Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

-"Θα ξανασηκώσω σιγά σιγά τα πράσινα και κόκκινα λεντ. Απο οταν άρχισα να τα χαμηλώνω παρατήρησα μείωση της αλγης αλλά ταυτόχρονα (δεν ξέρω αν σχετίζεται) πήγαν χειρότερα οι ακανθάστεες (εκτός της πράσινης)."
Σκέφτηκε ανοίγοντας βιαστικά το remake του resident evil 2 στον υπολογιστή του......

(οπως καταλαβαίνετε οι ακανθάστεες θα πρεπει να σωθούν λιγο και απο μόνες τους, εχω δουλειά να κάνω)

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται οι ακανθάστεες στο ενυδρείο να νεκρώνουν και μολις τις βάζω στο μικρό (που εχει τις ίδιες μετρήσεις νερού και πολύ χειρότερο φωτισμό και ροή) να τουμπανιάζουν μέσα σε 3 μέρες!
Να εδώ μια που αγόρασα εχτές, ηταν πολύ καλύτερη. την εβαλα στο μεγάλο και βλέπετε ηδη.... αύριο θα την πάω στο μικρό και αυτή μου φαινεται.

4516.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εχε υπόψιν σου ότι με το προηγούμενο μοντέλο από το φωτιστικό σου δεν μπορούσα ούτε εγώ να τις κρατήσω  για καιρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εμενα μου πέταγαν καινούργια κεφαλιά από όταν το έβαλα, μέχρι τη στραβή που έγινε τον Μάρτιο. Από τότε δεν μου ξανασταθηκαν. Κάπου δεν έχει επανέλθει ακόμη το ενυδρείο μάλλον αλλά που? Επίσης η κατηφόρα συγκεκριμένα των ακανθαστεων συμπίπτει  με την τοποθετηση της δοσομετρικη για το μαγνήσιο που το κρατάω πλέον στο 1300 σταθερά. Πριν δεν ήταν πολύ κάτω απλά έβαζα με το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι και αυτό φίλε. Υποθέσω ότι έχεις τριπλοτσεκάρει όλες τις μετρήσεις. Εγώ την έχω πατήσει για αυτό επιμένω. Γενικα είναι πολύ πιο μυστήριο κοράλλι από την caulastrea για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είτε σε αυτό είδε στο άλλο θέμα κάνε μια παρουσίαση του νάνο φωτιστικου, ακριβώς τι λεντ έχεις βάλει, φωτοπερίοδος, απόσταση από επιφάνεια και ύψος ενυδρείου. Με ενδιαφέρει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunday video....

 

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 8:54 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ναι αλλά εμενα μου πέταγαν καινούργια κεφαλιά από όταν το έβαλα, μέχρι τη στραβή που έγινε τον Μάρτιο. Από τότε δεν μου ξανασταθηκαν. Κάπου δεν έχει επανέλθει ακόμη το ενυδρείο μάλλον αλλά που? Επίσης η κατηφόρα συγκεκριμένα των ακανθαστεων συμπίπτει  με την τοποθετηση της δοσομετρικη για το μαγνήσιο που το κρατάω πλέον στο 1300 σταθερά. Πριν δεν ήταν πολύ κάτω απλά έβαζα με το μάτι.

Για πες μία το τεστακι (λογικά έχεις salifert?), ακριβώς ποια διαδικασία ακολουθείς?? 

Link to comment
Share on other sites

το μαγνήσιο συγκεκριμένα το εχω μετρήσει με δυο διαφορετικές παρτίδες σαλιφερτ, δεν δείχνει να φταίει το τεστ. ακολουθώ τη διαδικασία του κατασκευαστή και πριν που μου κρατάγανε και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το πρίν το youtube απενεργοποιήσει παλι τη μουσική λόγω πνευματικών δικαιωμάτων! (Έχετε υπόψιν καμιά άλλη υπηρεσία που να μην είναι τόσο "ευαίσθητη"? είναι τόσα βίντεο που εχω παρατήσει για αυτό τον λόγο)
 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα πολύ καλό! Απο τα πρώτα κοράλλια που θα βάλω. Dailymotion ίσως;

Τι ταΐζεις; 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δείτε το πρίν το youtube απενεργοποιήσει παλι τη μουσική λόγω πνευματικών δικαιωμάτων! (Έχετε υπόψιν καμιά άλλη υπηρεσία που να μην είναι τόσο "ευαίσθητη"? είναι τόσα βίντεο που εχω παρατήσει για αυτό τον λόγο)
 

 

 

χαχα ωραίος! Μπορείς να τα κάνεις στον υπολογιστή και να τα ανε΄βασεις σαν βιντεάκια εδώ. Δεν ξερω με το πόσο ευαίσθητο είναι.. εχω ανεβάσει και εγώ βιντεο και δεν μου έχει απενεργοποιήσει την φωνη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δείτε το πρίν το youtube απενεργοποιήσει παλι τη μουσική λόγω πνευματικών δικαιωμάτων! (Έχετε υπόψιν καμιά άλλη υπηρεσία που να μην είναι τόσο "ευαίσθητη"? είναι τόσα βίντεο που εχω παρατήσει για αυτό τον λόγο)

Η συγκεκριμένη όπερα carmina burana λογικά ίσος να απενεργοποιηθεί βάση νόμου. Για το μέλλον βάλε άλλο κλασικό κομμάτι πχ Μπετοβεν κτλ. 70 ή 100  χρόνια δεν θυμάμαι καλά μετά τον θάνατο του καλλιτέχνη αυτομάτως  τα τραγούδια και η συνθέσεις γίνονται  κοινό κτήμα παγκοσμίως. Αλλιώς γκογλαρε για Free licence music.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Δείτε το πρίν το youtube απενεργοποιήσει παλι τη μουσική λόγω πνευματικών δικαιωμάτων! (Έχετε υπόψιν καμιά άλλη υπηρεσία που να μην είναι τόσο "ευαίσθητη"? είναι τόσα βίντεο που εχω παρατήσει για αυτό τον λόγο)
 

 

Τέλειο!! Έψαχνα από που θα βγει ο Ανδρέας Παπανδρέου!! Έπαιζε πάντα στις συγκεντρώσεις του, το κομμάτι. ????

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

sunday photo...

 

FJIMG_20200614_162006.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@bbetta οχι αυτό ειναι μικρό ακόμη.... το άλλο είναι έτοιμο όποτε θες μου λες! Τα μεγάλα κοράλλια τα ταιζω μια φορά την εβδομάδα LPS grow and color της fauna marine που ειχες ρωτήσει

Link to comment
Share on other sites

Σου ξυπνάει αναμνήσεις!

 

FJIMG_20200614_205647.jpg

MV5BMjYyNjNjOTMtNDE3ZS00NjQ2LWI5YjQtZjFiMTcwODQ1YjY4XkEyXkFqcGdeQXVyMTI3MDk3MzQ@._V1_SX1777_CR001777744_AL_.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

sunday photo....

FJIMG_20200618_212134.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

FJIMG_20200620_211248.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το trailer από κάτι πρόχειρο που μοντάρω....

 
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εύγε! Και για τα Zoas αλλά κυρίως για την μουσική! Δεν ήξερα ότι ακους και τέτοια, εγκρίνω. 
Βάλε τουλάχιστον διπλάσια ταχύτητα next time!

Link to comment
Share on other sites

πολλά ακούω, εκτός από φωνές χαχα!
Λοιπόν φτιαχνω συμπληρωματικό φωτιστικό για το ενυδρειο. τι UV λετε να προσθέσω? οι επιλογές μου ειναι 380-390nm 390-400nm & 400-410nm. Επειδή το συγκεκριμένο το φτιαχνω σαν δοκιμαστικό θα ειναι σε μορφή σποτ που θα φωτιζει συγκεκριμένο σημείο του βράχου (πόση θα ειναι η επιφάνεια θα φανεί και με βάση τους φακούς που θα χρησιμοποιήσω, το υπολογίζω σε ενα 30% του βράχου και εκει θα μπουν ακανθαστεες και ισως τίποτα ακόμη για δοκιμη).
υπόψιν δεν χωράνε πάνω απο 4 λεντ. Δυο UV Και τα άλλα δυο μπλέ ?
Για πείτε για να ριξω τη παραγγελία για τα λεντ

Link to comment
Share on other sites

2*400-410nm

2*440-460nm (εκτός αν έχεις ήδη αυτό άρα πάρε κάτι ελάχιστα διαφορετικό)

Link to comment
Share on other sites

sunday video....
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...