Jump to content

Το σύνδρομο του έμπειρου παλιού.


Χρήστος

Recommended Posts

Ετσι ειναι φιλοι μου. Δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τα λογια σας. Παλιος η νεος ειναι θεμα χαρακτηρα και σωστης συμπεριφορας περα απο τους κανονισμους του Φορουμ αν θελουμε να ονομαζομαστε κυριοι.

Αναμφίβολα θα ερθουμε και σε αντιπαραθεση και καπου θα ξεφυγουμε ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω αλλα εαν υπαρχει καλη διαθεση και υπομονη μπορουμε να χωρεσουμε ολοι στο φορουμ. 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να πω κάποια πράγματα για τους παλιούς και για τους ανερχόμενους παλιούς, αλλά συνάμα και για εμένα.

 

Αρκετά παλιά και έμπειρα μέλη έχουν εξαφανιστεί και πλέον δεν γράφουν άλλο. Αυτό με λυπεί για δυο λόγους γιατί χάνει το χόμπι και γιατί χάνουν και η ίδιοι.

Αν εξαιρέσουμε κάποιους που έχουν δικαιολογημένα αίτια απουσίας οι περισσότεροι έμπειροι δεν γράφουν για λόγους εγωισμού, αυτό λέει ο λογισμός μου.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι ότι προσέφεραν το πρόσφεραν για αυτοπροβολή και για τουπέ και μόλις κάτι πήγε στραβά και στράβισαν θίχτηκε ο εγωισμός και εξαφανίστηκαν έτσι απλά.

Γνωρίζω πως λίγο πολύ όλοι μας έχουμε έναν εγωισμό αυτό είναι αναπόφευκτο, το θέμα είναι όμως να κυριαρχούμε τον εγωισμό μας και την αυτοπροβολή μας ώστε να μην πάρει το πάνω χέρι.  Θα έλεγα ψέματα αν ισχυριζόμουν πως δεν υπήρξαν στιγμές που δεν βρέθηκα σε έπαρση από κάποιο εξαιρετικό (κατ’ εμε) ποστ ή δεν θέλησα να αυτοπροβληθώ, η δεν θίχτηκε ο εγωισμός μου, και πιστευτώ ακράδαντα πως και από εσάς δεν θα υπήρξε στιγμή που να μην νιώσατε αυτά τα αισθήματα γενικά στην ζωή σας, και αν λέτε όχι λέτε ψέματα στον εαυτό σας ή άθελα σας εθελοτυφλείτε.

 

Θα ήθελα όλοι οι παλιοί να αφήσουν των εγωισμό τους κατά μέρος και σιγά σιγά να μοιράσουν τις γνώσεις τους, μιας και προσπαθώ να είμαι ένας σωστός ΧΟ δεν ξεχνώ την παραβολή με το τάλαντο όλοι μας έχουμε δώρο ένα τάλαντο και ο σκοπός του δεν είναι να το θάψουμε αλλά να το πολλαπλασιάσουμε και να το μοιράσουμε ως δώρο αφού το εκλάβαμε ως δώρο.

 

Δεν είμαι αλάνθαστος ούτε είμαι κάποιος άγιος που έχω πολεμήσει και νικήσει των εγωισμό αλλά το παλεύω ώστε να τον κυριαρχώ και να τον δαμάζω ώστε ποτέ να μην πάρει το πάνω χέρι και μια καλή σφαλιάρα για τον εγωισμό είναι η ουσιαστική συγνώμη.

 

Για αυτό ζητώ συγνώμη για τις απρεπής προτάσεις, λέξης, και ότι άλλο έχω γράψει κατά καιρούς.

 

Για τους ανερχόμενους παλιούς που θα αποκτήσουν ή έχουν εμπειρία έχω να πω τα εξής:

Μην διακόπτετε την προσφορά όποια και να είναι αυτή από διάφορες μελλοντικές καταστάσεις που θα συναντήσετε μέσα στο φόρουμ.  Σίγουρα θα έρθουν στιγμές που αυτός ο ριμαδις εγωισμός σας θα θιχτεί και θα σας θέση σαν δικαιολογία ότι και καλά θίχτηκε η αξιοπρέπεια σας και για αυτό αποχωρείτε. Μην του κάνετε το χατίρι και παλέψτε το συνεχίζοντας την προφορά.

 

Καλή σας μέρα.

Φιλέ Χρήστο ,με αυτό το ποστ, δικαιολογείς απόλυτα την ιδέα-εικονα, που έχω για σένα. Αυτή του"μεγάλου", εντος και εκτός χόμπι.

Πολλά respect.

Συνέχισε έτσι! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν μετρουσε στο μυαλο μου αν καποιος ηταν νεος ή παλιος..

Απο το σχολειο και τον στρατο μεχρι και στο χομπι..

Στα 40+ χρονια μου δεν με λες νεο αλλα ουτε νεο και στο χομπι μιας και ειχα παντα επαφη με τα ενυδρεια απο παιδι ασχετα αν ουσιαστικα και "βαρια στο χομπι" εχω μια δεκαετια περιπου που ασχολουμε...

Παλιος κατα την γνωμη μου δεν σημαινει και εμπειρος οπως και το αντιθετο..

Εχω γνωρισει παλιους που δεν μπορουν να κρατησουν ψαρι πανω απο μηνα και δεν θες να κοιτας καν προς τα ενυδρεια τους και εχω γνωρισει και νεους που ψαχνονται και εχουν με εχουν αφησει με το στομα ανοικτο με τις γνωσεις και τις πρωτοποριακες ιδεες τους αλλα και τα στολιδια ενυδρεια τους..

Παντα για μενα παιζει ρολος ο χαρακτηρας του ανθρωπου γιατι αυτος τον φωτογραφιζει...

Λαθη δεν κανουν μονο αυτοι που δεν κανουν τπτ και ειμαστε ανθρωποι με αδυναμιες..

Για να μην πολυλογω ομως...

Οταν ενας δυνατος-ξεχωριστος χαρακτηρας εχει τα γκαγκαλα να ζηταει συγνωμη εμενα προσωπικα μου δειχνει οτι εχει μεγαλα γκαγκαλα και μου "κλεβει" καποιο πολυτιμο κομματι...

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν ειναι θεμα εγωισμου...

Δεν με βλεπω σαν εμπειρο ... αλλα σαν μαθητη... συνεχεια μαθαινω κατι.

Αλλα πραγματικα πες μου με ποιον να κανω συζητηση... που να ενδιαφερει και εμενα,περα απο εσενα και αλλο ενα ατομο , δεν βλεπω να υπαρχει στην Ελλαδα καποιος αλλος.

Οι περισσοτεροι οσοι ανοιγουν θεματα, θεωρουν οτι υπαρχει το μαγικο νερο και ζητουν ετοιμες λυσεις...

Δεν ειναι τοσο απλο....

Οταν λεω δεν με καλυπτουν τα ελληνικα φορουμ , εννοω οτι κανεις δεν ασχολειται  με αυτα που ενδιαφερουν εμενα.

Εγω ασχολουμαι αποκλειστικα με φυτα και γαριδες, περα απο αυτο δεν διαβαζω τπτ αλλο., προσπαθω να τα βελτιωσω,

Ψαχνομαι για καθε φυτο γενικα τι του αρεσει, δεν στεκομαι σε συγκεκριμενες παραμετρους.

Δεν ξερω τι περιμενει ο @Rik , να κατσω να τραβαω βιντεο την ωρα που κλαδευω?

οτι κανω στα ενυδρεια τα εχω αναφερει πολες φορες, και αν νομιζεις οτι πλασαρω τα ενυδρεια, το σταματαω και τωρα, δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

Δεν βλεπω απολυτως κανεναν, σε θεματα μου να κανει ερωτησεις, πως , γιατι , τι παρεμετρους, ολοι βαζουν σχολια α ωραιο ...

Οποτε και απλα κανεις δεν ενδιαφερεται να μαθει να ασχοληθει ...

Και οπως ειπαμε,  συνεχεια κολλαμε σε λεπτομερεις , φιλτρανση και φωτισμο , περα απο αυτα το χαος.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Δεν με βλεπω σαν εμπειρο ... αλλα σαν μαθητη... συνεχεια μαθαινω κατι.

Ενταξει αν εσυ εισαι ο μαθητης εμεις τοτε ακομα ειμαστε στο νηπιαγωγιο......

Αλλα πραγματικα πες μου με ποιον να κανω συζητηση... που να ενδιαφερει και εμενα,περα απο εσενα και αλλο ενα ατομο , δεν βλεπω να υπαρχει στην Ελλαδα καποιος αλλος.

Ανοιξες καποιο θεμα και δεν υπηρξε ενδιαφερων απο ολους μας;;;;;

Οι περισσοτεροι οσοι ανοιγουν θεματα, θεωρουν οτι υπαρχει το μαγικο νερο και ζητουν ετοιμες λυσεις...

Δεν ειναι τοσο απλο....

Δεν ειναι ολοι ετσι.........εισα εισα το οτι ρωτανε τετρημενα πραγματα για καποιους για αλλους ειναι επιστημονικη φαντασια...........ενας νεος κοσμος τους ανοιγετε και αποκτα μεγαλυτερο ενδιαφερων για το χομπυ.

Οταν λεω δεν με καλυπτουν τα ελληνικα φορουμ , εννοω οτι κανεις δεν ασχολειται  με αυτα που ενδιαφερουν εμενα.

Εγω ασχολουμαι αποκλειστικα με φυτα και γαριδες, περα απο αυτο δεν διαβαζω τπτ αλλο., προσπαθω να τα βελτιωσω,

Ψαχνομαι για καθε φυτο γενικα τι του αρεσει, δεν στεκομαι σε συγκεκριμενες παραμετρους.

Εσυ και αλλοι τοσοι ενδιαφερωνται για αυτα που ενδιαφερεσε, πραγματικα δεν σε καταλαβαινω.........

Δεν ξερω τι περιμενει ο @Rik , να κατσω να τραβαω βιντεο την ωρα που κλαδευω?

Αυτο ηταν μια αναφορα στο θεμα που συζητουσαμε σαν παραδειγμα αλλα ναι, πιστευω πως ενα βιντεο ειναι χιλιες λεξεις και θα μπορουσες να βοηθησεις πολλους. Δεν ειναι μονο το πως κοβω ενα φυτο αλλα το ολο στησιμο απο την αρχη ως το τελος απο εσενα προσωπικά, σου φαινετε λιγο;;;

οτι κανω στα ενυδρεια τα εχω αναφερει πολες φορες, και αν νομιζεις οτι πλασαρω τα ενυδρεια, το σταματαω και τωρα, δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

Δεν βλεπω απολυτως κανεναν, σε θεματα μου να κανει ερωτησεις, πως , γιατι , τι παρεμετρους, ολοι βαζουν σχολια α ωραιο ...

Οποτε και απλα κανεις δεν ενδιαφερεται να μαθει να ασχοληθει ...

Δεν ειναι ετσι φιλε..... εαν ειναι καποιος να ρωταει κατι και να σου το βγαζουν με το τσιμπιδι καταλαβαινεις πως δεν υπαρχει απο εσενα πρωτα η ορεξη για παραπανω παρλα.

Και οπως ειπαμε,  συνεχεια κολλαμε σε λεπτομερεις , φιλτρανση και φωτισμο , περα απο αυτα το χαος.

Για εσενα μπορει να ειναι γνωστα και χωνεμένα πολλα πραγματα αλλα για καποια παιδια που δεν εχουν την εμπειρια σου ειναι λογος προς συζητηση.......θα μου πεις εαν ψαξει στα θεματα θα βρει την απαντηση αλλα ξεχναμε πως ο διαλογος μεταξυ μας βοηθαει να εχουμε μια επαφη σαν ανθρωποι εδω μεσα Πχ το θεμα περι φιλτρων μπορει να ειναι χιλιοσυζητημενο αλλα απο τα 10 20 παιδια που πειραν μερος αποκομησα τις αποψεις τους και ειδα και το πως δουλευουν πολλοι σημερα τα φιλτρα τους....κατι το τρομερο.....οχι αλλα ενδιαφερων σε ενα βαθμο. Τωρα τραβηγμενα θεματα δεν θα δουμε καθε μερα αλλα οι σχετικα παλιοι ειναι που πρεπει να δωσουν το κατι ισως λιγο τραβηγμενο και οχι ενας νεος οπου ακομα μαθαινει και προσπαθει να κατανοησει πως δουλευουν καποια πραγματα.

 

 

 

Τελος παντων δεν εισαι κανενα μικρο παιδι για να σου γραφω καποια πραγματα...........εαν υπαρχει η διαθεση και ο χρονος σου να εισαι σιγουρος πως εδω ειμαστε ολοι αυτια και για να συζητησουμε οτι θες! Δεν εισαι ο μονος φυτεμενος ουτε ο τελευταίος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...