Jump to content

Νεκρωση κοραλλιών σε λίγες ωρες


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!! Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι αντιμετωπίζω και πως!!!! Έχω αυτή την αλλαγή στο χρώμα της κοραλινης από σκούρο ρε ανοιχτό και νέκρωση κοραλλιών στο διάστημα από τις 7 το πρωι μέχρι 4 το μεσημέρι!!!! Οι μετρήσεις μου ειναι τέλειες!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι!!IMG_2395.thumb.JPG.1da69760ddd10916af4675b464431239.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος karxariomaxos έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα!! Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε τι αντιμετωπίζω και πως!!!! Έχω αυτή την αλλαγή στο χρώμα της κοραλινης από σκούρο ρε ανοιχτό και νέκρωση κοραλλιών στο διάστημα από τις 7 το πρωι μέχρι 4 το μεσημέρι!!!! Οι μετρήσεις μου ειναι τέλειες!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι!!IMG_2395.thumb.JPG.1da69760ddd10916af4675b464431239.JPG

 

IMG_2393.JPG

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τα lps φαινονται να μην εχουν κανενα προβλημα.

τα sps ειναι που χαλασαν και οπως ειπαμε και στο τηλ

ειναι σημαντικο να αναφερθει οτι εκανες θεραπεια για κυανο με το chemiclean..

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Γιωργο τα lps φαινονται να μην εχουν κανενα προβλημα.

τα sps ειναι που χαλασαν και οπως ειπαμε και στο τηλ

ειναι σημαντικο να αναφερθει οτι εκανες θεραπεια για κυανο με το chemiclean..

 

Και τα lps  δείχνουν στρεσαρισμενα ,ίσα που ανοίγουν @antonis t83.Εαν έγινε μετά το φάρμακο τότε έπεσε το ph. Έβαλες αεραντλια?λογικά δεν σου έφτασε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Και τα lps  δείχνουν στρεσαρισμενα ,ίσα που ανοίγουν @antonis t83.Εαν έγινε μετά το φάρμακο τότε έπεσε το ph. Έβαλες αεραντλια?λογικά δεν σου έφτασε.

Το ph ειναι 8,5!! Χθες το βράδυ εκανα αλλαγή 50 λίτρα από τα 125 που ειμαι σύνολο και το chemiclean είχε χρησιμοποιηθεί πριν από αυτή την αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Με όσμωση κάνεις αλλαγή? Επίσης μεχρι χθες  τα κοράλλια που νέκρωσαν σημερα ανοιγανέ?

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε Γιώργο.!!

την άκουσαν κανονικά το sps και η montipora αρκετά θα έλεγα !!!!

κανε καμία ακόμα αλλαγή νερού και κανε γενικές  μετρήσεις μετά.

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις αλλαγή...Πες μας αν χρησιμοποιείς Α/ο αν όχι μην κάνεις έχει θέμα το νερό του δικτύου αν μέχρι χθες τα κοράλλια σου ήταν υγιη

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Πριν κάνεις αλλαγή...Πες μας αν χρησιμοποιείς Α/ο αν όχι μην κάνεις έχει θέμα το νερό του δικτύου αν μέχρι χθες τα κοράλλια σου ήταν υγιη

Ναι Α/ο χρησιμοποιώ!! Την τελευταία βδομάδα ήταν λίγο στρεσαρισμένοι αλλα δεν είχα θέμα!! Χθες τα ξημερώματα εκανα αλλαγή 50λιτρα και εγινε αυτο!!! Σκέφτηκα μήπως ήταν χαλασμένο και το αλάτι αλλα τελικά ήταν κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν στρεζαρισμενα τα κοράλλια γενικά και τα sps μετά την αλλαγή και την απότομη μεταβολή συνθηκών στο έβγαλαν..Αν είσαι σίγουρος για όλες τις μετρήσεις ότι είσαι κομπλε κάνε αλλαγή συγχρόνως μέτρα και το νερό της όσμωσης μήπως δεις κάτι περίεργο και ρίξε βακτήρια..Τουλάχιστον να στρώσεις ότι προλαβαίνεις. Και περίμενε να ακούσεις κιαλλες απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ήταν στρεζαρισμενα τα κοράλλια γενικά και τα sps μετά την αλλαγή και την απότομη μεταβολή συνθηκών στο έβγαλαν..Αν είσαι σίγουρος για όλες τις μετρήσεις ότι είσαι κομπλε κάνε αλλαγή συγχρόνως μέτρα και το νερό της όσμωσης μήπως δεις κάτι περίεργο και ρίξε βακτήρια..Τουλάχιστον να στρώσεις ότι προλαβαίνεις. Και περίμενε να ακούσεις κιαλλες απόψεις..

Τέλεια!! Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις συμβουλές και αν μάθετε και κάτι άλλο εδώ ειμαι!!! :Ρ Οποιαδήποτε άποψη και συμβουλή δεκτή!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είχε πέσει τίποτα στο βαρέλι αλλαγής παίζει?  Και μετά να μπήκε στο ενυδρειο? π.χ να ήταν το βαρέλι σε κάποιο σημείο και να έπεσε χλώριο, ή κάτι άλλο μέσα?

 

Δείχνει σαν να έπεσε κάτι χημικό μέσα και να στα νέκρωσε έτσι. 

 

Ανθρακα εχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Να είχε πέσει τίποτα στο βαρέλι αλλαγής παίζει?  Και μετά να μπήκε στο ενυδρειο? π.χ να ήταν το βαρέλι σε κάποιο σημείο και να έπεσε χλώριο, ή κάτι άλλο μέσα?

 

Δείχνει σαν να έπεσε κάτι χημικό μέσα και να στα νέκρωσε έτσι. 

 

Ανθρακα εχεις βάλει?

Στο βαρέλι δεν νομίζω να έπαιζε τιποτα και χρησιμοποιώ purigen

Link to comment
Share on other sites

Άσε φιλαράκι , διαβάζω το θέμα σου και με πιάνει η ψυχή μου !

Αυτό το RTN το εχω δει σε εμένα και τα έχασα όλα !

Ακομα δεν έχουμε βρει τον λόγο !

Ελπιζω να σταματήσει εδώ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Άσε φιλαράκι , διαβάζω το θέμα σου και με πιάνει η ψυχή μου !

Αυτό το RTN το εχω δει σε εμένα και τα έχασα όλα !

Ακομα δεν έχουμε βρει τον λόγο !

Ελπιζω να σταματήσει εδώ !

Όποτε απλά καθόμαστε και περιμένουμε;; δεν υπαρχει κάτι για την αντιμετώπιση του;;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, karxariomaxos said:

Όποτε απλά καθόμαστε και περιμένουμε;; δεν υπαρχει κάτι για την αντιμετώπιση του;;

Φίλε μου όπως είπε και ο Διονύσης είναι συμπτώματα RTN (Rapid Tissue Necrosis). Για πες μας, συνεχίζει η νέκρωση με αυτούς τους ρυθμούς? Πιθανές αιτίες γιατή την ασθένεια ειναι: 

-Απότομη αύξηση ή μείωση της θερμοκρασίας.

-Παραμονή ενυδρείου για πολλές ώρες σε μη σωστή θερμοκρασία.(πολύ πιθανό να έγινε και κάτι τέτοιο..Έχεις controller?)

-Χαμηλή κυκλοφορία΄ή απότομη αλλαγή ροής  της κυκλοφορίας(αν τα αλλαξες μέρος και έχουν διαφορετική ροοή και κυκλοφορία μπορει να  παρουσιασουν νέκρωση)

-Απότομη αλλαγή φωτισμού.

-Χαμηλή περιεκτικότητα του νερού σε ασβέστιο και αλατότητα.

 

Τρόποι αντιμετώπισης από την ώρα που δεν είμαστε σίγουροι τί ακριβώς το προκάλεσε είναι οι εξής:

-Έλεγχος όλων των τιμών νερού.

-Αλλαγή νερού 30%.-35%

-Προσθήκη ενεργού άνθρακα.

-Και δυστυχώς θα πρέπει να κόψεις τις νεκρές περιοχές και να κάνεις frags τα υγιή κλαδιά από όσα κοραλλάκια προλάβεις. Μην ξεχάσεις το μπάνιο με Ιοδίνη

Αυτά γνωρίζω γιαυτή την ασθένεια..Αν έχουν κάτι άλλο τα παιδιά που γνωρίζουν θα στο πούνε!! Πάντως πιστεύω η άμμεση αλλαγή νερού με καθαρό νερό όσμωσης(100%) είναι απαραίτητη.. Καλή επιτυχία και εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Φίλε μου όπως είπε και ο Διονύσης είναι συμπτώματα RTN (Rapid Tissue Necrosis). Για πες μας, συνεχίζει η νέκρωση με αυτούς τους ρυθμούς? Πιθανές αιτίες γιατή την ασθένεια ειναι: 

-Απότομη αύξηση ή μείωση της θερμοκρασίας.

-Παραμονή ενυδρείου για πολλές ώρες σε μη σωστή θερμοκρασία.(πολύ πιθανό να έγινε και κάτι τέτοιο..Έχεις controller?)

-Χαμηλή κυκλοφορία΄ή απότομη αλλαγή ροής  της κυκλοφορίας(αν τα αλλαξες μέρος και έχουν διαφορετική ροοή και κυκλοφορία μπορει να  παρουσιασουν νέκρωση)

-Απότομη αλλαγή φωτισμού.

-Χαμηλή περιεκτικότητα του νερού σε ασβέστιο και αλατότητα.

 

Τρόποι αντιμετώπισης από την ώρα που δεν είμαστε σίγουροι τί ακριβώς το προκάλεσε είναι οι εξής:

-Έλεγχος όλων των τιμών νερού.

-Αλλαγή νερού 30%.-35%

-Προσθήκη ενεργού άνθρακα.

-Και δυστυχώς θα πρέπει να κόψεις τις νεκρές περιοχές και να κάνεις frags τα υγιή κλαδιά από όσα κοραλλάκια προλάβεις. Μην ξεχάσεις το μπάνιο με Ιοδίνη

Αυτά γνωρίζω γιαυτή την ασθένεια..Αν έχουν κάτι άλλο τα παιδιά που γνωρίζουν θα στο πούνε!! Πάντως πιστεύω η άμμεση αλλαγή νερού με καθαρό νερό όσμωσης(100%) είναι απαραίτητη.. Καλή επιτυχία και εύχομαι τα καλύτερα!!

Έχω ένα rtc controller ίσως με την αλατοτητα να υπήρχε κάποιο θέμα πριν τη τελευταία αλλαγή που του εκανα τωρα και εμφανίστηκε αυτο. Τωρα φωτισμός και ασβεστιο ήταν όπως ειναι πάντα!! Αν δεν κόψω τις νεκρές περιοχές υπαρχει περίπτωση να ξαναζωντανέψουν; δεν μιλάω για τα κοραλια που ειναι τελείως νεκρά! Και επίσης αυτο ειναι στο νερό ή στα κοραλια; Και σήμερα το πρωι που του έριξα μια μάτια δεν ειδα να προχωράει άλλο δηλαδή όσο νέκρωσε μέχρι χθες το απόγευμα που ανέβασα και τις φωτογραφίες! Και εννοείται ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Έγινε επεξεργασία - karxariomaxos
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, karxariomaxos said:

Έχω ένα rtc controller ίσως με την αλατοτητα να υπήρχε κάποιο θέμα πριν τη τελευταία αλλαγή που του εκανα τωρα και εμφανίστηκε αυτο. Τωρα φωτισμός και ασβεστιο ήταν όπως ειναι πάντα!! Αν δεν κόψω τις νεκρές περιοχές υπαρχει περίπτωση να ξαναζωντανέψουν; δεν μιλάω για τα κοραλια που ειναι τελείως νεκρά! Και επίσης αυτο ειναι στο νερό ή στα κοραλια; Και σήμερα το πρωι που του έριξα μια μάτια δεν ειδα να προχωράει άλλο δηλαδή όσο νέκρωσε μέχρι χθες το απόγευμα που ανέβασα και τις φωτογραφίες! Και εννοείται ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Δε χρειάζεται να ευχαριστείς, εδώ μέσα είμαστε γιατί έχουμε μούρλα με το χόμπυ και θέλουμε όλοι οι συγχομπίστες να είναι χαρούμενοι με αυτό που βλέπουν όπως άλλωστε κι εμείς οι ίδιοι..Συνεπώς δε φταιει θερμοκρασία ασβέστιο και φωτισμός κατά 90% . Ίσως η αλατότητα.. Με τί μετράς και τί τιμές έχεις τώρα? Τα κοράλλια που έιναι ελαφρώς νεκρωμένα μπορόυν να συνέλθουν και να βγάλουν πάλι σιγά σιγά τον ιστό τους με πολύ καλές συνθήκες νερού, οι πιθανότητες όμως να συνέλθουν είναι σίγουρα λιγότερες από το να κοπούν τα υγιή μέρη και να κάνουν μπάνιο σε Ιοδίνη και να τα τοποθετήσεις πάλι στη θέση που ήταν. Αύτ'ο θεωρείται ασθένεια κοραλλιών που όμως προέρχεται από συνθήκες νερού(κατα πάσα πιθανότητα, δεν μπορούμε να μαστε σιγουροι δυστυχώς) και μάλλον ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης που γνωρίζουμε είναι αυτοί που αναφέρθηκαν παραπάνω..Το οτι δεν προχώρησε είναι καλό σημάδι..Άποψή μου τα κοράλλια που είναι ΠΟΛΥ επηρεασμένα βγαλτα κοψτα βουτα τα σε ιωδιο και ξαναβάλτα δεν έχεις να χάσεις τίποτα παρα μόνο να κερδίσεις κάποιες πιθανότητες να κρατήσεις κάποιο φραγκάκι τους..

Link to comment
Share on other sites

Αν φταίει η αλατότητα θα πρέπει κατα την άποψη μου να είχε μεγάλη απόκλιση απο το 1026.  

 Εγω πολλές φορες  παίζω ανάμεσα σε 1024 με 1027 και δεν είχα ποτε κάποιο πρόβλημα νέκρωσης.  

 

Με ρεφρακτομετρο την μετράς? καλιμπράρισμα έχεις κάνει? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Φίλε μου όπως είπε και ο Διονύσης είναι συμπτώματα RTN (Rapid Tissue Necrosis). Για πες μας, συνεχίζει η νέκρωση με αυτούς τους ρυθμούς? Πιθανές αιτίες γιατή την ασθένεια ειναι: 

-Απότομη αύξηση ή μείωση της θερμοκρασίας.

-Παραμονή ενυδρείου για πολλές ώρες σε μη σωστή θερμοκρασία.(πολύ πιθανό να έγινε και κάτι τέτοιο..Έχεις controller?)

-Χαμηλή κυκλοφορία΄ή απότομη αλλαγή ροής  της κυκλοφορίας(αν τα αλλαξες μέρος και έχουν διαφορετική ροοή και κυκλοφορία μπορει να  παρουσιασουν νέκρωση)

-Απότομη αλλαγή φωτισμού.

-Χαμηλή περιεκτικότητα του νερού σε ασβέστιο και αλατότητα.

 

Τρόποι αντιμετώπισης από την ώρα που δεν είμαστε σίγουροι τί ακριβώς το προκάλεσε είναι οι εξής:

-Έλεγχος όλων των τιμών νερού.

-Αλλαγή νερού 30%.-35%

-Προσθήκη ενεργού άνθρακα.

-Και δυστυχώς θα πρέπει να κόψεις τις νεκρές περιοχές και να κάνεις frags τα υγιή κλαδιά από όσα κοραλλάκια προλάβεις. Μην ξεχάσεις το μπάνιο με Ιοδίνη

Αυτά γνωρίζω γιαυτή την ασθένεια..Αν έχουν κάτι άλλο τα παιδιά που γνωρίζουν θα στο πούνε!! Πάντως πιστεύω η άμμεση αλλαγή νερού με καθαρό νερό όσμωσης(100%) είναι απαραίτητη.. Καλή επιτυχία και εύχομαι τα καλύτερα!!

Έχω ένα rtc controller ίσως με την αλατοτητα να υπήρχε κάποιο θέμα πριν τη τελευταία αλλαγή που του εκανα τωρα και εμφανίστηκε αυτο. Τωρα φωτισμός και ασβεστιο

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν φταίει η αλατότητα θα πρέπει κατα την άποψη μου να είχε μεγάλη απόκλιση απο το 1026.  

 Εγω πολλές φορες  παίζω ανάμεσα σε 1024 με 1027 και δεν είχα ποτε κάποιο πρόβλημα νέκρωσης.  

 

Με ρεφρακτομετρο την μετράς? καλιμπράρισμα έχεις κάνει? 

Μάλλον είχα μεγάλη απόκλιση και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!! Με ρεφρακτομετρο τη μετράω και ειναι καλιμπραρισμενο!

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2017 at 2:07 AM, karxariomaxos said:

Μάλλον είχα μεγάλη απόκλιση και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!!! Με ρεφρακτομετρο τη μετράω και ειναι καλιμπραρισμενο!

Τί έγινε τελικά? Τί έκανες? Έχουμε κανένα νέο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε χαλάσει το ρεφρακτομετρο μου και έδειχνε λάθος αλατοτητα!! Το τσέκαρα με ενός φίλου πήρα και εγω και ένα καινούργιο. Τελικά με την τελευταία αλλαγή το ενυδρείο είχε φτάσει 1038 αλατοτητα από 1024!! Για αυτο κρασαρανε ολα!! Παραλίγο να γίνουν τα κλοουνακια παστά!!! :heheΤωρα ρίχνω την αλατοτητα σιγά σιγά περίπου 2-3 μονάδες την ημέρα για να μην τη ξαναπαθουν μέχρι να φτάσω στο 1024 - 1025!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ότι το βρήκες φιλαράκι..Κοίταξε να το επαναφέρεις με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες μπορείς..Και μία μικρή φιλικη παρατήρηση από μένα.. επειδή προφανώς θα βγάζεις νερό και θα ρίχνεις νερό χωρίς αλάτι να παρακολουθείς με μετρήσεις καθημερινά και τις υπόλοιπες παραμέτρους καθώς όταν γίνεται αλλαγή με αλάτι κρατάει και τα υπόλοιπα στοιχεία σταθερά αλλά αν προσθέτεις σκέτο νερό και βγάζεις αλατισμένο στην ουσία επηρεάζεις και τις υπόλοιπες συνθήκες...Μαγνήσιο ασβέστιο κτλ... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...