Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

4 hours ago, niknik said:

Όλα οκ μην ανχωνεσε .

Nίκο με διχοτόμηση αναπαράγονται; Είχα την εντύπωση πως όλα τα ζωανθους πετάνε νέο πολύποδα για να πολλαπλασιαστούν.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

παίζει να είναι και ετσι γιατί το radioactive από τη ρίζα του έχει πετάξει μερικά ακόμη..... (αν και είμαι λιγο σίγουρος οτι δεν τα ειχε όταν τα αγόρασα!)

ελεγα να βάλω ακόμη ενα είδος ζωανθου και να κλείσω εκει με δαύτους. έχετε προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2017 at 11:00 ΠΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Nίκο με διχοτόμηση αναπαράγονται; Είχα την εντύπωση πως όλα τα ζωανθους πετάνε νέο πολύποδα για να πολλαπλασιαστούν.

Όχι τα περισσοτερα πετούν νέο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2018 at 3:21 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

παίζει να είναι και ετσι γιατί το radioactive από τη ρίζα του έχει πετάξει μερικά ακόμη..... (αν και είμαι λιγο σίγουρος οτι δεν τα ειχε όταν τα αγόρασα!)

ελεγα να βάλω ακόμη ενα είδος ζωανθου και να κλείσω εκει με δαύτους. έχετε προτάσεις?

Υπάρχουν πάρα πάρα πολλά δες ποια σου αρέσουν. 

Link to comment
Share on other sites

έπιασα τον ερημήτη να ασελγεί με κάποιο τρόπο πανω στους ζωανθους. αν και τον παρατήρησα για λιγο δεν μπόρεσα να καταλάβω αν τους τσιμπολογούσε κιόλας. οταν τον έπιασα παντως να τον απομακρύνω μάγκωσε ενα φραγκ και το πήρε μαζι του αλλά μπορεί να το έκανε επειδή φοβήθηκε.
Επίσης κατι δεν του κάθεται καλά γιατι αλλάζει απο το μικρό καβούκι στο μεγάλο που του εχω συνέχεια. ή παραείναι μεγαλύτερο το άλλο και δεν τον βολεύει ή εχει θέματα γενικότερα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

έπιασα τον ερημήτη να ασελγεί με κάποιο τρόπο πανω στους ζωανθους. αν και τον παρατήρησα για λιγο δεν μπόρεσα να καταλάβω αν τους τσιμπολογούσε κιόλας. οταν τον έπιασα παντως να τον απομακρύνω μάγκωσε ενα φραγκ και το πήρε μαζι του αλλά μπορεί να το έκανε επειδή φοβήθηκε.
Επίσης κατι δεν του κάθεται καλά γιατι αλλάζει απο το μικρό καβούκι στο μεγάλο που του εχω συνέχεια. ή παραείναι μεγαλύτερο το άλλο και δεν τον βολεύει ή εχει θέματα γενικότερα!

Ετσι κανουν ειτε γιατι μεγαλωνουν ειτε για να βρουν το ποιο σωστο για αυτους.Προσεχετον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ποια η γνώμη σας για τις Rhynchocinetes uritai ? τις βρήκα σε καλή τιμή και μιας και ψηνόμουν για καποια γαρίδα αυτές τις μέρες έλεγα να βάλω μια (ή αν είναι απαραίτητο δυο μαζί).
Το βασικό, θελουν αμμο κατω??

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ποια η γνώμη σας για τις Rhynchocinetes uritai ? τις βρήκα σε καλή τιμή και μιας και ψηνόμουν για καποια γαρίδα αυτές τις μέρες έλεγα να βάλω μια (ή αν είναι απαραίτητο δυο μαζί).
Το βασικό, θελουν αμμο κατω??

Ζουνε μια χαρα αλλα βαρανε κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τότε,  καλά που ρώτησα πρώτα! 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν άνοιξε ο radioactive....  Τι λέτε να τον χάλασε? Ο chaos δίπλα του πάντως είναι μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το μαγνήσιο και δες το βράδυ μήπως υπάρχει κάνενας περίεργος επισκέπτης.

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ βλέπω πάρα πολλά σαν κοπιποδα να περπατάνε στον βραχο. μικρά διαφανή σαν γαρίδες. δεν εχω παρατηρήσει τίποτα αλλο. χτες άλλαξα νερό πάντως και είδα οσο πρόλαβα οτι τουλάχιστον το μεγαλύτερο κεφάλι του ταν αρκετά ανοιχτό. τα μικρά δυστυχώς δεν μπορεσα να τα τσεκάρω γιατι έλειπα απο το σπίτι και το ειδα μονο για μια στιγμή κάνα τεταρτάκι αφου άναψαν τα φώτα.
Οπότε θα πάρω ενα τεστ για μαγνήσιο το Σαββάτο που θα κατεβω στην πρωτεύουσα. μηπως επειδή θα κανω βδομάδες να ξαναβρεθώ σε μαγαζι του ειδους να πάρω με τη μια και κάποιο συμπλήρωμα μαγνησίου να υπάρχει? έχουμε κάποιο σαν πρόταση?

Κατι τελευταίο (για απόψε μη νομίζετε οτι θα γλυτώσετε!).... θέλω κάνα κιλό σπασμένο κοράλλι ή αραγωνιτη γενικά οτι υπάρχει σε μέγεθος ανω του 1 cm για να πασπαλίσω λιιιγο στον βυθό να κρυφτεί ελαφρά το τζαμι.  τι είδους συσκευασία μπορώ να βρω σαν μικρή ποσότητα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

το βράδυ βλέπω πάρα πολλά σαν κοπιποδα να περπατάνε στον βραχο. μικρά διαφανή σαν γαρίδες. δεν εχω παρατηρήσει τίποτα αλλο. χτες άλλαξα νερό πάντως και είδα οσο πρόλαβα οτι τουλάχιστον το μεγαλύτερο κεφάλι του ταν αρκετά ανοιχτό. τα μικρά δυστυχώς δεν μπορεσα να τα τσεκάρω γιατι έλειπα απο το σπίτι και το ειδα μονο για μια στιγμή κάνα τεταρτάκι αφου άναψαν τα φώτα.
Οπότε θα πάρω ενα τεστ για μαγνήσιο το Σαββάτο που θα κατεβω στην πρωτεύουσα. μηπως επειδή θα κανω βδομάδες να ξαναβρεθώ σε μαγαζι του ειδους να πάρω με τη μια και κάποιο συμπλήρωμα μαγνησίου να υπάρχει? έχουμε κάποιο σαν πρόταση?

Κατι τελευταίο (για απόψε μη νομίζετε οτι θα γλυτώσετε!).... θέλω κάνα κιλό σπασμένο κοράλλι ή αραγωνιτη γενικά οτι υπάρχει σε μέγεθος ανω του 1 cm για να πασπαλίσω λιιιγο στον βυθό να κρυφτεί ελαφρά το τζαμι.  τι είδους συσκευασία μπορώ να βρω σαν μικρή ποσότητα??

Νομίζω 4κιλη αν και υπάρχει και χύμα. Έχουν διαφορές σκόνες για μαγνήσιο για να φτιάξεις διάλυμα όπως και έτοιμο μαγνήσιο σε υγρό.Διαλεξε .Εάν είναι λίγο πάρε κάποιο υγρό ποιο απλό σε χρήση 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, niknik said:

Νομίζω 4κιλη αν και υπάρχει και χύμα. Έχουν διαφορές σκόνες για μαγνήσιο για να φτιάξεις διάλυμα όπως και έτοιμο μαγνήσιο σε υγρό.Διάλεξε .Εάν είναι λίγο πάρε κάποιο υγρό ποιο απλό σε χρήση 

θα παρω ενα υγρο (μαλλον της aquaforest ) για πρώτη φορά και βλέπουμε για σκόνες
επειδή θα πάρω και αλάτι επί την ευκαιρία, εχεις να προτείνεις κάποιο? τωρα βαζω tropic marin synbiotic. Να συνεχίσω με αυτό? (αν και ακριβό λογω λίγων λίτρων μπορώ ακόμη να το πληρώνω πάντως αν αξίζει)

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο να πάρεις μια χαρά είναι.

Μια ακόμα Καλή και σταθερή αξία για εμένα είναι και η Red Sea. 

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα σήμερα τεστάκια για Mg Ca και KH για να κάνουμε και καμιά δουλειά σωστά επιτέλους σε αυτό το ενυδρείο (αν και δεν πάει και πολύ άσχημα τελικά, ο ζωανθος πλέον ανοιγει σχεδόν όλος απο μόνος του) και επίσης πήρα και επιπλέον αλάτι να υπάρχει και επιτέλους βρήκα και συσκευασία κιλού με σπασμένο κοράλλι μεγάλου μεγέθους που έψαχνα καιρό τώρα για να απλώσω λίγο στον βυθό να κρύβει το τζάμι (όταν πιάσει κοράλλινη θα είναι πολύ ωραίο στο ματι). Γενικά ήταν ένα πολύ καλά ξοδεμένο 50ευρο (που κανονικά δεν μου πολυπερισσευε).
Βέβαια τελικά το μετάνιωσα γιατι γυρνώντας σπίτι χάλασε κάτι στο αμαξι και θα χρειαστώ και μερικά 50αρικα ακόμη τώρα αλλά τι να κάνεις.... θηλυκά και μηχανές έχουνε πίκρες και χαρές.

 

αυριο μετρήσεις λοιπόν! ( βασικά μπορει και μεθαύριο, πρώτα το αμαξι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι διαολο παει στραβα αυτες τις μέρες.... πριν λίγο μου καηκε η blue plus!  Τη παρασκευή θα ξανακατεβω αθηνα για δουλειες, αντέχει μεχρι τότε το συστημα χωρις αυτη? αλλιώς αλλη λυση ειναι να παραγγειλω που μαλλον παλι παρασκευη θα ερθει εδώ ή να παω αυριο αθηνα να πάρω? (σε αυτη τη περιπτωση ομως εχουμε +30 ευρώ βενζίνες....)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, niknik said:

Πόσες έχεις?

μια blue και μια coral εχω μόνο,
αφου θα την αλλάξω υπαρχει καποια αλλη που μπορώ να βάλω στη θέση της και να ειναι ελαφρώς λιγότερο μπλε? γιατι με ψιλοχαλαγε οπτικά το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, niknik said:

Ξέρω εγω τι.να πω βάλε μια ακτινικη

ποσες μέρες εχω περιθόριο? τραβαει μεχρι παρασκευη μονο με τη coral plus?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ποσες μέρες εχω περιθόριο? τραβαει μεχρι παρασκευη μονο με τη coral plus?

Δείξε μια φωτο να δω 

Link to comment
Share on other sites

SAM_0256.thumb.JPG.69a9f50811f50981bd229e6414ba1393.JPG

Link to comment
Share on other sites

μιας και η λάμπα έφτιαξε μόνη της σήμερα (οχι δεν ηταν το ballast που έφταιγε, δυο άλλες λάμπες δούλεψαν αμέσως στις δοκιμές εχτές) η μικρή βρήκε ευκαιρία και βγήκε στη βεράντα για να λιαστεί.... χρειάστηκε να πάω απο πίσω της να τη φωτογραφίσω γιατί ποτέ δεν με αφήνει οταν είναι τόσο εκτεθειμένη.

Θα επανέλθω με μετρήσεις νερού γιατι μου εδειξε KH 14+ εχτες και θελω να το ξανακάνω γιατι μάλλον κάτι δεν θα έκανα σωστά στο τεστ.

17835075_10215455267085772_6851696846155222427_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...