Jump to content

Malawi project


KostasAnaz

Recommended Posts

Κανεις δε μπορει να σου απαντισει με σογουρια γιατι ειναι νεο το ενυδρειο σου.Θα σου πει κ π αργκυ που ξερει τι κανατε με το μπολι.Θελει συνεχεις μετρησεις,προσοχη στο ταισμα κ παρακολουθηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο προχθές αμμωνία και νιτρώδη έχουν μηδενίσει και μετράω ελάχιστα νιτρικά. Μετράω 3 φορές τη μέρα και η τελευταία μέτρηση έγινε πριν λίγο. Χθές μπήκαν τα ψάρια και σήμερα τάισα 2 φορές ελάχιστα. Μάλιστα τη δεύτερη φορά έδωσα pellets και όσα δεν πρόλαβαν να φάνε και έπεσαν στον βυθό τα σιφωνάρισα μετά απο κανα 10λεπτο για να μην μείνουν και σαπίσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα τέλεια! Το μπόλι δούλεψε για τα καλά!

Τα αρσενικά μπάνγκα τελικά βγήκαν 4!!! και χθές επέστρεψα τα 2 και πήρα 2 θηλυκά (ελπίζω να τα πετύχαμε αυτή τη φορά). Το δεύτερο αρσενικό που κράτησα είναι αρκετά μικρότερο απ'το "κυρίαρχο" και για την ώρα δεν δημιουργείται πρόβλημα.

Έγινε και μια μικρή αλλαγή στο στήσιμο (έβγαλα γύρω στα 10 κιλά πέτρες) γιατί προσπαθώντας να πιάσω τα αρσενικά εχθές αναγκάστηκα να τις βγάλω σχεδόν όλες.

Μαζί πήρα και μια ομαδούλα 1 αρσενικό και 3 θηλυκά labidochromis hongi! Τέλεια ψαράκια και πολύ ήρεμα. Συνολικά 10 ψαράκια μικρής ηλικίας νομίζω είναι αρκετά.

Το τάισμα συνεχίζει να είναι λιγοστό. Έκοψα τελείως τα pellets γιατί δεν τα έτρωγαν όλα και έπρεπε κάθε φορά να τα σιφωνάρω. Δίνω μόνο tropical malawi flakes για την ώρα. Όποιος θέλει τα pellets τα χαρίζω. Είναι 1 κουτί ocean nutricion cichlid vegi pellets με σκόρδο (εχω ταίσει 3 φορές) και 1 κουτί tropical spirulina super forte granulat (κλειστό).

Θα ανέβαζα και φωτογραφίες αλλά δεν έχω κάμερα της προκοπής και απ'το κινητό βγαίνουν θολές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ! Για την τροφή που δεν τρώνε , έχεις δοκιμάσει να τους κάνεις 2 μερούλες νηστεία και μετά να ταΐσεις ;  

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε,μη τη δινεις,ειναι πολυ καλη τροφη.Κανε αυτο που σου ειπε ο Δημητρης κ θα τη συνηθισουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα δίνεις τις τροφές σου και όσο φάνε. Ας μην φάνε και καθόλου. Όταν πεινάσουμε θα τις φάνε, μη σε αγχωνει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να ταίσω pellets μετά απο νηστεία μήπως τα φάνε όλα.

Το θέμα είναι οτι βυθίζονται γρήγορα και δεν τα προλαβαίνουν. Όσα πέσουν στο βυθό μένουν εκεί για ώρα και δεν τα τρώνε. Τα σιφωνάρω μετά απο λίγο επειδή το ενυδρείο είναι καινούριο ακόμα και σίγουρα πιο ευάλωτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Θα δοκιμάσω να ταίσω pellets μετά απο νηστεία μήπως τα φάνε όλα.

Το θέμα είναι οτι βυθίζονται γρήγορα και δεν τα προλαβαίνουν. Όσα πέσουν στο βυθό μένουν εκεί για ώρα και δεν τα τρώνε. Τα σιφωνάρω μετά απο λίγο επειδή το ενυδρείο είναι καινούριο ακόμα και σίγουρα πιο ευάλωτο.

 

Δοκίμασε μετά από νηστεία λίγα λίγα pellets. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα update με φωτογραφίες και βίντεο που χρωστάω.

Είναι από κινητό και η ποιότητα δεν είναι τέλεια αλλά έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα.

large.20170509_123213.jpg.178574a61bbea7f277d1844ce09780da.jpglarge.20170509_123141.jpg.bd65e280397bcd2f26f585f5149c284b.jpglarge.20170509_123041.jpg.e29d214a4c70db1a8bf0bc20cc0f3d02.jpglarge.20170509_122824.jpg.f7b12585e094090c358321d2ba88acc2.jpglarge.20170509_114718.jpg.2ef1666c0df80692ef82d713808bf0a4.jpglarge.20170509_114801.jpg.59fe493233b272de7ab594220a4c4c21.jpglarge.20170509_114827.jpg.4854d08035e230ed6f6d9f2f2f72cf57.jpglarge.20170509_114729.jpg.c132598f446a0b4e5b6c34893f7b6b9f.jpglarge.20170509_114634.jpg.bed53b6a1f13a8039a51350d5e840229.jpglarge.20170509_114709.jpg.e3cde291b5973468a416a3a9d163f7c4.jpglarge.20170509_114559.jpg.5b2f7dce5f92b52a37d4727ec7b9b471.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα φιλοι/φιλες!

Εδω και κανα 10ημερο προστεθηκαν στην παρεα 4 labidochromis caeruleus (1 αρσενικο 3 θηλυκα). Αρχικα ολα ηταν καλα αλλα εδω και 3-4 μερες παρατηρησα οτι τα θηλυκα καθονται συχνα ψηλα στις γωνιες του ενυδρειου και σαν να κρυβονται πισω απ'τον θερμοστατη, το θερμομετρο και την εισοδο/εξοδο του φιλτρου. Χθες και σημερα το φαινομενο εγινε πιο εντονο. Εξωτερικα δεν φαινεται να εχουν κατι εκτος απ'τη συμπεριφορα τους. Η ορεξη τους ειναι καλη. Καθε φορα που πλησιαζω το ενυδρειο εμφανιζονται για να φανε και οταν ταιζω (2-3 φορες τη μερα) τρωνε κανονικα. Απο οσο τα εχω παρακολουθησει δεν εχω δει να φτυνουν τροφη αλλα δεν εχω καταφερει να δω και περιτωματα. Επισης το βραδυ που γυρναω απ'τη δουλεια ειναι πιο σκοτεινα και τα πραγματα πιο ησυχα τα βλεπω να κολυμπανε ολα μαζι παρεουλα σαν να μην τρεχει τιποτα. Ειχα παρατηρησει καποια ψιλοκυνηγητα απ'τον αρσενικο αλλα σε φυσιολογικα πλαισια. Σημερα τα κυνηγητα ειναι εμφανως εντονοτερα. Μολις καποιο απο τα θηλυκα κολυμπησει προς τη μεση του ενυδρειου τιναζεται ο κυριος που τριγυρναει καπου εκει και τα κυνηγαει μεχρι που ξανακρυβονται. Το περιεργο ειναι οτι δεν πειραζει κανενα αλλο ψαρι. Αντιθετως εχω παρατηρησει οτι αποφευγει να ανταμωσει με καποιο αλλο αρσενικο απο τα αλλα ειδη.

Αρχικα φοβηθηκα για καποιο ενδοπαρασιτο η καποια αλλη ασθενεια που μπορει να βασανιζει τα ψαρακια αλλα ειπα να παρακολουθησω τη συμπεριφορα τους μερικες μερες και μαλλον καταληγω οτι οφειλεται στο κυνηγητο που τρωνε απ'τον αρσενικο.

Εσεις τι λετε;  Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση; Ανεβαζω και 1-2 φωτογραφιες μηπως παρατηρησετε κατι που δεν βλεπω εγω. Το ψαρακι που ειναι μονο του στη φωτογραφια νομιζω εχει φαει το περισσοτερο κυνηγητο.

20170530_111751.jpg

20170530_111644.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σίγουροι ότι είναι θηλυκά ; Η συγκεκριμένη συμπεριφορά (παραμονή στα ψηλότερα σημεία του ενυδρείου) μου θυμίζει φοβισμένο αρσενικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζω το χερι μου στη φωτια γιατι ειναι σχετικα μικρα σε ηλικια αλλα ετσι νομιζω. Τα 2 ειναι κατακιτρινα και στο τριτο μαυριζει ελαφρως το ραχιαιο πτερυγιο. Ο αρσενικος ειναι λιγο μεγαλυτερος και εχει πιο εντονο μαυρο στο ραχιαιο, πυελικο και εδρικο πτερυγιο. Στις φωτογραφιες το μονο του ειναι θηλυκο και σε αυτην που ειναι 3 τα 2 πανω ειναι τα θηλυκα και το κατω ο αρσενικος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και θυληκα μπορει να στεκονται ψηλα στο ενυδρειο.Αν ειναι οντως θυληκα (και ετσι οπως περιγραφεις το τιναγμα του αρσενικου) μαλλον θελει να ζευγαρωσει και γι'αυτο τα στρεσαρει.

 

Υπαρχει περιπτωση να τραβηξεις ενα βιντεο να δουμε καλυτερα την συμπεριφορα τους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω αλλα πρεπει να πετυχω στιγμη κυνηγητου και αυτα οποτε με βλεπουν ερχονται για φαγητο και ξεχνανε τα κυνηγητα....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα ταισεις και κατσεις ακινητος με την καμερα ετοιμη,μετα απο λιγο θα σε αγνοησουν και θα συνεχισουν τα δικα τους.

Και εγω ετσι κανω :)

 

Βεβαια μολις σε δουν να κουνας χερια παλι τα ιδια..Ερχονται σαν καρχαριες στην επιφανεια και περιμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατι καναμε

 

 

 

Τραβηξα και ενα βιντεο που ταιζω

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως,δεν ειναι κυνηγι ζευγαρωματος αυτο φιλε,ειναι κυνηγι κυριαρχιας και μαλλον ειναι αρσενικο και το διωγμενο,απλα κραταει παθητικη σταση και χρωματα.

Το καλο ειναι οτι στο φαγητο ειναι ισα,προς το παρων,αν αλλαξει και αυτο (αν τα κυνηγα στο φαγητο) τοτε μαλλον θα πρεπει να το βγαλεις γιατι θα μεινει πισω και μετα τελος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Οχι δυστυχως,δεν ειναι κυνηγι ζευγαρωματος αυτο φιλε,ειναι κυνηγι κυριαρχιας και μαλλον ειναι αρσενικο και το διωγμενο,απλα κραταει παθητικη σταση και χρωματα.

Το καλο ειναι οτι στο φαγητο ειναι ισα,προς το παρων,αν αλλαξει και αυτο (αν τα κυνηγα στο φαγητο) τοτε μαλλον θα πρεπει να το βγαλεις γιατι θα μεινει πισω και μετα τελος.

 

Συν ένα από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Το κυνηγι το ριχνει σε ολα οχι μονο σε αυτο που ειδες στο βιντεο. Απλα τωρα πετυχα μεγαλυτερης διαρκειας κυνηγητο. Συνηθως ειναι πιο συντομο.

Να ειμαι τοσο "τυχερος" και να πετυχα και τα 4 αρσενικα;

Παντως πιστευετε οτι τα ψαρια κρυβονται λογω κυριαρχιας και οχι εξαιτιας καποιου παρασιτου-ασθενειας...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κυριαρχίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω την γνωμη μου εμενα ο αρσενικος μου το εκανε αυτο σε θυληκια για πολυ καιρο κρυμενη παντα καπως ετσι απλα ειχε καπιο προβλημα δν ξερω τι

μεχρι που την μπούκωσε αλλα αυτοο ηταν η συνηθεια του να ορμαει συνεχεια σε οπιο δηποτε ψαρι στην θεση σου θα εβαζα αλλον πιο ησυχο 

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι εντελος ασχετο! 

Τις πετρες που τις βρηκες φιλε μου??

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, lth said:

Εγω να ρωτησω κατι εντελος ασχετο! 

Τις πετρες που τις βρηκες φιλε μου??

 

http://www.tsakiroglou.gr/?lang=en

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...