Jump to content

Νέος προσοχή


Argiro Valvi

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Και στην άμμο μια χαρά βάζεις φυτά.

 

Σχετικά με τα Molly, θα έριχνα 1-2 κουταλιές στα λίτρα σου τυροκομικό αλάτι. Υφάλμυρο δεν χρειάζεσαι σε καμία περίπτωση αλλα 2 κουταλιές θα κάνουν αρκετή διαφορά στην ευημερία των ψαριών. 

 

Πάντως θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τα Molly, θα σε περιορίσουν πολύ στις επιλογές σου αργότερα.

Τι εννοείς θα με περιορίσουν? Στα 80 λίτρα νομίζω οτι ειμαι φουλ απο ψάρια με τα γκάπυ και τα μόλι....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις guppies οκ, μόνο γονοτόκα έτσι κι αλλιώς μπορούσες να συνδυάσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

2 κουταλιες της σουπας.

Απο super market, εγω εχω παρει ενα 5κιλο απο Γαλαξια. Ριχνω στις αφρικανες και στα χρυσοψαρα.

@kkgr σε κάθε αλλαγή εννοείς; Το αλάτι συσσωρεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλάτι από σούπερ μάρκετ ενυδρειακο αλάτι πάρε πχ αυτό http://2.bp.blogspot.com/-o39XjOw0E78/VGevOYmOYII/AAAAAAAAiBI/chruZpRLlhw/s1600/2014-11-15%2B18.35.41.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kadmos said:

@kkgr σε κάθε αλλαγή εννοείς; Το αλάτι συσσωρεύεται...

Όχι, στις αλλαγές βάζεις το αντίστοιχο των λίτρων του νέου νερού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnsin said:

Όχι αλάτι από σούπερ μάρκετ ενυδρειακο αλάτι πάρε πχ αυτό http://2.bp.blogspot.com/-o39XjOw0E78/VGevOYmOYII/AAAAAAAAiBI/chruZpRLlhw/s1600/2014-11-15%2B18.35.41.jpg

Γιατί όχι από Super Market;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αλάτι που παίρνουμε για βρώση έχει περάσει από χημική διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kkgr said:

Γιατί όχι από Super Market;

Ο φίλος μαλλον εννοεί όχι ΚΑΛΛΑΣ αλάτι...

 

 

Από σουπερμάρκετ μας κάνει το τυροκομικό (μη ιωδιούχο), αλλιώς ενυδρειακό. Η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bbetta said:

Ο φίλος μαλλον εννοεί όχι ΚΑΛΛΑΣ αλάτι...

 

 

Από σουπερμάρκετ μας κάνει το τυροκομικό (μη ιωδιούχο), αλλιώς ενυδρειακό. Η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια βέβαια.

Δεν το ανάφερε όποιο αλάτι δεν έχει περάσει χημική διαδικασία είναι ok

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kkgr said:

Είπα τυροκομικό...

τότε ζητάω συγνώμη γιατί δεν το πρόσεξα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Όχι, στις αλλαγές βάζεις το αντίστοιχο των λίτρων του νέου νερού. 

Θα έλεγα και λιγότερο, αφού δεν αφαιρούμε όσο βάζουμε.

Το ψειρίζω λίγο γιατί η Αργυρώ είναι φρέσκια και τα περισσότερα δεν είναι αυτονόητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 guppies απο τα πρωτα που εβαλα στο ενυδρειο πεθαναν...το 1ο αμεσως μολις το πηρα μεσα στη σακουλα..το 2ο μετα απο 2 μερες και το τριτο σημερα μετα απο 1 εβδομαδα...!Εδειξα τις μετρησεις και βιντεο με το ψαρι πριν πεθανει στο μαγαζι που τα αγορασα και μου ειπε οτι τα πηρα σε κακια στιγμη και οτι εκδηλωσαν μια ασθενεια απο το στρες και θα τα αντικαταστησει.Ο φόβος μου είναι μην ηταν αρρωστα και μου κολλησουν και τα υπολοιπα τπτ αν και με διαβεβαιωσε οτι δεν κολλαει....Το τελευταιο ηταν αρσενικο,ειχε χασει μερος της ουρας,το χρωμα του εντελως,δεν ετρωγε και απλα επεπλεε στην επιφανεια...

Αλάτι εβαλα χτες..διέλυσα 2 κουταλιες της σουπας σε νερο και το εριξα..η συμπεριφορα των υπολοιπων ψαριων ειναι φυσιολογικη προς το παρον.

 

Έγινε επεξεργασία - Argiro Valvi
Link to comment
Share on other sites

Διάλυσε σε νερό άλλες δύο κουταλιές της σούπας αλάτι και ρίξ' το στη γυάλα. (80 λίτρα είναι το ενυδρείο, έτσι;)Αλλαγή νερού σε μια εβδομάδα, το 25%. Όχι παραπάνω. Την ίδια αλλαγή κάνε και τις επόμενες 2-3 εβδομάδες, αν δεν προκύψει άλλη έκτακτη ανάγκη. Αλλιώς το συζητάμε πάλι. Δεν προσθέτεις επιπλέον αλάτι στις αλλαγές.

Από νιτρώδη/ νιτρικά πως είσαι;

Διάβασε κι εδώ για το αλάτι!

 

υγ Απέφυγε τουλάχιστον τη συγκεκριμένη γυάλα του μαγαζιού.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

80 λίτρα είναι ναι.Νιτρικά 0 προς το παρόν.Προσθέτω άλλες 2 κουταλιές και μετά απο 1 εβδομάδα κάνω αλλαγή χωρίς να προσθέσω κάτι πέρα απο αντιχλώριο.Έχω βακτήρια sera να ρίξω?θα βοηθήσει στην αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια εφοσον εχεις καλο θα ειναι να ριχνεις σε καθε αλλαγη μεχρι να σου τελειωσουν.

Οσο για τα ψαρακια καλο θα ειναι να τα παρατηρεις και εσυ οσο μπορεις πριν τα παρεις και αν δεν σου φαινονται πολυ καλα θα προσπερνας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει στρώσει ακόμα το ενυδρείο. Μετράς αμμωνία και νιτρώδη; Έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία στρωσίματος που ακολούθησες με τα βακτήρια;

Πιθανότατα τα ψαράκια να καίγονται από αμμωνία ή νιτρώδη. Μην προσθέσεις άλλα ψάρια στη γυάλα εώς ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία στρωσίματος. Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες που αναγράφονται στα βακτήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετράω σχεδόν καθημερινά και οι μετρήσεις ειναι καλές...μόνο ΝΟ3 δεν έχω μετρήσει γιατι δεν ειχαν τεστ της ΑΡΙ και θα παρω απο Δευτέρα.ΝΟ2 ειναι 0,ΝΗ3/4 0,PH 7,6 και τα υπόλοιπα ψάρια που δεν είναι απο το ίδιο μαγαζί δειχνουν μια χαρά.Το ενυδρείο έστρωσε με μπόλι φίλου στο φίλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατήρησα κάτι μικροσκοπικά σαλιγκαράκια ξαφνικά...τα έβγαλα όσα είδα και μπόρεσα...το apple snail δε νομίζω να τα φάει...:mellow:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα τα φάει. Αυτά που βλέπεις είναι είτε Ramshorn, είτε MTS snails είτε Physa.

 

Μόνο καλό κάνουν όταν είναι μικρός ο πληθυσμός τους 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλη @Argiro Valvi θα συμφωνήσω με τον @kadmos το ενυδρειο δεν εχει στρωσει ακομα. Μολις μετρησεις νιτρικα θα εχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Τα ψαρακια ισως να ηταν και ταλαιπωρημενα απο πριν και να τα αποτελειωσε η αμμωνια. Οντως μην προσθεσεις τιποτα αλλο και επιβαρυνει το ενυδρειο σου ειδικα σε αυτην την φαση. Κανε μετρησεις, φειδωλό τάισμα και πιστη ακολουθία των οδηγιών που αναγράφονται στα βακτηρια σου.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Μα μετράω και είναι 0 οι μετρήσεις.....και τα υπόλοιπα ψαράκια μου δείχνουν μια χαρά.Τι να πώ....

Ερώτηση για να μεταφέρω το νερό απο το βαρέλι στο πάτωμα στο ενυδρείο ποια αντλία που να ρυθμίζεται η ροή της προτείνετε?

Είδα εδώ πολλές και δεν ξέρω ποιά να πάρω... https://www.skroutz.gr/c/2101/Kykloforites-Enydreiou.html?keyphrase=eheim+compact

Επίσης σκούπα βυθού ενώ έχω άμμο να πάρω χειροκίνητη?Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Argiro Valvi said:

Μα μετράω και είναι 0 οι μετρήσεις.....και τα υπόλοιπα ψαράκια μου δείχνουν μια χαρά.Τι να πώ....

Το ξερω οτι μετρας 0, κανονικα οταν ξεκιναει ο κυκλος του αζωτου για να στρωσει ενα ενυδρειο αρχικα μετραει αμμωνια στην πορεία νιτρωδη και τελος τα νιτρικα. Για να πει δηλαδη καποιος οτι το ενυδρειο του εχει στρωσει πρεπει να μετραει μονο νιτρικα (NO3).

Διαβασε και αυτο 

θα λυσει πολλες απο τις αποριες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Argiro Valvi έγραψε:

Μα μετράω και είναι 0 οι μετρήσεις.....και τα υπόλοιπα ψαράκια μου δείχνουν μια χαρά.Τι να πώ....

Ερώτηση για να μεταφέρω το νερό απο το βαρέλι στο πάτωμα στο ενυδρείο ποια αντλία που να ρυθμίζεται η ροή της προτείνετε?

Είδα εδώ πολλές και δεν ξέρω ποιά να πάρω... https://www.skroutz.gr/c/2101/Kykloforites-Enydreiou.html?keyphrase=eheim+compact

Επίσης σκούπα βυθού ενώ έχω άμμο να πάρω χειροκίνητη?Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια?

 

Αντλία μπορείς να πάρεις αυτήν

http://www.aquario.gr/pump-extra/antliesnerou/haquoss-p-500-compact-5149.html

ή

http://www.petsupermarket.gr/8720/προϊόντα/dophin-κυκλοφορητής-180-μέτρα-28w.html

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση είναι το μανομερικό,δηλαδή σε όποιο θέλεις να ανεβάζει το νερό

και το οποίο συμπολίζετε με το γράμμα h.

 

Για σκούπα βυθού μπορείς να πάρεις κάτι σαν αυτό

http://www.petsupermarket.gr/8225/προϊόντα/dophin-σκούπα-βυθού.html

 

ή να αυτοσχεδιάσεις πχ με αλφαδολάστιχο και ένα μπουκαλάκι πλαστικό. . .

 

skoypa.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την eheim compactOn 2100  και για βυθο πήρα αυτο

 s-l500.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...