Jump to content

argy1

Recommended Posts

Ειναι φυσικη κ πρεπει να υπαρχει μες τα ενυδρεια!?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχει προκυψει ενα σοβαρο θεματακι (ηλεκτρολογικο) που με εχει ξενερωσει και χρειαζομαι βοηθεια οποιος ξερει..

 

Το ενυδρειο εχει παιξιματα των φωτων εχθες και σημερα και αυτο με προβλημματισε.Πριν ακουμπησω το νερο εβαλα τη μυτη απο ενα δοκιμαστικο και αναψε.Μετρωντας με πολυμετρο στη συνεχεια εδειξε 155 βολτ και σταδιακα αρχισα να βγαζω συσκευες να δω ποια ειναι.Το θεμα ειναι οτι ολες αυξανουν την ενταση αλλες λιγοτερο και αλλες περισσοτερο.Προφανως δεν ακουμπαω νερο μεχρι να δω τι πρεπει να κανω.Το κακο οτι επεσε μεσα στα καλα κρυα και το ενυδρειο ειναι σε ισογειο με τζαμαρια που τις περισσοτερες ωρες λειπω αλλα ειναι σαν να ειναι στο δρομο απο θεμα θερμοκρασιας.Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω με ασφαλεια ή πρεπει να αλλαξω ολες τις συσκευες και αν το κανω οι καινουριες δεν θα εχουν διαρροη ή ειναι κατι που συμβαινει παντου και ενδεχομενως δεν το ειχα προσεξει παλιοτερα?

 

Παντως οποιαδηποτε αλλαγη θα σημανει και το τελος αφου αν χρειαστει να γινει οτιδηποτε θα δωθουν τα ψαρια.Με τετοιο κρυο δεν θελω να τα ταλαιπωρησω καθολου και δεν υπαρχει χωρος ουτε για καραντινες-βοηθητικα ενυδρεια ουτε αρκετος χρονος πια για τετοιες καταστασεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Το παίξιμο των φώτων μπορεί να οφείλεται σε κάτι πολύ απλό πχ μια χαλαρή επαφή σε φις,διακόπτη,ντουί..

Επίσης μπρορεί να ετοιμάζονται να σε χαιρετήσουν οι λάμπες,τα starter αν είναι Τ8 και τελος τα τροφοδοτικά.

Κάνε έναν έλεγχο αλλά τσεκαρε αν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι απευθείας συνδεδεμένα στην μπρίζα χωρις τον

χρονοδιακόπτη. . .

Το δοκιμαστικό σου δείχνει τα επαγωγικα ρευματα οπότε είναι και φυσιολογικό να ανάβει...

Για την ένδειξη στο πολύμετρο δεν γνωρίζω αλλά ο @Antonis K πιστεύω οτι μπορεί να μας διαφωτίσει και φυσικά

να εξηγήσει και καλύτερα από εμένα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@argy1 Μιχάλη δεν υπάρχει λόγος για πανικό.

Πιθανότατα το πρόβλημα στα φώτα να είναι εντελώς άσχετο με το ότι ανάβει το δοκιμαστικό. Τάση με το πολυμετρο που μετράς? Στον πίνακα υπάρχει ρελε διαρροής?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη και Αντωνη ευχαριστω για το ενδιαφερον!

 

Με πολυμετρο μετραω 155v. Το παιξιμο των φωτων ισως προηλθε απο σομπα χαλαζια στο ανοιξε κλεισε του θερμοστατη,την εβαλα πιο χαμηλα και δεν το ξαναειδα.Ρελε διαφυγης υπαρχει και εκανα και το τεστ γιατι ειχε χρονια να δοκιμαστει. Επισης εκανα και το αλλο τεστ με το δαχτυλο ?:bbq: και δεν χτυπαει ουτε γαργαλαει.Οποτε ο πανικος εφυγε αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι συμβαινει αυτο.

 

Edit: Εβαλα μια σουκο στην πριζα και στον ουδετερο συνδεσα το πολυμετρο και την αλλη πλευρα στο νερο για να μετρησω.Δεν ξερω αν εκανα καλα,ετσι με συμβουλεψε φιλος ηλεκτρολογος να μετρησω αλλα το παιδι δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Παρεβλεψα κατι
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι συμβαινει αυτο.

Να έρθεις στην επόμενη συνάντηση να σου πω:P

Πέρα από την πλάκα, μόλις βρω λίγο χρόνο θα κάνω ένα research, που λένε και στο χωριό μου και θα γράψω 2 πράγματα, μιας και το θέμα έχει απασχολήσει κατά καιρούς αρκετό κόσμο.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγω να ερθω αλλα ολο κατι τυχαινει ή το ξεχναω.Θα το δω λιγο πιο ζεστα ομως και θα ερθω να σας δω,εχουμε παρα πολυ καιρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέτυχα αυτό το ωραίο άρθρο. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10153713522822376&id=257811187375 σχετικά με εμφάνιση τάσης στο ενυδρείο.

Αν ενδιαφέρει κανέναν  (και αν επιτρέπεται) μπορώ να του κάνω μια μεταφραση.

Link to comment
Share on other sites

"Τρέχει" ακομη το ενυδρείο Μιχάλη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 18/1/2020 at 7:41 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

"Τρέχει" ακομη το ενυδρείο Μιχάλη;

Ναι φιλε κανονικα! Σορυ για την καθυστερημενη απαντηση,μπαινω που και που αλλα μου ξεφυγε.

 

Ειναι στα καλυτερα του,εχω καμια 15αρια ψαρακια αλλα ακομη φαινεται αδειο και σκεφτομουν για κανενα ειδος αφροψαρου απο την λιμνη.Εχεις τιποτα υπ'οψην σου γιατι δεν ξερω καθολου και επισης εχω πολυ καιρο να παρακολουθησω τι παιζει στην αγορα.Πλεον ψωνιζω μια φορα το χρονο τροφες και αυτο απο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικά ωραία ψαράκια τέτοιου στυλ που λες 

Αλλα και τη περίοδο που ειχα και εγώ τα συγκεκριμένα julidochromis δεν μπορούσα να βρω τίποτα 

 

Cyprichromis leptosoma 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω υπαρχουν αλλα θα ηθελα και τη γνωμη καποιου που εχει δοκιμασει τον συνδιασμο αυτο σε 240 λιτρα να ξερω αν ειναι καλη ιδεα ή θα δημιουργηθουν προβλημματα με τα τζουλι.

Link to comment
Share on other sites

Cyprichromis leptosoma φιλος.Δεν ειναι σκληροτράχηλο σαν τις κιψλιδες αλλα αν σου μπουκωσουν μπορεις να ανανεωνεσαι με τους γονους.Αφροψαρα.Δεν θα επηρεαζει το ενα είδος το αλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Cyprichromis leptosoma φιλος.Δεν ειναι σκληροτράχηλο σαν τις κιψλιδες αλλα αν σου μπουκωσουν μπορεις να ανανεωνεσαι με τους γονους.Αφροψαρα.Δεν θα επηρεαζει το ενα είδος το αλλο. 

Αυτο το ψαρακι σκεφτομουν κι εγω.Με προβλημματιζει ομως λιγο αν θα βρουν τον χωρο τους στο ενυδρειο..

Τι εννοω,εχω πολυ δυνατη ροη ψηλα χωρις νεκρα σημεια και χαμηλα δεν υπαρχει χωρος απο τα τζουλι.Θα τους αρεσει αυτη η φαση λες ή θα προσπαθουν να κρυφτουν? Δεν τα εχω δει πως συμπεριφερονται απο κοντα γι'αυτο ρωταω.Φοβαμαι μην τα παρω και μετα μπω στην διαδικασια να ψαχνω αλλη γυαλα να τα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάννη. Μην πας για τα Paracyprichromis γιατί σε μικρότερα ενυδρεία δεν πηγαίνουν όλα μαζί σαν ομάδα. Το μόνο που θέλουν είναι κάνα 2 ψηλές πέτρες. Πιστεύω ότι η δυνατή ροή δεν θα τα ενοχλήσει αλλά δοκιμάζεις και προσαρμόζεις. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια ομαδουλα απο 5 cyprichromis leptosoma και βρισκονται ηδη μεσα στο ενυδρειο.Δυστυχως δεν ειχε αλλα να παρω μεγαλυτερο κοπαδακι και η αληθεια οτι ειναι λιγο "πισω" οπως τα βλεπω αλλα εχουν προοπτικες να επανελθουν και να δωσουν καλους απογονους.Εχω την αισθηση οτι ειναι και τα 5 θυληκα αλλα ακομα ειναι πολυ νωρις για να καταλαβω.Παντως αν βρω κι αλλα εννοειται πως θα μεγαλωσω το κοπαδι ή συην χειροτερη ευχομαι να βρω τουλαχιστον ενα αρσενικο.

 

Τα πρωτα λεπτα ειχαμε εντονη περιεργια απο τα τζουλι που φορεσαν τα καλα τους χρωματα στα πτερυγια και τσιμπησαν λιγο ουριτσες ομως μετα απο λιγο αρχισαν να αδιαφορουν τελειως για τους καινουριους.Η συνεχεια αυριο

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Βρηκα μια ομαδουλα απο 5 cyprichromis leptosoma και βρισκονται ηδη μεσα στο ενυδρειο.Δυστυχως δεν ειχε αλλα να παρω μεγαλυτερο κοπαδακι και η αληθεια οτι ειναι λιγο "πισω" οπως τα βλεπω αλλα εχουν προοπτικες να επανελθουν και να δωσουν καλους απογονους.Εχω την αισθηση οτι ειναι και τα 5 θυληκα αλλα ακομα ειναι πολυ νωρις για να καταλαβω.Παντως αν βρω κι αλλα εννοειται πως θα μεγαλωσω το κοπαδι ή συην χειροτερη ευχομαι να βρω τουλαχιστον ενα αρσενικο.

 

Τα πρωτα λεπτα ειχαμε εντονη περιεργια απο τα τζουλι που φορεσαν τα καλα τους χρωματα στα πτερυγια και τσιμπησαν λιγο ουριτσες ομως μετα απο λιγο αρχισαν να αδιαφορουν τελειως για τους καινουριους.Η συνεχεια αυριο

Τέλεια φίλε! Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δυο χρονια μετα τα cyprichromis εχουν παρει μπροστα και μπουκωνονται συνεχεια. Τωρα ειναι 9 ενηλικα και 4 νεογεννητα στο εσωτερικο φιλτρο στο πλαι.

16584747466891918991250513343889.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τρέχει ακόμη αυτό το ενυδρείο Μιχάλη! Η άλγη όλα τα λεφτά!!! 

Μόνα τους μπήκαν στο φίλτρο ή την ξεμπουκωσες;Ο πληθυσμός των τζουλι πως είναι;Είχες απώλεια από μάχες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Χαίρομαι που τρέχει ακόμη αυτό το ενυδρείο Μιχάλη! Η άλγη όλα τα λεφτά!!! 

Μόνα τους μπήκαν στο φίλτρο ή την ξεμπουκωσες;Ο πληθυσμός των τζουλι πως είναι;Είχες απώλεια από μάχες;

Οταν ειναι καποια ετοιμη να τα φτυσει ανεβαζω τη σταθμη οριακα με το χειλος του φιλτρου κι ετσι με το κυνηγι πηδανε να ξεφυγουν οποτε πανε μεσα.Δεν ειναι δυνατον να ειμαι πανω απο το ενυδρειο συνεχεια και ευτυχως αυτη η μεθοδος δουλευει.Τα τζουλι τωρα μια φορα το χρονο ξεκανουν εναν αρσενικο αλλα το θεμα ειναι οτι εχω σταματησει να βλεπω πολλα μωρα τζουλι απο τοτε που μπηκαν τα cyprichromis.Δεν εχω δει να τρωνε κανενα αλλα σιγουρα παιζει ρολο η εισοδος τους στο ενυδρειο με καποιο τροπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...