Jump to content

Nothobranchius-rachovii-Beira-98


Χρήστος

Recommended Posts

Μετά απο ένα περιπετειώδες ταξίδι απο την Σιβηρία έχω στην κατοχή μου καμιά 20 αυγά απο αυτά τα μικρά όμορφα ψαράκια.

Επέλεξα αυτά γιατί έχουν κάποιες ιδιετερότιτες και για αυτό δεν τα προτιμούν παρόλο που είναι πανέμορφα.

Πρώτων ζουν πολύ λίγο 6-12 μήνες και δεύτερων θέλουν μακρά περίοδο ξηρασίας περίπου 6 μήνες.

Τα αυγά που έχω εγώ είναι γεννημένα στις 1/9/17 δηλαδή θα δω ψαράκια κατά τον Μάρτη.

Είχε κανείς γενικά ψάρια του γένους Nothobranchius ώστε να με δόση περισσότερες πληροφορίες.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο!

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να τα καταφερεις!

Περιμενουμε με αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια, κι όπως βλέπω αυξανόμαστε σιγά-σιγά!

Χρήστο, ο ειδικός στο forum είναι ο @Husky_Jim που με προμήθευσε με αυγά από Nothobranchius Guentheri "Red".

Με αυτά ασχολούμαι και με τα πρώτα ψάρια που μεγάλωσα από αυτά τα αυγά, άρχισα να έχω απογόνους.

Πλέον διαθέτω αυγά στους ενδιαφερόμενους στο forum.

 

59e4e7569a7fc_NothobranchiusGuentheriRed1.jpg.2e6462261958decec4630da392588c11.jpg

 

Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στο μεγάλωμά τους, το μόνο που θέλουν, ιδιαίτερα στο δικό σου είδος, είναι υπομονή.

Καλλιέργεια ζωντανής τροφής, στην αρχή αρκετό παραμύκιο, και στη συνέχεια όσο μεγαλώνουν μεγαλύτερα είδη ζωντανής τροφής.

Πληροφορίες θα βρεις στην ενότητα των ζωντανών τροφών.

 

Για ό,τι άλλο στη διάθεσή σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως μπήκα δυναμικά (όπως αναφέρω στο καφέ πριν λίγη ώρα).

όταν έρθει η ώρα θα σου ζητήσω διάφορα :)

απλά εδώ και 20 μέρες έχω ρουφήξει κάθε άρθρο για αυτά τα ψάρια και πλέον είμαι αχόρταγος ως μανιώδης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...