Jump to content

400αρι fish only


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.κανω ερευνα για εξοπλισμό για fish only σ ενα 400αρι.μπορείτε να μου πείτε μιας κ δεν θα βαλω σαμπ,αν το mce 600 επαρκεί;;;;ποσους κυκλοφορητες κ ποιους;;;ειδη εχω 17 κιλα βραχο νεκρο με σκοπο τα 25.κ ποιον αραγωνιτη να παρω με σκοπό του 2.3 ποντους.κ αν υπαρχει τρόπος να μενει λευκος.ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη,

Το skimmerάκι αυτό στα 400 λίτρα επαρκεί για fish only ενυδρεία και για ενυδρεία με ελαφρύ Stock σε κοράλλια, άρα θεωρώ οτι σε καλύπτει αρκετά..Από κυκλοφορητές -wavemakers με 2 jebao RW4 είσαι καλυμένος..Έχεις σκοπό ο υπόλοιπος βράχος να είναι νεκρός μέχρι τα 25 κιλά ή θα συμπληρώσεις νεκρό?Κι επίσης από αραγωνίτη θέλεις νεκρό ή ζωντανό? Τρόπος να παραμένει λευκός υπάρχει αν τον σιφωνάρεις σε κάθε αλλαγή!!

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ υπερεπαρκει οχι απλως επαρκει!

Απο κυκλοφορητες οτι θελεις χωρις να ειναι και ενα θεμα αμαν,αν ζητας τωρα γνωμες θα σου ελεγα οτι πολυ ωραιοι ειναι τις tunze που ειναι τελειως αθορυβοι και αξιοποιστοι

οπως αυτον

Tunze Turbelle Nanostream 6020 2500 l/h

Τωρα για αραγωνιτη κατω εγω ειμαι υπεροπαδος του barebottom αλλα για να μεινει λευκος φιλε μου λιγο δυσκολο αν και καποια παιδια εχουνε στα ενυδρεια τους καποια ψαρακια που καθαριζουνε την αμμο και να πω την αληθεια την οργωνουνε καλα

:hehe

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα Δημήτρη,

Το skimmerάκι αυτό στα 400 λίτρα επαρκεί για fish only ενυδρεία και για ενυδρεία με ελαφρύ Stock σε κοράλλια, άρα θεωρώ οτι σε καλύπτει αρκετά..Από κυκλοφορητές -wavemakers με 2 jebao RW4 είσαι καλυμένος..Έχεις σκοπό ο υπόλοιπος βράχος να είναι νεκρός μέχρι τα 25 κιλά ή θα συμπληρώσεις νεκρό?Κι επίσης από αραγωνίτη θέλεις νεκρό ή ζωντανό? Τρόπος να παραμένει λευκός υπάρχει αν τον σιφωνάρεις σε κάθε αλλαγή!!

25 κιλα νεκρος κ μετα σκεφτομαι ζωντανος αλλα 5 για να φτασουμε 30 συνολο κ να ζωντανεψει ολος σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bblov έγραψε:

Το σκιμερ υπερεπαρκει οχι απλως επαρκει!

Απο κυκλοφορητες οτι θελεις χωρις να ειναι και ενα θεμα αμαν,αν ζητας τωρα γνωμες θα σου ελεγα οτι πολυ ωραιοι ειναι τις tunze που ειναι τελειως αθορυβοι και αξιοποιστοι

οπως αυτον

Tunze Turbelle Nanostream 6020 2500 l/h

Τωρα για αραγωνιτη κατω εγω ειμαι υπεροπαδος του barebottom αλλα για να μεινει λευκος φιλε μου λιγο δυσκολο αν και καποια παιδια εχουνε στα ενυδρεια τους καποια ψαρακια που καθαριζουνε την αμμο και να πω την αληθεια την οργωνουνε καλα

:hehe

 

Ναι κ εγω αυτα ξερω για κατι ψαρακια που δουλεύουν...υπογεια....!!!θα επερνα παντως νεκρο αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.Μιας και ειμαι κατοχος και εγω fish only στα 500λιτρα χαιρομαι πολυ να βλεπω να φτιαχνονται νεα fo!

Θεωρω πως η καρδια του συστηματος σε ενα fo ειναι το σκιμμερ συνεπως η σκεψη σου για το mce600 θα σε δικαιωσει.Εγω να φανταστεις το τρεχω με σκιμμερ για 2000λιτρα heavy stocking..ισως υπερβολη,ομως δεν το εχω μετανιωσει σε καμια περιπτωση!Σχετικά με την κυκλοφορία θεωρω πως με 2 rw4 εισαι μια χαρα!Προσπαθησε η επιφανεια να μην εχει νεκρα-ακινητα σημεια(δημιουργια πρωτεινικου φιλμ) ετσι ωστε να πετυχαινεις και καλυτερη οξυγονωση του νερου σου.Σχετικα με τον αραγωνιτη εγω εχω χρησιμοποιησει 2,3 cm νεκρο αποκλειστικα καθαρα και μονο για αισθητικους λογους,αλλα και για να νιωθουν ανετα τα 4 wrassakια μου! Προσπαθησε να απολαυσεις το ταξιδι,και κυριως να χεις υπομονη!Πιστεψε με ειναι το βασικοτερο συστατικο για την επιτυχια ενος ενυδρειου!Καλη αρχη!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσόρισμα.καταρχήν χαίρομαι για την ταύτιση αποψεων περι σκιμμερ κ κυκλοφορητων γιατι αυτο δειχνει ότι κατανοώ αυτα που διαβαζω εδω μεσα.γιατο συνολο του βραχου πιστευετε ειμαι οκ;;;;η βιολογια θα στηριχθεί μονο εκει εννοω δεν θα εχω σαμπ.καταλαβαινω οτι αυτο εξαρταται απο τους ρυπους, αλλα ας πουμε σ μια φυσιολογική ιχθυοφορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και για το βράχο σου μια χαρά είναι αν και θα σου πρότεινα να μην προσθέσεις αλλο νεκρό και να βάλεις 10 κιλά ζωντανό για να δημιουργηθεί πιο γρήγορα η βιολογία σου αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα απλά θα ξέρεις οτι θα πρέπει να περιμένεις λίγο παραπάνω πριν βάλεις τα μεγάλα σου ψάρια έτσι ώστενα είσαι σίγουρος οτι το σύστημα σου θα είναι έτοιμο να σηκώσει τα μεγάλα ψάρια που θα επιλέξεις χωρίς προβλήματα,σε αυτό θα σε βοηθήσουνε και ψαράκια μικρά που είναι πιο ανθεκτικά μεχρι να ρθουν οι μεγάλοι σου κάτοικοι!! Ο @Regal θα σε βοηθήσει κιόλας περισσότερο αφου είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλεις να κάνεις!!Καλή αρχή και από μένα κι επειδή βλέπω οτι είσαι του χόμπυ ξέρεις οτι θέλει διάβασμα και υπομονή και θα χεις καλά αποτελέσματα!! ;) :thumbsu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εσυ μην απομακρύνεσαι ομως :phone:τον regal θα τον πιασω απο τα πετα!!!!υπομονη υπαρχει κ δεν μπορω να κανω αλλιως γιατι πρωτα πρεπει να αδειασει το ενυδρειο απο τους δισκους που περιμενουμε το καινουργιο τους σπιτι.απλως μεχρι να γινει αυτο μαζευω πληροφοριες κ εξοπλισμό σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Μητσαρα μου!!

Εγω μια απορια εχω μονο..

Αφου το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει σαμπ γιατι να το καταργησεις;

Με το σαμπ θα εχεις τεραστιες ευκολιες...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ θα μπει στο δισκαδικο σταθη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Το σαμπ θα μπει στο δισκαδικο σταθη μου.

Επιμενεις?χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιιιιιιιιι!!!!!!ε βρε φαγωθηκατε.χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα φίλε !

Εχω φτιάξει πρόσφατα ενα 400αρι fish only!

Μην ακυρώσεις το σαμπ !

Στο θαλασσινό ειναι must ! Θα το δεις στο μέλλον !

Αν θες φτιάξε ενα μικρότερο !

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την λευκό αραγωνιτη θα σου προτινα ενα γοβιο sexuttata !

Αρκεί να τρώει και τίποτα άλλο .... νιατι αλλιως σε 2-3 μήνες θα χαιρετήσει !

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοεις το ενυδρειο σ ενα γραφειο.βλεπω την πορεία του κ μαθαίνω απο το θεμα σου.ευχαριστω για τις συμβουλες ,παντως τρυπα κ 2 100λιτρα που καθονται κ μπορουν να μετατραπούν υπαρχουν .μια ερωτηση θα ηθελα να κανω:εχει δοκιμασει καποιο παιδι το αντιφωσφορο να δουλευτει με dry clyning;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι κοκομετρια προτείνετε για δυο δακτυλα αραγωνιτη;;;κ μαρκα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και για πες..Τί νέα έχουμε?Που βρισκόμαστε? Είμαστε στη διαδικασία στρωσίματος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...