Jump to content

Byropsis Pennata???


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Καθοτιν τωρα δειλα δειλα κανω το ξεκινημα μου στα αλατια, μπορει καποιο εμπειρο ματι να μου πει αν αυτη η αλγη ειναι Biropsis Pennata? 

 

Το ενυδρειο εχει στηθει κανα μηνα τωρα με νεκρο βραχο. Σημερινες μετρησεις ΝΟ3/ΝΟ4:0, ΝΟ2: 0,  ΝΟ3:0,

PO4:0, SG: 1,026, KH:9,1, PH:8,1

 

Εκτος του υπομνηματος για τις αλγες, διαβασα οτι με ανοδο του Μαγνησιου πανω απο 1800 με Kent Marine Tech M μπορω να την παλεψω, αλλα πρωτα θελω να ειμαι σιγουρος για το αν ειναι οντως αυτη και οχι καμια αλγη του στρωσηματος

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

received_10213889913672728.jpeg

received_10213889913632727.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω καμια ιδιαιτερη εμπειρία στις άλγες, θα έλεγα οτι μοιάζει με bryopsis.   

 

Το ενυδρειο τρέχει χωρίς ζωντανά μέσα? 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, αδειο για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι άδειο....θα βολέψει πολύ στον τρόπο που θα την καταπολεμήσεις. ;)  

 

Ας περιμένουμε και τα άλλα παιδιά να πουν την γνώμη τους. 

 

Εγω προσωπικά δεν έχει τύχει να καταπολεμήσω κάποια άλγη.

Μονο μια φορά σε ενυδρείο φιλου το είχα κάνει με ενα σκεύασμα το algeafix marine.

Link to comment
Share on other sites

Πεταχτηκα και πηρα Κεντ. Απο οτι διαβασα, 2ml per gallon  για μια εβδομαδα και 1ml /gallon την επομενη. Θα ξεκινησω σημερα και θα καταγραψω τα αποτελεσματα.

 

Παρολα αυτα, αν καποιος φιλος εχει καμια συμβουλη, καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ολο οποιδηποτε  rabit fish πχ fox ο μισός κίτρινος χωρίς το σημάδι να στην εξαφανίσει.Η ο ποιο άλλο βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νik. Εννοεις τον   foxface αυτον? Γιατι με ψιλιμπερδεψες λιγο. Το Μαγνησιο συνεχιζω το Κεντ η να το σταματησω?1412184502_0.jpeg.581aa28f402610a982bb48877e19bcad.jpeg

1412184502_0.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Jackal
Link to comment
Share on other sites

Το μαγνήσιο τις Kent είναι μια μακρά επίπονη θεραπεία.Το ψάρι πχ αυτό είναι λύση άμεση και εάν πέσεις σε τεμπέλη πάρε οποίο άλλο rabit.Το έχω δει με τα μάτια μου ,για πλακα την κόβουν τα ψάρια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το siganus vulpinus (foxface Lo). Είναι καλύτερο από το siganus unimaculatus (one spot foxface)?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος freediver έγραψε:

Αυτό ειναι το siganus vulpinus (foxface Lo). Είναι καλύτερο από το siganus unimaculatus (one spot foxface)?

Ναι γιατί το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παμε για foxface. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Δεν το ήξερα... Είχα στο παρελθόν ένα one spot, αλλά δεν είχα πρόβλημα άλγης. Απλά μου άρεσε. Και οπτικά δεν έχουν διαφορά... μόνο τη μαύρη βούλα. Η σύγκριση ούτε που μου πέρασε από το μυαλό. Ευχαριστούμε Νίκο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jackal έγραψε:

Οποτε παμε για foxface. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Περιμένω νεα 

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικο ψαρακι! Τεταρτη μερα τωρα και την εξαφανησε τελειως την αλγη. Ουτε ιχνος της δεν υπαρχει πια. Απο την πρωτη στιγμη ξεκιμησε το φαγοποτι! 

 

Το κακο ειναι οτι θα αναγκαστω να το δωσω, γιατι το ενυδρεο ειναι 350 λιτρα μονο (display, χωρις το sump) και δεν θα ειναι και τοσο happy

 

Ξανα, ευχαριστω για τις απαντησεις/λυση

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Jackal έγραψε:

Εκπληκτικο ψαρακι! Τεταρτη μερα τωρα και την εξαφανησε τελειως την αλγη. Ουτε ιχνος της δεν υπαρχει πια. Απο την πρωτη στιγμη ξεκιμησε το φαγοποτι! 

 

Το κακο ειναι οτι θα αναγκαστω να το δωσω, γιατι το ενυδρεο ειναι 350 λιτρα μονο (display, χωρις το sump) και δεν θα ειναι και τοσο happy

 

Ξανα, ευχαριστω για τις απαντησεις/λυση

Είδες?πολύ χάρηκα αγόρι.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτιμούσα τη λύση με το μαγνήσιο. Ειχε δουλέψει άψογα πριν κάτι χρόνια σε μένα. Βέβαια αν σου αρέσει το ψαράκι πάω πάσο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...