Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

8 hours ago, submarine1981 said:

Απο τις εικόνες,  να πω και εγω οτι μου θύμισε μια φορά που μου είχε χαλάσει ο θερμοστάτης στο καταχείμωνο και έλειπα απο το σπιτι. 

 

(Χαζή ερώτηση) τι θερμοκρασία εχεις? ο θερμοστάτης δουλεύει σωστα? εχει μεγάλη απόκλιση στο start - stop? 

24 με 24.5 έχω τσεκάρει με ακόμη δυο stc που έχω για αυτή τη δουλειά δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα με θερμοκρασίες....

 

 

13 hours ago, neo said:

Ποιο Red Sea χρησιμοποιείς; Πως διατηρείς KH και ασβεστιο; Πρόσθετα; Αλλαγές νερού;

Τι ποσοστό νερού αλλάζεις;

το red sea salt δεν γράφει επάνω κάτι ποιο συγκεκριμένο. το συνηθισμένο είναι στον μπλέ κουβά.
Το ασβέστιο διατηρείται από τις αλλαγές,  20-25% κάθε βδομάδα. Τους τελευταίους μήνες συμπλήρωνα λίγο μαγνήσιο μια φορά μεσοβδόμαδα.... ίσα για να μένει σταθερό μέσα στην εβδομάδα μεχρι την επόμενη αλλαγή.

Σχετικά με το θέμα του σαλιγκαριού τώρα.... εχτές το βράδυ βρήκα τελικά ένα ψόφιο, είχε πάει στο sub. (ήταν το ένα παραπάνω που είχα βαλει από το άλλο ενυδρείο παλιότερα και το είχα ξεχάσει, γιαυτό δεν μου έλειπε στο μέτρημα και νόμιζα οτι είναι όλα ζωντανά)
Από τον βαθμό αποσύνθεσης  φάνηκε να είναι κάποιες μέρες αλλά δύσκολα θα έλεγα πως είναι τόσες μέρες ώστε να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα. Όμως μάλλον κάτι συνεχίζει να πηγαίνει στραβά γιατί σήμερα 2 ακόμη σαλιγκάρια ζουν αλλά δεν είναι καθόλου δραστήρια όπως παλιά.
Εχτές μετά το σαλιγκάρι έκανα μια ακόμη αλλαγή 50 60% και σήμερα που ήρθα σπίτι (αυτές τις μέρες λόγω προβλήματος λείπω τουλάχιστον 16 ώρες την ημέρα) είδα μερικά star polyps ανοιχτά... και ίσως να ανοίγει πάλι ένα κεφάλι utter chaos.  Πριν χαρείτε να πω πως η ακανθαστεα έχει αρχίσει να ξερνάει από τα στόματα της το ίδιο και η κλαουστεα.
H αμμωνία είναι πάλι κάπου έως 0,25. με τόσες αλλαγές θα έπρεπε να έχει πέσει περισσότερο πιστεύω.

Τα θετικά, η ακανθαστεα και η κλαουστεα που μετέφερα στο άλλο ενυδρείο πάνε καλά (η δεύτερη ιδίως). Οι ζωάνθοι που επίσης μετέφερα δεν ξανάνοιξαν.
θα λείπω παλι ολη μέρα αύριο και μεθαύριο (βακτήρια θα ριχνω κανονικά και αν σκεφτειτε τιποτα αλλο να δοκιμάσω θα ξενυχτήσω και θα το κάνω).
Δδυστυχώς το timing δεν έκατσε καθόλου.
Αν δεν δω περισσότερη βελτίωση από τα κοράλλια την Κυριακή με βλέπω να κάνω μια αλλαγή ακόμη 80% και να ξεκινήσω να το ξαναστρώνω από την αρχή και ότι τα καταφέρει τα κατάφερε.....
Η σαλιάρα και η γαρίδα δεν έχουν χαμπαριάσει καθόλου.


 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, bbetta said:

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, μήπως από τις 25 και μετά μπήκες σε νέο κουβά αλάτι;

οχι ακριβώς αλλά  2-3-4 περίπου  αλλαγές πριν από εκείνη την ημερομηνία   νομίζω ότι άνοιξα τον κουβά που χρησιμοποιώ τώρα. Αλλά δεν θα έπρεπε να φταίει το αλάτι μιας και το νερό που φτιάχνω και για τα 2 ενυδρεία είναι από το ίδιο βαρέλι και με το ίδιο αλάτι. Δεν θα έπρεπε να πηγαίνει κάτι στραβά και στο μικρό? Αύριο θα μπορώ να πάρω άλλο αλάτι αν είναι να βοηθήσει κάπως.

Στα σημερινά νέα μας τώρα μιας και τελικά πήγα λίγο σπίτι είδα πως έχουν ψοφήσει μερικές πολύ μικρές άσπρες σαν πεταλίδες (δεν ξέρω αν ήταν μωρά stomatella). Τις έβλεπα όταν ήταν ζωντανές που κόλλαγαν στα τζάμια το βράδυ.  Επίσης πλέον έχουμε και κυανό (που σίγουρα δεν υπήρχε μια εβδομάδα πριν)....... νόμιζε κανείς πως δεν μπορούσε να πάει πιο στραβά???
Νομίζω πως πλέον απαιτούνται δραστικά μέτρα. Σκέφτομαι αύριο αν καταφέρω να παω σπίτι για λιγο να ξεκινήσω θεραπεία με chemi-clean (το έχω ξαναδουλέψει πριν 2 χρόνια ήταν πολύ καλό και άμεσο) ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες και εντωμεταξύ να αποφασίσω αν θα κάνω μια αλλαγή 80% (μη μου τη δώσει και κάνω 100%) μερικές μέρες μετά τη θεραπεία.

Πραγματικά πάντως είναι να απορείς τι πήγε στραβά....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την υπομονή σου φίλε και που δεν σε παίρνει από κάτω. Το chemi είναι πολύ αποτελεσματικό όπως ξέρεις. 
Ο βράχος κουρασίστηκε σωστά πριν μπει ετσι; Γενικά (έχω διαβάσει, δεν το ξέρω εκ πείρας), ότι οι ουσίες που έχει ο νέος βράχος μπορούν να πάρουν καιρό να απελευθερωθούν στην στήλη του νερού. Για αυτό τους κουράρουμε για μήνες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (ποιος το κάνει όντως άραγε;). 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ρε συ. Prime δοκίμασες μόνιμα στην δώσει που πρέπει για μερικές μέρες να δεσμεύσουμε την αμμωνία κάποιο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, bbetta said:

Μπράβο για την υπομονή σου φίλε και που δεν σε παίρνει από κάτω. Το chemi είναι πολύ αποτελεσματικό όπως ξέρεις. 
Ο βράχος κουρασίστηκε σωστά πριν μπει ετσι; Γενικά (έχω διαβάσει, δεν το ξέρω εκ πείρας), ότι οι ουσίες που έχει ο νέος βράχος μπορούν να πάρουν καιρό να απελευθερωθούν στην στήλη του νερού. Για αυτό τους κουράρουμε για μήνες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (ποιος το κάνει όντως άραγε;). 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ρε συ. Prime δοκίμασες μόνιμα στην δώσει που πρέπει για μερικές μέρες να δεσμεύσουμε την αμμωνία κάποιο διάστημα;

Μωρέ ας μην μου συνέβαινε αυτή τη συγκεκριμένη περίοδο και θα ενεργούσα απο την πρώτη μέρα..... μπορεί να κατάφερνα τίποτα.
Λες για το 1 κιλο βράχο που προσθεσα 1 μήνα πριν ξεκινήσει η κατηφόρα ε? τον δούλεψα για ένα μήνα σε λεκάνη με όλα τα κόλπα....ήταν ο γνωστός τεχνητός ζωντανός απο το μαρουσι. Λες να ήταν αυτό το πρόβλημα τελικά?
prime οχι δεν εχω βαλει ποτέ. Έλεγα αυριο να πάρω αμπούλες για αμμωνία. Θα πάρω και Prime, πως να το χρησιμοποιήσω? οτι γράφει επάνω?

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

βασικά μπράβο στην δική σας υπομονή που με βοηθάτε.... ειναι λες και προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τον ασθενή μηδέν του κορονοϊου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως μου περιγράφεις τον βράχο μου φαίνεται ακόμα πιο απίθανο αλλά πραγματικά δε ξέρω. 
Αν ψαχτείς λίγο στο Ίντερνετ λέει οδηγίες για ακριβής δοσολογία Prime ανάλογα την αμμωνία. 
Το ίδιο τεστ που σου δείχνει αμμωνία στο μεγάλο δείχνει μηδέν στο μικρό, σωστά;

Πάρε νερό στο μαγαζί όπως έλεγες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το refracto check της salifert τι τιμή δίνει ? στο κουτί λέει 0/00 και στο μαγαζί μου είπαν 1,26......

Link to comment
Share on other sites

μια βοήθεια λίγο... πήρα το τεστ της salifert για τα ρεφρακτομετρα και μου είπαν στο μαγαζί οτι η τιμή που δινει το τεστ ειναι 1,26,  το καλιμπράρω λοιπόν σε αυτή τη τιμή (δεν έχανε πολύ 0,2 μονάδες περίπου) και μετά εαν δοκιμάσω να μετρήσω σκέτο νερό όσμωσης (στις σωστές θερμοκρασιες και νερό και ρεφρακτόμετρο πάντα) μου δείχνει 0,2 αντί για μηδέν.... Λογικά θα πρέπει να εμπιστευτώ το salifert και να καλιμπράρω με αυτό ε??

Link to comment
Share on other sites

σφραγισμένος όρος απο φαρμακείο.. ότι καλύτερο θεωρώ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μια βοήθεια λίγο... πήρα το τεστ της salifert για τα ρεφρακτομετρα και μου είπαν στο μαγαζί οτι η τιμή που δινει το τεστ ειναι 1,26,  το καλιμπράρω λοιπόν σε αυτή τη τιμή (δεν έχανε πολύ 0,2 μονάδες περίπου) και μετά εαν δοκιμάσω να μετρήσω σκέτο νερό όσμωσης (στις σωστές θερμοκρασιες και νερό και ρεφρακτόμετρο πάντα) μου δείχνει 0,2 αντί για μηδέν.... Λογικά θα πρέπει να εμπιστευτώ το salifert και να καλιμπράρω με αυτό ε??

Απεσταγμενο νερο=0, φυσιολογικος ορος= 0,9% (ΝαCl)- πυκνότητα 1,0043

Διαβαζω συνεχεια το θεμα σου και τελευταια αρχιζω να σκεφτομαι αν τελικα ηταν η σωστη αποφαση να ασχοληθω με θαλασσα.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι το λες αυτό μια χαρα τα καταφέρνεις ηδη δεν εισαι καινούρια στα ενυδρεια. Απλά στο θαλασσινό να ασχολείσαι με οτι παει στραβά απο την πρώτη ήμερα και να κρατας αρχείο μετρήσεων και ρουτίνας για να μπορείς να γυρνας πισω να κανεις έρευνα εαν πάνε ολα κατα διαόλου.... πράγματα που δεν κάνω εγω δηλαδή!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αντι για 1026 να σου μετράει 1024  δεν τρέχει κατι.  Αν μου έλεγες απο 1026 μου δείχνει 1020 θα σου ελεγα όπα , κάτι δεν πάει καλα. 

 

Σφάλματα πάντα υπάρχουν σε οργανα και μετρήσεις. Απλά προσπαθούμε να τα περιορίσουμε και να εχουν μικρή απόκλιση απο την πραγματικότητα. 

 

Εγω σκέψου με νερό όσμωσης το καλιμπράρω. Και αυτο όταν το θυμηθώ.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

αντι για 1026 να σου μετράει 1024  δεν τρέχει κατι

Εγώ αν είχα αντιληφθεί κάτι τέτοιο θα έβγαζα σπυράκια... :bigemo_harabe_net-83: αλλά εγώ είμαι ψειριάρης. :P

 

On 7/2/2020 at 12:20 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

H αμμωνία είναι πάλι κάπου έως 0,25. με τόσες αλλαγές θα έπρεπε να έχει πέσει περισσότερο πιστεύω.

 

Τι βακτήρια χρησιμοποιείς το τελευταίο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απεσταγμενο νερο=0, φυσιολογικος ορος= 0,9% (ΝαCl)- πυκνότητα 1,0043

Διαβαζω συνεχεια το θεμα σου και τελευταια αρχιζω να σκεφτομαι αν τελικα ηταν η σωστη αποφαση να ασχοληθω με θαλασσα.......

Μην ξανακούσω τέτοια απογοήτευση..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Υπομονή χρειάζεται μαζί με προσεκτικές κινήσεις και θα βρει ξανά τους ρυθμούς του.

 Κατα αρχάς εγώ πιστεύω ότι κάποια ουσία ελευθερώθηκε στο σύστημά σου. Ούτε το αλάτι φταίει, αφού το χρησιμοποιείς και σε άλλο ενυδρείο, ούτε ο καινούργιος βράχος, ούτε φυσικά ο παλιός. Όταν λέμε ότι ο βράχος μπορεί για καιρό να ξερνάει ουσίες που απορρόφησε πιο παλιά, αυτό το κάνει σταθερά και σε μικρές ποσότητες. Σε καμιά περίπτωση δεν αποβάλλειξαφνικά μέσα σε μια μέρα τοξικές ή άλλες βλαβερές ουσίες.

Οπότε είτε έπεσε κατά λάθος κάτι μέσα στο ενυδρείο (κάποιο καθαριστικό, ή έστω ένα μικρό κομματάκι από καλώδιο, αν ασχολείσαι με diy κατασκευές. Αυτό μπορεί να σου κάνει τεράστια ζημιά γιατί είναι από χαλκό) ή κάποια τοξική ουσία απελευθερώθηκε από κάποιο κοράλι που στρεσσαρίστηκε. Κάποια lps και τα zoas είναι πολύ τοξικά...) Στη συνέχεια στρεσσαρίστηκαν και τα υπόλοιπα κοράλια και έγινε το μπαμ.

Το σαλιγκάρι που πάθανε μάλλον πέθανε και αυτό το στρεσσ και δεν είναι αυτό που πυροδότησε το πρόβλημα.

 

Οπότε απαιτείται χρήση άνθρακα για να μαζέψει ότι υπάρχει μέσα ή ότι συνεχίζουν τα κοράλια να αποβάλλουν τώρα που είναι πολύ στρεσσαρισμένα ή κάποια αρχίζουν να πεθαίνουν.

Κατά τη γνώμη μου μην ασχοληθείς τώρα με χημικά για να καταπολεμήσεις το κυάνιο. Είναι το τελευταίο πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Αν δε έχει πάρει τραγική επέκταση μην κάνεις ταυτόχρονα πολλές κινήσεις. Προέχει να στρώσει το σύστημα και σταδιακά να επανέλθουν τα κοράλια. Άσε που δε μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα chemi clean και άνθρακα που τον χρειάζεσαι σε αυτή τη φάση να απορροφά ότι τοξικό υπάρχει στο σύστημα. 

 

Συνέχισε τις αλλαγές νερού μαζί με άνθρακα για να μαζεύει ότι αποβάλλουν τα κοράλια και σταδιακά θα επανέλθουν, αν όχι όλα σίγουρα αρκετά από τα κοράλια σου, αναλόγως της ζημιάς που έπαθαν.

 

Η αμμωνία όμως είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και πρέπει να βρεις από που προέρχεται. Είτε έχεις λίγο βράχο, είτε ελλειπή κυκλοφορία, ή ταίζεις υπερβολικα. Δε νοείται σε ένα σύστημα που τρέχει κάτι μήνες να υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία με τα υγρά τεστάκια.  Αν μετρούσαμε με άλλα ηλεκτρονικά όργανα ακριβείας τότε σε στρωμένα συστήματα θα βλέπαμε απειροελάχιστη ποσότητα αμμωνίας, όπως και στη θάλασσα φυσικά, αλλά με αυτά τα τεστάκια η μέτρηση πρέπει να είναι απόλυτα 0. Η αμμωνία είναι εξάλλου η αρχή του κύκλου του αζώτου και πάντοτε υπάρχει όχι όμως σεμετρήσιμη ποσότητα.

 

Καλή συνέχεια και υπομονή....

 

 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα μια σύνοψη από του πως τρέχει το ενυδρείο σου ρουτίνες μετρήσεις κτλ.
Βακτήρια ποια και πότε;
Αλάτι το είδα
Πρόσθετα κάποια trace, αν ναι, κάθε πότε
Αμινοξέα
Βιταμίνες
Τρέχεις άλγη;
Δοσομετρικη; Υλικά;
Φωτοπεριοδο;
Σκιμμερ;
Άνθρακα και ποιόν;
Αντιφωσφορο και ποιόν;
Φωτιστικό και ποιο; Αν είναι DIY τι φοράει.
Τι βράχο έβαλες και από που Και γιατί το ήθελες να πετύχεις.
Οι μεγάλες αλλαγές μπορεί να φαντάζουν μονόδρομος όμως βοηθούν στην αποσταθεροποίηση του συστήματος εξου και άλγες κυανο ίσως και ο λόγος της αμμωνίας.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λογω προσωπικού προβλήματος δεν μπόρεσα να διαβάσω νωρίς τις τελευταίες σας συμβουλές και επειδή αναγκαστικά εχω το μυαλό μου αλλού (οχι σε γυναικα, αν και θα ηταν ολα πιο εύκολα τότε) οπως φαίνεται τα λάθη συνεχίστηκαν. Και παλι δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ πολύ
. Ενα μικρό update λοιπόν,
Το Σαββάτο εκανα θεραπεία chemiclean και δευτέρα 30% αλλαγή και τριτη αμπούλα βακτήρια (την γνωστή) και τριτη αμπούλα με τροφή για βακτήρια.
Τετάρτη μια ακόμη αλλαγή 40% (κακώς απο οτι λέτε) και πλέον το αφήνω να ξαναστρώσει από την αρχή με καθημερινή δοση βακτήρια special blend. Τα πράγματα σιγουρα χειροτερεύουν μιας και εδώ και μέρες ακομη και η γαρίδα σταμάτησε να ειναι δραστήρια και να τρώει (και μιλάμε για την συγκεκριμένη γαρίδα....). εχω πετάξει μερικά κοράλια και εχω βαλει καποια αλλα στο μικρό ενυδρείο μπας και. εχω αφήσει μέσα μονο κατι ζωάνθους που δεν έχουν ανοίξει καθόλου (αλλά δεν δείχνουν να εχουν σαπίσει κάπως απλά ειναι σφραγισμένοι).
Θα αλλάξω άνθρακα παλι αυριο αν ειναι και θα το πάω σταθερά με μια 20% αλλαγή ανα 7 ήμερες πλέον και βακτήρια μέρα πάρα μέρα.
Η αμμωνία δεν μετριεται σωστά μάλλον μιας και χρησιμοποιώ και στα δυο ενυδρεία το ιδιο της ΑΡΙ (λήξη το 2022) και τελικά για κάποιο λόγο δεν κατεβαίνει ποτέ κατω του 0,25 (πρώτη κλιμακα στο τεστ). Τεσταρα και φρεσκοφτιαγμένο νερό αλλαγής (από όσμωση πάντα) και πάλι το ιδιο δειχνει. Ισως γιαυτό νόμιζα πως το σύστημα μου δουλεύει παντα με λίγη αμμωνία μεσα του ενα χρόνο τώρα. Στο γλυκό νερο δείχνει μηδεν πάντως και στο φυτεμένο και σε σκέτη όσμωση. Το σκ αγοράζω σαλιφερτ.
άνθρακας και αντιφοσφωρος ειναι της aquaforest εδώ και 3 χρόνια. βακτήρια special blent το ιδιο (έβαζα μια φορά το μηνα μόνο εδώ και καιρό, οχι σε κάθε αλλαγή).

οι μετρήσεις είναι αρκετά σταθερές στα νούμερα που είχα ξαναπεί

PH 8.2

αμμωνία 0,25  (με το ΑΡΙ που λέγαμε)

no2  0

No3  5.00

Po4  0.00

Kh    8.2  (από 8.0)

Ca    460  (απο 450)

Mg    1320 (απο 1290)

 

φωτιστικό orbit marine 8 ωρες χωρις αλγη με μόνο πρόσθετο λιγο μαγνήσιο στα μισά της εβδομάδας τον τελευταιο καιρό που ειχαν μεγαλώσει τα κοράλλια για να μενει στο 1300 (aquaforest έτοιμο υγρό), μια εώς δυο φορές την εβδομαδα target στα κοράλλια.
Ο βράχος που προστέθηκε ηταν 1kg real live reef (τεχνητός) που ειχε κουραριστει καπως για σχεδον ενα μήνα στη λεκάνη με τα απαραιτητα. προστέθηκε γιατι εδώ και καιρό αλλαξα ενυδρείο σε μεγαλύτερο κατα +25λιτρα. Θεωρω πως η αλλαγή του ενυδρείου δεν ηταν το πρόβλημα μιας και περασαν 3 μήνες εμφανης σταθερότητας του συστήματος. Σκιμμερ 9001

Anyway, μου πήρε 3 χρόνια προσπαθειών να το φτάσω εκει που το ειχα, ας δουμε τι θα καταφέρω σε 3 χρόνια απο τώρα. Η βοηθεια ολων σας ηταν σημαντικότατη απο την αρχή. Μου εχετε μάθει πολλά και με ολα αυτά εμαθα και εγώ επισης πολλά. Δεν με πειράζει η χασουρα μιας και μονο καλύτερος θα βγω απο αυτό απλά θα βολευε να συνεβαινε μια εβδομάδα νωρίτερα που θα ειχα το μυαλό και τον χρόνο να το πιάσω απο τα πρώτα συμπτώματα.....

Φωτογραφίες αυριο αν τα καταφέρω να παω σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει ότι αντλία έχεις για τυχόν σκουριά ή για καμιά περίεργου χρώματος εναπόθεση μέσα τους; 

Επίσης έλεγξε και τα ηλεκτρικά σου για τυχών μικροδιαρροή ρεύματος στο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τόσο μεγάλες αλλαγές μόνο αποσταθεροποίηση προσφέρουν. Ακόμα και στην ρουτίνα σου από εδώ και πέρα γνώμη μου είναι μόνο 10%. Προσωπικά τα blend τα θεωρώ αρκετά ξεπερασμένα βακτήρια στα ψηλά γράμματα η εταιρεία δίνει χρήση μαζί με τα Nite out μιας και τα blend δεν επενεργούν σε όλο τον κύκλο του αζώτου. Πλέον υπάρχουν σκευάσματα με βακτήρια και ένζυμα που επενεργούν σε όλο τον κύκλο του αζώτου. Τα microbacter 7 και τα zeobak προσωπικά τα θεωρώ εξαιρετικά. Όπως επίσης τα βακτήρια αποτελούν βασική δομή σε ένα σύστημα και παίζουν καθοριστικό ρόλο στον κύκλο του άνθρακα, όχι μόνο στην μείωση νιτρικών και φωσφορικών αλάτων. Αν προβείς σε αλλαγή βακτηρίων να ξέρεις ότι θες περίπου ένα μήνα για εδραιωθούν στο σύστημα σου. Όσον αφορά την αμμωνία ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι φταίει το τέστ μίας και είδα και παλαιότερη μέτρηση όταν το ενυδρείο σου έτρεχε χωρίς προβλήματα. Το φωτιστικό αποτελεί vfm και δεν είναι πρόβλημα εκτός και αν το έχεις πολύ χαμηλά δίνοντας υπερμεγέθη par. Έχω αμφιβολία για το κομμάτι βράχου που προσθεσες. Δεν πιστεύω ότι είναι συγκυριακό με την προσθήκη του. Προσωπικά θα το αφαιρούσα. Θεωρώ εξαιρετικη λύση για ενίσχυση βιολογίας τα brick and block της brightwell 1-2 μικρα κυβακια για τα λίτρα σου είναι μια χαρά και μπορούν άνετα να κρυφτούν είτε στο σαμπ, είτε στο main σου. Θέλουν προσοχή! Κατά την εισαγωγή τους το νερό που τα ωριμάζεις το πετάς αλλιώς το σκιμμερ θα δουλεύει υπερωρίες 2 ζωες. Το σκιμμερ για nano είναι decent! Με προβληματίζει το pH για να είμαι ειλικρινής. Θεωρώ απίθανη τη μέτρηση του 8.4 και 8.2 ακόμα και με άλγη και με παράθυρο ανοιχτό. Τα τεστ της Αpi για θάλασσα θεωρώ δεν ανταποκρίνονται. Όταν σου τελειώσει άνθρακας και αντιφωσφορος δοκίμασε το chemi-pure blue (μην περιμένεις να το αλλάξεις στο 4μηνο που ορίζει ο κατασκευαστής, αλλά σίγουρα για 2-3 μήνες αποδίδει). Όπως επίσης με 0 Po4 δεν χρειάζεται να τρέχεις αντιφωσφορο. Χρησιμοποιείς χαετο; Αν ναι παρουσιάζει ανάπτυξη; Επίσης αν έχεις πουθενά σφουγγάρι η κάλτσα άλλαξε τα. Αν υπάρχει βιολογικό υλικό τύπου μακαρόνι - σιποραξ πέταμα. Από ΑΟ, θερμοκρασία κτλ δείχνει μια χαρά. Η αλατότητα που διάβασα στο 1024 θεωρώ στη φάση που είσαι και στα κοράλλια που φιλοξενείς είναι καλύτερη του 1026. Το αλάτι το συγκεκριμένο θεωρώ ότι είναι best of the best φυσικό και άμεσο, με εύκολο σπάσιμο χωρίς πολλά συνθετικά οπως άνυδρο μαγνήσιο που πρέπει να μείνει 24 ώρες πριν τη χρήση για σταθεροποιηθεί το pH. Το επόμενο που μένει είναι μην τυχόν έχει περάσει κάποιο pest στο σύστημα. Μην βάζεις αβίαστα τα κοράλλια στο άλλο σου ενυδρείο, έλεγχε τα προσεκτικά, ειδικά τις βάσεις. Προσωπικά τα lps και τα ζωανθους θα τα περνούσα και από dip ιωδινης, μόνο καλό θα μπορούσε να τους κάνει ακόμα και ένα ήπιο διάλειμμα. Ελπίζω να μην σε κούρασα, σταθερότητα είναι το κλειδί και για εμένα μια μια η μεταβολή, όποια και είναι, ώστε να μπορούν να ξεκαθαρίζουν οι δράσεις και να σου δίνεται η δυνατότητα για ήπιες και άμεσες αντιδράσεις. Πχ αν αλλάξεις 10 πράγματα είτε δεις κάτι καλό είτε κάτι άσχημο δεν θα ξέρεις πιο από τα ήταν η αιτία. Keep Reefing, έχει τη νοστιμιά του!!!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν με κουράζετε αλίμονο!
Εχω κοιτάξει τις αντλίες δεν έχω δει κάτι, (μόνο η μία έχει μεταλλικό άξονα η eflux είναι πλαστική και κεραμική).... διαρροή δεν εχω εκτός λίγου επαγωγικού ρεύματος (εδώ και μήνες) που δεν δημιουργεί θέμα (στο Pico είχα κανονική διαρροή από την αντλία για μεγάλο διάστημα μεχρι να το καταλάβω και δεν ειχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα).

Αγόρασα salifert για την αμμωνία και βγαίνει μηδενικό (και στα δυο ενυδρεία, επιτέλους). Επίσης βάζω 3 φορές την εβδομάδα πλέον βακτήρια zeobak όπως μου είπατε (κάθε φορά κλείνω το σκιμμερ για λίγες ώρες). Να αφαιρέσω τα νέα κομμάτια βράχου είναι ζόρι, θα πρέπει να βγάλω όλο τον βράχο έξω από το νερό για κάνα 15λεπτο και να χρησιμοποιήσω καλέμι. φαντάζομαι θα ζορίσω το σύστημα περισσότερο έτσι. Το Ph το μετράω επίσης με API οπότε ίσως να υπάρχει και εκεί θέμα (πάντως το ενυδρείο είναι ανοιχτό και το σπίτι αερίζεται πάρα πολύ όλη μέρα).
Πάντως οι ζωάνθοι που εχω αφήσει μέσα είναι ακόμη τέρμα κλειστοί αλλά δεν βλέπω σε κανέναν σημάδια σαπίλας κτλπ. απλά ειναι σφραγισμένοι.
Ας του δώσουμε λίγο ακόμη χρόνο.... μπορεί να τους χάσω όλους αλλά το σύστημα στο τέλος δεν θα έχει άλλη επιλογή απο το να ξαναστρώσει και να ξαναμπεί σε μια σειρά.
Το περισσότερο τρομακτικό είναι ότι η γαρίδα ακόμη δεν τρώει....

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν με κουράζετε αλίμονο!
Εχω κοιτάξει τις αντλίες δεν έχω δει κάτι, (μόνο η μία έχει μεταλλικό άξονα η eflux είναι πλαστική και κεραμική).... διαρροή δεν εχω εκτός λίγου επαγωγικού ρεύματος (εδώ και μήνες) που δεν δημιουργεί θέμα (στο Pico είχα κανονική διαρροή από την αντλία για μεγάλο διάστημα μεχρι να το καταλάβω και δεν ειχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα).

Αγόρασα salifert για την αμμωνία και βγαίνει μηδενικό (και στα δυο ενυδρεία, επιτέλους). Επίσης βάζω 3 φορές την εβδομάδα πλέον βακτήρια zeobak όπως μου είπατε (κάθε φορά κλείνω το σκιμμερ για λίγες ώρες). Να αφαιρέσω τα νέα κομμάτια βράχου είναι ζόρι, θα πρέπει να βγάλω όλο τον βράχο έξω από το νερό για κάνα 15λεπτο και να χρησιμοποιήσω καλέμι. φαντάζομαι θα ζορίσω το σύστημα περισσότερο έτσι. Το Ph το μετράω επίσης με API οπότε ίσως να υπάρχει και εκεί θέμα (πάντως το ενυδρείο είναι ανοιχτό και το σπίτι αερίζεται πάρα πολύ όλη μέρα).
Πάντως οι ζωάνθοι που εχω αφήσει μέσα είναι ακόμη τέρμα κλειστοί αλλά δεν βλέπω σε κανέναν σημάδια σαπίλας κτλπ. απλά ειναι σφραγισμένοι.
Ας του δώσουμε λίγο ακόμη χρόνο.... μπορεί να τους χάσω όλους αλλά το σύστημα στο τέλος δεν θα έχει άλλη επιλογή απο το να ξαναστρώσει και να ξαναμπεί σε μια σειρά.
Το περισσότερο τρομακτικό είναι ότι η γαρίδα ακόμη δεν τρώει....
Οι γαρίδες γενικά είναι αρκετά ευαίσθητες σε μεταβολές ή μέταλλα στο νερό. Τα βακτήρια δύο φορές (όχι 3) την εβδομάδα όπως ορίζει ο κατασκευαστής :)

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βραδινή φλασια! Τι κυκλοφορητές έχεις; Τους έχεις ελέγξει; Μήπως κάποια βάση που έχει μαγνήτη ή μέταλλο ντυμένο σε πλαστικό έχει ραγίσει - ανοίξει και βγάζει σκουριά στο νερό σου. Έλεγξε και τον μεταλλικό άξονα που προανέφερες αν είναι ανοξείδωτος. Το ρεύμα που νιώθεις είναι επαγωγικο, πιθανόν το καταλαβαίνεις μόνο ξυπόλητος και σε σημεία που υπάρχει πληγή.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Giwrgos Fragoulis said:

Βραδινή φλασια! Τι κυκλοφορητές έχεις; Τους έχεις ελέγξει; Μήπως κάποια βάση που έχει μαγνήτη ή μέταλλο ντυμένο σε πλαστικό έχει ραγίσει - ανοίξει και βγάζει σκουριά στο νερό σου. Έλεγξε και τον μεταλλικό άξονα που προανέφερες αν είναι ανοξείδωτος. Το ρεύμα που νιώθεις είναι επαγωγικο, πιθανόν το καταλαβαίνεις μόνο ξυπόλητος και σε σημεία που υπάρχει πληγή.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Τα έχω τσεκαρει όλα δεν υπάρχει σκουριά το ρεύμα δεν το νιώθω καν μόνο το δοκιμαστικό κατσαβίδι αχνοφέγγει το πολύμετρο δεν μετράει κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...