Jump to content

Τροφοταμπλέτες


lialou22

Recommended Posts

Θα λείψω 2-3 μέρες και αγόρασα απο το πετ σοπ κάποιες τροφοταμπλέτες JBL week-end για το shubunkin μου. Τι άποψη έχετε για αυτές? Προκαλούν πρόβλημα στο ψαράκι ή στο ενυδρείο γενικα? Οι οδηγίες λένε μία ταμπλέτα είναι αρκετή για 10 μεσαία ψάρια. Εγώ να την κόψω στην μέση επειδή έχω μόνο ένα? Είμαι καινούργια σε όλο αυτό και έχω αγχωθεί. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε νεο ενυδρειο με χρυσοψαρο και μαλιστα τοσο μιρκο (λιτρα) θα δημιουργηθει τεραστιο προβλημμα με ταμπλετα τροφης μεσα!

Το καλυτερο θα ηταν να μην ταιζιες καθολου αρχικα,να προμηθευτεις ενα φιλτρο (με μπολι,απο καποιον χομπιστα) και υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα ωστε να ελεγχεις την ποιοτητα του νερου.Οσο ταιζουμε τοση αμμωνια (δηλητηριο) προσθετουμε στο νερο και χωρις φιλτρο με βιολογικο υλικο στρωμενο (παλιο,με βακτηρια πανω) αυτο ειναι καταστροφικο για την υγεια του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω να προσθέσω πως για τόσες λίγες ή ακόμα και περισσότερες ημέρες τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα και να μείνουν νηστικά :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και στη φαση που εισαι το καλυτερο ειναι να μεινουν νηστικα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορώ να σου φιλοξενήσω το ψαράκι εγώ στο δικό μου ενυδρείο με τα χρυσόψαρα μου είναι 300 λίτρα.

Εκτός και αν υπάρχει κάποιος να το προσέχει και να του κάνει τις αλλαγές νερού που πρέπει Μιας και το ενυδρείο σου είναι μικρό

large.20170829_141339.jpg.f9fe7017da9f2ab2dad9ef8861de6e15.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αν θες μπορώ να σου φιλοξενήσω το ψαράκι εγώ στο δικό μου ενυδρείο με τα χρυσόψαρα μου είναι 300 λίτρα.

Εκτός και αν υπάρχει κάποιος να το προσέχει και να του κάνει τις αλλαγές νερού που πρέπει Μιας και το ενυδρείο σου είναι μικρό

large.20170829_141339.jpg.f9fe7017da9f2ab2dad9ef8861de6e15.jpg

πολύ όμορφο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού πριν φύγεις, και μην ταίσεις αφού θα λείψεις μόνο για 2-3 μέρες.

Αφού γυρίσεις με το καλό πρέπει να ψάξεις άμεσα για μπόλι, και μεγαλύτερο χώρο για το ψαράκι σου (έστω προσωρινά ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης 50-60 λίτρων με κόστος 8-9 ευρώ).:)  https://www.praktiker.gr/p/kouti-apothikeysis-budget-60lt-se-diafores-apoxroseis-73938

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...