Jump to content

Ανουμπια που ανθιζει


argy1

Recommended Posts

Έτσι ντε, να νιώσεις και συ λίγο φυτεμένος.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Έτσι ντε, να νιώσεις και συ λίγο φυτεμένος.:D

Χαχαχαχα

Ο μονος λογος που ειναι ακομα μεσα οι ανουμπιες ειναι γιατι βαριεμαι να  αφαιρεσω αμμο και να προσθεσω στην θεση τους κατι πετρες που εχω παρει :P 

 

 

Αλλα μιας και υπαρχουν μεσα δεν μπορω να πω οτι δεν χαιρομαι που ανθισε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Χαχαχαχα

Ο μονος λογος που ειναι ακομα μεσα οι ανουμπιες ειναι γιατι βαριεμαι να  αφαιρεσω αμμο και να προσθεσω στην θεση τους κατι πετρες που εχω παρει :P 

 

 

Αλλα μιας και υπαρχουν μεσα δεν μπορω να πω οτι δεν χαιρομαι που ανθισε!

Και βέβαια χαίρεσαι που άνθισε. Αυτή είναι η μόνη αλήθεια.

Τώρα τα υπόλοιπα θα τα χαρακτήριζα απαντήσεις αφρικανού.................. που κάνει τον κινέζο.:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Και βέβαια χαίρεσαι που άνθισε. Αυτή είναι η μόνη αλήθεια.

Τώρα τα υπόλοιπα θα τα χαρακτήριζα απαντήσεις αφρικανού.................. που κάνει τον κινέζο.:)

Ε ναι!!

Φαντασου οτι κραταγα ανουμπιες για πολλα χρονια μεχρι που γινοντουσαν 70-80 ποντους και ποτε δεν καταφερα να δω αυτο το φυτο ανθισμενο..

Οποτε απολαυσε το Μιχαλη..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι λιγο σπανιο γι'αυτο εγραψα και καποιες πληροφοριες γιατι νομιζω οφειλεται στην θερμοκρασια.

Αν θελετε κατι απο μετρησεις πειτε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο ενυδρείο που έφτιαξα πέρυσι οι ανούμπιες που είχα (2) ανθίσανε και σε σύντομο χρονικό διάστημα. Έμεινε λίγο το άνθος και μετά άρχισε να μαραίνεται.

Η θερμοκρασία μου ήταν 25,5-26 βαθμούς. ph είχα στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως έχετε και οι 2 ίδια θερμοκρασία, ο ένας σκληρό και ο άλλος ουδέτερο νερό. Σκέφτομαι έτσι και αλλιώς  να κατεβάσω την θερμοκρασία και εγώ λίγο πιο κάτω. Είμαι στους 27 και έχω 95% νερό από A/O και μαλακό νερό . Θα ενημερώσω αν κάποια από τις τρεις ανουμπιες μας κάνει την χαρη.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πολυ καλη η ιδεα για πειραματισμο!

Απλα εχω να προσθεσω κατι,σε ολο αυτο το διαστημα η θερμοκρασια μου ειχε ξαναπαει σε αυτο το επιπεδο,το φυτο ομως δεν ανθισε.Θελω να πω οτι ισως χρειαζεται σταδιακη ανοδο μετα απο καποιο χρονο  "κρυου" ή προσαρμογης στις "εποχες".Γι'αυτο ειπα οτι περασαν 2,5 χρονια.

Θα μπορουσες να το δοκιμαδεις με μεγαλυτερη πτωση θερμοκρασιας απο το επιθυμητο και στην συνεχεια ανοδο στους 25-26.Επισης αν ισχυει αυτη η σκεψη τοτε ισως να παιζει ρολο και που ηταν πρι  το φυτο,μαγαζι,σε χομπυστα ή σε emersed μορφη.

Αυτα βεβαια ειναι προσωπικες σκεψεις και προβλημνατισμοι,ισως και να μην σημαινουν τιποτα,δεν ξερω..

Το σιγουρο ειναι οτι κατι ξεκλειδψνει αυτη την διαδικασια του φυτου και απ'οσο ξερω δεν ειναι ακομα γνωστο,ή τουλαχιστον σε εμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου ανούμπιες ήταν τόσο ωραίες, που ο  @#$%^&  πλέκο τις έφαγε ΟΛΕΣ. Οπότε δεν μπορώ να πω τίποτ'άλλο παρά ότι ΔΕΝ σας ζηλεύω καθόλου... :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@worldiver, επειδή οι ανούμπιες δεν προτιμούνται από τα ψάρια (ακόμα και από τα αποκλειστικώς φυτοφάγα), το ότι τις έφαγε ο πλέκο ίσως είναι ένδειξη ότι δεν ταΐζεται αρκετά ή/και κατάλληλα. Ίσως πρόσθετες στις τροφές που χρησιμοποιείς κάποια πλεκοταμπλέτα και κάποια λαχανικά όπως αγγούρι και κολοκύθι.

@argy1 ευχαριστώ για την ανοχή.:poster_spam:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

@worldiver, επειδή οι ανούμπιες δεν προτιμούνται από τα ψάρια (ακόμα και από τα αποκλειστικώς φυτοφάγα), το ότι τις έφαγε ο πλέκο ίσως είναι ένδειξη ότι δεν ταΐζεται αρκετά ή/και κατάλληλα. Ίσως πρόσθετες στις τροφές που χρησιμοποιείς κάποια πλεκοταμπλέτα και κάποια λαχανικά όπως αγγούρι και κολοκύθι.

@argy1 ευχαριστώ για την ανοχή.:poster_spam:

Σσσσχωρεμενος λογο υπερβολικης αγαπης προς τους δουλους σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα φαινεται να αρχισε να ανοιγει..

20170428_081317.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες άνθισε και μια δικιά μου... έχω πολλές anubias αλλά είχα χρόνια να δω λουλούδι!

Να πω ότι το ενυδρείο είχε εποχιακή θερμοκρασία από 19C σε 25 τώρα και ότι με την άνοδο της θερμοκρασίας αύξησα σταδιακά και την σκληρότητα. Κάπου είχα διαβάσει ότι η αύξηση της σκληρότητας ωθεί το φυτό σε άνθιση.

20170422_204858.jpg

20170422_205423.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@lingistis Υπεροχη φωτο!

Αυτο που λες για τις σκληροτητες ισως ειναι πολυ σημαντικο,σε συνδιασμο με αυξηση της θερμοκρασιας βεβαια.Στο δικο μου ενυδρειο,μιας και ειναι αφρικανικο,ριχνω λιγο seachem lake salt στις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Anubias barteri ετοιμάζει το ανθος

Fish-0001.jpg

Fish-0002.jpg

Fish-0003.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Wind-sa ωραίες φωτογραφίες, περιμένουμε και την εξέλιξη :) .

 

Πες μας αν θέλεις τις συνθήκες νερού σου για να συμβάλλεις περισσότερο στο θέμα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...