Jump to content

Άλγη σε άμμο


Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα και εγω με τη σειρα μου να σας παρουσιάσω το προβλημα μου και αυτό ειναι οτι έχω στο κεντρο του ενυδρειου αλγη επάν στην άμμο..και οταν λέω άλγη εννοω πως ο κόκκος της άμμου έχει αλλάξει χρώμα. Το θέμα όμως ειναι πως στην αριστερή και στην δεξιά άκρη του ενυδρείου η άμμος είναι καθαρή, οι αλλαγες μου ειναι 1 με 2 αλλαγές 50% κάθε βδομαδα και σήμερα που μέτρησα νιτρικά ειχα 10. παλιότερα οι μετρήσεις μου στα νιτρικά βέβαια ήταν λίγο ποιο ανεβασμένες για το λόγω το ότι είχα νερο οσμοσης και ήταν χρονοβόρος και εκανα ποιο λίγα λιτρα αλλαγή νερου. το θέμα είναι πως σήμερα πηγα να πάρω επιφανειακά σκούπα βυθού και παρατήρησα οτι η άμμος που έχει αλγή ειναι μονο η επιφανειακη στρώση και απο κατω η άμμος είναι καθαρή, τι μπορω να κανω τώρα? να προσθεσω οτι τα φυτά μου πάνε καλα, απο φυτα έχω valisnaries kai anubies και έχω βάλει μονο ταμπλέτες βυθου και πλεον δεν χρησιμοποιώ λιπάσματα σε υγρή μορφή. αυτο το πρόβλημα να τονήσω πως το είχα και στο προηγούμενο scape καθώς τοτε δεν ειχα αμμο αλλα χαλίκι και παλι το χαλικι στο κεντρο ηταν μαυρο και στις ακρες καθαρό, μήπως επειδη ταίζω στη μέση? θα φυγει μονη της ? να επεμβω με κατι ? τι να κανω ? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Φωτο; κατι μου λεει πως εχεις κυανο! Βαλε φωτο να δουμε.

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κατι ρε φιλαρακι. Εκτος κι αν εννοεις εκει στο κεντρο που βλεπω μια ανεπαισθητη αλλαγη χρωματισμου. Για κυανο δεν το βλεπω τουλαχιστον σε αυτη τη φαση. Εχεις εναν δισκο μεσα; ποσα λιτρα εισαι;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

5 δισκοι ειναι αδερφε απλα δεν ετυχε ν ειναι στις φωτο. Juwel rio 300.νσι αυτη η αλλαγη ειναι αλλαγη χρωματισμου στην αμμο.αμα προσεξες στη δεξια μερια ειναι καθαρο.τι φαση;

Link to comment
Share on other sites

Νταξει μου εχει συμβει κι εμενα. Θεωρω πως θα φυγει απο μονη της αν τηρεις τις ρουτινες σου; αληθεια ποιες ειναι οι ρουτινες σου;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Otan les routines? Αλλαγες καθε βδομαδα 1 με 2 αλλαγες 50% .παλθα εριχνα κ λιπασματα τωρα ομως τα εχω κοψει.μονο νερακι  αντιχλωριο

GH 10

KH 8

NO2 0

NH4 0

ph 7~+

NO3 10

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νταξει μια χαρα σε βλεπω.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλεγω οσο αναφορα τις μετρησεις ειμαι καλα...γτ μαυριζει η αμμος δεν ξερω κ δεν βλεπω ν φευγει μονη της κ θα γεμισω μετα σε ολο κ θα πρεπει ν ξεστησω κ να ξαναστησω...

Link to comment
Share on other sites

Δωσε χρονο  στον βυθο σου. Θα ψιλοπρασινιση μετα ψιλομαυριζει και μετα θα ξασπριση. Θελει λιγο υπομονη. Μην τον πειραζεις και μην κανεις σκουπα γιατι θα χρειαστει περισσοτερο χρονο αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα; εγω παντως δεν ειδα πρασινοπο χρωμα αλλα μαυρο κατευθειαν..παντως δεν εχω πειραξει τιποτα κ ουτε σκουπα εχω κανει.απλα φοβαμαι ν μην γινει χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχει αρχικα μια αποχρωση πρασινο σκουρο..... και χειροτερα να γινει παλι αστο να κανει τον κυκλο του μεχρι που θα φυγει τελιως απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι bba απο οσο βλεπω, πως το συμπερανα αυτο ? σε μερικους κοκκους αμμου σε καμια 5-6 δλδ που παρατηρησα εχει βγαλει εκεινο το μουσακι που λεμε λογικα μπορει να γινουν  και τα υπολειπα αργοτερα ετσι, και θελω να αποφυγω χημικα και τετοια, ειπα να χρησιμοποιησω το esha protalon αλλα οτι και να κανεις δεν παραμενει να ειναι χημικο

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βγαλε μια κοντινη φωτο του βυθου σου απο το σημειο οπου παρατηρεις το προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πως πάμε εδώ πέρα με την άλγη φίλε?:)@Eleftherios Sairidis

Link to comment
Share on other sites

Λιγο καλυτερα αλλα οχι μεγαλη διαφορα...θελω στο βυθο κυκλοφορια μαλλον αλλα εχω valisnaria gigantea και αμα βαλω την ροη να βαραει χαμηλα μου σηκωνει τα φυτα μου τα κουναει παρα πολυ κ δεν ξερω τι ν κανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...