Jump to content

Πρόβλημα με φυτεμένο


Recommended Posts

Καλησπερα

Θα ηθελα τη βοηθεια και τις συμβουλες σας σχετικα με την εικονα και την υγεια των φυτων μου

Παρακατω παραθετω την φορμα παουσιασης καθως και εικονες απο το ενυδρειο για να μου πειτε τη γνωμη σας!

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x30x40
Συνολικά Λίτρα: 96
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: eleocharis parvula,lilaeopsis brasiliensis,micranthemum micranthemoides και java moss
Ψάρια: Ζebra danio x5
Άλλα είδη: γαριδες red cherry, γαριδες amano

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:-
Πέτρες: Ηφαιστειακη πετρα

Ξύλα: Ριζα
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα: Seachem flourite brown,Fluval stratum
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): t5 arcadia freshwater 24watt, t5 arcadia original tropical 24watt και juwel nature 28watt 
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: εξωτερικο φιλτρο eheim
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστατης eheim
Λίπανση:seahem flourish,seachem excel,ταμπλετες seachem
Παροχή CO2: tetra optimat kit
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):0
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:30% καθε εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμος αλγης απ'τα τζαμια και κλαδεμα φυτων

 

 

 

φ20170310_204424.jpg20170310_204523.jpg20170304_152218.jpg

Το lilaeopsis καθως η eleocharis δειχνουν στασιμα απο την ημερα που μπηκαν στο ενυδρειο

Μονο το micranthemum αναπτυσεται 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχεις 0 νιτρικά ειναι λογικο να μην αναπτύσσονται τα φυτα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όντως όπως σου ανέφεραν και παραπάνω έχεις μηδέν νιτρικά πράγμα που σημαίνει δεν παρέχεις τροφή στα φυτά σου. Για εμένα οκ το flourish που ρίχνεις, το Excel στην παρούσα όπως το βλέπω εφόσον έχεις και παροχή co2 δεν το κρίνω τόσο απαραίτητο. Λόγω όμως του ότι η τροφή και τα περιττώματα των οργανισμών που έχεις μιας και δεν επαρκούν να σου δημιουργηθούν με την όλη διαδικασία τα νιτρικά καλό θα ήταν να προμηθευτείς και ένα flourish nitrogen και να σε συνδυασμό με τα υγρά τεστ κάθε φορά που κάνεις τις αλλαγές σου να τα κρατάς γύρω στα 10 ppm. Αν και λόγω του αραιοφυτεμενου δεν θα χρειαστεί τόσο πολύ αλλά για αυτό αναφέρω και το γεγονός των υγρών τεστ μετά τις αλλαγές σου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

Πιστευεις πως απο θεμα φωτισμου ειμαι ενταξει...?

Οσον αφορα το c02 ξερω οτι αυτο που εχω δεν επαρκει αλλα ψαχνομαι για μπουκαλα

Επισης παρατηρησα οτι το micrantemum κατα μηκος του βγαζει συνεχεια λευκες ριζες οι οποιες μετα απο λιγες μερες γινονται καφε σαν να ξερενονται αυτο σε τι μπορει να οφειλετε.?

Έγινε επεξεργασία - georgekollias
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος georgekollias έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

Πιστευεις πως απο θεμα φωτισμου ειμαι ενταξει...?

Οσον αφορα το c02 ξερω οτι αυτο που εχω δεν επαρκει αλλα ψαχνομαι για μπουκαλα

Επισης παρατηρησα οτι το micrantemum κατα μηκος του βγαζει συνεχεια λευκες ριζες οι οποιες μετα απο λιγες μερες γινονται καφε σαν να ξερενονται αυτο σε τι μπορει να οφειλετε.?

 

Ο φωτισμός σου ικανοποιητικός είναι 76w. Σε συνδιασμό όμως με το γεγονός ότι δεν έχεις νιτρικά το φυτό προσπαθεί να αναπτυχθεί με παραφυάδες αλλά μη έχοντας να απορροφήσει θρεπτικά συστατικά τα οποία όπως καταλαβαίνεις είναι ανύπαρκτα το αποτέλεσμα είναι να χαλάνε και το φυτό να παραμένει και στάσιμο όπως αναφέρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι θελω να κανω σωστες και στοχευμενες κινησεις γνωμη σας ειναι να μην αλλαξω κατι στο φωτισμο?

Με καλυπτει?

Απο κει και περα αν προσθεσω στο νερο flourish nitrogen θα ειμαι ενταξει..?

Επισης θα ηθελα να μαθω αν καποιος πουλαει συστημα co2

Link to comment
Share on other sites

πρώτα ανέβασε τα νιτρικά και μετα βλέπεις αν θέλεις παραπάνω φωτισμό κάτι που δεν πιστεύω γιατί δεν έχεις και τρελά φυτά που θέλουν πάρα πολύ φως, το πολύ πολύ να βάλεις ανακλαστήρες και είσαι οκ.

Αν όντος δεν έχεις νιτρικα τότε ή αυξάνεις τον αριθμό των ψαριών σου, ή αν δεν θέλεις άλλα ψάρια ψάχνεσε για ΚΝΟ3 ή πέρνεις πχ το Flourish Nitrogen

Link to comment
Share on other sites

Οποτε με χρηση nitrogen θα ειμαι οκ..?

Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν χρειαζετε να προσθεσω λιπασματα περαν αυτων που χρησιμοποιω ωστε να προσφερω στα φυτα οτι χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

πρώτα αύξησε τα νιτρικά να δεις πως θα πάνε τα φυτά 1-2 εβδομάδες και μετά βλέπουμε για λίπασμα, αν αυξήσεις τώρα το λίπασμα χωρίς να έχουν την βασική τροφή (ΝΟ3) θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η eleocharis που εχω βαλει με τη προυποθεση να γινει χαλι αν δεις οαραπανω στις φωτογραφιες ειναι καφε

Υπαρχει περιπτωση να στρωσει η θα σαπισει ολη.?

Εμπειρικα παντα τι πιθανοτητες της δινεις

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απο τα δύσκολα φυτά για να πούμε ότι δεν έχει πιθανότητες να συνέρθει, αλλά το χαλικάκι σου είναι λίγο χοντρόκοκκο για το συγκεκριμένο φυτό και θα δυσκολευτεί αρκετα, αυτα τα φυτά προτιμούν άμμο η λεπτόκκοκο χαλικη.

Link to comment
Share on other sites

Στα σημεια που εχω φυτεψει την eleocharis εχει μονο fluval stratum το οποιο ειναι ναι μεν χοντροκοκκο αλλα ειναι υπερβολικα ελαφρυ σε σχεση με το απλο χαλικι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο φωτισμος ειναι καλος για τα φυτα που εχεις,δεν χρειαζεσαι παραπανω.

Τα νικτρικα που ειναι 0 ειναι το κακο,πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10.

Ξεκινα λιπανση με nitrogen για να πιανεις τα 10 νιτρικα.

Μετα σιγα σιγα θα πρεπει να πας σε ολοκληρομενη λιπανση καθημερινα,τα γρασιδια θελουν λιπανση και γενικα οτα εχεις αρκετο φως και co2 πρεπει να ριχνεις και λιπασματα γιατι αλλιως τα φυτα δεν προχωρανε.

Επισης παρε και μια μπουκαλα γιατι το co2 που εχεις δεν κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...