Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

5555.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Μια χαρά πας, μόνο η εφυλια φαίνεται ταλαιπωρημένη. Αν στρώσει θα κάνει μήνες στο λέω από προσωπική εμπειρία. 
Τελικά κατάλαβες τι δημιούργησε το πρόβλημα; Γενικά με οξυζενέ μην παίζεις δωσε χρόνο στο σύστημα να ηρεμήσει. 
Καλές αλλαγές με σιφωναρισμα τον βράχο και κλάδεμα όσο είναι εφικτό και υπομονή 

Link to comment
Share on other sites

@bbetta Τελικά πρεπει να ειχε δίκιο ο @Giwrgos Fragoulis  δεν πρεπει να ειχα κουράρει σωστά τον βράχο που πρόσθεσα.
Υπομονή εχω αλλά ελεγα αν υπάρχει κάνα ψάρι που την τρώει αυτη την αλγη να το πάρω για λίγο καιρό και αν δεν κανει για τα λίτρα μου το χαρίζω κάπου μολις μεγαλώσει....

Link to comment
Share on other sites

sunday photo

5555.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι άλγες μεγαλώνουν και θεριευουν με την παρουσία της αμμωνίας. Η αμμωνία παράγεται με συνεχή ρυθμό μέσα σε κάθε σύστημα. Το αν χρησιμοποιείται από τα βακτήρια ή τις άλγες είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Σαφώς και η παρουσία τους υποδεικνύει ένα βρώμικο ενυδρείο όχι τόσο σε χημικο επίπεδο αλλά σε φυσικό. Ακόμα και το επίπεδο των νιτρικών να είναι στο 20ppm δεν ορίζει πρόβλημα, ούτε η παρουσία φωσφορικών αντίστοιχα, δεν αναφέρομαι σε εκτοξευμενες τιμές. Τα ditritus διασπώνται σε αμμωνία, η αμμωνία συνήθως απορροφάται από τα βακτήρια στο βράχο σου. Όμως οι άλγες χρησιμοποιούν την αμμωνία εξαιρετικά πιο αποτελεσματικά άμεσα και εύκολα, με αποτέλεσμα να αξιοποιούν την αμμωνία πριν τα βακτήρια την μετατρέψουν σε νιτρώδη, βάση του κύκλου του αζώτου. Αποτελέσμα της προηγούμενης δράσης είναι κάποια βακτήρια να πεθάνουν, και σε φαύλο κύκλο οι άλγες δυναμώνουν τα βακτήρια εξασθενούν και πάει λέγοντας.
Οι άλγες επί της ουσίας υπερισχύουν των βακτηρίων, κάτι το οποίο ενισχύεται με την ανάπτυξη και επέκταση των αλγών πάνω στο βράχο ο οποίος φράζεται στερώντας από τα βακτήρια πολύτιμη επιφάνεια. Όσο και να μειωθουν τα νιτρικά και τα φωσφορικά η συνθήκη που αναφέρω δεν αντιστρέφεται. Αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να γίνει είναι η αντιμετώπιση με αργά και σταθερά βήματα. Οι άλγες δεν είναι κάτι κακό, αντιαισθητικό ίσως, όμως υπάρχουν παντού γύρω μας. Αφαίρεσε όσες μπορείς με το χέρι, επαναπρογραμμάτισε τις ρουτίνες σου, και να είσαι συνεπής σε αυτές. Αν μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις ένα σωρό πράγματα καταστρέφεις την ήδη διαταραγμένη ισορροπία της βιολογίας του συστήματος. Θεωρώ δεδομένο ότι τα φώτα σου δεν τρέχουν πάνω από 12-14 ώρες για να αναφέρω τη μείωση της φωτοπεριοδου. Ναι οι άλγες είναι φωτοσυνθετικες αλλά δεν φτάνει μόνο το φώς για να μεγαλώσουν. Όπως επίσης θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχει συνεργείο καθαρισμού. Ίσως να χρειάζεσαι περισσότερα, αλλά περισσότερα σημαίνουν περισσότεροι ρύποι! Οπότε ισορροπία και εκεί πόσο μάλλον σε ένα ασταθές σύστημα. Για εμένα όλο το θέμα βρίσκεται στο χειρισμό του ditritus που στην ουσία ορίζει τον κύκλο του άνθρακα και την ανακτευθυνση του DOC και POC. Το detritus βρίσκεται στους πόρους - τρύπες του βράχου ( με μια πιπέτα εύκολα μπορεί να εκτονωθεί από εκεί και να συλλεχθεί είτε μέσω της αλλαγής είτε μέσω skimmer είτε στην καλτσα είτε σε οποιαδήποτε μέσω φιλτρανσης). Μπορεί να βρίσκεται στο εξοπλισμό ( μια καλή συντήρηση θα βοηθούσε). Μια σκούπα στο στο Σαμπ επίσης. Έλεγξε τη ροή σου ώστε να πηγαίνει παντού. Όλα αυτά βέβαια πρέπει να γίνουν σταδιακά και όχι μπαμ και έξω. Ένα πράγμα τη φορά. Αλλιώς δεν θα μπορέσει το σύστημα να χειριστεί ομαλά όλες τις αλλαγές με αποτέλεσμα να αυξηθούν αμμωνία νιτρώδη νιτρικά και φωσφορικά πολύ γρήγορα.
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Giwrgos Fragoulis αναλυτικός οπως πάντα!
Στη δική μου περιπτωση το συγκεκριμένο πρόβλημα πρεπει να προεκυψε οταν αποσταθεροποιήθηκε το συστημα στην προσπάθεια μου να σώσω τα κοράλλια τότε που ειχα το πρόβλημα.  Απο τότε οι ρουτίνες ειναι πολύ σταθερές και απο την αρχή του ενυδρειου παντα σιφωναριζα και τον βράχο. Ειμαι σίγουρος οτι αν φύγει αυτη που εχει φυτρώσει τώρα δεν θα ξαναβγει.
Εκτός απο τα καβούρια υπάρχει κατι αλλο που να την τρώει? Με το χέρι βγαζω οση μπορώ σε καθε αλλαγή αλλά οχι πολλή. Ο παλιός καβουρας που ειχα θα την ειχε ξεπαστρέψει σε 2 μέρες.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

@Giwrgos Fragoulis αναλυτικός οπως πάντα!
Στη δική μου περιπτωση το συγκεκριμένο πρόβλημα πρεπει να προεκυψε οταν αποσταθεροποιήθηκε το συστημα στην προσπάθεια μου να σώσω τα κοράλλια τότε που ειχα το πρόβλημα.  Απο τότε οι ρουτίνες ειναι πολύ σταθερές και απο την αρχή του ενυδρειου παντα σιφωναριζα και τον βράχο. Ειμαι σίγουρος οτι αν φύγει αυτη που εχει φυτρώσει τώρα δεν θα ξαναβγει.
Εκτός απο τα καβούρια υπάρχει κατι αλλο που να την τρώει? Με το χέρι βγαζω οση μπορώ σε καθε αλλαγή αλλά οχι πολλή. Ο παλιός καβουρας που ειχα θα την ειχε ξεπαστρέψει σε 2 μέρες.....

Για πολλούς και διάφορους λόγους μπορεί να προκύψει ακόμα και σε σταθερά στρωμένα ενυδρεία. Αν είναι πολύ το μαλλί δύσκολα το ακουμπάει κάτι σταθερά. Σαλιγκάρια trochus, σαλιαρα, οι ctenochaetus, τα zebrasoma, τα fox, αστερίες, ερημίτες, αγγελοψαρα, percnon gibbesi. Από τους πιο δυνατους θηρευτές. Ανάλογα τα λίτρα και την ψαροσυνθεση. Από ερημίτες μόνο paguristas για εμένα δεν πειράζουν αλλά ζωντανά και τα percnon είναι top.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τα έπιασα στον ύπνο....

94482605_3194849353892505_172326397291790336_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

sunday photo...

3333.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

όμορφα κοραλάκια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2020 at 8:45 PM, Giwrgos Fragoulis said:

Για πολλούς και διάφορους λόγους μπορεί να προκύψει ακόμα και σε σταθερά στρωμένα ενυδρεία. Αν είναι πολύ το μαλλί δύσκολα το ακουμπάει κάτι σταθερά. Σαλιγκάρια trochus, σαλιαρα, οι ctenochaetus, τα zebrasoma, τα fox, αστερίες, ερημίτες, αγγελοψαρα, percnon gibbesi. Από τους πιο δυνατούς θηρευτές. Ανάλογα τα λίτρα και την ψαροσυνθεση. Από ερημίτες μόνο paguristas για εμένα δεν πειράζουν αλλά ζωντανά και τα percnon είναι top.

για τα percnon διάβασα κάπου οτι δεν ειναι και τόσο συμβατά με κοράλλια....σε αλλα site λενε ειναι ασφαλές. οι υπόλοιποι έχετε δοκιμάσει? ή να το κάνω εγώ το πείραμα να ξέρουμε στο μελλον?

Link to comment
Share on other sites

για τα percnon διάβασα κάπου οτι δεν ειναι και τόσο συμβατά με κοράλλια....σε αλλα site λενε ειναι ασφαλές. οι υπόλοιποι έχετε δοκιμάσει? ή να το κάνω εγώ το πείραμα να ξέρουμε στο μελλον?
Τα είχα παλαιότερα δεν μου ειχαν πειράξει τίποτα ποτέ

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το εχω στο σακουλάκι και φοβάμαι λόγω μεγέθους.... ήρθε τελικά λίγο μεγαλύτερο από ότι περίμενα!εντωμεταξύ άμα μπει μέσα αυτό σιγα μην καταφέρω να το ξαναβγάλω!

94213350_10222359418645246_6983312769676214272_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του είπα, με το πρώτο κοράλλι που αγγίξει θα γίνει καβουροπατυ!
 

 

img_20200424_171621.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα 

Μία ερώτηση 

Η δοσομετρικη που πήρες είναι μόνη έτσι; πιο υλικό δουλεύεις; mg, kh, CA? 

Και τα άλλα υλικά πως τα συμπληρώνεις; 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, alan boy said:

Φίλε καλημέρα 

Μία ερώτηση 

Η δοσομετρικη που πήρες είναι μόνη έτσι; πιο υλικό δουλεύεις; mg, kh, CA? 

Και τα άλλα υλικά πως τα συμπληρώνεις; 

ναι μονή ειναι, ήθελα κάτι καλύτερο από τη κινέζικη που έχω στο φυτεμένο.  Μονο μαγνήσιο συμπληρώνω και αυτό λίγο, παίρνω της aquaforest και φτιάχνω διάλυμα με νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

sunday photo...

1111.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  1. sunday photo... απο το αρχείο γιατι δεν βρήκα τιποτα καλό να τραβήξω σημερα

DSC_0966.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε περίμενα να ακούσω μουσική Jurassic park στο βίντεο, απογοητεύτηκα!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα  οκ στο επόμενο θα βάλω κατι ευφάνταστο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ζωντανό δεν το γνώριζα, πρώτη φορά το βλέπω, πάω για διάβασμα. 

Link to comment
Share on other sites

@bbetta ποιο ζωντανό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...