Jump to content

Άρρωστοι δίσκοι φίλου


kostas_nfs

Recommended Posts

Καλημερα Λευτερη. Σου εγραψα για την τροφη γιατι αυτη την στιγμη δεν θα ηταν καλο να ταιστουν με φρεσκια. Απο εκει και περα δεν γνωριζω την ρουτινα του ενυδρειου σου αλλα οπως και να εχει λογο του οτι γενικος οι τροφες των δισκων ειναι πλουσιες σε πρωτεινη καταλαβαινεις πως τα νιτρικα πανε ευκολα στο θεο δυστηχως. Τωρα εγω εχω βρεθει καλα με το flagyl με τις αμερικανες σε αναλογες φασεις αλλα απο οτι γνωριζω και η sera εχει καλα φαρμακα και λογο του οτι εχω μικρη εμπειρια με τους δισκους καλο ειναι να ακουσουμε και τους δισκαδες τη εχουν να σου πουν.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τα φαρμακα προς το παρων.το καθαρο νερο κ η θερμοκρασια κανουν θαύματα.τροφουλα λιγη που να περιεχει κ αλατακι.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιχειρήθηκε τάισμα με τροφή που έτρωγαν κ πριν (ξηρά) και τσιμπάνε δυστυχώς μόνο τα δύο... Τα turquoise είναι ζευγάρι κ λίγο εχθρικά απέναντι στα άλλα τώρα που αρχίζουν προφανώς να αισθάνονται πιο άνετα. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νωρις...

Ξηρα απο ξηρα εχει διαφορα στους δισκους μπορει την μια να την τρωνε και καποια αλλη οχι...

Εκτος αν εννοεις οτι ταισες την ιδια μαρκα και το ιδιο ειδος.

Δοκιμασε λιγο bloodworm αν εχεις...

 

Δεν τα βλεπεις μαυρισμενα ή με γρηγορες ανασες εεε;;;

Επισης θα με ενδιεφερε να μαθω αν βλεπεις τπτ αποτομα τιναγματα ή ξυσιματα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τινάζουν πτερύγια αλλά ξυσιματα δεν έχω δει. Παρόλο που ταισα μόνο 2 φορές λίγο κ αφαίρεσα τη τροφή που δε φαγώθηκε έχω σηκώσει αμμωνία. Έχω μέσα Prime βέβαια αλλά δε γίνεται να αποφευχθεί η αλλαγή.. Τι ποσοστό νερού προτείνετε να αλλάξω? Είναι στο 1,5mg/l η αμμωνία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν τα βλεπεις μαυρισμενα ή με γρηγορες ανασες εεε;;;

Γρηγορες ανασες όχι, κ σε σχέση με πριν όλο κ πιο ανοιχτά χρώματα. 

πριν 19 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δοκιμασε λιγο bloodworm αν εχεις...

Τι χω πάρει απο φόβο το bloodworm με βάση αυτά που έχω διαβάσει αλλά κ από δικιά μου εμπειρία αν κ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι αυτό έφταιγε. 

Έχω πάντως κ αν μου το προτείνεις άφοβα θα σ ακούσω. Απλά εφόσον έχω σηκώσει αμμωνία λογικά πρέπει να κόψει το τάισμα έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Γρηγορες ανασες όχι, κ σε σχέση με πριν όλο κ πιο ανοιχτά χρώματα. 

Τι χω πάρει απο φόβο το bloodworm με βάση αυτά που έχω διαβάσει αλλά κ από δικιά μου εμπειρία αν κ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι αυτό έφταιγε. 

Έχω πάντως κ αν μου το προτείνεις άφοβα θα σ ακούσω. Απλά εφόσον έχω σηκώσει αμμωνία λογικά πρέπει να κόψει το τάισμα έτσι δεν είναι? 

Τιναγμα απο τιναγμα εχει διαφορα και μπορει να σημαινει διαφορετικα πραγματα...

Συνηθως ομως αν ειναι οντως τιναγμα παει να πει οτι κατι τα ενοχλει ειτε στην ποιοτητα του νερου ειτε παρασητικα...

Ενα βιντεακι θα βοηθουσε λιγο..

 

Τα σκουλικια πια ειναι εκτροφης και υπαρχουν πολλα ειδη απο πολλες εταιριες στο εμποριο...

Πιστεψε με υπαρχουν χειροτερες τροφες που οντως δημιουγουν θεματα..

 

Αυτο που σε ενδιαφερει αρχικα ειναι να φανε ολα και σιγα σιγα να ισσοροπισει το ενυδρειο για να δουμε αν οντως υπαρχει θεμα και δεν ειναι "τερτιπια" προσαρμογης....

 

Αν εχεις ανεβασει αμμωνια κανε αλλαγη νερου γυρω στο 50% για να πεσει κατω απο μοναδα..

Μεγαλη σημασια βεβαια εχει και ποσο πεχα εχεις...

 

Προτιμω αλλα αντιχλωρια για δισκους με αλοε βερα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αλλαγή 50%, για αλοε βερα βάζω το stress protect που περιέχει μεσα. 

Ph θα μετρήσω αύριο, απλά δε θέλω να το αλλάξω γιατί έχουν αλλάξει ήδη περιβάλλον κ ίσως θα ήταν καλύτερη η σταθερότητα όπως προτείνετε κ εσείς. 

Ξαναταισα λίγο και γίνανε λίγο πολύ τα ίδια με μια μικρή βελτίωση απ την άποψη ότι έστω ένα μικρό φυλλαρακι τσίμπησαν όλα, πέρα από τα δύο που τρώνε κανονικά.

Μετά από κάμποση παρατήρηση είδα κάποια ξυσιματα κ το δεξί βραγχι του μικρού πορτοκαλί που τρώει περισσότερο απ όλους δε λειτουργεί κανονικά. 

Ο cobalt μαυρίζει κ ξεμαυριζει περισσότερο απ τους άλλους. Έχω την εντύπωση πως ίσως φαίνεται περισσότερο η αλλαγή λόγω χρώματος γιατί μπλε δίσκους δεν ξαναειχα. 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας ενα βιντεο...

Ισως χρειαζονται αποπαρασιτωση με πραζικουαντελη...

Τα ξυσιματα μπορει να ειναι και απο την ανεβασμενη αμμωνια αλλα σε συνδιασμο με μσυρισμστα και το κλειστο βραχιο δηλωνει μαλλον σκωληκες..

Ενα βιντεο Κωστα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα κατασπρα κοπρανα στις τελευταιες φωτο δεν τα βλεπετε;;;; ακομα εχετε αμφιβολιες....καλα εκανες και αλλαξες το νερο και στη θεση σου θα εβαζα τριπλη δοση prime. Και αν εχεις και καποιο εσωτερικο φιλτρακι στην ακρη θα το τιγκαρα με ζεολιθο. Με 15 ευρω περνεις ολωκληρω τσουβαλι απο καποιο γεωπονικο μαγαζι. Να εισαι σιγουρος πως θα σε βοηθησει αυτη την κρισιμη στιγμη με την αμμωνια αλλιως ανα 3 ημερες θα θελεις αλλαγη νερου. Οχι μονο blood worms τωρα αυτη την στιγμη ρε παιδες τα ενδοπαρασιτα εκμεταλευωνται την καθαρη πρωτεινη κρεατος και βοηθαμε ετσι τον πολλαπλασιασμο τους Και εαν φυγουν απο το εντερο και χτυπησουν καποιο οργανο τελιωσε η ολη ιστορια. Θα σου προτεινα αυτη την στιγμη μια τροφη ποιο ισοροπημενη οπως αυτη της Ocean Nutrition Discus Formula Pellet που εχει και σκορδακι και βιταμινη c οπως και φυτικη πρωτεινη σπιρουλινας και λιγο  bloodworm. Οπως την βλεπω εγω την δουλεια καποια ειναι σε προχωρημενο σταδιο απο την στιγμη που δεν τρωνε και φοβαμε πως χωρις flagyl κατευθειαν μεσα στο νερο δεν θα μπορεις να κανεις. Σου βαζω και ενα λινκ που θα δεις οτι υπαρχουν ολα τα συμπτωματα που αναφερεις. Διαβασετο ολο και παρε μια αποφαση.

 

https://www.petcha.com/hexamita-fish-hole-in-the-head-disease/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ρε παιδια τα κατασπρα κοπρανα στις τελευταιες φωτο δεν τα βλεπετε;;;; ακομα εχετε αμφιβολιες....καλα εκανες και αλλαξες το νερο και στη θεση σου θα εβαζα τριπλη δοση prime. Και αν εχεις και καποιο εσωτερικο φιλτρακι στην ακρη θα το τιγκαρα με ζεολιθο. Με 15 ευρω περνεις ολωκληρω τσουβαλι απο καποιο γεωπονικο μαγαζι. Να εισαι σιγουρος πως θα σε βοηθησει αυτη την κρισιμη στιγμη με την αμμωνια αλλιως ανα 3 ημερες θα θελεις αλλαγη νερου. Οχι μονο blood worms τωρα αυτη την στιγμη ρε παιδες τα ενδοπαρασιτα εκμεταλευωνται την καθαρη πρωτεινη κρεατος και βοηθαμε ετσι τον πολλαπλασιασμο τους Και εαν φυγουν απο το εντερο και χτυπησουν καποιο οργανο τελιωσε η ολη ιστορια. Θα σου προτεινα αυτη την στιγμη μια τροφη ποιο ισοροπημενη οπως αυτη της Ocean Nutrition Discus Formula Pellet που εχει και σκορδακι και βιταμινη c οπως και φυτικη πρωτεινη σπιρουλινας και λιγο  bloodworm. Οπως την βλεπω εγω την δουλεια καποια ειναι σε προχωρημενο σταδιο απο την στιγμη που δεν τρωνε και φοβαμε πως χωρις flagyl κατευθειαν μεσα στο νερο δεν θα μπορεις να κανεις. Σου βαζω και ενα λινκ που θα δεις οτι υπαρχουν ολα τα συμπτωματα που αναφερεις. Διαβασετο ολο και παρε μια αποφαση.

 

https://www.petcha.com/hexamita-fish-hole-in-the-head-disease/

 

 

Ριχαρδε το πιο ευκολο για μενα θα ηταν να συμψωνησω μαζι σου και να εχω μια "πλατη" στην θεραπεια των ψαριων αλλα τα ιδια συμπτωματα μπορει να φερει μια κακης ποιοτητας νερο και καμποσα ειδη παρασιτων...

 

Παιδια ακουστε και πραξτε αναλογα..

Το hexamita ποτε δεν ερχεται μονο του!!

Για να ενεργοποιηθει πρεπει κατι να εχει "τσιγκλισει"το ψαρι..

Αυτο μπορει να ειναι τα παντα!!!

Απο φοβο απο μπουλινγκ και κακο στησιμο ενυδρειου μεχρι και εξωπαρασιτα..

Στην συγκεκριμενη περιπτωση σιγουρα υπαρχει κατι εντερικο αλλα ακομα κοντρολαρεται με σκορδο και καλη αλλα και πλουσια σε πρωτεινη διατροφη μεχρι να γινει η χρηση μετροδιναζολης...

Οποτε αυτοματα γινεται η ερωτηση:

"Γιατι ρε Σταθη δεν ξεκιναμε θεραπεια;"

Η απαντηση ειναι απλη..

Οτιδηποτε βλεπετε σαν συμπτωματα μπορει να υπαρχουν σε ενα ψαρι οπως ο δισκος μονο και μονο απο κακη διατροφη ή κακη ποιοτητα νερου...

Εγω προσωπικα σε ενα ενυδρειο που υπαρχει αναμπουμπουλα και δεν ειναι σταθερο ετσι ωστε το προβλημα να ειναι ξεκαθαρο δεν θα ηθελα να κανω θεραπεια...

Αν εκανα ομως θα ξεκιναγα τελειως διαφορετικα..

Τα κλειστα βραχια και τα ξυσιματα και τα μαυρισματα ειναι και σημαδι βραχυοσκωληκων...

Και οταν υπαρχουν σε ενα ενυδρειο με δισκους πιστεψτε με το επομενο σημαδι κατα 99% που εχουν μετα τα ψαρια λογω της ταλαιπωριας που τραβανε ειναι οι εντερικες διαταραχες...

Επειδη βιντεο απο οσο εχω καταλαβει ειναι δυσκολο να μπει η γνωμη μου ειναι οτι:

Αν γινουν..

Πρεπει να γινουν δυο κυκλοι θεραπειας (τουλαχιστον!) με πραζικουαντελη σε αναλογια λιγο μεγαλυτερη απο οτι προτεινει η εταιρεια ετσι ωστε να φτασει το ποσοστο γυρω στα 9 gr ανα 100 ml γιατι η πραξη εχει δειξει οτι οι δακτυλογυροι ειναι πιο δυσκολοι απο τους γυροδακτυλους παρολο που η αναλογια φαρμακου που δινοταν ηταν ιδια στην θεραπεια(δεν ξερω αυτο κατα ποσο εχει αλλαξει)...

Και μιλωντας παντα για tremazol της sera...

Αυτο θα σκοτωσει και οτιδηποτε εχει περασει και απο τα σκαλαρια...

 

Παμε στα εντερικα παρασιτα τωρα...

Η χρηση μετριδιναζολης θα βοηθησει μονο και μονο αν εχουμε εξαλειψει οτιδηποτε τα ενεργοποιει..

Το hexamita συγκεκριμενα υπαρχει στον οργανισμο του δισκου και περιμενει το ερεθισμα για να φτασει σε εξαρση...

Οποτε η χρηση της ειναι ασκοπη ακομα και οταν εχουμε κανει τον πρωτο κυκλο για δακτυλογυρους και εχουμε να αντιμετωπισουμε μονο τα αυγα (που με το που σκασουν θα τα σκοτωσουμε με τον δευτερο γυρο θεραπειας)...

Με το τελος του δευτερου γυρου αποπαρασιτωσης μπορουμε να ξεκινησουμε και να χορηγουμε μια ταμπλετα φλατζιλ σε ενα φλυτζανακι νερου ενυδρειου μαζι με οτι τροφη προτιμανε μια φορα την ημερα...

Για 2 μερες συνεχομενες και μετα σκουπα βυθου...

 

Η σκουπα βυθου ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ κατα την γνωμη μου και οταν γινονται οι μεγαλες αλλαγες μετα την θεραπεια με τρεμαζολ...

 

Ετσι Κωστα (κατα 99%) σε 3 βδομαδες θα αρχισεις να βλεπεις εμφανη σημαδια ανακαμψης στα ψαρια οχι μονο στον τροπο που συμπεριφερονται(οπως ο τροπος που θα αναζηταν τροφη) αλλα και σε χρωματα και σε ανοιγμα πτερυγιων....

Οτιδηποτε αλλο το θεωρω ημιμετρο αν μπεις στην λογικη της θεραπειας..

Αυτα παιδια....:)

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ άλλη μια φορά για την ενασχόληση και τα πλούσια κείμενα! 

Βίντεο θ ανέβει σήμερα, μα δε νομίζω ότι θα φανεί κάτι εκτός αν είμαστε τυχεροί. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι παρά την ενασχόληση μου με δίσκους μόνο ένα χρόνο έχω ισιώσει ψάρια σε πολύ χειρότερη κατάσταση απ αυτά οπότε είμαι αισιόδοξος. Αυτό που με ανησυχεί αυτή τη στιγμή πιο άμεσα είναι το άστρωτο ενυδρείο. 

Επειδή έχει γίνει ήδη 2 φορές θεραπεία για Hexamita προσαναταλιζομαι στο Tremazol για αρχή, ΑΝ αρχίσω με φάρμακα. Η σημερινή εικόνα των ψαριών θα πει πολλά. Για τις αλλαγές προκειμένου να σωθούν τα ψάρια θα κόψω από κάτι άλλο και θα βρω χρόνο, ακομη και για καθημερινή αλλαγή, αλλά φοβάμαι πως θα καθυστερήσει κ άλλο η βιολογία του ενυδρείου μ αυτό το ρυθμό. 

Για τη θερμοκρασία τι λέτε? Σταθερή ή ανέβασμα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Επειδή έχει γίνει ήδη 2 φορές θεραπεία για Hexamita προσαναταλιζομαι στο Tremazol για αρχή, ΑΝ αρχίσω με φάρμακα. 

Μα για αυτο επιμενω οτι η χρηση μετροδιναζολης για ακομα μια φορα χωρις να βρουμε την αιτια ειναι ασκοπη...

Αυτο που δεν ξερω με σιγουρια ειναι αν φταιει η ποιοτητα νερου ή καποιος παρομοιος παραγοντας στο ενυδρειο του Λευτερη ή τα ψαρια βασανιζονταν απο εξωπαρασιτα...

Τεινω μετα απο τα κλειστα βραχια που αναφερες σε συνδιασμο με τα μαυρισματα και τα ξυσιματα στο δευτερο...

Αλλα θα ηθελα να δωσω πολυ λιιιγο χρονο στα ψαρια να μας το πουνε με σιγουρια σε ενα "ασφαλες" ενυδρειο οπως αυτο που στηνεις τωρα...

Οταν αρχιζουν να απομωνονται μαυρισμενα τοτε μαλλον θα εχει φτασει και το προβλημα με το hexamita (αν υπαρχει)σε ορια που επιβαλεται αμμεση αντιμετωπιση...

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Για τη θερμοκρασία τι λέτε? Σταθερή ή ανέβασμα? 

 Να την ανεβασεις στους 28.5-29 (που κατα την γνωμη μου τα κανει να νιωθουν πολυ καλα)και να την κρατησεις εκει σταθερα.

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι παρά την ενασχόληση μου με δίσκους μόνο ένα χρόνο έχω ισιώσει ψάρια σε πολύ χειρότερη κατάσταση απ αυτά οπότε είμαι αισιόδοξος. 

Το λαθος που γινεται με τον δισκο ειναι οτι θεωρειται ψαρι ασθενικο..

Κατι που δεν ισχυει!!

Υπαρχει προβλημα στην κατανοηση του ζωντανου που ειναι μια κατηγορια μονο του και γιαυτο η ευκολη λυση ειναι να το βαπτιζουμε δυσκολο και αρρωστιαρικο..

Η αντοχες του ψαριου ειναι μεγαλες σε σχεση με αλλα ψαρια που με τα ιδια θεματα θα ειχαν "κοκαλωσει"...

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα το φτανουμε στα ορια του ουτε οτι δεν μπορει να χαθει με σημαδια ασθενειας σε πρωιμο σταδιο...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Σταθη σκοπος μου δεν ειναι να σε στεναχωρησω ουτε να σου παω κοντρα αλλα δεν συμφωνω στην προσεγγυσει σου.

Κατα αρχας δεν εχω την αμφιβολια οτι προκειτε για ενδοπαρασιτα, κοπρανα, στεγνωμα ψαριου, πτερυγια και βασικο οτι δεν τρωνε..... τα εξωπαρασιτα δεν εχουν σχεση αμεση με αυτα τα συμπτωματα.

Το γιατι και το πως τα αποκτησανε ειναι αλλο θεμα και πολλες οι παραμετρους που θα πρεπει να ληφθουν υποψη αλλα αυτο που επειγει αυτη την στιγμη ειναι να προλαβουμε μην παθουμε μεγαλυτερη ζημια γιατι μπορει να βοηθαμε οσον αφορα με την διατροφη και τις καταλληλες συνθηκες του νερου, πραγμα που και αυτο παιζει αυτη την στιγμη αλλα το οτι παιζουμε σε χαμηλα νιτρικα τουλαχιστον ειναι βασικο...........Το θεμα ειναι οτι αυτα δουλευουν μεσα και αν δεν γινει η αγωγη απο την μια παιζουμε με την φωτια και δευτερων τα ψαρια θα συνεχισουν να ταλαιπωρουνται και ισως καποια δεν τα καταφερουν στην τελικη γιατι μετα θα ειναι αργα.... Τωρα μερικα τιναγματα μεσα σε αστρωτο ενυδρειο ειναι μεσα στο προγραμμα και γενικος απο τις φωτο δεν διακρινω κατι το ανυσηχιτικο, χωρις βεβαια να εχω αποψη για τα βρανχια και για τα υπολοιπα ψαρια οπου δεν εχουμε φωτο.

Ο Νινταλ εαν τον εχεις γνωρισει και οχι μονο αυτος αλλα και πολλοι εμπειροι δισκαδες κανουν αγωγη προλυπτηκη καθε χρονο ιδικα σε περιοδους απο χειμωνα σε καλοκαιρι και οχι επειδη εχουν εμφανη συμπτωματα αλλα επειδη γνωριζουν οτι ετσι θα ενεργησουν προληπτικα και δεν θα εχουν μετα καποια εξαρση του φαινωμενου.

 

Εγω εχω κανει αγωγη σε Οσκαρ και Τριμακ και τα ψαρια βρηκαν την υγεια τους αμεσα και δεν παρατηρησα καποια ιδιαιτερη ανωμαλια σαν παρενεργιες του φαρμακου, ισα ισα που βρηκαν την ορεξη τους πολυ γρηγορα και ξεπερασαν αυτη την ανωμαλια χωρις επωδυνες καταστασεις. Μιλαω παντα για το flagyl μια που δεν εχω κανει χρηση καποιου αλλου φαρμακου για την συγκεκριμενη ασθενεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεναχωριεμαι..

Τουλαχιστον οχι γιατι δεν συμφωνεις με την προσεγγιση μου...

Νομιζω οτι εχω απαντησει σε οτι μου γραφεις πιο πανω ριχαρδε..

Οσον αφορα τον Νινταλ δεν μπορω να παρω θεση γιατι πολυ απλα δεν ειμαι ο Νινταλ...

Ουτε και ο Τονυ Ταν που προτινει αποπαρασιτωση με πραζικουαντελη καθε τριμηνο..

Εμπειρο χομπιστα σε σχεση με του δισκους θεωρω και εγω τον εαυτο μου και κατα περιοδους τροφοδοτω και εγω τα ψαρια μου με μετροδιναζολη αλλα οταν ειναι αναγκαιο...

Το ποσο εχω ασχοληθει με ασθενειες και τα ποσα γνωριζω για αυτα τα ψαρια θα αφησω να το κρινουν αλλοι..

Παντως..

Τα οσκαρ δεν ειναι δισκοι εχουν τελειως διαφορετικο οργανισμο με μικροτερη αντοχη στα νιτρικα και στα εξωπαρασιτα...

Επισης δεν ξερω αν τα τιναγματα οφειλονται σε κατι αλλο αλλα πως εξηγεις τον συνδιασμο με μαυρισματα και κλεισμενο βραχιο;;;

Οπως και να εχει δεν παιζει ρολο τι πιστευουμε εμεις αλλα περισοτερο τι εχει την ικανοτητα να δει ο Κωστας και να κρινει την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη τη εννοεις με κλεισμενο βραχιο;; ....... το ραχιαιο πτερυγιο εννοεις;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Σταθη τη εννοεις με κλεισμενο βραχιο;; ....... το ραχιαιο πτερυγιο εννοεις;;;

Οχι Ριχαρδε..

Φυσιολογικο οταν γραφω στη τρεχαλα μερικα να τα γραφω μισα και ακαταλαβιστικα..

Το βραγχιο του εννοω και στην ουσια το επιποματιο (αν θυμαμαι καλα και λεγεται ετσι) που ειναι ρυθμιστης της ποσοτητας νερου που θα φτασει στα βραχια....

Link to comment
Share on other sites

Aαα... ok δεν μου πηγε καθολου το μυαλο εκει...ναι δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτο 100%. Ας δουμε τη θα μας πει και ο Κωστης σημερα και ενα βιντεο ισως πραγματικα να βοηθησει καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι καλύτερη η κατάσταση. Όλα φάγανε αν κ ο Diamond κ ο Brilliant με λίγο λιγότερη όρεξη συγκριτικά με τους άλλους. Επίσης ανέβασα ελάχιστα νιτρώδη οπότε προχωράμε σιγά σιγά κ με τον κύκλο. 

Ορίστε τα βίντεο πριν πούμε κάτι άλλο 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγα τα λιτρα για τα ζωντανα...

Ταιζε καλα και κανε αλλαγες μεγαλυτερες αν εχουν ανεβει νιτρωδη!

Βλεπω ψαρια που σιγα σιγα βρισκουν τα "πατηματα" τους...

Επισης αν καταλαβα καλα δεν μπολιασες απο το αλλο ενυδρειο σου;;

Και αν οχι γιατι;

Τον βυθο εφοσον βοηθαει μην τον αφηνεις ακαθαριστο..

Κανε οσο καλυτερη σκουπα γινεται ετσι ωστε να μην μενει τπτ παραπανω απο 10-15 λεπτα κατω ειτε το τρωνε ειτε το "αποβαλλουν" ειτε οχι...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπολιασα φυσικά! Κάνω σκουπιτσα κ δεν αφήνω τίποτα. Έχω και ένα 180αρι,απλά τα έβαλα εκεί γιατί είναι για προσωρινα... 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θα συνέλθουν οπως το πας, αφηστε τα φαρμακα.καθαρό νερακι,δεν σ φοβαμαι εσενα....ξερεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.... δεν μπορω να πω....καθε φορα σκεφτομε περιεργες καταστσσεις αλλα οταν τα βλεπω καθισυχαζομε καπως μια που τα βλεπω σχετικα καλα. Δεν θα επιμεινω για θεραπεια και πραγματικα ελπιζω τα ψαρια να επανελθουν τελιως. Οσο Κωστη τα προσεχεις σε αυτο το βαθμο με τις αλλαγες νερου σιγουρα καλο τους κανει και μακαρι να επανελθουν τελιως. Τα κοπρανα τους βλεπεις καποια βελτιωση;;; ποιες τροφες δινεις;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν υπάρχει κοινός τόπος συνεννόησης με τον Λευτέρη τα ψάρια γύρισαν πίσω. Από την πλευρά μου έκανα ότι μπορούσα και αν ήταν άλλες οι συνθήκες πιστεύω πως με τη βοήθεια σας και την ενασχόλησή μου σίγουρα θα πηγαίναμε καλά. Από όλη την ιστορία το μόνο κέρδος μου ήταν η εμπειρία κ η ικανοποίηση ότι βοήθησα τα ζωντανά, ελπίζω να το βλέπετε κ εσείς έτσι κ λυπάμαι που έφαγα τον χρόνο σας χωρίς να έρθει κάποια ουσιαστική κατάληξη στην ιστορία. Κάναμε κ έναν ωραίο οδηγό για κάποιον που μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο, ακούστηκαν κ διάφορες απόψεις κ η πολυφωνία πάντα καλό κάνει. Κατά τα άλλα φυσικά σε διενέξεις μεταξύ των μελών δεν παίρνει θέση το φόρουμ κ επειδή το σέβομαι δε θα πω τίποτα περαιτέρω. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια κ την ενασχόληση με αυτό το θέμα, κ παρακαλώ τη διεύθυνση του φόρουμ να το κλειδώσει για νέες αναρτήσεις, διότι είναι ένα θέμα που ξεκίνησα εγώ κ δεν έχω πλέον την κατάσταση στα χέρια μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...