Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Για ένα διάστημα 2 ετών περίπου που χρησιμοποιούσα EKTOZON της Hobby προληπτικά και σε μηνιαία βάση, δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό κρούσμα μόλυνσης και ασθένειας στα ενυδρεία μου... Λόγω αδυναμίας μου να ξαναβρώ το συγκεκριμένο προϊόν (εφόσον το έχεις δει κάποιος κάπου ας ενημερώσει, θα του ήμουν υπόχρεος), σκέφτομαι να στραφώ σε ένα εκ των API Aquarium Salt και Sera Ectopur. 

 

Αν και μάλλον είναι λογικό, μια στο τόσο θα δω μεμονωμένα σε κάποιο κοπαδοψαρο, κάποιο mouth fungus κτλπ.. Εννοείται πως είναι απολύτως λογικό 1 ψάρι στην δεκάδα να βγάλει κάτι, σίγουρα ένα μικρό ποσοστό έχει πιο αδύναμο ανοσοποιητικό... Όμως αυτές οι μολύνσεις που βλέπω όταν τις βλέπω είναι σε ιδιαίτερα μικρό βαθμό... Ένα από τα ember  tetra μου π.χ., έχει εμφανίσει στο στόμα μια  βακτηριακη μόλυνση/μύκητα. Το στάδιο όπως κλασικά συμβαίνει σε περιπτώσεις που το νερό είναι σε καλή κατάσταση και τηρούνται οι ρουτίνες, είναι ιδιαίτερα πρωιμο και εδώ και 4-5 μέρες που το έχω παρατηρήσει δεν έχει σε καμία επιδείνωση. Ίσα ίσα που φαίνεται με γυμνό ματι. 

 

Επειδη όμως τα έχω περάσει αρκετες φορές και δεν μου αρέσει να αφήνω το πρόβλημα να αποκτήσει υπόσταση για να το αντιμετωπίσω, θέλω την γνώμη σας για κάποιο εκ των 2 προϊόντων, αν όντως πιστεύετε ότι κάνουν δουλειά ή για οποιαδήποτε άλλη λύση. Θα μπορούσα βέβαια να χρησιμοποιήσω esha 2000 ή ακόμα και baktopur, όμως είναι υπερβολικό αλλά και ιδιαίτερα επιβαρυντικό να γίνεται χρήση φαρμάκων για ψηλού πήδημα.

 

Για να διευκολύνω λίγο, αυτό που βλέπω και δεν θέλω να βλέπω είναι κάτι τέτοιο 

Σε πολύ πρώιμη όμως μορφή.

 

Ευχαριστώ Πολύ,

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε φαρμακα και θεραπειες.

 

Προσαφατα χρησιμοποιησα ektozon το οποιο αγορασα απο το cosmozoo στον Πειραια.

Esha 2000 που εψαχνα δεν βρηκα σε κανενα μαγαζι που πηγα και μου ειπαν οτι υπαρχει ελειψη αυτη την περιοδο απο την εταιρια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω ένα update. Το προβληματάκι που περιέγραψα στο πρώτο μήνυμα εξαφανίστηκε πλήρως με δυο δόσεις Sera Ectopur(αλάτι). Ήταν έτσι και αλλιώς μικρό το εξόγκωμα στο στόμα και πια δεν υπάρχει καθόλου.

 

Δυστυχως, μας προέκυψε ένα θεματάκι με άλλο Ember εδώ και μια βδομαδα. Γενικά σαν παρτίδα μου έχουν σπάσει τα νεύρα(Σιγκαπούρη). Ένα εκ των 2 θηλυκών έχει

1. Χάσει Βάρος 

2. Έχει ορεξη, αλλά τρώει λίγο. Καθόλου ξηρές, μόνο κατεψυγμένες.

3. Λευκά/ημιδιαφανα, μακριά περιττώματα.

4. Απολύτως κανονικη συμπεριφορά 

5. Για να προλαβω την ερώτηση, κανένα άλλο ψάρι ανεξαρτήτως είδους δεν παρουσιάζει αυτό ή κανένα άλλο σύμπτωμα.

 

Εσωτερικο παράσιτο λοιπόν, θέλω να κάνω θεραπεία με Metronidazole. Βρίσκω το Flagyl να την περιέχει, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την δοσολογια και κατά πόσο είναι aquarium safe. Θέλω να χρησιμοποιήσω κάτι από φαρμακείο, αφού δεν υπάρχει άμεσα προσβάσιμο pet shop που να έχει φάρμακο για εσωτερικά παράσιτα, και αν καταλήξω σε κάτι ενυδρειακο, θα πληρώσω 25φορες παραπάνω για θεραπεία για ένα ψάρι. Ένα χάπι flagyl έχει 0,40€. 

Περιμενω βοήθεια ή κάποια άλλη πρόταση από τους γιατρούς του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε λάθος για το οικονομικο μέρος, δεν θα έλεγα πως ισχύει μετά από επικοινωνία με ελληνικό φαρμακείο :hehe

Πιο ακριβό από ενυδρειακο φάρμακο δεν βγαίνει πάντως 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Κώστα @kkgr, έχεις να προτείνεις δοσολογια; Σκοπεύω να το βάλω στην τροφη.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις πρωτα με τροφες που περιεχουν σκορδο σε μεγαλα ποσοστα...

Στάθη μια εκ των τροφών που ταΐζω έχει σκόρδο. Δεν τρώει όμως ξηρές. Έκανα 3-4 ταισματα με φρέσκο ζουμί σκόρδου, αλλά δεν είδα διαφορα. Η μετρονιδαζολη από όσο διαβασα δεν επιβαρύνει τόσο πολύ το νερό, και φοβάμαι πως αν αφήσω το ψαράκι καμία βδομαδα μόνο με Σκορδα, ίσως να μην τρώει καθόλου. Εννοείται Παντα προτιμώ να θεραπεύσω χωρίς φάρμακα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Στάθη μια εκ των τροφών που ταΐζω έχει σκόρδο. Δεν τρώει όμως ξηρές. Έκανα 3-4 ταισματα με φρέσκο ζουμί σκόρδου, αλλά δεν είδα διαφορα. Η μετρονιδαζολη από όσο διαβασα δεν επιβαρύνει τόσο πολύ το νερό, και φοβάμαι πως αν αφήσω το ψαράκι καμία βδομαδα μόνο με Σκορδα, ίσως να μην τρώει καθόλου. Εννοείται Παντα προτιμώ να θεραπεύσω χωρίς φάρμακα. 

Προσπαθησε να ταισεις αλλη μια φορα αυξανοντας την θερμοκρασια λιγο..

Η μετροδιναζολη δεν επιβαρυνει το νερο αλλα δεν παυει να ειναι βακτηριοκτονα και "καυστικη" ουσια..

Αυτο μπορεις ευκολα να το καταλαβεις αν πεταξεις παραπανω απο ενα χαπακι flagil σε 50 λιτρα νερο..

Το πιθανοτερο ειναι να δεις καψιματα στα πτερυγια και την ουρα του ψαριου μετα απο μερικες μερες ή μετα την επομενη αλλαγη...

Αυτο που δεν θα δεις ειναι τι προκαλει στα νευρα τον ψαριων..

Καπου ειχα διαβασει μια μελετη αλλα δεν βρισκω για να την παραθεσω..

Οπως και να εχει ομως εχεις δικιο στον τροπο που το αντιμετωπιζεις  κατα την γνωμη μου ...

Και εγω θα ταιζα με φλατζιλ σε αυτη την φαση...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, stathis spithas said:

 

Εμένα με ενοχλεί το γεγονός ότι είναι εσωτερικό το θέμα. Μπορεί να τα κουβαλάει και να αντιμετωπίζει θεματάκι εδώ και 3 μήνες που το έχω (τώρα που το σκέφτομαι, είναι το μόνο θηλυκό που δεν μου έγινε ποτε Τόφαλος:nurse:) . Έχω μέσα στο ενυδρείο ψάρια που ούτε να σκέφτομαι δεν θέλω, ότι μπορεί να γίνουν/είναι φορείς εσωτερικού παράσιτου. Δεν λεω πως κάθε φορά που έχει ένα ψάρι εσωτερικό παράσιτο, κολλαει τα υπόλοιπα αλλά... συνήθως :angel:

 

Τα χάπια μας βγήκαν κάψουλες 500mg. Θα διαλύσω το μισό σε καυτό νερό (για να διαλυθεί) και θα ταισω με κατεψυγμένη, σκόρδο και βιταμίνες μαζί. Κατεψυγμένη επειδή δεν Θέλω να ρισκάρω ξηρά ,που απορροφάει καλύτερα, και στο τέλος να μην φάει.

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

Αν βρεις την μελέτη, ξέρεις.    

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενοχλεί το γεγονός ότι είναι εσωτερικό το θέμα. Μπορεί να τα κουβαλάει και να αντιμετωπίζει θεματάκι εδώ και 3 μήνες που το έχω (τώρα που το σκέφτομαι, είναι το μόνο θηλυκό που δεν μου έγινε ποτε Τόφαλος) . Έχω μέσα στο ενυδρείο ψάρια που ούτε να σκέφτομαι δεν θέλω, ότι μπορεί να γίνουν/είναι φορείς εσωτερικού παράσιτου. Δεν λεω πως κάθε φορά που έχει ένα ψάρι εσωτερικό παράσιτο, κολλαει τα υπόλοιπα αλλά... συνήθως 

 

Τα χάπια μας βγήκαν κάψουλες 500mg. Θα διαλύσω το μισό σε καυτό νερό (για να διαλυθεί) και θα ταισω με κατεψυγμένη, σκόρδο και βιταμίνες μαζί. Κατεψυγμένη επειδή δεν Θέλω να ρισκάρω ξηρά ,που βέβαια απορροφάει καλύτερα, και στο τέλος να μην φάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...