Jump to content

Αναπαραγωγή Nothobranchius Guentheri "Red"


elatos

Recommended Posts

Μετά την χαρά της εκκόλαψης των πρώτων μου ψαριών από αυγά
και σε συνέχεια του προηγούμενου σχετικού θέματος [Γεννητούρια Nothobranchius Guentheri "Red"],
ήρθε η στιγμή να γράψω για την εμπειρία αυτών των 40 ημερών μέχρι σήμερα και μίας σημερινής έκπληξης!

 

Τα αυγά τα παρέλαβα από τον @Husky_Jim στην εκδήλωση της κοπής της πίτας, όπως αναφέρω και στο παραπάνω άρθρο,

και τα νεογέννητα, τις πρώτες μέρες τους τις πέρασαν σε ένα γυάλινο ποτήρι ζέσεως των 1.000 ml και αυτό επέπλεε μέσα σε ένα μικρό ενυδρείο (που το έστησα εξ αρχής για την καλλιέργεια των freshwater gammarus) για να έχω σταθερή θερμοκρασία και φωτοπερίοδο.

 

IMG_7769.thumb.jpg.1c04ff8ddda414d2202c8e81a3bcc917.jpgIMG_7915.thumb.jpg.64f931cdf3784bcd35abe27f74c8fd1b.jpg

 

Κολυμπούσαν μέσα στο φαΐ τους (infusora) κι όλα ήταν ρόδινα, μέχρι που διαπίστωσα μια μέρα δύο μικρά να κόβουν βόλτα στο ενυδρείο.

 

Αυτό που κατάλαβα ήταν πως τα μικρά ήταν τουλάχιστον 2 μέρες στην αλητεία (από δικό μου λάθος χειρισμό με τις αλλαγές νερού με την πιπέτα) και ανακαλύπταν καινούργιες γειτονιές και δεν έδειχναν να είχαν θέμα, άλλωστε και το ενυδρείο ήταν γεμάτο με το φαγητό τους (σχετικό video).

Μετά από αυτή την παρατήρηση τα νεογέννητα ξεκίνησαν να κολυμπούν όλα μαζί στο μικρό ενυδρείο.

 

IMG_8290.thumb.jpg.576bbaa1ca1e33b7077f70262070bf22.jpg

 

IMG_8368.thumb.jpg.7f8d1087fcb05e7beaea5fbc680f13c9.jpg

 

Οι μέρες περνούσαν και τα μισά μικρά μεγάλωσαν εντυπωσιακά σε σχέση με τ' αδέλφια τους, με μία ακόρεστη διάθεση για φαΐ, 3-4 έκαναν περίπολο γύρω από το βραχάκι λάβας και άλλα τόσα στο διχτάκι με το υλικό ανάπτυξης των gammarus και, οτιδήποτε στο μέγεθος του στόματός τους (των killifish), έκανε το λάθος να βγει λίγο πιο έξω από την ασφάλειά του γινόταν μεζές.

 

IMG_8326.thumb.jpg.8e2aee1176443c0378c291af852e3efc.jpg

 

Για να μην μου καταστρέψουν πλήρως τον γόνο των καλλιεργειών ετοιμάστηκε ένα 60λιτρο ενυδρείο, και όλα τα καλοθρεμμένα (12 συνολικά) πήγαν σε κάτι πολύυυυυ μεγαλύτερο, που για άλλο σκοπό το ήθελα και η ανάγκη άλλαξε τα σχέδιά μου!!

 

IMG_8324.thumb.jpg.7000f375e834c03da09f5b79004a88f5.jpg

 

Και ερχόμαστε στο σήμερα των 40 ημερών.

Τα μεγάλα (λέμε τώρα μεγάλα!!) δεν λένε όχι στα grindal και προσπαθούν να δοκιμάσουν και λίγο από ramshorn!!

 

IMG_8498.thumb.jpg.0013d7f2ff924735416c0c18b0c8866f.jpg

 

IMG_8553.thumb.jpg.60db3fd3203c09e5c40f10955c5df9be.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - elatos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή έκπληξη, την στιγμή που τάιζα τα μικρότερα στο μικρό ενυδρεία ήταν δύο αδιόρατα μωρά

 

IMG_8533.thumb.jpg.e5bb913c1c6d590cf6e7077aebd119a9.jpg

 

IMG_8543.thumb.jpg.ba5b8864d43fc1ef0c763c47270e4abd.jpg

 

που όταν πήγα να τα αποθανατίσω διαπίστωσα πως τελικά είναι τέσσερα!!

 

Και να σκεφθείτε πως αρχικά νόμιζα πως είχαν επιβιώσει 11 ψαράκια και τώρα είμαι στα 22 με τα νέα μωρά που πιθανώς εκκολάφθηκαν από αυγά που δεν άνοιξαν στο πρώτο "βρέξιμο", παρέμειναν μέσα στο ποτήρι και κατόπιν στο μικρό ενυδρείο και, για δείτε τα!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, kadmos said:

Πολύ καλή δουλειά και πολύ ωραίες φωτογραφίες! Μπράβο @elatos

Τι νερό έχεις στο ενυδρείο που μεγαλώνουν;

 

Σχετικά μαλακό με TDS ~80, λίγο όξινο 6,8 που το παίρνω από το μεγάλο μου των 300 λίτρων και προσθέτω επιπλέον αντίστροφης όσμωσης.

Στο μικρό ενυδρείο που δεν του έχω βάλει ακόμη φίλτρανση, παρά μόνο την αεραντλία να οξυγονώνει το νερό, οι συνθήκες είναι από μυρωδιές χειρότερες, αλλά για τα ζωντανά μπορεί και να είναι ιδανικές. Εδώ κάνω και πιο συχνές αλλαγές, δλδ. ανά 10 μέρες…

Link to comment
Share on other sites

Ένα αερόφιλτρο στο μικρό θα βοηθούσε πολύ αν έχεις εύκαιρο. Οι μυρωδιές που λες δε μου αρέσουν αν έχεις ψάρια μέσα. Βλέπω βιολογικό υλικό, υπάρχει ροή, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια προσπαθεια,ευχαριστουμε για την ενημερωση και τις υπεροχες φωτογραφιες!

 

Τελικα εγω το λαθος που εκανα με τα αυγα ηταν η θερμοκρασια εκκολαψης.Η λυση ηταν το ποτηρι που επιπλεει μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kadmos said:

Ένα αερόφιλτρο στο μικρό θα βοηθούσε πολύ αν έχεις εύκαιρο. Οι μυρωδιές που λες δε μου αρέσουν αν έχεις ψάρια μέσα. Βλέπω βιολογικό υλικό, υπάρχει ροή, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε...

 

Υπερβάλλω με τις μυρωδιές, κλάσεις χειρότερες, προς ανοιχτό βόθρο μεριά είναι στα βάζα που καλλιεργώ την infusora. Και αυτό γιατί διαπίστωσα πως επιταχύνεται κατά πολύ η αναπαραγωγή της όταν προσθέτω γογγύλι. Μόνο που βρωμάει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ!!

Γενικά το μικρό ενυδρείο είναι μία δεξαμενή ζωντανής τροφής των μικρών ψαριών και αν υπολογίσω μέγεθος ζωντανών, φωτισμό, αερισμό και φυτά που επιπλέουν και δεσμεύουν τα όσα νιτρικά και βεβαίως την εν γένει συμπεριφορά των ψαριών, που δεν δείχνουν να αντιμετωπίζουν έλλειψη οξυγόνου, το προχωράω ως έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, argy1 said:

Πολυ ωραια προσπαθεια,ευχαριστουμε για την ενημερωση και τις υπεροχες φωτογραφιες!

 

Τελικα εγω το λαθος που εκανα με τα αυγα ηταν η θερμοκρασια εκκολαψης.Η λυση ηταν το ποτηρι που επιπλεει μεσα στο ενυδρειο.

 

Σταθερή θερμοκρασία ως βάση και άφθονη τροφή για την συνέχεια. Συνταγή επιτυχίας!

 

Αυτό με την θερμοκρασία με παίδεψε αρκετά, ιδιαίτερα όλο αυτό το διάστημα του χειμώνα που πέρασε και

στο διαμέρισμα βλέπαμε και 16° λόγω προβλήματος στον καυστήρα της πολυκατοικίας.

Και με παίδεψε στην συντήρηση και ανάπτυξη των διαφόρων worms περισσότερο, σε σημείο

να σχεδιάζω ειδικές διατάξεις για τους επόμενους χειμώνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και συνεχίζω μετά από απουσία μου, πάνω από 15 ημερών στο εξωτερικό.

 

Male-Nothobranchius-Guentheri--Red.jpg.a1111eb75beb62db56c12cef844079d9.jpg

 

Nothobranchius-Guentheri--Red.jpg.eb9d1fc0137d0a243f33a0b91a018587.jpg

 

που όσες φιλότιμες προσπάθειες κι αν έγιναν, η κατάσταση με μπέρδεψε λίγο.

Πολλά τα θηλυκά και ένα μόνο αρσενικό. Είναι λογικό, ή μήπως ο κύριος εξολόθρεψε ότι άλλο του έμοιαζε;

 

…πάω να καθαρίσω λίγο τα ενυδρεία και να αξιολογήσω την κατάσταση!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...