Jump to content

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας ενα πείραμα που κάνω τον τελευταίο καιρό και αφορά το θεμα!

Πριν απο κάποιες εβδομάδες αγοράστηκαν 3 τανκακια (1Blue kai 2 Yellow) που θα μοιράζονταν σε δυο ξεχωριστά ενυδρεία!

 

 

IMG_3099.JPGIMG_3102.JPG

 

Οπως βλέπεται το μεγεθος τους είναι tiny (περίπου 2Ευρω)! Τα οποια δεν εχουν και πολυ καλο προσδόκιμο επιβίωσης!

 

Το blue υπήρχε στο μαγαζι πανω απο 2-3 εβδομάδες ενω τα Yellow ηταν πρόσφατη εισαγωγή!

Τα ψαρια οπτικά ηταν σε άριστη εικονα αν και οταν μπηκε το blue στην σακούλα διέκρινα 1-2 στίγματα!

 

Ολα τα μου τα ψαρια (σχεδον) τα περνώ καραντινα ποσο μαλλον τους Ακανθουρους και γενικοτερα τα τανκγς! Αρα ουτως η αλλιώς θα την πέρναγαν!

 

Η αλλατοτητα που ειχαν στο μαγαζι ηταν στο 1018 και σε αυτην την αλατοτητα (spec. Gravity) στήθηκε και η καραντινα!

 

Τα ψαρια μπηκαν στο 50λιτρο ενυδρειακι με δυο εσωτερικά φιλτρα και βιολογικό υλικό (σιποραξ ) απο το κεντρικο ενυδρειο που διατηρώ παντα περιπου τα 1-2λιτρα!

 

Διακοσμητικά πλαστικα παντα και PVC και απαραιτήτως τα αυτοκολητακια της seachem για αμμωνία!DSC_0133JPG.thumb.jpg.84456422f7ed61667944418ca8bd4e59.jpg

 

Η θερμοκρασία ανεβηκε σταδιακα στους 27 βαθμους! Και βακτηρια της Prodibio!

 

1 ημερα :  Αλατοτητα 1018 και 26 βαθμους !  Διαθεση ψαριων υποτονική και φοβισμένη! Σημάδια ορατά 1-2 στο blue!

 

2 ημερα :  Αλατοτητα 1018 και  27 βαθμους ! Διαθεση βελτιωμένη ! Σημαδια ορατά 1-2 στο blue!

 

1 εβδομαδα : Αλατοτητα 1018 και 27 βαθμους ! Διαθεση υποτονική στο blue kai αυξημένα στίγματα και διακρίνονται και στα Yellow ελαχιστα!

 

10 ημερα: Αλατοτητα 1018 και 27 βαθμους ! Διαθεση υποτονική και στιγματα εντονα σε ολα τα ψαρια!

 

ΕΝΑΡΞΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ 

 

11 ημερα:  Αλατοτητα 1013 και 27 βαθμους ! Διάθεση υποτονική και στίγματα έντονα σε ολα τα ψαρια!

 

12  ημερα:  Αλατοτητα 1010 και 27 βαθμους ! Διάθεση υποτονική και στίγματα έντονα σε ολα τα ψάρια!

 

13 ημερα :  Αλατοτητα 1010 και 27 βαθμους ! Διαθεση βελτιωμένη χωρις στιγματα!

 

2η εβδομάδα : Αλατοτητα 1010 και 27 βαθμους ! Άριστη διαθεση , κανενα στίγμα!

 

3η εβδομάδα : Αλατοτητα 1010 και 27 βαθμους! Άριστη διαθεση , κανενα στίγμα!

 

Παρατηρήσεις :

 Αυξάνοντας την θερμοκρασία επιταχύνθηκε ο κύκλος του παρασίτου! Σε αυτην την θερμοκρασία (27 βαθμους) υπήρξε εντονη έξαρση !

Η αλατοτητα 1018 δεν επηρέασε το παράσιτο!

Ολες τις ήμερες τα ψάρια τρέφονταν , με ποικιλία τροφών και βιταμινών!

Μια μικρή άνοδος της αμμωνίας μεταξι της 4ης ημέρας μεχρι την 7ης ! 

 

                          

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μια ακομα ερωτηση @fishbone!:)

 για το costapur sera -  Water treatment against Ichthyophthirius multifiliisand other parasites of fresh and marine water fish

Composition: malachite green oxalate 0.18 g, formaldehyde solution 5.89 g (equals 2.06 g formaldehyde), aqua purificata ad 100 ml.

Εχει δοκιμασει καποιος αυτο για Brooklynella;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μια ακομα ερωτηση @fishbone!:)

 για το costapur sera -  Water treatment against Ichthyophthirius multifiliisand other parasites of fresh and marine water fish

Composition: malachite green oxalate 0.18 g, formaldehyde solution 5.89 g (equals 2.06 g formaldehyde), aqua purificata ad 100 ml.

Εχει δοκιμασει καποιος αυτο για Brooklynella;

Ναταλία το σκεύασμα το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.  

Τα συστατικά του είναι δραστικά (φορμολη)  αλλα δεν έχω άποψη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

 για το costapur sera -  Water treatment against Ichthyophthirius multifiliisand other parasites of fresh and marine water fish

Composition: malachite green oxalate 0.18 g, formaldehyde solution 5.89 g (equals 2.06 g formaldehyde), aqua purificata ad 100 ml.

Εχει δοκιμασει καποιος αυτο για Brooklynella;

Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω αλλά και εμένα αυτό μου πρότειναν - δεν το είχαν όμως...

Formalin (μία από τις δραστικές ουσίες του) προτείνουν όλοι. Το παρήγγειλα να υπάρχει.

@fishbone! μόνο ο συνδυασμός δούλεψε δηλ. επιτάχυνση κύκλου + υποαλατότητα. Οταν επανενταχθούν στο main θα την παλέψουν;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gixxer said:

@fishbone! μόνο ο συνδυασμός δούλεψε δηλ. επιτάχυνση κύκλου + υποαλατότητα. Οταν επανενταχθούν στο main θα την παλέψουν;

Μου απάντησες ήδη, πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...