Jump to content

Βοηθεια με σιλικονη ενυδρειου


Recommended Posts

Αγορασα αυτο το μεταχειρισμενο ενυδρειο,απο το οποιο εχει φυγει ενα μερος της σιλικονης στο εσωτερικο του.Παρακατω οι φωτογραφιες.Θα εχω θεμα στο μελλον?Δεν ειναι προτιμοτερο να βαλω λιγη ενυδρεικακη σιλικονη σε εκεινο το σημειο?Βρηκα αυτη στο πρακτικερ αλλα ειναι διαφανη https://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295.19820984_1608700562508389_169177027_o.thumb.jpg.b3ee78d1bb59ccc72031db09bbe2f18c.jpg

19829975_1608700655841713_1185416342_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβήξεις τη σιλικόνη, ξεκολλάει; 

Αν η σιλικόνη είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι δυνατόν να αποκολληθεί κομμάτι της.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ξεκολαει.Δεν μπορω απλως στο σημειο που εχει φυγει να προσθεσω λιγο απο την συγκεκριμενη?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν η σιλικόνη "φεύγει" μόνη της, σημαίνει ότι έχει φάει τα ψωμιά της. Αν έφυγε λόγω κάποιας επέμβασης που έγινε παλιότερα, και είναι εντάξει κατά τ' άλλα, μπορείς να διορθώσεις το σημείο. Για να έχει νόημα όμως δεν αρκεί να κολλήσεις επάνω στην παλιά. Θα αφαιρέσεις με μια φαλτσέτα/ξυράφι την παλιά σιλικόνη χωρίς να πειράξεις την ένωση των τζαμιών. Καλό καθάρισμα με οινόπνευμα και περνάς την καινούρια σιλικόνη. 

Αν οι σιλικόνες είναι εντάξει από πλευρά παλαιότητας, δε χρειάζεται να μπεις σε καμία διαδικασία έτσι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Αν όμως οι σιλικόνες είναι παλιές/ταλαιπωρημένες, προσωπικά θα κόλλαγα όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείό το αγόρασα πριν 2 μέρες μεταχειρισμένο.Το υπόλοιπο κομμάτι της σιλικόνης είναι οκ άρα λογικά δεν θα χρειαστεί να κάνω κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα καινούριο ενυδρείο έχει συνήθως χρόνο ζωής 8-10 έτη για τις σιλικόνες και αυτό με νορμάλ συνθήκες. Το παλιό ενυδρείο έχει ταλαιπωρηθεί, ίσως είχε μείνει άδειο στον ήλιο ή σε αποθήκη με βάρη επάνω κλπ, με αποτέλεσμα να έχουν αρχίσει να γερνάνε πρόωρα οι σιλικόνες του. Φαντάσου να το στήσεις κανονικά και σε 6 μήνες να σου ανοίξει... :growl:

 

Προσωπικώς επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα, άλλαξα όλες τις σιλικόνες χρησιμοποιώντας τη λευκή που βρήκες στο Praktiker. Όταν τη χρησιμοποιήσεις να΄χεις βρεγμένα δάχτυλα για να τη δουλεύεις, γιατί κολλάει και δεν φεύγει εύκολα. Επίσης, να είσαι σε εξωτερικό χώρο, γιατί έχει αναθυμιάσεις. Και βέβαια, μετά την εφαρμογή, το ενυδρείο θέλει 2-3 μέρες πλύσιμο και στέγνωμα με νερό/ξύδι, προτού βάλεις μέσα τα ψαράκια σου.

 

Μ'αυτό τον τρόπο το ενυδρείο σου θα γίνει σαν καινούριο ! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι υπολοιπες σιλικονες μοιαζουν οκ,λεω να μην το πειραξω επειδη δεν εχω εμπειρια κιολας.Εκτος των αλλων εχει και αρκετες γρατζουνιες,μικρες δε,αλλα και παλι γρατζουνιες.Διαβασα για οξειδιο του δημητριου.Ξερεις αν μπορει να κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει τεχνικός έρχεται στο σπίτι σου και το επισκευάζει.. Κε και σε πολύ καλή τιμή μάλιστα.. Είχα το ίδιο θέμα με μεταχειρισμένο juwell 450 και μου έχει κάνει κενουργιο.. Αν βέβαια βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για σιλικόνες φίλε μου.... Σίγουρα θα ίππαρχοι και στην Αθήνα κάποιος ψάξε στο google.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος νικος123 έγραψε:

Οι υπολοιπες σιλικονες μοιαζουν οκ,λεω να μην το πειραξω επειδη δεν εχω εμπειρια κιολας.Εκτος των αλλων εχει και αρκετες γρατζουνιες,μικρες δε,αλλα και παλι γρατζουνιες.Διαβασα για οξειδιο του δημητριου.Ξερεις αν μπορει να κανει δουλεια?

Ναι κανει αλλα θελει πολυ υπομονη και δεν μπορει να καλυψει πολυ βαθιες γρατσουνιες τελειως ...

Εγω ειχα διορθωσει ενα ενυδρειο σε μεγαλο βαθμο χρησιμοποιοντας ενα τροχο νυχιων...

Μπορεις να το βρεις ebay...

http://m.ebay.co.uk/itm/382110317740

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λες να εχει αποτελεσμα?Εχω διαβασει πως καποιοι τις εχουν αφαιρεσει.Εστω τις μικρες,μεγαλες δεν εχει πολλες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανεις τπτ να προσπαθησεις...

Αν δεις το τζαμι θολωμενο περνοντας το με τον τροχο μην φοβηθεις ειναι παροδικο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω ακουσει οτι εχει πολυ καλα κιτ η 3m στο ιντερνετ για τις γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 6/7/2017 at 11:15 ΜΜ, το μέλος zazazz έγραψε:

Καλησπέρα υπάρχει τεχνικός έρχεται στο σπίτι σου και το επισκευάζει.. Κε και σε πολύ καλή τιμή μάλιστα.. Είχα το ίδιο θέμα με μεταχειρισμένο juwell 450 και μου έχει κάνει κενουργιο.. Αν βέβαια βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
 

Καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το τηλ. από τόν τεχνικό που κολλάει ενυδρία; Σ'ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...