Jump to content

Οταν η γυναίκα ζητάει Reef


xwriatis

Recommended Posts

   Καλημερα κ απο εμενα με λένε Χρήστο κ ειναι η πρώτη μου φορα που θα γράψω στην θαλασσινή ενότητα! Όπως λέει κ ο τίτλος η κοπέλας μου θελει ενα reef !! Τυχερός άτυχος ? Θα δείξει η πορεία... για την ιστορία, πηγαμε να παρουμε απο πετ ενυδρειακο βαμβάκι κ έπεσε το μάτι της στα θαλασσινά,τα Κοραλία τα ψαράκια τον Νέμο κ την ντορη κ ετσι με έπεισε να αρχίζω για σκέψεις περί θάλασσα (αλλο που δε θελω κ εγω σαν ψαροντουφεκάς που ειμαι..) θα μου πεις κανε Μεσογειακό αλλα πιστέψτε με την βλεπω την μεσογεια αρκετά συχνά :) Στο θέμα μας τωρα, το ολο εγχείρημα θα παρει κάποιο χρόνο έως κ αρκετό μπορω να πω, πρεπει να κατσω να διαβάσω λιγο για το Reef , να αρχίσω να μαζεύω κ εξοπλισμό κ γενικά να κανω μια προσαρμογή απο το γλυκό στο θαλασσινό. Εδω να πω οτι θα παμε για εύκολα πραγματα κ lps , οχι σκληρά Κοραλία . 

   Λοιπον εχω το rio 240, με το γνωστό φωτιστικό της εταιρίας, κ εχω εναν κυκλοφοριτη sun sun με 3000lt , επίσης υπάρχει θερμοστάτης κ ανεμιστηράκια πανω σε stc1000 καθώς κ μια λεντοταινια rgb ( moonlight??)  

 

  Ας τα παρουμε με την σειρά, σκέφτομαι για σκιμμερ το deltec 300, δε με παίρνει χώρος για sump, υπάρχει κ εξ φίλτρο αν χρειαστεί να τοποθετηθεί (και δεν τα χωράει το σκιμμερ )άνθρακας αντιφωσφορος.

   

   Θα χρειαστώ εναν ακομα κυκλοφοριτη σιγουρα ,  6000lt? Εναν  ακομα sun sun ?θα προτιμούσα κινέζους λόγου κόστους κ μονο.

  

   Για αλατι σκέφτομαι tropic Marine reef. 

 

    Θα εφοδιαστώ κ με τα τεστ mg, kh , ca, no3 κάποιο αλλο που ξεχνώ; 

 

   Λογικα κ μια αντίστροφη όσμωση θα μπει στο προγράμμα.

 

  Απο ζουμιά κ τετοια δεν εχω ιδεα οποτε θα ήθελα τα φώτα σας :) ..

 

  ποσά κιλα βράχο θα χρειαστώ ? Κ ποσά ζωντανό? Δεν εχω ιδεα καθόλου.. ειναι καλυτερα να ξεκινήσω με νεκρό κ special blend ? Η απλα να παρω αρκετό νεκρό κ απλα να τον μπόλιασω με ζωντανό ? Αραγωνιτη χοντρό κόκκο ? 

 

  Αφησα στο τελος τον φωτισμό... δύσκολο κομμάτι απ οτι διαβάζω...πολυ δύσκολο. Για πείτε βρε παιδια εσείς οι πιο έμπειροι, να βρω να κανω καμια πατέντα στο ήδη υπάρχων να βαλω μια ακομα λάμπα ή δυο? Κ θα ειμαι κομπλε για αυτα που ζήτω? Ή να παω σε καμια κατασκευή λεντ ? Με : 

10 χ 10000

4 χ 20000

3 χ 6500

Μπλε 

 26 χ 460-470 mm 

 8x 440-450

 

3χ full spectrum 

2 x uv ?

 56 led 3w ...

 

 

 Τι ειναι πιο εύκολο ? Κ με ποια θα εχω πιο σωστή ανάπτυξη ?

Αν δεν παω σε λεντ τι λάμπες τ5 προτείνεται ? 

 

Εμπλεξα με τα αλάτια...:) :) 

Link to comment
Share on other sites

Welcome στα αλατια!

Πρώτη δουλειά να μάθει η κοπέλα σου να κάνει τα τεστ και να καθαρίζει το τζάμι! Ενυδρείο ήθελε!!

Βάλε στις προτεραιότητες την όσμοση.

Από led δεν γνωρίζω αλλά και με t5 μια χαρά θα είσαι με την προσθήκη 2 ακόμα λαμπων με εξωτερικό ballast. 

Θα σου πρότεινα επίσης να ξεκινήσεις με νεκρό βραχο και special blend. 

Περίπου 20 κιλά. 

Σκιμερ βάλε το mce 600 με χώρο για τα χημικά και είσαι super. 

Μεταχειρισμενο σε αγγελία........ 

Και βγάλε και το εσωτερικό φίλτρο δεν θα χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Ξεκινάμε. Όπως πολύ σωστά είπε ο Αντώνης, σκιμμερ πάρε το mce600 γιατί είναι πολύ καλύτερο και θα έχεις χώρο για άνθρακα/αντιφώσφορο χωρίς να βάζεις έξτρα φιλτράκια. Ψάξτο μεταχειρισμένο στην ανάγκη. Κυκλοφορία. Ξέχνα τα sun sun. Πάρε μια jebao rw8 ή  δύο rw4. Όσμοση οποσδήποτε!!  Έστω και μια compact των 50€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Welcome στα αλατια!

Πρώτη δουλειά να μάθει η κοπέλα σου να κάνει τα τεστ και να καθαρίζει το τζάμι! Ενυδρείο ήθελε!!

Βάλε στις προτεραιότητες την όσμοση.

Από led δεν γνωρίζω αλλά και με t5 μια χαρά θα είσαι με την προσθήκη 2 ακόμα λαμπων με εξωτερικό ballast. 

Θα σου πρότεινα επίσης να ξεκινήσεις με νεκρό βραχο και special blend. 

Περίπου 20 κιλά. 

Σκιμερ βάλε το mce 600 με χώρο για τα χημικά και είσαι super. 

Μεταχειρισμενο σε αγγελία........ 

Και βγάλε και το εσωτερικό φίλτρο δεν θα χρειαστεί 

Θα τα μάθεις όλα όχι μόνο να ανοίγει δουλειές:) χαχαχαχαχαχα 

Με νεκρό σίγουρα θα ξεκινήσω απλά δεν ξέρω αν στην πορεία προσθέσω κ λίγο ζωντανό ώστε να επισπευθει η διαδικασία στρώσιματος, εννοείται ότι θα πρέπει να προσέξω για απταισια στον ζωντανό. Γι φωτισμό με άλλες δύο τ5 θα είμαι κομπλέ? 

πριν 36 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Καλή αρχή. Ξεκινάμε. Όπως πολύ σωστά είπε ο Αντώνης, σκιμμερ πάρε το mce600 γιατί είναι πολύ καλύτερο και θα έχεις χώρο για άνθρακα/αντιφώσφορο χωρίς να βάζεις έξτρα φιλτράκια. Ψάξτο μεταχειρισμένο στην ανάγκη. Κυκλοφορία. Ξέχνα τα sun sun. Πάρε μια jebao rw8 ή  δύο rw4. Όσμοση οποσδήποτε!!  Έστω και μια compact των 50€.

Με μια rw8 κ τον sun sun θα είμαι καλυμμένος από κυκλοφορία? Σκιμερ θα το ψάξω πολύ ίσως να είναι κ το τελευταίο που θα αγοράσω εκτός και αν βρω τπτ που να αξίζει... γενικά θα το πάω λαου λαου για να μην κάνω λάθη κ γτ θέλω λίγο να διαβάσω ώστε να σχηματισω  μια εικόνα 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδω για κόστη εξοπλισμου       https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/100839-κόστος-θαλασσινού-ενυδρείου/

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Καλή αρχή. Ξεκινάμε. Όπως πολύ σωστά είπε ο Αντώνης, σκιμμερ πάρε το mce600 γιατί είναι πολύ καλύτερο και θα έχεις χώρο για άνθρακα/αντιφώσφορο χωρίς να βάζεις έξτρα φιλτράκια. Ψάξτο μεταχειρισμένο στην ανάγκη. Κυκλοφορία. Ξέχνα τα sun sun. Πάρε μια jebao rw8 ή  δύο rw4. Όσμοση οποσδήποτε!!  Έστω και μια compact των 50€.

 

Λουκα για την κυκλοφορια η μονη μου ενσταση!

η rw4 δεν θα κουναει ουτε τις εφιλιες.

και η rw8 παλι δεν θα τον καλυψει στο 1,20 μηκος

.

παρε μια rw15 μαζι με το sun sun θα εισαι οκ για αρχη.

στην κυκλοφοριαα τα μεγαλα γινονται μικρα , τα μικρα δεν γινονται μεγαλα!!

επισης μεση τιμη μεταχειρισμενου και συναμα επενδυση η αγορα mce600 καπου στα 150 ευρω.

οταν το πουλησεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω!!

ζωντανο βραχο ενα μικρο κομματι αν βαλεις ,μερικα γραμμαρια την δουλεια του θα την κανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρίξε μια ματιά εδω για κόστη εξοπλισμου       https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/100839-κόστος-θαλασσινού-ενυδρείου/

 

Ευχαριστω πολυ απο τα πρωτα που διαβασα ..

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

 

Λουκα για την κυκλοφορια η μονη μου ενσταση!

η rw4 δεν θα κουναει ουτε τις εφιλιες.

και η rw8 παλι δεν θα τον καλυψει στο 1,20 μηκος

.

παρε μια rw15 μαζι με το sun sun θα εισαι οκ για αρχη.

στην κυκλοφοριαα τα μεγαλα γινονται μικρα , τα μικρα δεν γινονται μεγαλα!!

επισης μεση τιμη μεταχειρισμενου και συναμα επενδυση η αγορα mce600 καπου στα 150 ευρω.

οταν το πουλησεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω!!

ζωντανο βραχο ενα μικρο κομματι αν βαλεις ,μερικα γραμμαρια την δουλεια του θα την κανει.

Μήπως ειναι πολυ μεγαλη ; μεχρι 15000 λίτρα κυκλοφορία ειναι Αντώνη , μη μου τα κανει μεσα ολα πλυντήριο κ δε στέκεται τπτ. Για το mce600 συμφωνώ οτι το παίρνω κ τελος κ εχει κ μεταπώληση όπως λες.. αλλα αν τα συγκεντρώσω ολα κ δε το εχω βρει παίρνω το mce300 που με καλύβει κ καινούριο κιολας.. δεν ειναι λες αρκετό για τα λίτρα μου το 300; περιπου 200λιτρα καθαρά θα μείνουν μετα απο προσθήκη βράχου κ αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το mce 600. -

Βάλε rw 15

Χθες ήμουν σε ενυδρείο φίλου μου παρόμοιο με το ικό σου και τα βγάλαμε να τα καθαρισουμε γιατί είχε πέσει η ροή τους. 2 τεμάχια.

Θα τα βάλεις σε πιο χαμηλή σκάλα.

Έχει 8 σκάλες.

Και εγώ με 15 αρια ξεκίνησα 2 στο 2,20 μήκους ενυδρείο μου. 

Στην αρχή όλα καλά στην 8 σκάλα και μετά πήρα τα 20αρια για να είμαι οκ

 

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

 

Λουκα για την κυκλοφορια η μονη μου ενσταση!

η rw4 δεν θα κουναει ουτε τις εφιλιες.

και η rw8 παλι δεν θα τον καλυψει στο 1,20 μηκος

.

παρε μια rw15 μαζι με το sun sun θα εισαι οκ για αρχη.

στην κυκλοφοριαα τα μεγαλα γινονται μικρα , τα μικρα δεν γινονται μεγαλα!!

επισης μεση τιμη μεταχειρισμενου και συναμα επενδυση η αγορα mce600 καπου στα 150 ευρω.

οταν το πουλησεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω!!

ζωντανο βραχο ενα μικρο κομματι αν βαλεις ,μερικα γραμμαρια την δουλεια του θα την κανει.

Δεν ήξερα ότι είναι 1,20 μήκος. Τόσο είναι το δικό μου που είναι το rio300, πραγματικά δεν πήγε το μυαλό μου. Τότε όντως rw15 ή δύο rw8.  Όπως είπες καλύτερα να πάρει κάτι μεγαλύτερο και να περισσέψει παρά κάτι μικρό και να μην φτάσει. Αν σκέφτεσαι στο μέλλον sps πάρε από τώρα δύο rw15 και δούλευέτες χαμηλότερα.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τον rw15 κ θα τον συνδυασω με το Κινέζο.  Για σκληρά δε το σκέφτομαι( ακόμα). Επίσης από θέμα φωτισμού? Να μείνω στις τ5? 3 ή 4 θα χρειαστώ? Κ ποιες θα είναι αυτές?

Και επίσης εγώ που βουταω κ μπορώ πιστεύω να βρω κάποια κομμάτια από βράχο μέσα στην θάλασσα κάπου στα ανοιχτά μεσοπελαγα σημεία,  το θέμα είναι αν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω:? Εδώ να πω ότι τον βράχο θα τον νεκρώσω κ ότι θα τον ψησω ώστε να μην μπω σε περιπέτειες με διάφορες μορφές ζωής. Διαφορετικά θα πάρω βράχο από κάποια αγγελία ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα είχαμε παραλαβή του σκιμμερ για το οποίο υπέρ ευχαριστω το μέλος @alan boy που μου το έστειλε κ το πρόσεξε δεόντως:bow:!!!! Σιγα σιγα μαζεύουμε τον εξοπλισμό μας.

IMG_2236.JPG

IMG_2238.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα..... εχει ερθει που λέτε κ ο ν. Βράχος κ ειμαι στην φάση του aquascape... τελικα ειναι πιο δύσκολο απο οτι νόμιζα... υπάρχει κανενας που να εχει την όρεξη να πιούμε ενα καφεδάκι καμια μπυρα κανα τσίπουρο  κ να βοηθήσει κ σε όλη την κατάσταση ?? Θα χαρώ πολυ:) 

Link to comment
Share on other sites

αντε παιρνει το δρομο του σιγα σιγα.

μπραβο φιλαρακι.

αν ημουν πιο κοντα θα εριχνα ενα χερι βοηθειας...

περιμενουμε τη συνεχεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραααα.. θελω βοήθεια για τον φωτισμό.. εχω τις εξής λαμπες 2 ati purple 54w , μια narva blue2 των 26w, κ μια (μαλλον κινεζική ) shanda 54w 10.000k... ακομα δεν εχω τπτ στο ενυδρειο, τι λέτε εσείς οι έμπειροι? Τι μπορω να χρησιμοποιήσω απο αυτές κ τι θα χρειαστεί να παρω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα και καλή αρχή!!

Το φωτιστικό έχει θέσεις για 2 λάμπες τ5 αυτή τη στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δε το διευκρίνισα.. θα κάνω ένα diy από ξύλο στο οποίο θα έχω μέχρι κ 4 λάμπες με ανακλαστηρες... καθώς επίσης θα έχω κ ανεμιστήρες.. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού πας σε κάτι δικό σου, οι 4 θέσεις είναι ιδανικές, αν πας για soft και lps κοράλλια με 3 λάμπες είσαι καλυμένος, αν αργότερα θέλεις να πας και σε σκληρότερα και πιο απαιτητικά σε φωτισμό κοράλλια κουμπώνεις και μια τέταρη και είσαι άρχοντας..Αν το τρέξεις το σύστημα με τρεις λάμπες, θα βάλεις 1 coral plus , μία blue plus  και η τρίτη καλά θα ήταν να ήταν μία ακόμη coral plus ή  blue plus ανάλογα πόσο μπλε θες τον φωτισμό σου, από φάσμα ότι και να επιλέξεις είσαι καλυμένος, από την ώρα όμως που έχεις δυο purple , σαν τρίτη ξεκίνα με μια purple αν και έχω την εντύπωση οτι οι purple χρησιμοποιούνται όταν είναι κουμπωμένες από τέσσερις λάμπες και πάνω και χρησιμοποιούνται λόγω του χρωματισμού που δίνει στα κοράλλια και λιγότερο για ανάπτυξη και κάλυψη φάσματος απαραίτητο για τις ανάγκες των κοραλλιών, αν όμως πας σε 4 λάμπες τότε μία από αυτές μπορεί να είναι άνετα μια purple... ;) 

Τις άλλες τις λάμπες δεν τις γνωρίζω οπότε δεν έχω και γνώμη..

Σε μπέρδεψα περισσότερο ή με ποιάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε κτλβ... οπότε για ανάπτυξη των κοράλλιων είναι η κοραλ+ η οποία είναι κάπου στα 15000κ και η Blue που είναι για ανάπτυξη κ τονισμος των χρωμάτων, κ η purple  είναι απλά για τα χρώματα...  οκ το κτλβ αυτό..  θεωρείς ότι αν για αρχή βάλω αυτήν με τα 10000κ που έχω(όπου κ θα την αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία), αγοράσω ακόμα μια μπλε της ati κ μια purple θα είμαι σχετικά καλά? Κ αργότερα αναβαθμίζομαι σε 2 μπλε μια κοραλ+ κ μια purple..  κάπως έτσι είναι η έχω πέσει έξω??? :cigar:

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2017 at 6:31 PM, xwriatis said:

Όχι σε κτλβ... οπότε για ανάπτυξη των κοράλλιων είναι η κοραλ+ η οποία είναι κάπου στα 15000κ και η Blue που είναι για ανάπτυξη κ τονισμος των χρωμάτων, κ η purple  είναι απλά για τα χρώματα...  οκ το κτλβ αυτό..  θεωρείς ότι αν για αρχή βάλω αυτήν με τα 10000κ που έχω(όπου κ θα την αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία), αγοράσω ακόμα μια μπλε της ati κ μια purple θα είμαι σχετικά καλά? Κ αργότερα αναβαθμίζομαι σε 2 μπλε μια κοραλ+ κ μια purple..  κάπως έτσι είναι η έχω πέσει έξω??? :cigar:

Έτσι είναι φιλαράκι..και αν δεις οτι με την purple που θα χρησιμοποιήσεις για αρχή τα κοράλλια σου δεν είναι καλυμένα βάζεις στη θέση της μία coral ή μια blue,και προσθέτεις ξανά την purple σαν τέταρτη όταν πας σε 4..Καλά τα κατάλαβες πάντως..;);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα να διαλέξω σε 4 λάμπες και μια οποιοσδήποτε purple . Θα έβαζα 2 blue+ , 1 coral Kai tin purple .

 

Να ξέρεις ότι η purple  είναι κυρίως διακοσμητική και για άλγες ότι πρέπει :hehe!!!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2017 at 7:34 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αν είχα να διαλέξω σε 4 λάμπες και μια οποιοσδήποτε purple . Θα έβαζα 2 blue+ , 1 coral Kai tin purple .

 

Να ξέρεις ότι η purple  είναι κυρίως διακοσμητική και για άλγες ότι πρέπει :hehe!!!

 

2 koral 2 blue ? Ειμαι καλα απο φωτισμό ? Τις μωβ τις αφήνω αποθήκη αν ειναι για αργότερα αν χρειαστούν. Θα παρω αυτές τις 4 λαμπες κ θα ειμαι κομπλε πιστευω ... κ για αρχη μεχρι να αρχίζουν να μπαίνουν Κοραλία μεσα τι φωτισμό να εχω κ απο πόσες ωρες ; να δουλευω μια κοραλ κ μια μπλε? Κ απλα η μπλε να ανάβει πρώτη κ να σβήνει κ τελευταία ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...