Jump to content

Ερωτησεις και προτασεις για το aquascape βιοτοπικου ενυδρειου αμαζονιου


Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος θελω καποιες προτασεις για να φιαξω σιγα σιγα το aquascape του ενυδρειου μου! 

Για αρχη τι φυτα επιβιονουν σε black water? εστω σε νερο με ελαφρια καφετι αποχρωση? τι φυτα κανουν για βιοτοπο αμαζονιου? 

τορα για τα ξυλα τα driftwood ειναι τα καλητερα? εγω βρεικα φθηνα και ωρεα κλαδια/ριζες red moor κανουν για αυτο το ενυδρειο? μοπανι που εχω κανουν, μπορω να βαλω ακομα καμια ριζα? 

τορα για την τυρφη μπορω να την βαλω σε ενα φιλτρο μικρο 150-250l/h ή κατι τετοιο? γιατι νομιζω θα ειναι υπερβολικο να βαλω 3 φιλτρο που να κανει εντονη ροη...... μιας και εχω 2 ενα 750l/h με βιολογικο υλικο ,ενυδρειακο βαμβακι και σφουγκαρη  και ενα 300lh με σιποραξ μινι και 4 κομματια βιολογικο μακαρονι και πολυ λιγο σφουγκαρι. επισης να βαλω πετρες λαβας ή δεν κανουν για τον βιοτοπο? πρεπει να βαλω κατι αλλο? για την ωρα αυτα θελω να ρωτησω..... 

 

:bigemo_harabe_net-117:

ΥΓ.Το ενυδρειο ειναι 120(110 καθαρα) λιτρα

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να δεις φυτά κατά περιοχή και να επιλέξεις ότι σου αρέσει και μπορείς να βρεις στην αγορά. Το μαύρο νερό δεν βοηθάει τα φυτά και συνήθως τέτοια ενυδρεία είναι γυμνά από φυτά. Μπορείς βέβαια να δεις κάποια συγκεκριμένα που υπάρχουν σε τέτοιους βιότοπους. 

Τα red moorwood είναι καλή επιλογή για τα νεον τέτρα και θα βοηθήσουν  πολύ να σκουρύνει  το νερό σου.

Την τύρφη μπορείς να τη βάλεις σε ένα μικρό φίλτρο αν δε χωράει σ' αυτά που έχεις ήδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρεα ευχαριστω πολυ!!!!!! ταμπλετες μπορω να βαλω σε αμμο? ή να μην βαλω? εχω και μια απορια εχω ενα πλεκο που ειναι 3-4 εκατοστα και δεν μεγαλωνει,τον εχω εδω και 3 μηνες περιπου και δεν εχει μεγαλοσει καθολου..... τρωει και αλγη και ταμπλετες  να τον αφισω στο ενυδρειο? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε.
Θα στησεις βιοτοπο νεον η ενα γενικο scape Αμαζονιου; πρωτα πρεπει να αποσαφηνησεις στο μυαλο σου τι θες και σχεδον ολες οι ερωτησεις που εθεσες θα απαντηθουν.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ωρεα ευχαριστω πολυ!!!!!! ταμπλετες μπορω να βαλω σε αμμο? ή να μην βαλω? εχω και μια απορια εχω ενα πλεκο που ειναι 3-4 εκατοστα και δεν μεγαλωνει,τον εχω εδω και 3 μηνες περιπου και δεν εχει μεγαλοσει καθολου..... τρωει και αλγη και ταμπλετες  να τον αφισω στο ενυδρειο? 

Tαμπλέτες λίπανσης θα βάλεις, εφόσον έχεις φυτά τα οποία χρειάζονται πλούσιο υπόστρωμα σε θρεπτικά, τουλάχιστον στην αρχή. Στην αντίθετη περίπτωση δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα παρά προβλήματα με άλγες.

Τον πλέκο μπορείς να τον κρατήσεις εφόσον είναι από τα είδη που δεν μεγαλώνουν πολύ. Εάν δε ξέρεις ποιο είδος είναι, ανέβασε κάποια φωτογραφία να δούμε περί τίνος πρόκειται. Οι ταμπλέτες για πλέκο είναι απαραίτητες και το ταΐζεις κανονικά όπως όλα τα ψάρια. 

Ποιές είναι οι διαστάσεις της γυάλας;

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Tαμπλέτες λίπανσης θα βάλεις, εφόσον έχεις φυτά τα οποία χρειάζονται πλούσιο υπόστρωμα σε θρεπτικά, τουλάχιστον στην αρχή. Στην αντίθετη περίπτωση δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα παρά προβλήματα με άλγες.

Τον πλέκο μπορείς να τον κρατήσεις εφόσον είναι από τα είδη που δεν μεγαλώνουν πολύ. Εάν δε ξέρεις ποιο είδος είναι, ανέβασε κάποια φωτογραφία να δούμε περί τίνος πρόκειται. Οι ταμπλέτες για πλέκο είναι απαραίτητες και το ταΐζεις κανονικά όπως όλα τα ψάρια. 

Ποιές είναι οι διαστάσεις της γυάλας;

80x40x40 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Γεια σου φιλε.
Θα στησεις βιοτοπο νεον η ενα γενικο scape Αμαζονιου; πρωτα πρεπει να αποσαφηνησεις στο μυαλο σου τι θες και σχεδον ολες οι ερωτησεις που εθεσες θα απαντηθουν.

Greetings from the dark side!
 

εγω σκεφτομουν βιοτοπο αμαζονιου που ειναι καταληλος για τα νεον

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Αυτό είναι 3-4 εκατοστά;;;;;

Μαλλον εχει χασει τον χάρακα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Να και πως τα εχει κανει!!!!! εχει διαλυσει και την μοςς και καποιες ριζες ανουμπια

IMG_20170614_222051.jpg

καλησπέρα φίλε πέρα από τι αυτό δεν φενετε για 4 εκατοστά μεγαλώνει πολύ δεν κάνει για το ενυδρείο σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομουν βιοτοπο αμαζονιου που ειναι καταληλος για τα νεον

Αρα πρεπει να δεις σε τι βιοτοπο ζουν τα νεον. Δεν ξερω αυτος ο πλεκο ποιος ειναι αλλα καποιος θα ξερει. Θα πρεπει λοιπον να δεις αν ζει μαζι με τα νεον!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ζοομ την φωτο παρα παρα πολυ φαινεται και απο την αναλυση..... δεν ειμαι και γκαβουλιακας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

εχω κανει ζοομ την φωτο παρα παρα πολυ φαινεται και απο την αναλυση..... δεν ειμαι και γκαβουλιακας

Μα έτσι όπως το κοιτούσα και με κοιτούσε, νομιζα θα με δαγκώσει... :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Mr.Angelos ο πλέκο μεγαλώνει πολύ και σκάβει πολύ επίσης. Καλύτερα να τον βγάλεις σύντομα γιατί μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει. Αν θέλεις να βάλεις πλέκο, μπορείς να επιλέξεις κάποιο μικρό είδος ancistrus το οποίο μπορείς να βρεις εύκολα ακόμα και από συγχομπίστες.

Αν πας σε σκούρο νερό, μπορείς να βάλεις μια ομάδα μικρών γατόψαρων ( τα corydoras λόγου χάρη μπορείς να τα βρεις εύκολα) και μπορείς ν' αυξήσεις τον αριθμό των neon  σε 10-12. Ένα σύμπλεγμα από ρίζες red moorwood και ίσως κάποιο φυτό που να μπορεί να σταθεί στη χημεία του νερού σου. Την moss μπορείς να τη δέσεις στις ρίζες στα ψηλότερα κλαδιά. Αν δε θέλεις να φυτέψεις και προτιμήσεις να πας σε αυστηρά blackwater, μπορείς να προσθέσεις κάποιο φυτό επιφανείας και να προσθέσεις ξερά φύλα για τον βυθό όπως catappa τα οποία μπορείς να βρεις στην αγορά, ή φύλλα πλατάνου, βελανιδιάς κλπ Σχετικά με τα φύλλα πλατάνου κλπ μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ όπου υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για τις ιδιότητές τους και για το τρόπο συλλογής τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μος, αν θυμαμαι καλα δεν εχει στον Αμαζονιο!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

@Mr.Angelos ο πλέκο μεγαλώνει πολύ και σκάβει πολύ επίσης. Καλύτερα να τον βγάλεις σύντομα γιατί μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει. Αν θέλεις να βάλεις πλέκο, μπορείς να επιλέξεις κάποιο μικρό είδος ancistrus το οποίο μπορείς να βρεις εύκολα ακόμα και από συγχομπίστες.

Αν πας σε σκούρο νερό, μπορείς να βάλεις μια ομάδα μικρών γατόψαρων ( τα corydoras λόγου χάρη μπορείς να τα βρεις εύκολα) και μπορείς ν' αυξήσεις τον αριθμό των neon  σε 10-12. Ένα σύμπλεγμα από ρίζες red moorwood και ίσως κάποιο φυτό που να μπορεί να σταθεί στη χημεία του νερού σου. Την moss μπορείς να τη δέσεις στις ρίζες στα ψηλότερα κλαδιά. Αν δε θέλεις να φυτέψεις και προτιμήσεις να πας σε αυστηρά blackwater, μπορείς να προσθέσεις κάποιο φυτό επιφανείας και να προσθέσεις ξερά φύλα για τον βυθό όπως catappa τα οποία μπορείς να βρεις στην αγορά, ή φύλλα πλατάνου, βελανιδιάς κλπ Σχετικά με τα φύλλα πλατάνου κλπ μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ όπου υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για τις ιδιότητές τους και για το τρόπο συλλογής τους.

Την μοςς θα την μεταφερω στο μικρο το ιδιο και με τα ποιο πολλα φυτα θα αφισω ανουμπιες,subulata, τον πλεκο δεν εχω θεμα να τον βγαλο αντιθετος σκαβει πολυ και με ενοχλει αλλα που να τον δοσω? δεν τον δεινω σε πετ αλλα και δεν εχω χρονο για συναντισεις κτλ.... κορυ θελω να βαλω περιπου 6 και τα νεον θατα κανω 10 εχω μια απορια το ξερω ειναι υπερβολη αλλα μπορω να βαλω 2 απιστογραμμα σε λιγο καιρο πχ σεπτεμβριο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Σχετικα με την μος, αν θυμαμαι καλα δεν εχει στον Αμαζονιο!

Greetings from the dark side!
 

Δεν εχω δει μος σε λιστες με φυτα αμαζονιου.... 

edit: ειδα οτι η nano moss ειναι και στον αμαζονιο

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Βασικα και η ανουμπια απ οτι θυμαμαι δεν παιζει στον Αμαζονιο!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια ειναι Αφρικανικό  φυτό !!!

Ουτε η μος ειναι Αμαζόνιου, κατα κυριο λογο ειναι Ασιατικό φυτο εκτόςτην Christmas mos που ειναι Βραζιλιάνικη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βασικα και η ανουμπια απ οτι θυμαμαι δεν παιζει στον Αμαζονιο!

Greetings from the dark side!
 

λετε να την βγαλω? θα την αφινα γιατι ειναι ωρεα..... θα την βαλω στα μικρα 

Link to comment
Share on other sites

apistograma μπορω να βαλω? γιατι ειδα ενα ενυδρειο στο φορουμ σαν το δικο μου που εχει και black neon tetra και apistograma... 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...