Jump to content

Ψαροσύνθεση 300 λίτρα


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Vogias έγραψε:

 

 

Ευχαριστω! Συντομα κοντα σας :bigemo_harabe_net-108:

Ακόμη; 

Μα είναι δυνατόν να μας βάζεις έτσι στην πρίζα; :D

Καλή αρχή, να τα χαρείς και περιμένουμε μια αναλυτική παρουσίαση :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DIMITRIOS said:

Ακόμη; 

Μα είναι δυνατόν να μας βάζεις έτσι στην πρίζα; :D

Καλή αρχή, να τα χαρείς και περιμένουμε μια αναλυτική παρουσίαση :)

 

Μαλλον μπερδεύτηκες λιγο :blush:!!! Δεν ειναι δικο μου το ενυδρείο οπως εγραψα πιο πάνω, οποτε θα τα χαρεί αλλος :P, αλλα οπως και να εχει Ευχαριστω. Μολις παω σπίτι του ανθρώπου που ειναι το ενυδρείο για μετρήσεις θα ανεβάσω και καμια φωτογραφία :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vogias έγραψε:

 

Μαλλον μπερδεύτηκες λιγο :blush:!!! Δεν ειναι δικο μου το ενυδρείο οπως εγραψα πιο πάνω, οποτε θα τα χαρεί αλλος :P, αλλα οπως και να εχει Ευχαριστω. Μολις παω σπίτι του ανθρώπου που ειναι το ενυδρείο για μετρήσεις θα ανεβάσω και καμια φωτογραφία :bigemo_harabe_net-117:

Χαχαχα έχεις δίκιο, λάθος κατάληξη, "να το χαρεί ",ο δαίμων του κινητού βλέπεις :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και παλι :)!

Σημερα πηγα εκανα μετρήσεις και ειναι ολα τζιτζι! Καθάρισε και το ενυδρείο και μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ το αποτέλεσμα! Σίγουρα μπορει να βελτιωθεί ακομα κι αλλο. Πρόσθεσα λίγα κλαδάκια πλάτανου, στην μια πλευρά γιατι μου φαινότανε λιγο άδειο απο εκείνη την μεριά, αλλαξα λιγο θέσεις σε κάποια φυτά και μετακίνησα λιγο κάποιες πέτρες. Φυσικα έβγαλα λίγες φωτογραφίες, δυστυχώς απο το κινητό, γιατι ξεχασα να παρω την dslr μαζι μου.Μπορω να πω οτι χάνει πολυ το ενυδρείο απο τις φωτογραφίες αυτές.

Ελπιζω να σας αρεσει και οτι νομίζετε οτι θέλει βελτίωση εδω ειμαστε να το συζητήσουμε καθώς μετράει η γνώμη σας! :)

Να θυμίσω οτι το ενυδρείο ειναι διαμπερές και ουσιαστικά χωρίζει το σαλόνι με την κουζίνα και ο κάτοχος του ήθελε η "καλή" (μπροστά) πλευρά του να ειναι προς το σαλόνι. 

Παμε σε φωτό:

Μπροστά πλευρά IMG_1681.thumb.JPG.bf9ab5f745bdcbbb389892bf318af0b4.JPG

IMG_1680.thumb.JPG.7cbd62ce01af170da6d20c1885a12aee.JPG

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πισω πλευρά 

IMG_1683.thumb.JPG.694863e9bf7acc185db61f6491e03397.JPG

Πλαινη πλευρά

IMG_1682.JPG

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια απο την πισω πλευρά IMG_1685.thumb.JPG.9dc9c481cebf0b0206bb20fa66141c8b.JPG 

 

Πως σας φαινεται; Ακούω γνώμες-απόψεις...:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποκυ ομορφο! Μονη ενσταση ειναι αυτη η αφυσικη καμαρα απο τα κλαδια!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sturm said:

Ποκυ ομορφο! Μονη ενσταση ειναι αυτη η αφυσικη καμαρα απο τα κλαδια!

Greetings from the dark side!
 

 

Αυτο το ειδα κι εγω Θοδωρή αλλα τουλαχιστον για τωρα πρεπει να μείνει ετσι γιατι τα εχω σφηνώσει κατω απο τις πέτρες μεχρι να βυθιστούν μόνα τους. Αν τα άλλαζα θα ανέβαιναν στον αφρό.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ! Αρα το σκεηπ θα αλλαξει μολις μουλιασουν. Προσεχε μην τους κοψεις χωρο απο το κολυμπι!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι χώρος θα υπαρχει και ειναι και το ζητούμενο! Απλα σκεφτομουνα κάποια απο τα κλαδάκια της μιας πλευράς να τα ρίξω κατω ώστε να φαινεται πιο φυσικό το αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτα τα κλαδια θα σαπισουν απλα και θα γεμισουν μυκητες.............δεν κανουν......φιλικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έγραψε κ ο Rik πιο πάνω..

Έβαλα πολλές φορές κλαδιά από πλάτανο αλλά............

Τα κλαδιά θα πρέπει να είναι ξερά κ ξεφλουδισμένα!

Μπήκα πολλές φορές σε πειρασμό να βάλω σαν αυτά που έβαλες κ εσύ.. είναι πολύ όμορφα.. το ξέρω!

Αλλά δεν κάνουν! 

Έχει προδιαγραφές να γίνει ενυδρειάρα!!! :rolleyes:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντήσεις σας.  :)Εχω ξαναχρησιμοποιησει στο παρελθόν στα δικα μου ενυδρεία κλαδιά. Το ξερω οτι δεν ειναι για μόνιμα και οτι σαπίζουν. Μπήκανε για να δώσουν μια βιοτοπικοτητα, αγριάδα και ομορφιά στο ενυδρείο. Και τα ξερά φύλλα σαπίζουν τα αφαιρούμε και μετα βάζουμε αλλα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Vogias έγραψε:

Ευχαριστω παιδια για τις απαντήσεις σας.  :)Εχω ξαναχρησιμοποιησει στο παρελθόν στα δικα μου ενυδρεία κλαδιά. Το ξερω οτι δεν ειναι για μόνιμα και οτι σαπίζουν. Μπήκανε για να δώσουν μια βιοτοπικοτητα, αγριάδα και ομορφιά στο ενυδρείο. Και τα ξερά φύλλα σαπίζουν τα αφαιρούμε και μετα βάζουμε αλλα ;)

Χα.. χα.. αυτό είναι το καλό με εμάς που είμαστε στην επαρχία..

Αν χαλάσουν απλά πάμε μία βόλτα στη φύση κ παίρνουμε άλλες!:icon_dance:

Αυτό κάνω κ εγώ με τις πέτρες στο Αφρικάνικο που έχω!

Μόλις πιάσουν λίγο άλγη.. πηγαίνω στην παραλία που είναι περίπου 300 μέτρα από το σπίτι μου κ παίρνω άλλες! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, AGAPI7 said:

Χα.. χα.. αυτό είναι το καλό με εμάς που είμαστε στην επαρχία..

Αν χαλάσουν απλά πάμε μία βόλτα στη φύση κ παίρνουμε άλλες!:icon_dance:

Αυτό κάνω κ εγώ με τις πέτρες στο Αφρικάνικο που έχω!

Μόλις πιάσουν λίγο άλγη.. πηγαίνω στην παραλία που είναι περίπου 300 μέτρα από το σπίτι μου κ παίρνω άλλες! 

 

Ως προς τις πέτρες διαφωνώ γιατι η άλγη εκτος απο βιοτοπικοτητα μπορει να χρησιμοποιηθεί και σαν τροφή για τις Αφρικανές αλλα ειναι θεμα γούστου καθαρά! Ειμαι υπέρ του να προσομοιαζω οσο γινεται περισσότερο την φύση. Μπορει να ειναι άσχημο στο μάτι πολλές φορές αλλα θεωρώ καλύτερο για τα ψαράκια μας :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο @Vogias και αρκετά φυσικό! Ίσως χρειαστεί να δημιουργηθούν ξεκάθαρα μερικές περιοχές, μετακινόντας μερικές πέτρες και σε συνδυασμό με τα κλαριά που έχεις σκοπό να κατεβάσεις. Θα στο δείξουν βέβαια τα ψάρια όταν μπουν με το καλό.:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kadmos said:

Πολύ όμορφο στήσιμο @Vogias και αρκετά φυσικό! Ίσως χρειαστεί να δημιουργηθούν ξεκάθαρα μερικές περιοχές, μετακινόντας μερικές πέτρες και σε συνδυασμό με τα κλαριά που έχεις σκοπό να κατεβάσεις. Θα στο δείξουν βέβαια τα ψάρια όταν μπουν με το καλό.:thumbsu:

 

Αυτο οπως το ειπες θα φανεί οταν μπούν τα ψάρια μεσα. Παντως υπάρχουν ηδη δυο φωλιές αριστερα και δεξιά για να υποδεχτούν τα δυο ζευγάρια. Αν κανεις ζουμ στις φωτογραφίες που ειναι απο μπροστά τραβηγμένες φαίνονται. Οπως εγραψα και στον Θοδωρή θα ρίξω κάποια  απο τα κλαδιά κατω στο μέσον σαν διαχωριστικό του ενυδρείο σε δυο μέρη. Ευχαριστω πολυ παντως γιατι βοηθήσατε αρκετα στο να στηθεί το ενυδρειο:bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vogias έγραψε:

 

Ως προς τις πέτρες διαφωνώ γιατι η άλγη εκτος απο βιοτοπικοτητα μπορει να χρησιμοποιηθεί και σαν τροφή για τις Αφρικανές αλλα ειναι θεμα γούστου καθαρά! Ειμαι υπέρ του να προσομοιαζω οσο γινεται περισσότερο την φύση. Μπορει να ειναι άσχημο στο μάτι πολλές φορές αλλα θεωρώ καλύτερο για τα ψαράκια μας :)

Το ξέρω ότι έχεις δίκιο για την άλγη στις πέτρες!

Αλλά είναι αυτό που έγραψες.. Δεν την θέλω καθόλου, δεν μου αρέσει καθόλου στο μάτι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sturm @Vogias Κάπου πήρε το αυτί μου το ονοματάκι μου....  :geek:

Θοδωρή, χαθήκαμε ρε φίλε....  Οι μετακομίσεις και οι υποχρεώσεις με κράτησαν μακριά από το χόμπι γι΄αρκετό καιρό και θα δούμε για πόσο ακόμη... Στο θέμα μας τώρα... Το εν λόγω ενυδρείο δεν το έχω δει από κοντά αλλά αν κρίνω από τα υπόλοιπα του Γιώργο θεωρώ ότι έγινε στολιδάκι και με την ψαροσύνθεση που διάβασα παραπάνω θα δείξει εξαιρετικό... Ελπίζω να μπορέσω να το δω ολοκληρωμένο από κοντά για να αρχίσουν να ξυπνάνε πάλι τα ένστικτα.... 

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις ερθουν τα ψάρια @parisMJT θα παμε μαζι να κανουμε προσαρμογή να το δεις κι ολας απο κοντα! Αντε μπάς και μυρίσεις λιγο ενυδρειηλα και πάρεις μπρος και φτιάξουμε κανενα στο σπίτι σου... :bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα χαθηκαμε οντως αλλα εχει μυρισει ηδη καλοκαιρι! Ο καιρος γαρ εγγυς!
Γιωργο ξερεις εσυ, φατον να στησει ξανα!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και δυο ώρες και μετα απο μια καλη προσαρμογή, αυτο το ενυδρείο απέκτησε ζωή απο 10 πανέμορφους ξιφοφορους 3 M 7F! Τα δυο αρσενικά με τα δυο θηλυκά (σύνολο 4) ήταν μια παρτίδα χρωμάτων και το 1 αρσενικό με τα 5 θηλυκά (σύνολο 6) άλλη μια παρτίδα χρωμάτων! Θα δούμε πως θα τα πανε! Τα ψάρια στην παρτίδα των 6, ήταν πολυ ιδιαίτερα και πολυ όμορφα ψαράκια και σε πολυ καλη κατάσταση. Φωτογραφίες εν καιρω γιατι ειχα ξεχάσει το κινητό μου! Τωρα παμε σε κανενα δεκαπενθήμερο για το πρώτο ζευγάρι κιχλιδων! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Ο φιλος τι λεει;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sturm said:

Ωραια. Ο φιλος τι λεει;

Greetings from the dark side!
 

 

Αν εννοείς το ιδιοκτήτη του ενυδρείου εχει παθει πλάκα. Τωρα με πείρε τηλεφωνο και μου έλεγε ξανα χιλια ευχαριστω. Του αρεσε παρα πολυ ολο το θέαμα και εχει κολλήσει άσχημα οπως τον κόβω! Κάθεται απο οτι μου ειπε ολη την ωρα μπροστά απο το ενυδρείο και παρατηρεί τα ψάρια. Που να μπουν και οι κιχλιδες! Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου αρεσε πολυ το θέαμα. Σαν ενυδρείο ειναι πολυ εντυπωσιακό απο κοντα! Χαρηκα πολυ που βοήθησα να ερθει αλλος ένας άνθρωπος στο χόμπι μας!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργαρα.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...