Jump to content

Ενυδρείο 56 λιτρων


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x25x40
Συνολικά Λίτρα:56
Sump (λίτρα):50

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια: 2 Melanotaenia praecox, 1Pterophyllum scalare,  2 Χρυσόψαρα, 2 Xiphophorus Helleri, 1 Sahyadria denisonii (roseline barb)

 


Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: Ναι
Ξύλα: Προς το παρων όχι αλλά θα προσθέσω αφαιρόντας τα πλαστικά
Άλλα διακοσμητικά : Διαφορά πλαστικά φυτά
Υπόστρωμα: Χαλίκι ( Σκέφτομαι να προσθέσω και άμμο σε κάποια σημεία)
Βυθός: 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):15watt αυτήν που είχε το ενυδρείο.
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:  Eco-filter 300lt/h
Θέρμανση/ Ψύξη:  50watt θερμαντήρας
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή: Tetra


Παράμετροι
pH: 7 (νερό βρύσης )
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):24-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 60% ανα 15 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Στρώσιμο με αντιχλώριο και βιολογία απο pet shop για 20 μέρες και μετά πρόσθεσα τα δυο χρυσόψαρα.

Το ενυδρείο δουλεύει κοντά στους 4-5 μήνες.


Αρχικά έστω και αργά συνειδητοποίησα ότι έπεσα και εγώ θύμα των petshop λόγω αμάθειας.  Δλδ ξέρω ότι δεν ταιριάζουν τα ψάρια μεταξύ τους και ότι υπάρχει υψηλη ιχθυοφόρτωση για τα λίτρα του ενυδρείου.Επίσης κάποια ψάρια πρέπει να είναι κοπάδι πράγμα που δεν με ενημέρωσαν και το ανακάλυψα ψάχνοντας ατέλειωτες ώρες πληροφορίες σχετικά με τα ψάρια. Το ίδιο ισχύει και για τις απαιτήσεις νερού και λίτρων για τα ψάρια κατάλαβα ότι δεν ταιριάζουν. Θα ήθελα να μου προτείνεται διορθώσεις στα προβλήματα που ΘΑ παρουσιαστούν. Προς το παρόν τα βλέπω μια χαρά  κινητικά αλλά λόγω απειρίας δεν ξέρω αν είναι στρεσαρισμένα. Το μόνο που είχα διακρίνει ήταν το roseline barb ήταν υποτονικό και σχετικά ακούνητο ( πραγματάκι ασυνήθιστο για αυτά διότι ξέρω ότι είναι δεινοί κολυμβητές ) αλλά μετά απο 2-3 μέρες προσαρμογής φαινόνταν πιο κινητικό.  
 

IMG_0325.JPG

IMG_0326 (1).JPG

IMG_0327 (1).JPG

20161122_141130.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι σε πολλα απαντησες μονος σου.το σκαλαρι πρεπει να το δωσεις δεν κανει οπως καταλαβες.τωρα αν θελεις να κρατησεις το χρυσοψαρο μπορεις αλλα μονο ενα και φυσικα τιποτε αλλο μεσα.και στο μελλον θα χρειαστεις ενα καλυτερο φιλτρο.

Τωρα πλαστικα και κατι τετοια εγω θα τα εβγαζα εκτος ενυδρειου.ισως να κραταγες μονο της μελανοταινιες αλλα δεν ξερω τη  λιτρα χρειαζονται για ενα κοπαδακι θα σου απαντησουν τα παιδια.τωρα το φιλτρακι σου εχει μεσα βιολογικο υλικο;αν οχι να βγαλεις τον ανθρακα που πιθανων εχει μεσα και να βαλεις βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, έχεις ωραία ψαρόσουπα... Οι petshopάδες θριάβευσαν πάλι!! Προτάσεις:

 

1) Δεν ξαναπατάς σε μαγαζιά που σου πρότειναν τέτοια σύνθεση, είναι άσχετοι και επικίνδυνοι, ενδιαφέρονται μόνο για το άμεσο κέρδος τους.

2) Χαρίζεις τα χρυσόψαρα, γιατί είναι ρυπαρά ψάρια και το καθένα θέλει 30 λίτρα νερό από μόνο του. Εκτός αυτού, είναι πάντα πεινασμένα και θα τρώνε το φαγητό των άλλων ψαριών.

3) Όπως είπες και εσύ, αφαιρείς την ψεύτικη διακόσμηση και βάζεις αληθινή, μπορείς να ξεκινήσεις με κερατόφυλλο και ανούμπια που είναι εύκολα και θα σε βοηθήσουν στα νιτρικά.

4) Προσωπικά μ'ενοχλούν τα κοχύλια, είναι θαλασσινά και δεν ταιριάζουν σε ψάρια γλυκού νερού, εκτός και θέλεις ν'ανεβάσεις το ph, άσε που με την πάροδο του χρόνου θα μαυρίσουν και θα γίνουν χάλια (τσεκαρισμένο).

 

Για τα υπόλοιπα θα περιμένεις απαντήσεις από τους πιο έμπειρους που έχουν ασχοληθεί με τέτοια ψάρια.

Keep reading, είσαι σε καλό δρόμο:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος worldiver έγραψε:

Όντως, έχεις ωραία ψαρόσουπα... Οι petshopάδες θριάβευσαν πάλι!! Προτάσεις:

 

1) Δεν ξαναπατάς σε μαγαζιά που σου πρότειναν τέτοια σύνθεση, είναι άσχετοι και επικίνδυνοι, ενδιαφέρονται μόνο για το άμεσο κέρδος τους.

2) Χαρίζεις τα χρυσόψαρα, γιατί είναι ρυπαρά ψάρια και το καθένα θέλει 30 λίτρα νερό από μόνο του. Εκτός αυτού, είναι πάντα πεινασμένα και θα τρώνε το φαγητό των άλλων ψαριών.

3) Όπως είπες και εσύ, αφαιρείς την ψεύτικη διακόσμηση και βάζεις αληθινή, μπορείς να ξεκινήσεις με κερατόφυλλο και ανούμπια που είναι εύκολα και θα σε βοηθήσουν στα νιτρικά.

4) Προσωπικά μ'ενοχλούν τα κοχύλια, είναι θαλασσινά και δεν ταιριάζουν σε ψάρια γλυκού νερού, εκτός και θέλεις ν'ανεβάσεις το ph, άσε που με την πάροδο του χρόνου θα μαυρίσουν και θα γίνουν χάλια (τσεκαρισμένο).

 

Για τα υπόλοιπα θα περιμένεις απαντήσεις από τους πιο έμπειρους που έχουν ασχοληθεί με τέτοια ψάρια.

Keep reading, είσαι σε καλό δρόμο:thumbsu:

1)Καλά μετά από αυτά που διαπίστωσα και που μου είπαν εμπειρότεροι  εννοείται δεν ξαναεμπιστεύομαι σε οτιδήποτε petshop.

2)Τώρα δυστυχώς δεν έχω κάποιον γνωστό για να χαρίσω τα χρυσόψαρα και σκεφτόμουν να τα επιστρέψω στο petshop αλλά πιστεύω θα έχουν ίδια κατάληξη τα ψαράκια.

Να ρωτήσω κάτι άλλο για να προσθέσω αληθινά φυτά θα πρέπει να αλλάξω την λάμπα ή χρειάζεται κάτι άλλο ?

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα οτι τα κοχύλια ανεβάζουν το ph και απλά τα έβαλα διακοσμητικά. Όντως φίλος παρατήρησα μία καφέ γλίτσα πάνω απο τα κοχύλια δεν ξέρω αν είναι αλγη η κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manos0000 έγραψε:

Βλεπω οτι σε πολλα απαντησες μονος σου.το σκαλαρι πρεπει να το δωσεις δεν κανει οπως καταλαβες.τωρα αν θελεις να κρατησεις το χρυσοψαρο μπορεις αλλα μονο ενα και φυσικα τιποτε αλλο μεσα.και στο μελλον θα χρειαστεις ενα καλυτερο φιλτρο.

Τωρα πλαστικα και κατι τετοια εγω θα τα εβγαζα εκτος ενυδρειου.ισως να κραταγες μονο της μελανοταινιες αλλα δεν ξερω τη  λιτρα χρειαζονται για ενα κοπαδακι θα σου απαντησουν τα παιδια.τωρα το φιλτρακι σου εχει μεσα βιολογικο υλικο;αν οχι να βγαλεις τον ανθρακα που πιθανων εχει μεσα και να βαλεις βιολογικο υλικο.

Οι μελανοταινίες από όσο διάβασα χρειάζονται γύρω στα 50 λίτρα οπότε πιστεύω είμαι κομπλέ. Το φίλτρο όχι δεν έχει βιολογικό υλικό, το έχω εργοστασιακό με τον άνθρακα .

Θα μπορούσες να μου πείς τα πλεονεκτήματα του βιολογικού υλικού ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο βιολογικο υλικο αποικουνε τα βακτηρια για τον κυκλο του αζωτου.

https://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Lobbie said:

Οι μελανοταινίες από όσο διάβασα χρειάζονται γύρω στα 50 λίτρα οπότε πιστεύω είμαι κομπλέ. Το φίλτρο όχι δεν έχει βιολογικό υλικό, το έχω εργοστασιακό με τον άνθρακα .

Θα μπορούσες να μου πείς τα πλεονεκτήματα του βιολογικού υλικού ?

Ευχαριστώ

Σε καμία περίπτωση δεν αληθεύει αυτό, ακόμα και τα μικρότερα είδη χρειάζονται πολύ μεγάλο μήκος γυάλας.  Σε μικρά ενυδρεία έχουν υπάρξει και αναφορές για τάσεις αυτοκτονίας.

 

Προτείνω ένα ολικό restart. Αν διατείθεσαι να το κάνεις αυτό, να είσαι σίγουρος ότι θα κερδίσεις και θα σε βοηθήσουμε σε όλα του τα βήματα. Έτσι και αλλιώς, όλοι σαν εσένα αρχίσαμε. Εσύ το έψαξες από νωρίς όμως και έχεις την δυνατότητα να το διορθώσεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Σε καμία περίπτωση δεν αληθεύει αυτό, ακόμα και τα μικρότερα είδη χρειάζονται πολύ μεγάλο μήκος γυάλας.  Σε μικρά ενυδρεία έχουν υπάρξει και αναφορές για τάσεις αυτοκτονίας.

 

Προτείνω ένα ολικό restart. Αν διατείθεσαι να το κάνεις αυτό, να είσαι σίγουρος ότι θα κερδίσεις και θα σε βοηθήσουμε σε όλα του τα βήματα. Έτσι και αλλιώς, όλοι σαν εσένα αρχίσαμε. Εσύ το έψαξες από νωρίς όμως και έχεις την δυνατότητα να το διορθώσεις άμεσα.

http://www.seriouslyfish.com/species/melanotaenia-praecox/ Εδώ το διάβασα φίλος και βλέποντας διαστάσεις και λίτρα είμαι ακριβώς στο όριο. Και εγώ αυτό σκεφτόμουν για ολικό restart φίλε αν και με θλίβει και οικονομικά και το τι θα τα κάνω τα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Το seriouslyfish αν και ειναι τεράστια βάση πληροφοριών, έχει σε μερικά προφιλ τεράστιες ανακρίβειες.

Το καταστημα που αγορασες τα ψάρια θα τα δεχτει πισω και θα σου δωσει θεωρητικα την δυνατοτητα να παρεις κατι μικροτερης αξιας

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Το seriouslyfish αν και ειναι τεράστια βάση πληροφοριών, έχει σε μερικά προφιλ τεράστιες ανακρίβειες.

Το καταστημα που αγορασες τα ψάρια θα τα δεχτει πισω και θα σου δωσει θεωρητικα την δυνατοτητα να παρεις κατι μικροτερης αξιας

Nαι ισχύει φίλε γτ κάνοντας μία μικρή έρευνα σε διάφορα site είδα ότι έλεγε ελάχιστα λίτρα 76 και σε ένα άλλο 32'' μήκος. Το ελπίζω  να το δεχτούν αν και είναι για πολύ κράξιμο μετά απο αυτά που μου πούλησαν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Lobbie έγραψε:

Nαι ισχύει φίλε γτ κάνοντας μία μικρή έρευνα σε διάφορα site είδα ότι έλεγε ελάχιστα λίτρα 76 και σε ένα άλλο 32'' μήκος. Το ελπίζω  να το δεχτούν αν και είναι για πολύ κράξιμο μετά απο αυτά που μου πούλησαν. 

https://www.youtube.com/watch?v=DYvHdieA3g0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι μετά απο μία διαμάχη που είχα με τον petshopa για διάφορα πράγματα που μ πούλησε κατέληξα να του επιστρέψω τα χρυσόψαρα (αν και για λόγους υγειηνής έλεγε δεν παίρνει ψάρια πίσω τελικά βρήκε ένα άδειο ενυδρείο..) και πλέον κάνοντας ανα 3-4 μέρες γύρω στο 50% αλλαγές παρατηρώ πολύ επιθετική συμπεριφορά του αρσενικού ξιφοφόρου προς τις μελανοταινίες αποκλειστικά. Συνέχεια τα κυνηγάει πολύ σπάνια τις φτάνει για κανα τσίμπημα. Το είπα στον πετσοπά μου λέει ψάρια ειναι κυνηγιούνται και οι μελανοταινίες λέει κολυμπάνε γρήγορα δεν θα τις φτάσει λέει (omg ) . Οι καημένες οι μελανοταινίες κάθονται σε μία ακρούλα και απλά όταν έρχεται ο ξιφοφόρος τρέχουν να σωθούνε. Από όσο ξέρω οι ξιφοφόροι είναι κοινωνικά ψάρια και παρουσιάζουν επιθετική συμπεριφορά μόνο κατά τις περίοδο αναπαραγωγής κάτι το οποίο δεν το βλέπω να συμβαίνει.
Μπορεί κάποιος να μου πει για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό και τι μπορώ να κάνω πέρα απο το να βγάλω ένα απο τα δύο είδη ?
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για ποιον λόγο ο ξιφοφόρος κυνηγάει τις praecox δεν μπορώ να σου δώσω, ίσως και κανεις άλλος επειδή ο συγκεκριμένος συνδυασμός ψαριών δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένος. Όπως και να έχει, οι διαστασεις του ενυδρείου είναι μικρές για το κάθε ειδος ξεχωριστά, ποσο και για τα 2 μαζί. Από εκεί ίσως πηγάζει το πρόβλημα. Γενικά μου έχουν τύχει αρσενικά Guppy να έχουν εξάψεις, με ξιφοφορους δεν έχω εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρόλο που θα σε στεναχωρήσω, ας σου γράψω και εγώ την αποψή μου.

Καταρχήν το ενυδρείο που έχεις είναι μικρό για τα συγκεκριμένα ψάρια. Οι ξιφοφόροι έχουν απαιτήσεις μεγαλύτερου ενυδρείου ώστε να υπάρχει δυνατότητα αρκετών ψαριών (1 αρσενικού με αναλογία 3-4 θυληκων) για να μετριάζεται η επιθετικότητα του αρσενικού.

Ομως με το συνεχές κυνηγητό τα ψάρια στρεσάρονται.  Το επόμενο στάδιο είναι να κρύβονται (αν υπάρχουν κρυψώνες), ή να πιάνουν ένα συγκεκριμένο σημείο ψηλά στο ενυδρείο χωρίς καμία δραστηριότητα, (περιμένοντας την επίθεση του κυρίαρχου ψαριού),  να μην τρέφονται σωστά, και στο τέλος να αρρωσταίνουν.

Αυτό μπορείς να το αλλάξεις μόνο αν αλλάξεις τη σύνθεση των ψαριών σου. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Τα ψάρια δεν έχουν στάνταρ τρόπο συμπεριφοράς. Αυτή αλλάζει και με βάση τους συγκατοίκους που υπάρχουν. Αν ο αρσενικός είχε το χαρέμι του θα είχε άλλες

ασχολίες. Όμως δεν μπορώ να προτείνω χαρέμι σε αυτά τα λίτρα με ψαράκια που φτάνουν σε αρκετά μεγάλο μέγεθος.

Οπότε η απόφαση να φτιάξεις την ψαροσύνθεση του ενυδρείου σου σωστά, και να μην έχεις προβλήματα και ασθένειες είναι δική σου. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δες και ένα βιντεάκι απο βιότοπο με ξιφοφόρους, και κοίτα τη συμπεριφορά του αρσενικού.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...