Jump to content

Δυναμικό come back (Nothobrancius Korthausae "Red")


panos nts

Recommended Posts

Λέω για λίγοακόμα να συνεχίσω με ινφουσόρια και στην συνέχεια να αρχίσω δειλα δειλά να προσθέτω ξηρά τροφή.. Απλά είναι πολύ μικρά σε μέγεθος αυτο με ανησυχει πιο πολυ :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

οι τροφες που σου λεω ειναι πούδρα!!! πιο μικρη δεν παει!!!

 Αυριο κιόλας θα τις εχω στο χέρι μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και παλιι.. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!

Εχω καποια ανανεωση στο θεμαα.. ακομα ταίζω ινφουσορια και το πολυ μικρό γκρινταλ που μολις εχει βγειι.. την ξηρη τροφη δεν την δεχονται ούτε και το μεγάλο την δέχεται οπότε το εγχείρημα πήγε λαθοςς.. :/

Εχω γυρω στα 10 μικρά και μεγαλώνουν πολυ λιγο ανα τις μερεςς..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα σας και παλιι.. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!

Εχω καποια ανανεωση στο θεμαα.. ακομα ταίζω ινφουσορια και το πολυ μικρό γκρινταλ που μολις εχει βγειι.. την ξηρη τροφη δεν την δεχονται ούτε και το μεγάλο την δέχεται οπότε το εγχείρημα πήγε λαθοςς.. :/

Εχω γυρω στα 10 μικρά και μεγαλώνουν πολυ λιγο ανα τις μερεςς..

Χρονια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτο απο ένα αυγο το οποίο είναι έτοιμο να σκάσει αλλά και από τα μικρά!!

26105595_1831493816862876_982725250_n.jpg

26057878_1831493800196211_1152024411_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Ορίστε και μερικές φωτο απο ένα αυγο το οποίο είναι έτοιμο να σκάσει αλλά και από τα μικρά!!

26105595_1831493816862876_982725250_n.jpg

26057878_1831493800196211_1152024411_n.jpg

 

Θα σε μαλώσω φιλε Πανο! :cigar:Τα ταιζεις με infuzoria παρα πολυ καιρο! Παραπανο απο 2-3 μερες δεν χρεαζεται. Για αυτο δεν μεγαλονουν και ψοφανε! Ειναι σαν να ταιζεις ενα σκυλο με χορτο, ποσο θα αντεξει? Παρε αυγα αρτεμιας (εγω παιρνω Ocean Nutrition 50 gr - 17€) θα σου φτασει για 2-3 χρονια αν δεν θα κανεις αναπαραγωγες καθε μηνα:). Ομως!!!!! Πρεπει να ταιζεις τα μικρα σου ΜΟΝΟ!!!! με νεογεννητη αρτεμια. Οταν περασουν μερικες! ΩΡΕΣ! απο την εκκολαψη της αρτεμιας- μεγαλωνει τοσο,που δεν θα μπορεσουν να την φανε.Να φανταστεις, τις πρωτες 3-4 ημερες, που ταιζω με αρτεμια βαζω τα μποκαλια με αυγα μπρος καθε 12 ωρες.Μετα την 4η μερα μονο μια φορα την ημερα, αλλα για 10 μερες τουλαχιστον. Μετα την 3 εβδομαδα- μερα παρα μερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Θα σε μαλώσω φιλε Πανο! :cigar:Τα ταιζεις με infuzoria παρα πολυ καιρο! Παραπανο απο 2-3 μερες δεν χρεαζεται. Για αυτο δεν μεγαλονουν και ψοφανε! Ειναι σαν να ταιζεις ενα σκυλο με χορτο, ποσο θα αντεξει? Παρε αυγα αρτεμιας (εγω παιρνω Ocean Nutrition 50 gr - 17€) θα σου φτασει για 2-3 χρονια αν δεν θα κανεις αναπαραγωγες καθε μηνα:). Ομως!!!!! Πρεπει να ταιζεις τα μικρα σου ΜΟΝΟ!!!! με νεογεννητη αρτεμια. Οταν περασουν μερικες! ΩΡΕΣ! απο την εκκολαψη της αρτεμιας- μεγαλωνει τοσο,που δεν θα μπορεσουν να την φανε.Να φανταστεις, τις πρωτες 3-4 ημερες, που ταιζω με αρτεμια βαζω τα μποκαλια με αυγα μπρος καθε 12 ωρες.Μετα την 4η μερα μονο μια φορα την ημερα, αλλα για 10 μερες τουλαχιστον. Μετα την 3 εβδομαδα- μερα παρα μερα.

Μα ξες τι δοκιμασα πολλές φορές να βάλω αρτέμια αλλά είναι μικρά για να την φάνε.. και νεοεκκολαπτόμενη που έβαζα και τους έδινα πάλι το ίδιο πράμα γινόταν δεν την κυνηγούσαν καν!! Μπορεί να ημουν και κανα 10 λ πάνω από το μπολ.. Αλλά δν δίνω μόνο ινφουσόρια δίνω και γκρίνταλ το πολύ μικρό αλλά τρίβω και τροφή για μικρά και την ρίχνω μέσα.. Δεν δίνω μόνο 1 τροφή.. Και κάνω 2-3 φορες αλλαγες νερού..

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Μα ξες τι δοκιμασα πολλές φορές να βάλω αρτέμια αλλά είναι μικρά για να την φάνε.. και νεοεκκολαπτόμενη που έβαζα και τους έδινα πάλι το ίδιο πράμα γινόταν δεν την κυνηγούσαν καν!! Μπορεί να ημουν και κανα 10 λ πάνω από το μπολ.. Αλλά δν δίνω μόνο ινφουσόρια δίνω και γκρίνταλ το πολύ μικρό αλλά τρίβω και τροφή για μικρά και την ρίχνω μέσα.. Δεν δίνω μόνο 1 τροφή.. Και κάνω 2-3 φορες αλλαγες νερού..

Τις πρωτες μερες πρεπει να κολυμπουν μεσα σε αρτεμια(δεν θα την κινηγανε-οτι μπει στο στομα) Κυνηγι αρχηζει μετα απο καμια εβδομαδα.

Βαζεις κανα 10 μικρα στο 4-5 λ ενυδρειο(πλαστικο).Βγαζεις το μισο νερο(να μεινει 2λ περιπου)και δινεις αρτεμια(αρκετη). Την αρτεμια την ξεπλενεις μερικες φορες με νερο απο το ενυδρειο(οχι απο την βρυση).

μετα απο 10-15 λεπτα συμπλυρωνεις το νερο(ακομα 2-3 λ) και καθαριζεις αυτο ,που δεν εφαγαν. Αλλιως τα αφηνω με αρτεμια και 1 ωρα(σε 3-4λ) αλλα με θερμοστατη, και καθαριζω μετα. Τωρα εχω 60-70 μικρα σε 15λ καθαρα ,(ειναι 8 ημερων και τρωνε αρτεμια απο την 3η μερα εκκολαψης).Μεχρι την 5η μερα συμπληρωνα με λιγο infuzoria(υπαρχουν και ποιο μικρα και αδυναμα).Αρτεμια αντεχει μεχρι και 5-6 ωρες(ζωντανη) μεσα στο γλυκο νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια ερωτηση... Grindal  που βρικες? Θελω και εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Grindal μου έδωσε ένας συνχομπίτης που είχε μια καλλιέργεια και ξες ποιο είναι το περίεργο?? Την έχω 6 μήνες χωρις να έχω αλλάξει χώμα, απολύτως τίποτα απλά προσθέτω την τροφή τους και ταϊζω.. Την επόμενη βδομάδα μάλλον θα έρθω από τα μέρη σου θέλεις να δούμε αν βολέψει να σου φέρω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Grindal μου έδωσε ένας συνχομπίτης που είχε μια καλλιέργεια και ξες ποιο είναι το περίεργο?? Την έχω 6 μήνες χωρις να έχω αλλάξει χώμα, απολύτως τίποτα απλά προσθέτω την τροφή τους και ταϊζω.. Την επόμενη βδομάδα μάλλον θα έρθω από τα μέρη σου θέλεις να δούμε αν βολέψει να σου φέρω??

Θα ηταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα ηταν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

 Θα σου πω ακριβως πότε παίζει να ανέβω αλλιώς το πολύ πολύ θα σου στειλωω.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos nts έγραψε:

 Θα σου πω ακριβως πότε παίζει να ανέβω αλλιώς το πολύ πολύ θα σου στειλωω.. ^_^

Όποτε σε βολευει και όποτε μπορέσεις. Εγω σκεφτομουν να παραγγελω κατι microworms απο e-bay https://www.ebay.com/itm/Microworms-Live-Starter-Culture-Fry-Food-Fish-Amphibian-Micro-Worm-/152649432268#shpCntId

ομως ενα φιλαρακι μου ειπε ,οτι καλυτερα την ανοιξη, τωρα με μειον εξω( Europe) μπορει να μην αντεξει η καλλιεργια μεχρι να φτασει.

Δεν ξερω αν ισχει αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Όποτε σε βολευει και όποτε μπορέσεις. Εγω σκεφτομουν να παραγγελω κατι microworms απο e-bay https://www.ebay.com/itm/Microworms-Live-Starter-Culture-Fry-Food-Fish-Amphibian-Micro-Worm-/152649432268#shpCntId

ομως ενα φιλαρακι μου ειπε ,οτι καλυτερα την ανοιξη, τωρα με μειον εξω( Europe) μπορει να μην αντεξει η καλλιεργια μεχρι να φτασει.

Δεν ξερω αν ισχει αυτο.

Εχω διατηρησει microworm για παρα πολυ καιρο,και με κρυα ολο τον χειμωνα,σε θερμοκρασια περιβαλοντος με επιτυχια.Απλα τον χειμωνα δεν εχουν την ιδια αναπτυξη με την ανοιξη-καλοκαιρι.Κατα τα αλλα μια χαρα τα πανε.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια μικρή ανανέωση στο θεμα.. 

Εδω φινεται η αρκετα μεγαλη διαφορα σε αναπτυξη των μικρών.. 

Είναι 2-3 μικρά πουείναι πιο ανεπτυγμένα απο τα υπολοιπα.. σκέτομαι να τα μετακινησω σε ενα δοχείο μονα τους αυτα και να ταϊζω ξεχωρισταα.. η αλήθεια είναι τα έχω πιτώσει στο γκρινταλ (νεογεννητο) και στην αρτ΄μια και κθαρίζω 1 αντε βαρια 2 φορές την μέρα το δοχείο.. εδώ φαίνεται λίγο βρώμικο γιατί το καθαρίζω τωραα.. ;)

26754880_1849443475067910_576734397_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω από την φωτογραφία είναι η προβληματική ανάπτυξη των ψαριών.

Πόσες εβδομάδες έχουν περάσει από την εκκόλαψή τους, 8, 12; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι η αναπτυξη τους δεν ειναι και πολυ καλη, απλά το θέμα είναι ότι η πρώτη γενια που έβγαλα δεν κατάφερα να την μεγαλώσω.. Αυτά είναι 3 εβδομάδων και σην αρχή ενω ταιζα μονο με ινφουσορια τωρα δινω γκρινταλ και αρτέμια νεοεκκολαπτόμενη. Απο μερα σε μέρα βλέπω τα μικρά να μεγαλώνουν και μολις έχουνμεγάλη διαφορα απο τα μικρά τότε θα τα μετακινήσω σε άλλο δοχείο!!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, panos nts said:

Αυτά είναι 3 εβδομάδων…

 

Εντάξει τότε, δικαιολογημένα όλα!

Link to comment
Share on other sites

Ηδη έχουν αρχίσει μερα με την μέρα κάποια να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.. και επειδη τρώνε πιο πολύ νομίζω ήρθε η ωρα να τα χωρισω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πάρτε μερικές φώτο απο τα μικρά και το μεγαλο..

Στην πρώτη είναι τομεγάλο που έπαιξα με τον φακο λιγο.. :D .. (Θέλω να ρωτήσω κάτι που παρατήρησα.. δείτε λίγο την βάση της ουράς του... :/ )

Στην 2η οκ είναι το μικρό που μεγαλώνειι..

27497648_1870889429589981_1688127513_n.jpg

27497905_1870892282923029_1493181530_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο φαινεται να εχει καποια δυσμορφια.Ειναι εκγενετης ή εγινε απο ατυχημα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ήταν εκ γεννετης..

Το θυμαμαι απο οταν ηταν μικρο που το ειχεε.. :/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω φαινεται ο αρσενικος που μεγαλωνει..

Εχει αρχισει να βγαζει κοκκινη ουρα και το σωμα του αρχιζει απο την μεση και πισω κοκκινο..

15210485108621039129063.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...