Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Δημήτρη νεκρά είναι. Βγάλτα να μην κάνουν καμία ζημιά. Αν θόλωσε το νερό άνθρακα και/ή αλλαγή....

Link to comment
Share on other sites

Η καουλαστρεα την παλεύει ακόμα. Προσωπική μου άποψη αν ένα LPS την ακούσει δύσκολα επιστρέφει. Θέλει προσεκτικο φραγκαρισμα με τροχό, κορδέλα, ντρεμελ. Ιδανική ροή και φωτισμό, ισχυρή φιλτρανση για να σηκώνει τάισμα στη στήλη νερού, κανεναςυ λόγος για ταργκετ στα πρώτα στάδια, καθόλου ψάρια που θα του ζαλίζουν τα @@ και σταθερές παραμέτρους μετρήσεις ιωδινης ώστε να υπάρχει πάντα η απαιτούμενη κτλ κτλ.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δούλευε καλά τον άνθρακα και παρακολούθησε τη εξέλιξη της θολουρας

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέταξα και την άλλη εφυλλια. Άλλαξα άνθρακα (ήταν στην 3η εβδομάδα έτσι και αλλιώς) και έκανα και 10% αλλαγή. Το νερό δεν ξεθόλωσε (ισως λιγο) & ευτυχώς η αμμωνία δεν ανέβηκε (μέτρησα πριν την αλλαγή).
Και η δική μου εφυλλια έκλεισε ακόμη περισσότερο, σχεδόν τελείως.
Το μεσημέρι που θα ανοίξουν τα φώτα θα δούμε αν έχει προχωρήσει η ζημιά και στους ζωάνθους. Δεν έκανα μεγαλύτερη αλλαγή μιας και πλησιάζει η προγραμματισμένη του σκ έτσι και αλλιώς.  Θα δούμε πως θα πάει... Θα τα βολέψουμε κάπως τι διάολο.

Link to comment
Share on other sites

Πέταξα και την άλλη εφυλλια. Άλλαξα άνθρακα (ήταν στην 3η εβδομάδα έτσι και αλλιώς) και έκανα και 10% αλλαγή. Το νερό δεν ξεθόλωσε (ισως λιγο) & ευτυχώς η αμμωνία δεν ανέβηκε (μέτρησα πριν την αλλαγή).
Και η δική μου εφυλλια έκλεισε ακόμη περισσότερο, σχεδόν τελείως.
Το μεσημέρι που θα ανοίξουν τα φώτα θα δούμε αν έχει προχωρήσει η ζημιά και στους ζωάνθους. Δεν έκανα μεγαλύτερη αλλαγή μιας και πλησιάζει η προγραμματισμένη του σκ έτσι και αλλιώς.  Θα δούμε πως θα πάει... Θα τα βολέψουμε κάπως τι διάολο.
Έχεις να βάλεις μια αεραντλία μέσα; Αν ναι κάντο. Άνοιξε να κανένα παράθυρο στο χώρο. Τα ψάρια πως είναι;

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σας ρωτήσω κιολας, έχετε να προτείνετε καποια δοσομετρική (και μιας κεφαλής μου κάνει) που να είναι καλύτερη από τη γνωστή κινέζικη (την έχω στο φυτεμένο, δεν με ενθουσιάζει) αλλά να μην κοστίζει όσα βγάζω σε ενα μήνα? κοίταγα για την D-D.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Coral box την wi fi
Παλαιότερα την jebao ( σάπισε από την υγρασία) δικό λάθος συντήρησης μιας και βουτηξε μια φορά στο νερό. Τελικά με το χρόνο οξειδωθηκε.
Αν έκανα επιλογή τώρα θα πήγαινα στην D-D.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, submarine1981 said:

εχω μείνει πολυ ευχαρiστημένος με την Marinemagic 

Δεν βλεπω να την εχουν στην ελλάδα, απο που την πήρες?

 

 

15 hours ago, Giwrgos Fragoulis said:

Έχω την Coral box την wi fi
Παλαιότερα την jebao ( σάπισε από την υγρασία) δικό λάθος συντήρησης μιας και βουτηξε μια φορά στο νερό. Τελικά με το χρόνο οξειδώθηκε.
Αν έκανα επιλογή τώρα θα πήγαινα στην D-D.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

η D-D βγαίνει και με 4 κεφαλές αλλά δεν τη βλέπω σαν επιλογη στα ελληνικα μαγαζια... δεν τη φέρνουν 4πλη?

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα πάρει πριν 5-6 χρονια απο τον Ζαχαρόπουλο. Ειχε κανει ομαδική παραγγελία και ειχε βγεί πολυ καλή τιμη. 

 

https://www.marinemagic-online.com/

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunday video....
(τρωει ζωντανα κωπιποδα). τρώει και φλακες πλέον αλλά προτιμά την κατεψυγμένη Mysis. εχω και ζωντανή τέτοια να του δώσω?
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τελικά την D-D  Dosing Pump  (την μονή).... Το μονο δύσκολο ειναι να αποφασίσω αν θα τη πάρω απο ελληνικό μαγαζί (για τους γνωστους λόγους) ή απο UK amazon που βγαινει 27€ λιγότερα. Δεν τα λές λίγα,

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τελικά την D-D  Dosing Pump  (την μονή).... Το μονο δύσκολο ειναι να αποφασίσω αν θα τη πάρω απο ελληνικό μαγαζί (για τους γνωστους λόγους) ή απο UK amazon που βγαινει 27€ λιγότερα. Δεν τα λές λίγα,
Γενικά είμαι υπέρμαχος του να στηρίζω την ελληνική αγορά. Βέβαια όσον αφορά το χόμπι δεν έχω την ίδια συνέπεια. Τώρα με τα τελωνεία και όλη την κατάσταση με τον covid 19 δεν ξέρω με τι αμεσότητα κινείται η αγορά εντός και εκτός ΕΕ.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θεμα εγγύησης σκέφτομαι. Και πάλι ισχύει αλλά ειναι άλλη διαδικασία να τη στειλεις εξω κτλπ. Και Ελλάδα βέβαια παλι διαδικασία θα ειναι να πάει στο μαγαζί και το μαγαζί φαντάζομαι να την στείλει αντιπροσωπεία εξωτερικό κτλπ....Βασικά μήπως ειναι πιο απλό να τη στειλω απευθείας στην εταιρία εξω για θέμα εγγύησης αν χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θεμα εγγύησης σκέφτομαι. Και πάλι ισχύει αλλά ειναι άλλη διαδικασία να τη στειλεις εξω κτλπ. Και Ελλάδα βέβαια παλι διαδικασία θα ειναι να πάει στο μαγαζί και το μαγαζί φαντάζομαι να την στείλει αντιπροσωπεία εξωτερικό κτλπ....Βασικά μήπως ειναι πιο απλό να τη στειλω απευθείας στην εταιρία εξω για θέμα εγγύησης αν χρειαστει!
Εγώ που είχα θέμα με αντλία jebao στο skimmer 3 φορές δεν υπήρχε ανταλλακτικο να αγοράσω ούτε Ελλάδα. Και μιλάω και για εντός και για εκτός εγγύησης. Επίσης για αγορά από εξωτερικό μου ζήτησαν να στείλω όσες φορές χρειάστηκε βίντεο που να αποδεικνύει τη βλάβη. Και για Ευρωπαϊκη αλλά και εξωκοινοτική. Όπως και να έχει επανέρχομαι στο σκιμμερ την εξωκοινοτική την τελευταία φορά έκανε 40 ημέρες :). Επίσης για αγορά εξοπλισμού από ελληνικό κατάστημα η εγγύηση με κάλυψε σαφώς αλλά έκανε 2 μήνες για Ευρωπαϊκό προϊόν.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι επίπεδα μαγνησίου πιστευετε οτι πρεπει να διατηρώ ? συνήθως το ειχα 1250 εως 1200, νομίζω οτι οσο το κραταω στα 1300  κλείνει μια απο τις ακανθαστεες και το green star p. (μονο αυτα τα 2)
θα σταματήσω το dosing για καμιά βδομάδα να δώ αν θα επανέλθουν....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι επίπεδα μαγνησίου πιστευετε οτι πρεπει να διατηρώ ? συνήθως το ειχα 1250 εως 1200, νομίζω οτι οσο το κραταω στα 1300  κλείνει μια απο τις ακανθαστεες και το green star p. (μονο αυτα τα 2)
θα σταματήσω το dosing για καμιά βδομάδα να δώ αν θα επανέλθουν....
Μικρές διαφορές για να στρεσαρονται τα κοράλλια σου από το Mg. Προσωπική άποψη κατώτατο το 1280 ώστε να βγαίνει και η αναλογία 1:3 με το ασβέστιο στο 420. Επίσης έχω παρατήσει τα chalice να ανταποκρίνονται καλύτερα στο 1340. Οπότε σου παρουσιάζω το εύρος που που δουλεύω εγώ. Αν και πάντα προτείνω να ακολουθούμε τις τιμές που μας δίνει το αλάτι μας. Μιας και έχει σωστές αναλογίες και προσφέρει τη μέγιστη σταθερότητα ακόμα και αν χρειαστεί να γίνουν μεγάλες αλλαγές.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ ειμαι ασβέστιο 450-460 σταθερά παντα χωρις προσθήκη. καταρχην πρεπει να ξαναδιαβάσω την αντιστοίχηση ασβετιου μαγνησίου γιατι δεν θυμάμαι πως παει και τι ρολο παίζει....

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200409_150555.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@bbetta για δες και μόνος σου να μου πεις τη γνώμη σου!
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η προίκα που μου άφησε ολη αυτή η κατάσταση. Αυτή η τριχοειδής αλγη δεν μου είχε εμφανιστεί ούτε στο στρώσιμο καθόλου! Την ειχα στο pico βέβαια απο την αρχή μεχρι που έβαλα έναν ερημίτη μέσα και την κλάδεψε όλη σε δυο μέρες και από τότε δεν έχει ξαναφανεί το παραμικρό.
Εβαλα δυο ειδών ερημίτες σε αυτό τώρα (με κόκκινα πόδια και με πράσινα ίδιο με αυτόν που ειχα παλιά) αλλά δεν την άγγιξαν.... Ιδέες για να φύγει? Δοκιμαστικά εριξα σε ενα σημείο οξυζενέ αλλά το μόνο που κατάφερα ηταν να τσαντίσω το green star που από τότε (2 βδομάδες) έχει μουλαρώσει και δεν ανοίγει αλλά δεν με νοιάζει για αυτό.
Επίσης ο ενας απο τους ζωάνθους που βλέπεις μισάνοιχτος έχει ξαναβρεί το χρώμα του (όπως όλα) αλλά δεν άνοιξαν ακόμη όλα τα κεφάλια του. Περιμένω....
Στον άλλο έλεγα να φραγκάρω κιόλας όταν μου πείτε πώς! Και θα σου χαρίσω και τα φράγκ αν θες, μπορώ να περιμένω μεχρι να στήσεις.
 

IMG_20200411_202642.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

222.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

3333.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

55555.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...