Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Ειναι μεγάλος αχαρος και τεμπέλης (στις αλγες τουλάχιστον γιατι τα σκουπίδια τα καθαρίζει ολα). Εμένα εχει φοβηθεί που τον έκραξα και δεν ακουμπάει βράχο με τίποτα! Το συστήνω μόνο σε μεγάλα ενυδρεια γιατι στο ματι δεν χτυπαει ωραία. Ισως νεότερος να δούλευε λιγο κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να σκεφτώ ενα τρόπο να κολλήσω τα κοράλλια στον βράχο γιατί έτσι που τα εχω σαν να είναι γλάστρες στο πάτωμα δεν μου αρέσουν.... αλλά θέλω να μπορώ να τα βγάλω κιόλας αν χρειαστεί. Φαντάζομαι δεν υπάρχει τρόπος ε? Να τα κολλήσω επάνω να τελειώνω? Εσείς έτσι κάνετε?
Επίσης εχετε κανα σωστό βιντεακι με οδηγιες για φραγκάρισμα ζωανθου? κάποιος εχει απλωθεί περισσότερο απο οσο του αναλογεί....
Εντωμεταξυ στα κοντινά πλάνα κατι κάνω, full screen μην περιμένετε να ξαναδείτε απο εμενα!

img_20200507_18382455.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακομη, οπου και να διαβάσω στο ιντερνετ και στο group της current usa μάλιστα λενε ολοι να κραταμε το πρασινο εως 40% και το κόκκινο εως 50% με το μπλέ φουλ και το ασπρο ανάλογα το υψος κτλπ.... Λέτε να τους ακούσω? Απο οταν έβαλα το orbit marine τα εχω ολα φουλ και το ασπρο 35. Να τα προσαρμόσω με πολύ αργά βήματα μπας και ξεμπερδέψω με την άλγη που δημιουργήθηκε τότε που ειχα το πρόβλημα? Να σημειώσω πως με τις φουλ ρυθμίσεις στα RGB δεν ειχα ποτέ αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον φωτισμο, για να απαλλαγεις απο αλγες και τα συναφη, κρατα τα λευκα στο 1/4 απο τα μπλε και πρασσινο/κοκκινο πολυ χαμηλα, μαξ 10%

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

προσπαθώ να σκεφτώ ενα τρόπο να κολλήσω τα κοράλλια στον βράχο γιατί έτσι που τα εχω σαν να είναι γλάστρες στο πάτωμα δεν μου αρέσουν.... αλλά θέλω να μπορώ να τα βγάλω κιόλας αν χρειαστεί. Φαντάζομαι δεν υπάρχει τρόπος ε? Να τα κολλήσω επάνω να τελειώνω? Εσείς έτσι κάνετε?
Επίσης εχετε κανα σωστό βιντεακι με οδηγιες για φραγκάρισμα ζωανθου? κάποιος εχει απλωθεί περισσότερο απο οσο του αναλογεί....
Εντωμεταξυ στα κοντινά πλάνα κατι κάνω, full screen μην περιμένετε να ξαναδείτε απο εμενα!

img_20200507_18382455.jpg

 

Κολλάς με εποξικη. 

Αν δεν την έχουν καλύψει την βάση τότε ξεκόλλανε αμέσως. 

Link to comment
Share on other sites

sunday photo... Με τον ζωάνθο που θα πρέπει να φραγκάρω σύντομα & τη κυρία να απολαμβάνει την ηλιοθεραπεία της ξένοιαστη στο βάθος!

img_20200510_19544134.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μην τον πειράζεις καθόλου θα έλεγα, μια χαρά είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Καταρχήν εσύ μη λες μεγάλες κουβέντες γιατι από αυτό τον ζωανθο θα πάρεις φραγκ μαζί με τη Ναταλία! 

Θέλω να τον κρατήσω σε κάποια όρια για να έχει χώρο και για τα άλλα Κοραλία μην ξεχνάμε ότι 80 λίτρα είναι όλα και όλα!

 Εντωμεταξυ, Mg 1290 Ca 490 και νιτρικά 10....  

Λέτε να πρέπει να ανεβάσω λίγο μαγνήσιο και ελάχιστα νιτρικά?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε δες την φωτό που ανέβασα χθες για το τι κοράλλια θέλω να βάλω ?

 

Μην το πειράζεις καθόλου το ενυδρείο αστο να δουλεύει αν πάνε οκευ τα κοράλλια 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ρωτήσω... Άκουσα για μια θεωρία που λεει οτι οι περισσότεροι ζωανθοι θέλουν κυρίως το μπλέ φάσμα φωτός και οτι είναι καλύτερα να εχεις κανονικό φως για 5-6 ωρες και μετά σκέτο μπλε για 4 ωρες. Η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Στα μαγαζιά πάντως ,το μπλε είναι που κυριαρχεί και νομίζω να είναι μόνο γιατί δείχνουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ήθελα να σας ρωτήσω... Άκουσα για μια θεωρία που λεει οτι οι περισσότεροι ζωανθοι θέλουν κυρίως το μπλέ φάσμα φωτός και οτι είναι καλύτερα να εχεις κανονικό φως για 5-6 ωρες και μετά σκέτο μπλε για 4 ωρες. Η γνώμη σας?

Δημήτρη το μπλε φάσμα στα θαλασσινά λόγω ότι μετά από κάποια μέτρα μόνο το μπλε διαπερνά το νερό 

. Κανείς μια εξομοίωση της φύσης.  Αν είχες περισσότερο άσπρο τότε θα γεμίζεις άλγες πράγμα που δεν ισχύει στη φύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατι δεν το κάνετε ετσι οι περισσότεροι? δεν νομίζω οτι εχω ακούσει κανέναν απο τους παλιούς να εχει ρυθμίσει ετσι τα φωτα του. Με τρώει να το κανω....

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με πολλά πράγματα αλλά από πού να ξεκινήσω. Απλά να αναφέρω ότι οι dinoflagellates και diatoma φωτοσυνθετουν από 400nm-500nm δηλαδή στο ακτινικο μπλέ φάσμα. Πράγμα που σημαίνει ότι για τις άλγες δεν φταίει ο φωτισμός αλλά και οι λοιπές συνθήκες του ενυδρείου. Υπάρχουν κοράλλια που στη φύση με την άμπωτη μένουν εκτός νερού για ώρες εκτεθειμένα σε πολύ ισχυρές ακτινοβολίες και σαφώς όχι μπλέ φάσμα. Επίσης η χλωροφύλλη Α Β και C φωτοσυνθετουν και στα 650nm-680nm όχι μόνο στα 440nm-480nm. Το φάσμα είναι σημαντικό σαφώς και η έμφαση στα ακτινικά και μπλε υπερισχύει λόγο και τον καροτενοειδων. Αλλά θέλουμε πλήρες φάσμα! Επίσης ο φωτισμός προσανατολίζεται και με βάση τα είδη κοραλλιών που φιλοξενούμε. Δεδομένου ότι βάζουμε τα απαντα μέσα έχουμε γενικούς κανόνες. Επίσης τα κοράλλια προσαρμόζονται με βάση αυτό που προσφέρουμε. Και τελος είναι και το αισθητικό κομμάτι. Προσωπικά παίζω με αρκετό από όλα το φωτιστικό μου led (giesemann vervve plus) τρέχει με όλα τα κανάλια (UV, Lagoon blue, deep blue, royal blue, white και red) και οι Τ5 που συμπληρώνω είναι 2 ακτινικές και 2 purple. Μια shortcake acropora την είχα επαναφέρει με πολύ υψηλά par και με πλήρες φάσμα με έμφαση στο κόκκινο φάσμα). Όλα αυτά αποτελούν προσωπική εκτίμηση και δεν παροτρύνω κανένα στο οτιδήποτε. Keep Reefing

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κοράλλια, ειδικά όταν δεν μιλάμε για αυτά που ζουν σε πολύ ρηχό νερό (Acropora κλπ), χρειάζονται κατά κύριο λόγο (γιατί ξερω ότι χρησιμοποιούν και πιο κόκκινο φάσμα - πιο δεξιά) φάσμα μεταξύ 420nm (Actinic Blue) και 460nm (Royal Blue). Η zooxanthellae εκεί είναι που μπορεί να μετατρέψει το φως σε ενέργεια για το κοράλλι. 
Προσωπικά δεν έχω σχηματίσει την άποψη ότι οι παλιοί δεν κάνουν αυτό που λες, αλλά σκέψου ότι οι παλιοί έχουν SPS dominated ενυδρεία. 
 

Εγώ δεν είμαι παλιός, αλλά στο νέο ενυδρείο θα παίξω πάρα πολύ με μπλε, επειδή θα έχω μόνο softies. Το φωτιστικό μου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και έχει μόνο manual dimmer. Έχω σκεφτεί τρόπο να το κανω fully controllable από κινητό, αλλά μέχρι τότε θα έχω παρα πολύ υψηλό μπλε - χαμηλό άσπρο το οποίο θα ανεβαζω χειροκίνητα τις ελάχιστες στιγμές που θα θέλω. 
Ξέρεις ότι το φωτιστικό που αγόρασα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά το πήρα ακριβώς γιατί έχει αρκετά Actinic και Royal. Η ερώτηση είναι, τι spread πάνω κάτω βγάζει στο φάσμα ένα λεντ 420nm? Στα 35 εκατοστά ύψους του ενυδρείου, βγάζει ας πούμε ικανοποιητικά για softies ένα spread +- 10nm? Αν ναι είμαι ευχαριστημένος (και πιστεύω εκεί είναι η λύση για όλους εμάς με ενυδρεία σαν το δικό σου). 
Ισως ο @Giwrgos Fragoulis μπορεί να μας πει κάποια άποψη για το σπρεντ. 
 

Sorry for hijacking your thread!

 

Edit: Γράφαμε μαζί με τον Γιώργο!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα που διαφωνείτε?

Όλοι μας παίζουμε με περισσότερο μπλε από άσπρο! Σωστά?

Τα χρώματα Όσο κατεβαίνουμε σε βάθος φθίνουν και μένει το μπλε .

Όσοι κάνουμε καταδύσεις το έχουμε δει στις φωτογραφίες που τραβάμε (χωρίς προβολείς)!

Ο ήλιος έχει όλα τα φάσματα.  Άρα τα κοράλλια που βρίσκονται ψηλά χρησιμοποιούν όλο το φάσμα και κατεβαίνοντας περισσότερο το μπλε .

Τι προτείνεται? Ποιος συνδυασμός αν έχω 6 ή 10 θέσεις θα βάζατε?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ξεχάσω.  Φυσικά και σύμφωνω ότι οι άλγες δεν οφείλονται μόνο στον φωτισμό. Αλλά είναι μέσα στους παράγοντες. 

 

Επίσης το παράδειγμα με τις θέσεις των λαμπων το έφερα για να μην μπούμε σε διαδικασία dimmarismatos άλλα μονο σε φάσματα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως περιμένω σ λίγες μέρες την δεύτερη μπάρα λεντ 81 watt 470 nm και αυτή θα είναι που θα φωτίζει το ενυδρείο τις περισσότερες ώρες ,με κάποιες ώρες συνδιασμου, με την άλλη μπάρα που έχει κυρίαρχο λευκό λίγα μπλε κ πράσινα.Αν υπάρχει διαφορά θα το αναφέρω ,αν και δεν ξέρω πόσο παίζει ρόλο ,η παλαιότερη του ενυδρείου όπως και η σταθερότητα των τιμών,μιας κ δύο εβδομάδες είναι που έχω την δοσομετρικη.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έχει η δεύτερη Μπάρα? Εγώ σταδιακά μειώνω τα κόκκινα και πράσινα που τα είχα φουλ πάντα. Η άλγη στον βράχο μειώνεται λίγο. Όχι ότι έφταιγε το φως . μου βγήκε από άλλους παράγοντες όταν είχα το πρόβλημα . Ίσως να ξαναστασταθεροποιηθηκε το σύστημα και να μειώνεται, απλά το αναφέρω . Είναι και ανάλογα την άλγη.  Δύσκολο να καταλάβουμε σε ένα σταθερό σχετικά ενυδρείο πόσο ρόλο παίζει το φως στην άλγη. Εκτός φυσικά αν μιλάμε για ακραίες ρυθμίσεις στο φωτιστικό.

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τι θα έχει η δεύτερη Μπάρα? Εγώ σταδιακά μειώνω τα κόκκινα και πράσινα που τα είχα φουλ πάντα. Η άλγη στον βράχο μειώνεται λίγο. Όχι ότι έφταιγε το φως . μου βγήκε από άλλους παράγοντες όταν είχα το πρόβλημα . Ίσως να ξαναστασταθεροποιηθηκε το σύστημα και να μειώνεται, απλά το αναφέρω . Είναι και ανάλογα την άλγη.  Δύσκολο να καταλάβουμε σε ένα σταθερό σχετικά ενυδρείο πόσο ρόλο παίζει το φως στην άλγη. Εκτός φυσικά αν μιλάμε για ακραίες ρυθμίσεις στο φωτιστικό.

Η δεύτερη μπάρα είναι μόνο μπλε

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελα να δω και εγώ, σκεφτόμουν να φτιάξω μια μπάρα με δύο ειδών μπλε λεντ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunday photo...

5464.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Mr blue eyes.....

IMG_20200524_225228.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...