Jump to content

natateo

Recommended Posts

μικρα νεον μου (τελιτσες γυρω τους ειναι αρτεμια 1-2 ημερων)

νεον 10ημερων.jpg

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 06.10.2017 at 11:54 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Congrats !!

Οι αναπαραγωγές είναι από τις ομορφότερες στιγμές στο χόμπι μας !!!

συμφωνω απολυτα !

Link to comment
Share on other sites

την πεμπτη θα βγαλω φοτο και θα το ανεβασω. Τους ετοιμαζω ενα μικρο ενυδρειο με υποστρομα και μοςς.

Απλα πρεπει να παρω ενα μικρο φιλτρο για εκει. νομιζω ενα aquael mini pat θα μου κανει την δουλια σε 10 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

την πεμπτη θα βγαλω φοτο και θα το ανεβασω. Τους ετοιμαζω ενα μικρο ενυδρειο με υποστρομα και μοςς.

Απλα πρεπει να παρω ενα μικρο φιλτρο για εκει. νομιζω ενα aquael mini pat θα μου κανει την δουλια σε 10 λιτρα.

αεροφιλτρο θα προτεινα τα κλασικα aquanova με 5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 neon με φουσκομενη κοιλια/αυγομενα για να δοκιμασω αναπαραγωγη πρεπει να βαλω πχ σε ενα 20ρι μοςς στον βυθο και να το σκεπασω? αν ναι απλα βαζω μεσα το αυγομενο με  ενα αλλο? 

Link to comment
Share on other sites

κλεισαμε 3 εβδομαδες. Τα μικρα πηραν χρωμα.

 

3 εβδομαδες.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2017 at 9:16 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Εχω 2 neon με φουσκομενη κοιλια/αυγομενα για να δοκιμασω αναπαραγωγη πρεπει να βαλω πχ σε ενα 20ρι μοςς στον βυθο και να το σκεπασω? αν ναι απλα βαζω μεσα το αυγομενο με  ενα αλλο? 

βαζεις χώρια 1 θηλικο και 1-2 αρσενικα  σε διαφορετικα ενυδρεια (10-12λ ,εχω με τα φιλτρα τους και βαζω κατω πετρες με μοςς για να εχουν πρασιναδα) - για μια εβδομαδα. Νερο-Gh=5 , Kh=2 .Αλλαγη νερου καθε 2-η μερα - 30% .Τα ταιζεις με ζωντανες τρωφες(εγω βαζω αυγα αρτεμιας για εκκολαψη σε κανα δυο τριλιτρα βαζα). Ειχα ακομα καταψηγμενη dafnia(δεν τρελενονται). Ετοιμαζεις ενα αλλο ενυδρειο 10-15λ μονο με αερα.Νερο βαζεις- osmos Kh= 0-1 , Gh=2-3 (αν δεν εχεις οσμοτικο νερο,μπορεις να παρεις απο το φαρμακειο απεσταγμενο και να προσθετεις πολυ λιγο απο το ενυδρειο σου(βγαινει ακριβα). Ετσι γεμιζεις το ενυδρειο για ζευγαρομα 1-2 ημερες πριν να μπουν  για αναπαραγωγη,σταθμη νερου- 10 -12 εκ. Κατω βαζεις διχτακι πλαστικο(με τρυπες τετοιες-για να μην μπορουν να περασουν τα ψαρια μεσα απο τις τρυπες αυτες) με ποδαρακια 2 εκ. για να πεφτουν τα αυγα κατο και να μην μπορουν τα ψαρια να τα φθασουν(αλλιως θα τα φανε μεσα σε δευτερολεπτα). Θελεις ενα θερμοστατη μεσα(t=24--25 βαθμους) και αερα. Το βραδι- βαζεις το ζευγαρι μεσα και κλεινεις το φως. Το ξημερομα αρχηζει ο χορος... Το  ενυδρειο μην βαζεις κοντα στο παραθυρο!

μερος 2-ο αυριο ;))   Να ξερεις - αν τα ψαρακια σου μεγαλωσαν σε πολυ σκληρο νερο- υπαρχει περιπτωση να εχασαν δυνατοτητα αναπαραγωγης( το ιδιο ισχει και για μεγαλες θερμοκρασιες(27-26  βαθμουσ) στο ενυδρειο,που μεγαλωσαν

 

το μεσημερι βγαζεις απο  την γεννηστρα  το πλαστικο με διχτακι, ελεγχεις τα αυγα - αυτα που ασπρισαν-πετας(τα μαζευεις με μια πιπετα η με  μικρη συριγγα. Χωρις μεγεθυντικο φακο δεν θα τα καταφερεις. προσθεσε methylene blue 1-2 σταγονες(για να γινει το νερο γαλαζιο(οχι μπλε)και μετα περιμενεις 48 ωρες μεχρι την εκκολαψη αυγων. τοτε αρχιζουν τα δυσκολα. πρεπει να καθαριζεις τον πατο του ενυδρειου απο ολες βρομιες , καθε ημερα να κανεις αλλαγη νερου 50%,προοδευτικα να αυξανεις την σκληροτητα νερου(απο την ημερα που γεννιουνται). ακομα σε 3ημερες αρχηζουν να κολυμπουν, τοτε πρεπει να εχεις infuzoria για ταισμα τους(εγω δεν ειχα ,αλλα bbetta μου ειπε να γεμιζω τον πατο της γεννηστρας με πολυ μοςς,ετσι και εκανα,ομος εριχνα και πολυ λιγο ξερη τροφη Sera mikron).Και ακομα 3-4 ημερες μετα αρχιζουν να τρονε artemia(ζωντανη,νεογεννητη).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

κλεισαμε 3 εβδομαδες. Τα μικρα πηραν χρωμα.

 

3 εβδομαδες.jpg

 

13.10.17.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια φιλε μου. Πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/10/2017 at 1:24 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

 

13.10.17.jpg

 

Τελικο αποτελεσμα : απο 15 μικρα - εμειναν 10 (για τους 2,που δεν καταφεραν ευθυνομαι εγω-τους ρουφιξα με σωλινακι). Μετα την 2-η εβδομαδα δεν ειχα απωλειες.

Τωρα ειναι 5 εβδομαδων και περιμενουν να παρει μπρος το μεγαλο ενυδρειο μετα την επανεκκινηση.

 

20171028_214802.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια φιλε μου. Απο τα ψαρια που δεν βλεπεις και τοσο συχνα να αναπαραγονται σε ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα μικρα εκλεισαν 2 μηνες , σχεδον εφτασαν τα μεγαλα. Στην φωτο μονο τα τρια ειναι "ενηλικα",τα αλλα(εκτος τα glowlight tetra) ειναι δικης μου παραγωγης.

Ζευγαρωσα τα glowlight σημερα,αλλα βρηκαν μια τρυπουλα στο διχτυ και προλαβαν να φανε καλα.....

τετρες.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βλεπω αναπαραγωγή νεον.πολλα Μπραβο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πρωτη φορα βλεπω αναπαραγωγή νεον.πολλα Μπραβο!!!!!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια natateo!!!

Δεν βλέπεις  συχνά αναπαραγωγή τέτρα, αλλά με το μεράκι σου το έκανες:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστο σε ολους , φιλοι μου!

 

Link to comment
Share on other sites

Και ηθελα να προσθεσω και κατι ακομα , που εχει σχεση με αναπαραγωγες (δοκιμασμενο σε Danio και Τετρες(νεον,glowlight)) .

Οταν παμε για αναπαραγωγη με τις θυληκες , που εχουν φουσκομενη κοιλια για πανω απο 3 εβδομαδες - μην περιμενετε πολλα "καλα" αυγα. Τα 90%

ασπριζουν(δεν ειναι γονιμα). Για αυτο - ζευγαρονουμε τα ψαρακια μας(αν εχουμε πολλα ασπρα αυγα-πεταμε τα αυγα αυτα), και μετα χωριζουμε τα ψαρακια μας για 8 ημερες και τα ταιζουμε καλα.Τα ζευγαρονουμε ξανα . Τοτε , με τα "φρεσκα" αυγα γινεται πολυ καλη δουλεια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...