Jump to content

Και τώρα ψάρια...


Recommended Posts

Το είχα πάρει εδώ και καιρό, αλλά χτες μπόρεσα και το έστησα, είναι το ενυδρείο του Carrefour, 117lt. Έβαλα 2 εκ υπόστρωμα aquabasis της JBL και από πάνω 4 με 5 εκ χαλίκι 0,1-0,25mm. Έβαλα και μια ρίζα...mangrove έγραφε το ταμπελάκι της εταιρείας, αλλά δεν νομίζω, το θετικό είναι ότι είναι βαρύ και βυθίστηκε κανονικά όπως τα μοπάνι. Βγάζει πολύ χρώμα αλλά δεν πειράζει, θα ξεθολώσει.

Προς το παρόν έβαλα το εσωτερικό φίλτρο με μακαρόνι, σφουγγάρι και βάμβακα, μέχρι να έρθει το εξωτερικό της EHEIM. Τα μισά υλικά είναι από τα άλλα 2 ενυδρεία και σε δεύτερη φάση θα βάλω και τις Τ5, όταν συγκεντρώσω τον εξοπλισμό. Έκανα και μια πατέντα με το καπάκι, το σήκωσα 4εκ μέχρι το εσωτερικό χείλος και έτσι η γυάλα γεμίζει μέχρι πάνω-πάνω με νερό, υπολόγίζω 86 λίτρα καθαρό νερό.

Οπότε έριξα και μέσα 3 gold barbs από το 60άρι και 2 apple snails για να κρατάνε τα βακτηρίδια ενεργά. Έβαλα μέσα και 2 anubias καθώς και κλαδέματα από hygrophilla και αρκετά runners από cryptocorines καθώς και το Ehinodorus rubin.

aquar120lt2.jpg

Προγραμματίζω να το κάνω πυκνοφυτεμένο σιγά-σιγά και ήρθε και η ώρα να διαλέξω και τι ψάρια θα βάλω μέσα, λέω λοιπόν να βάλω:

Τα 3 gold barbs (puntius sachsii) που είναι είδη μέσα

5 congo tetra (Phenacogrammus interruptus)

5 melataenia praekox

1 ζευγάρι Microgeophagus Ramirezi

5 otocinclus affinis

Τι λέτε για το συνδυασμό; προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Στην θέση σου με τα ανάλογα λίτρα θα προχώραγα ως εξής

1 ζευγάρι Microgeophagus Ramirezi

4 otocinclus affinis

3 gold barbs (puntius sachsii) +1

4 melataenia praekox

4-5 corydoras panda

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θανάση,

Προφανώς δεν πάιζουν τα congo tetra. Αν βάλω πίσω στο 60άρι τα gold barbs, μπορώ να βάλω μερικές παραπάνω melanotaenia praekox?

Επίσης με τι σειρά να τα βάλω και πόσο πρέπει να έχει προχωρήσει το φύτεμα του ενυδρείου πριν αρχίσω να τα βάζω, γιατί διάβασα ότι θέλουν καλά φυτεμένο ενυδρείο.

Κάτι άλλο, σχεδιάζω να καλύψω το χαλίκι με "cuba". Μήπως τα corydoras έχουν πρόβλημα; Θέλουν οπωσδήποτε χαλίκι;

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μια ερώτηση:

Στο ενυδρείο υπάρχουν τώρα 15 neon και 4 ottos. Θα μπουν και 4 corydoras. Δεδομένου ότι τα πρωτεύοντα ψάρια θα είναι τα ramirezi, πόσα και τι φύλλου μπορώ να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγάρι (αρσενικό -θηλυκό) θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, σχεδιάζω να καλύψω το χαλίκι με "cuba". Μήπως τα corydoras έχουν πρόβλημα; Θέλουν οπωσδήποτε χαλίκι;

Είναι καλό να υπάρχουν κάποια σημεία όπου μπορούν να βόσκουν(χαλίκι) τα Cory σου.

Για το θέμα των Ramirezi από προσωπική εμπειρία μου είχε παίξει ο συνδυασμός

1M-3F στα 120 λιτρα.Ο αρσενικός ζευγάρωνε και με τις 3.Εχω ακούσει να προτείνουν συνδυασμό 1F-1F αλλά δεν με βρίσκει σύμφωνο μιας και πολλές φορές το αρσενικό βγάζει αρκετή βία και αν υπάρχει μόνο άλλο ένα άτομο του είδους μελλοντικά θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα. Για τα λίτρα σου θα σου πρότεινα τον ίδιο συνδυασμό 1m-3f αλλά μπορείς να παίξεις και με 1M-2F. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μικρά σε ηλικία, μπορείς να έχεις 2+2 μέχρι να ξεχωρίσουν το ταίρι τους και να αναγκαστείς να αποχωριστείς το ένα ζευγάρι. Παρότι είναι ήρεμα σχετικά ψαράκια, όταν έρχεται η ώρα να ζευγαρώσουν αλλάζουν κατά πολύ συμπεριφορά (Dr. Τζέκιλ και κ. Χάιντ ένα πράγμα). Γενικώς γίνεται μάχη στο ενυδρείο για τις περιοχές και την επιλογή ταιριού και το αποτέλεσμα είναι συχνά τραυματισμοί, στρες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση έχω προβλέψει ένα χώρο κάτω και μπροστά από δ'υο σπηλιές που κάνει η ρίζα αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετός. Μπορείς να το δεις στο ποστ "Aquascaping".

Μιχάλη έχεις δίκιο, οπότε αφού δεν θέλω να τα αποχωριστώ θα σκεφτώ την λύση 1m με 2-3f.

Έχω διαβάσει ότι είναι καλό να βάλεις στο ενυδρείο μερικά κομάτια από σωλήνες PVC διαμέτρου 16mm. Αν αυτό ισχύει, πόσο μήκος πρέπει να έχουν οι σωλήνες και πως πρέπει να τοποθετηθούν;

Link to comment
Share on other sites

Θανάση έχω προβλέψει ένα χώρο κάτω και μπροστά από δ'υο σπηλιές που κάνει η ρίζα αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετός. Μπορείς να το δεις στο ποστ "Aquascaping".

Δεν θα έχεις πρόβλημα εφόσον έχεις προβλέψει αυτόν τον χώρο. :blush:

Έχω διαβάσει ότι είναι καλό να βάλεις στο ενυδρείο μερικά κομάτια από σωλήνες PVC διαμέτρου 16mm. Αν αυτό ισχύει, πόσο μήκος πρέπει να έχουν οι σωλήνες και πως πρέπει να τοποθετηθούν;

Για αρκετά pleco αλλά και κάποιες κιχλίδες είναι μια πολύ καλή λύση τώρα για τα ram δεν το έχω ακούσει. Εμένα η θηλυκές αν και είχαν επιλογές(ρίζες mopani,2-3 πήλινα κιούπια) αμολάγανε τα αυγά στα πιο απίθανα μέρη στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετά pleco αλλά και κάποιες κιχλίδες είναι μια πολύ καλή λύση τώρα για τα ram δεν το έχω ακούσει. Εμένα η θηλυκές αν και είχαν επιλογές(ρίζες mopani,2-3 πήλινα κιούπια) αμολάγανε τα αυγά στα πιο απίθανα μέρη στο ενυδρείο.

5602[/snapback]

Καλημέρα

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ. Το ζευγάρι που έχω τώρα έχει γεμίσει το ενυδρείο λακούβες και αφήνει τα αυγά κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...