Jump to content

Malawi project


KostasAnaz

Recommended Posts

Γυρω στο 0,50 ευρω το κιλο. Αν θυμαμαι καλα πηρα 2 σακια γυρω στα 40 κιλα συνολο και εδωσα 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αρχισαν σιγα σιγα οι ζεστες, ξεκινησα το Σ/Κ εργασιες ψυξης του ενυδρειου. Ηδη εχει ανεβει 1-2 βαθμους η θερμοκρασια.Για αρχη εκανα τρυπες στο καπακι και μπηκαν τα σχαρακια για αποφυγουμε τις σκονες. Οι 2 μπροστα τρυπες ειναι για την εξατμιση και 4 πισω για τα ανεμιστηρακια. Μενει να μπουν τα ανεμιστηρακια και να συνδεθουν με το controller. Καμια ιδεα για το πως συνδεονται εχει κανεις; 

20170605_151341.jpg

20170605_151240.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω με τον τροπο που ενωσα τα δικα μου.Παιρνεις ενα καλωδιο κοκκινο και ενα μαυρο οσο ειναι το μηκος του καπακιου.Τα ανοιγεις σε 3 διαφορετικα σημεια(εκει που θα ενωσεις το καθε ανεμηστηρακι),ωστε στο τελειωμα του να βαλεις το τεταρτο ανεμηστηρακι.Απο τα ανεμηστηρακια κρατας μονο τα μαυρα και κοκκινα καλωδιακια και τα αλλα τα κοβεις.Ενωνεις το καθε μαυρο στο κεντρικο μαυρο στα σημεια που ανοιξες και το καθε κοκκινο στο κεντρικο κοκκινο αντιστοιχα.Στην ακρη που περισευει απο το κεντρικο ενωνεις το τροφοδοτικο.Ολα τα καλωδια μπορουν να μπουν σε ενα καναλακι για την υγρασια και ομορφια

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις και ενα τροφοδοτικο αναλογα απο το συνολο των αμπερ και φυσικα τα βολτ.

Συνηθως ενα τροφοδοτικο απο καποιο παλιο μοντεμ λαπτοπ κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο σας!

Παμε για τροφοδοτικο τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλοι μου φιλοι καλησπερα!

Σημερα ολοκληρωθηκαν οι εργασιες ψυξης με επιτυχια και μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απ'το αποτελεσμα. Το μεσημερι που συνδεθηκε ο controller (μετα το καλιμπραρισμα με παγο) εδειχνε 28,6 και τωρα δειχνει 26,3. Βεβαια ειχα ξεχασει να αποσυνδεσω τον θερμοστατη και μαλλον δουλευαν μαζι για καποια ωρα. Τον εχω ρυθμισει στους 26 με ανοχη στο +/- 0,3. Το μεσημερι που το παρακολουθησα λιγο εριχνε 0,5 βαθμο την ωρα περιπου.Τα ανεμιστηρακια ειναι ικανοποιητικα απο θεμα ηχου και μενει να δουμε την αντοχη τους.

Παμε τωρα στο θεμα της εξατμισης η οποια αυξηθηκε κατα πολυ. Καταλαβαινεται οτι το νερο εξατμιζεται αλλα τα αλατα οχι. Υπολογιζω οτι χρειαζομαι 2-3 λιτρα τη μερα αναπληρωση αν οχι παραπανω. Αυτο σημαινει οτι οι σκληροτητες σιγα σιγα θα αρχισουν να ανεβαινουν μιας και αναπληρωνω απο νερο της βρυσης. Τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση; Να αρχισω να σκεφτομαι για αντιστροφη οσμωση (μονο για τις αναπληρωσεις) ή μιας και ειμαστε αφρικανοι και πιο ανεκτικοι στις σκληροτητες να συνεχισω ως εχει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν χρειαζεται να αναπληρωνεις με α/ο.

Στις αφρικανες δεν εχουμε κανενα απολυτως θεμα!

Ισα ισα που θελουμε να εχουμε ανεβασμενες σκληροτητες (σε σχεση με αυτο που βγαζει η βρυση μας).

 

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι ενα απο τα hongi ετρωγε μανιασμενα και φουσκωνε πολυ μετα το φαγητο. Χθες καταλαβα γιατι! Μαλλον προετοιμαζοταν για νηστεια....

20170614_112958.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε ωραια,με το καλο να τα δεχτεις!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεστρεψα τα labidochromis caeruleus εκει που τα πηρα.

Τις τελευταιες μερες ο κυριαρχος εμφανισε παλι εντονα σημαδια επιθετικοτητας και προχθες βρηκα το ενα (αυτο που ειχε σημαδεψει περισσοτερο) νεκρο. Τα ειχα βαλει αγγελια αλλα δεν τα ζητησε κανεις και επειδη αυριο φευγω και θα λειπω για καμια βδομαδα δεν ηθελα να τα αφησω χωρις επιβλεψη. Στενοχωρηθηκα γιατι εδιναν ωραιο χρωμα στο ενυδρειο αλλα προκειμενου να γυρισω και να βρω τιποτα εκπληξεις προτιμησα την ηρεμια που εχουν τα υπολοιπα ψαρακια μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου!Πολυ ορθα επραξες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/14/2017 at 0:39 PM, anazsdmf said:

Τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι ενα απο τα hongi ετρωγε μανιασμενα και φουσκωνε πολυ μετα το φαγητο. Χθες καταλαβα γιατι! Μαλλον προετοιμαζοταν για νηστεια....

20170614_112958.jpg

Μολις παρατηρησα οτι η μικρη καπου τα εφτυσε. Ηταν περιπου 20 μερες μπουκωμενη. Τι λετε, εχουμε ελπιδες να δουμε κανα μικρο ή τα εφτυσε νωρις; Συνηθως που τα φτυνουν; Εψαξα λιγο με φακο αναμεσα στις πετρες αλλα δεν ειδα κατι...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα αφηνουν χαμηλα στον αμμο και αυτα τρεχουν προς καθε κατευθυνση.Οσα τρεξουν προς τις πετρες εχουν περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης.

Για να τα δεις θα πρεπει να κοιταξεις με προσοχη αναμεσα στις πετρες,εκει που πραγματικα δεν μπορεις να φανταστεις οτι χωραει κατι,εκει ειναι σφηνομενα! Αν κανεις λιγο υπομονη ισως τα δεις να κουνιουνται δειλα και να ξανακρυβονται.Αν υπαρχουν καποια σιγουρα θα αρχισουν να ξεθαρευουν σε καμια εβδομαδα.Ισως μεχρι τοτε να μην βλεπεις τιποτα,οσο προσεκτικα και να κοιταζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολο κ καποια θα επιβιωσουν,εχεις μεγαλουτσικο νταμαρι.Εννοω αρκετες πετρες/κρυψωνες.Τριψε με το χερι σου κ λιγη τροφη απ την ιδια που ταιζεις κ τα μεγαλα για να διευκολυνεις τα νεογεννητα.Μολις γινουν περιπου 1.5 ποντο τα συνιθιζουν κ τα μεγαλα κ δεν τα ενοχλουν με αποτελεσμα να σουλατσαρουν πιο συχνα σε κοινη θεα.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωσε η παρεα!

6 Chindongo saulosi απ'τις ψαρουκλες του Μιχαλη (argy1). Ευχαριστω και παλι Μιχαλη!

Απ'τα μικρα που εφτυσε το hongi εχω δει 1-2 να σουλατσαρουν αναμεσα στις πετρες. Επισης εδω και 3-4 μερες ειναι και 2 mphanga μπουκωμενες. Ελπιζω να δω μικρα και απο αυτες και ακομα περιασοτερο να μεγαλωσει καποιο απο αυτα...

20170710_115255.jpg

20170710_115513.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν! Κρατα τις ισσοροπιες των αρσενικων-θηλυκων με ενα αρσενικο απο καθε ειδος για να αποφυγεις τυχων διαμαχες αλλα και υβριδισμο μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Ομορφίες ! Να το χαίρεσαι !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως παει το ενυδρειο φιλε?

Το χαρεμι το πετυχαμε?

Καλοκαιρι? Ολα κομπλε?

Κανενα μικρο εχουμε?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με το ενυδρειο! Απο γεννες εχω δει σιγουρα να κυκλοφορουν 3-4 μικρα και τωρα εχω αλλες 3 μπουκωμενες. Μαλιστα εχω και 1 hongi που εχει μεγαλωσει αρκετα. Ειναι περιπου 1,5-2 εκατοστα και εχει αρχισει να κανει τις βολτες του. Στο χαρεμι ειναι μαλλον 2 τα αρσενικα αλλα προς το παρον δεν εχουμε τσακωμους. Δες κι εσυ στη φωτογραφια παρακατω που εχεις πιο εμπειρο ματι να μου πεις τη γνωμη σου. Ειναι το κατω δεξια και το πανω αριστερα.

Καλοκαιρι πηγα 4-5 μερες στο χωριο αλλα Αυγουστο λογω δουλειας δεν μπορεσα να φυγω.

Κατα τ'αλλα ολα καλα...

Εσυ ολα καλα; Πως πηγε η μετακομιση;

20170906_100405.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

 

Οντως δυο φαινονται να ειναι τα αρσενικα.Γενικα ομως αλλος κανει κουμαντο και φαινεται.. :P

Αν ητανε μονα τους,τωρα θα ηταν εντονο μπλε με μαυρες ριγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πως πανε τα μικρα φιλε? Εχουμε καμια εξελιξη?

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα μεγαλωνουν και πολλαπλασιαζονται. Εχω 2-3 που εχουν μεγαλωσει αρκετα και κανουν βολτες ελευθερα στο ενυδρειο και καμια δεκαρια ακομα που κρυβονται.

Τα αρσενικα σου Μιχαλη εχουν αρχισει και διχνουν τα δοντια τους. Τελικα ειναι μαλλον 3. Τα αλλα 3 ειναι λιγο μικροτερα. Ελπιζω να μην προκυψει κι αλλο αρσενικο απο αυτα.

Εδωσα και 1 αρσενικο mpanga γιατι τις ετρωγε για τα καλα απ'το κυριαρχο και ολα προχωρανε ομαλα.

Επισης ψαχνω για θηλυκα hongi για να συμπληρωσω το χαρεμακι. Ειχα βαλει και αγγελια πριν καποιες μερες αλλα δεν πηρα απαντηση. Αν εχει καποιος, εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους!!!

Ενα μικρο φωτογραφικο update μιας και εχω καιρο να ενημερωσω....

20171018_111128.jpg

20171018_110820.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...