεις.

1. Πριν φάει τη καταραμένη μπουκιά, είχε κανονική συμπεριφορά;

2. Τα νερά σου είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι και κάποια στιγμή παρότι του πέταγα κι αλλη τροφη γιατι περιμένα να καταπιει τα πρωτα, ξαφνικά έδειξε πως δεν είχε όρεξη να φάει αλλο και άρχισε αυτα που είδατε

2. Αν και το εγραψα στην αρχή , NH4 0, NO2 0 και N03 25 με 50. Οξυγόνο στο full και θερμοκρασία 26

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του έδωσα να φαει λίγο ξεφλουδισμενο αρακά μπας και φτιάξει λίγο το εντεράκι του. Εδειξε την ίδια βουλιμια και τα καταβρόχθισε όλα τα μπιλακια. Λεω να τον πάω σε full λαχανικά σήμερα με αρακα και μπροκολο, τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα του έδινα αρακά κάνε του νηστεία μια μέρα , θα κάνει καλό και στο νερό να μην φάει 1 ίσως και 2 ημέρες

In search of incredible

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε......λίγο του έδωσα να δω οτι έχει όρεξη γιατι χθες ξαφνικά του κοπηκε. Ειδα οτι ανταποκρίθηκε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Corbil έγραψε:

1. Ναι και κάποια στιγμή παρότι του πέταγα κι αλλη τροφη γιατι περιμένα να καταπιει τα πρωτα, ξαφνικά έδειξε πως δεν είχε όρεξη να φάει αλλο και άρχισε αυτα που είδατε

2. Αν και το εγραψα στην αρχή , NH4 0, NO2 0 και N03 25 με 50. Οξυγόνο στο full και θερμοκρασία 26

Νο3 25-50 ειναι πολλα για ενα ψαρι οπως το οσκαρ κατα την γνωμη μου οσο και να φαινεται παραξενο...

Εδω ειναι μια ερευνα που υποστηριζει οτι τα νιτρικα θα πρεπει το πολυ να ειναι 10!!!

http://www.oscarfish.com/article-home/water/79-is-nitrate-toxic-a-study-of-nitrate-toxicity.html

Και εδω αλλη μια που "προσπαθει" να την "αναιρεσει"!!

http://www.oscarfish.com/water/80-nitrates-and-a-ocellatus-oscar.html

:D

Οπως και να εχει παρακολουθα το και τα υπολοιπα γιατι μπορει μεσα σε μια βδομαδα να παρουσιασουν παρομοια συμπτωματα!!

Link to comment
Share on other sites

δε λέω ότι δεν είναι πολλά γι αυτο εδω και καιρό έψαχνα να βρω φυτά που τραβανε τα νιτρικά. Τα φυτά τρεχουν εδω και 2 βδομαδες και τα νιτρικα απο το σταθερα 50 που ειχα, έδειξε πως έπεσαν  κάτω απο 50 μιας και το χρωμα επιτέλους πλησίαζε στο 25 παρολες τις τακτικες αλλαγες που εκανα.

Το προβλημα κατ εμε ειναι το ίδιο το ψαρι το οποίο δημιουργεί πολλούς ρύπους όταν τρωει ακόμα και αν το ταισεις λίγο. Γι αυτο πιστευω οτι υπάρχουν και τα αυξημενα νιτρικά μεσα.

Το συγκεκριμενο  το έχω 2 χρόνια μεγαλωμένο απο  5 εκ όταν τον αγόρασα,  και σ αυτη τη γύαλα μετακόμισε πρίν 4 μήνες.

Ελπίζω πως ο rw8 που περιμένω να ρθει βοηθήσει την όλη κατάσταση με την κυκλοφορία του νερου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τάιζε πιο λίγο και με πιο μεγάλα διαστήματα, τα Oscar όταν τρώνε σχεδόν η μισή τροφή φεύγει από τα βράγχια τους, είναι πολύ ρυπογόνα σαν ψάρια, θέλουν δυνατά φίλτρα με πολύ βιολογικό υλικό, κατά την γνώμη μου δεν έχει τίποτα το ψάρι απλά μπαίνει στην εφηβεία :D και εμένα έτσι έκαναν πάνω κάτω στο τζάμι, μεγαλώνει και ακόμα δεν έχεις δει τίποτα, πιθανόν να αρχίσει τις μετακομίσεις μέσα στο ενυδρείο σιγά σιγά είναι στην φύση του.

Όταν επιτίθεται στο τζάμι με τέτοια μανία που είδα στο Video, μεγαλώνει ηλικιακά και ξέχνα το ήρεμο ψαράκι που ήξερες.:D

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναψαν τα φώτα....Δυστυχώς αυτό που παρατήρησα είναι άσπρα στίγματα στο πάνω μέρος στη ράχη του και αριστερα  και πολλά γδαρσίματα στα πλάγια και απο τις δυο μεριές απο τα χτυπήματα που έκανε χθες το βραδυ.... λογικό. Λέτε να αποκτήσαμε ξανφικά ick λόγω του χθεσινού άγχους του? Σε λίγο ανεβαίνει το video να δίετε ποιο καθαρά

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, το ψαρι ηταν καλα μεχρι που ταιστηκε. Κατι προβλημα εβγαλε εκεινη την ωρα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ψάρι σου υγιέστατο, το άλλο είναι μικρό ακόμα και δείχνει να το φοβάται, φυσιολογικό αυτό, θα πρέπει να περιμένεις να μεγαλώσει στο ίδιο μέγεθος για να δεις συμπεριφορές,

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

και τα ασπρα στίγματα που πέταξε?

 

Link to comment
Share on other sites

Γδαρσίματα είναι πιθανόν από τα πολλά ξύλα που έχεις μέσα, δεν είναι τίποτα θα γίνει καλά σύντομα

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

φτου να μην τον ματιάξω, άναψα ξανα τα φώτα να τον δω και φαίνεται ηρεμότατος. Τα άσπρα στίγματα δεν υπάρχουν πια, παρα μονο τα γδαρσίματα. Λεω να αποφύγω να τον ταισω κανα δυο μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε του λίγο νηστεία δεν θα πάθει τίποτα 1-2 ημέρες

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

αταϊστος 2η μέρα....νευρικός αλλα όχι όπως στα πρώτα video. Μάλλον απο τη νηστεία αυτή τη φορά. Ασπρα στίγματα δεν υπάρχουν πια. Όλη μέρα χθες και σήμερα την βγάλανε στο σκοτάδι παρέα με το moonlight. Εχει κάνει ανάκατα το βυθό στη δεξιά εμπρός γωνία και έχει σκάψει ολόκληρο κρατήρα. Μάλλον όπως είπε και ο Force δυανύει την εφηβεία του ο ψάρης. Σ αυτό το συμπερασμα κατέληξα αν και σίγουρα φάνηκε να τον πειράζει και κάποια στραβωκατάπωση η οποία πρέπει να τον εκνεύρισε.

 

Να και 2 φώτο απο τη χθεσινή ήρεμη βραδυά που περάσαμε παρέα.

ps1 Συγχωράτε με για την ποιότητα δεν έχω dslr

ps2 Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε!

IMG_0397.JPG

IMG_0402.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα Oscar, :D 

Λοιπόν άκουσε με για μην σου διαλύσει όλο το ενυδρείο, άνοιξε έναν χώρο εσύ μέσα στο ενυδρείο, και βάλε κάτω μια πέτρα πλακέ και λεία αρκετά μεγάλη, να πάει να ασχοληθεί εκεί, διαφορετικά θα σου διαλύσει όλο το ενυδρείο μέχρι να βρει το σημείο που του αρέσει, θα σου μεταφέρει όλο το χαλίκι μέχρι να βγει το τζάμι στο πάτο του ενυδρείου, να το κάνει λείο,

ξανά βάλε το ψάρι πάλι στο πρόγραμμά του  με φωτισμό και τάισμα, 

Να το έχεις στο σκοτάδι δεν βοηθάει κάπου όταν έρθει η ώρα να αρχίσει να σκάβει το κάνει χειρότερο, το βράδυ είναι πιο ενεργά στο σκάψιμο.

Δεν έχει δει τιποτα ακόμα :D

 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου το είχα δεί νομίζω αυτό, μάλλον σε βίντεο που είχες ανεβάσει όταν γεννούσανε τα δικά σου oscar. Θα βάλω άμεσα την πλακέ πέτρα που λες γιατι σίγουρα σήμερα αμα γυρίσω σπίτι, θα χει βρει τζάμι.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Corbil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά video με τα Oscar μου να ασχολούνται με την πέτρα πριν την γέννα,

Αυτό που σε σώνει τώρα λίγο,είναι ότι είναι μικρό το άλλο εάν ήταν και τα 2 μεγάλα δεν είχες ενυδρείο τώρα :D όλα θα ήταν στον αέρα, σε κάνα εξάμηνο που θα έχει μεγαλώσει και το άλλο να ετοιμάζεσαι για αλλαγή διακόσμησης :D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

να ετοιμάζεσαι για αλλαγή διακόσμησης

pimp my ...aquarium! :D

Χαλάλι τους οι φασαρίες γιατί είναι απίθανα τα άτιμα. Σας ζηλεύω και τους δύο ... με τη καλή έννοια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακόμα και θα βρούμε πετρέλαιο!!!!:wacko::wacko::wacko:

 

 

IMG_0411.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...