Jump to content

Αρρωστοι Καρδιναλιοι


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδω και περιπου 7 μερες εμφανιστηκαν λευκα στιγματα (ich?) στους καρδιναλιους. Πριν περιπου 15 μερες προστεθηκαν καινουργια ψαρια στο ενυδρειο. Εχθες ενας καρδιναλιος εκτως απο τα σημαδια ειχε και μια ασπρη βλενα οχι ακριβως στα βραγχυα αλλα λιγο πιο πισω. Σημερα παιθανε. Το ιδιο και ενας αλλος που παιθανε πριν 4 μερες 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval 305

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Το ενυδρειο τρεχει σχεδον εναν χρονο. Υπαρχουν επισης, εκτως των 11 καρδιναλιων και 9 corydoras τα οποια δεν εχουν τιποτα μεχρι στιγμης. Πριν 4   μερες εχασα εναν θηλυκο καρδιναλιο απο την παλια ομαδα ο οποιος εκτως των ασπρων στιγματων ειχε και αυτος ασπρη βλεννα.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 11 cardinal tetra 9 corydoras

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταισμα 2 φορες την ημερα μεσημερι βραδυ (flakes, granules, τροφη για κορυ)

                    Αλλαγες νερου 1 φορα την εβδομαδα 30-35% απο Α/Ο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6-6,5

- KH: -

- GH: 0

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: η κανονικη θερμοκρασια ειναι 26, αυξηθηκε ομως σταδιακα απο εχθες στους 28 και σημερα θελω να παει 30

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΝΑΙ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Cardinal Tetra

- Ιστορικό Ψαριού: 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Ασπρη βλεννα και ασπρα στιγματα. Κολυμπι κοντα στην επιφανεια μονος του. Οι                 υπολοιποι καρδιναλιοι εχουν καποιοι ασπρα στιγματα, ΟΧΙ βλεννα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Αυξηση θερμοκρασιας σταδιακα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Οτι μπορειτε να καταλαβετε απο την αθλια καμερα του κινητου που δεν ηθελε να κανει focus.

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

20171023_001704.jpg

20171023_001727.jpg

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος και ουτε ξερω ακριβως τι εχουν τα ψαρια,παντως δεν μου φαινεται για ικ.

 

Το μονο που θελω να επισυμανω ειναι οτι απο μικρη προσωπικη εμπειρια και απο γνωστους,συνηθως οταν γινεται προσπαθεια να μεγαλωσουμε το κοπαδι των καρδιναλιων και βαζουμε νεα ψαρια,κατι αντιστοιχο συμβαινει..

Πολυ πιθανον να κουβαλουσαν κατι που στο νεο περιβαλλον εκδηλωθηκε.

 

Νομιζω μονο με φαρμακο υπαρχει πιθανοτητα να τα γλιτωσεις.

Περιμενε καποιον εμπειρο να σου πει για αρχη τι ακριβως ειναι και στην συνεχεια να καταληξετε σε καποιο φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν ειμαι ειδικος και ουτε ξερω ακριβως τι εχουν τα ψαρια,παντως δεν μου φαινεται για ικ.

 

Το μονο που θελω να επισυμανω ειναι οτι απο μικρη προσωπικη εμπειρια και απο γνωστους,συνηθως οταν γινεται προσπαθεια να μεγαλωσουμε το κοπαδι των καρδιναλιων και βαζουμε νεα ψαρια,κατι αντιστοιχο συμβαινει..

Πολυ πιθανον να κουβαλουσαν κατι που στο νεο περιβαλλον εκδηλωθηκε.

 

Νομιζω μονο με φαρμακο υπαρχει πιθανοτητα να τα γλιτωσεις.

Περιμενε καποιον εμπειρο να σου πει για αρχη τι ακριβως ειναι και στην συνεχεια να καταληξετε σε καποιο φαρμακο.

Σε ευχαριστω κατα αρχην για την γρηγορη απαντηση σου. Αν εξαιρεσεις το συγκεκριμενο ατομο, τα στιγματα των αλλων φερνουν παρα πολυ σε ich αν και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι ουτε εγω ειδικος. Το μονο που βλεπω και δεν γνωριζω αν ειναι ich η κατι αλλο ειναι η βλεννα

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω θεραπεία με ομνιπουρ θα σου χρειαστεί γιατι κατι παρόμοιο ειχα κι εγω αλλα εγω εχασα και αρκετα ψαρακιαμεχρι να το παρω χαμπάρι...

 

δεν ειμαι σιγουρος ομως ξαναλεω...

 

υα σπυρακια οταν ειναι κλειατο το φως γυαλίζουν??

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Λοιπόν νομίζω θεραπεία με ομνιπουρ θα σου χρειαστεί γιατι κατι παρόμοιο ειχα κι εγω αλλα εγω εχασα και αρκετα ψαρακιαμεχρι να το παρω χαμπάρι...

 

δεν ειμαι σιγουρος ομως ξαναλεω...

 

υα σπυρακια οταν ειναι κλειατο το φως γυαλίζουν??

 

Οχι, τα σπυρακια δεν γυαλιζουν. μετη θερμοκρασια καλα κανω και την ανεβαζω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται νομιζω με το ομνιπουρ. αλλα οσο το κοιταω νομιζω αυτο σου χρειάζεται... καταε μπας ξερει και κανεις αλλος με σιγουριά και μεγαλυτερη εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι 90% σιγουρος οτι ειναι ich. Ειδικα σε ενα καρδιναλιο ειναι ξεκαθαρο. Ανεβασα τη θερμοκρασια σταδιακα στους 30 και θα δουμε πως θα παει. Τα corydoras θα εχουν θεμα πιστευετε? Ειναι corydoras venezuelanus. Eπειδη εχω ενα αδειο ενυδρειο 50 λιτρα, να τα μετακινησω εκει η καλυτερα να κανω τη θεραπεια σε ολο το ενυδρειο με τη θερμοκρασια και μετα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΝΟ3 : 0... είναι γραμμένο σωστά

υποψιάζεσαι αστρωτο ενυδρείο?   

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΝΟ3 : 0... είναι γραμμένο σωστά

Σωστα ειναι γραμμενο, τα τεστακια τοσο μου βγαζουν, τουλαχιστον το χρωμα μου φενεται κιτρινο (υγρα τεστ API οποιος γνωριζει). Αλλα γινεται να ειναι αστρωτο μετα απο ενα χρονο λειτουργιας και περιπου 20 ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Τα μηδενικα νιτρικα μετα απο 1 χρονο λειτουργιας με 20 ψαρια δε νομιζω πως ειναι σωστη μετρηση.

Εκτος αν οντως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ή τα τεστακια σου κανουν "κολπα"...

 

Έγινε επεξεργασία - anazsdmf
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Τα μηδενικα νιτρικα μετα απο 1 χρονο λειτουργιας με 20 ψαρια δε νομιζω πως ειναι σωστη μετρηση.

Εκτος αν οντως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο...

Μηπως δεν μετραω καλα? Η μηπως εχουν ληξει τα τεστ? Αστρωτο παντως αν ηταν θα ανεβαζε αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Τι υλικα εχει το φιλτρο σου;

Siporax, subsrtat pro και σφουγγαρακια φλουβαλ

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα δεν μου φαινεται για ικ αλλα ισως ξεγελουν οι φωτογραφιες. Βεβαια δεν ειμαι και ειδικος σε θεματα ασθενειων αλλα επειδη σε παλαιοτερο ενυδρειο που ειχα, αντιμετωπισα ικ σε τετρα δεν εμοιαζε με κατι τετοιο.

Οσον αφορα τις μετρησεις σου, εχω την αισθηση οτι δεν ειναι σωστες. Καλο θα ηταν να μετρησεις και με αλλα τεστακια ή να παρεις δειγμα απ'το νερο σου να στο μετρησουν σε καποιο καταστημα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος anazsdmf έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα δεν μου φαινεται για ικ αλλα ισως ξεγελουν οι φωτογραφιες. Βεβαια δεν ειμαι και ειδικος σε θεματα ασθενειων αλλα επειδη σε παλαιοτερο ενυδρειο που ειχα, αντιμετωπισα ικ σε τετρα δεν εμοιαζε με κατι τετοιο.

Οσον αφορα τις μετρησεις σου, εχω την αισθηση οτι δεν ειναι σωστες. Καλο θα ηταν να μετρησεις και με αλλα τεστακια ή να παρεις δειγμα απ'το νερο σου να στο μετρησουν σε καποιο καταστημα. 

Και εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ικ μονο και μονο του συγκεκριμενου καρδιναλιου. Αν δεις αλλους δυο που εχουν στιγματα φενεται ξεκαθαρα για ικ. Οσο αφορα τις μετρησεις. το ενυδρειο ειναι στρωμενο, δεν μπηκαν ετσι τα ψαρακια. Εχει μεινει και 20 μερες χωρις αλλαγη και αμμωνια δεν ανεβηκε 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια φωτογραφία το ψάρι έχει "φαγωμένα" πτερύγια (στο κάτω πίσω) κάτι που ΙΣΩΣ "δείχνει" βακτηριακή... οπότε η άνοδος της θερμοκρασίας είναι τελείως λάθος κίνηση. Τα δε λευκά σημάδια (αν και ΔΕΝ μπόρεσα, να δω καλά) ΙΣΩΣ είναι oodinium.

Η μέτρηση ΝΟ3  στο μηδέν... ΑΝ ΔΕΝ υπάρχει αίτιο (πχ. υπερβολικός όγκος φυτομάζας) για να είναι τόσο χαμηλά... θέλει λίγο ψάξιμο.- 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εχουν περασει περιπου 5 μερες απο οταν ανεβασα τη θερμοκρασια στους 30. Τα ψαρακια συμπεριφερονται οκ, δεν πηγαινουν στην επιφενεια συνεχεια για να αναπνευσουν και ουτε εχουν χασει την ορεξη τους. Επισης δεν εχει εμφανιστει αλλος καρδιναλιος με τα συμπτωματα των δυο που εχασα(λευκη βλενα στο σωμα) , παρα μονο ασπρα στιγματα. Πρως το παρων δεν εχω δει να εξαφανιζονται τα στιγματα, αλλα κανω υπομονη. Στις φωτογραφιες ειναι ο καρδιναλιος που φενεται πιο χαρακτηριστικα τα λευκα στιγματα

DSC_0220.jpg

DSC_0231.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα aquazone και καλο μηνα σε ολους. Εχω ενα ευχαριστo update, καθως το ich μετα απο περίπου μια εβδομαδα που εχω 30 βαθμους τη θερμοκρασια αρχιζει και εξαφανίζεται. Καποιοι καρδινάλιοι εχουν μερικα στιγματα ακομα, οπως αυτο που εβγαλα φωτογραφια στο προηγούμενο ποστ, αλλά πολυ λιγα. Μεχρι τωρα τα κορυντορας δεν εχουν διξει σημαδια της ασθενειας, και ελπιζω να μην τα επηρεάζει πολυ η θερμοκρασια, η συμπεριφορά τους παντως ειναι ιδια. 

 

Τι θερμοκρασία, εφοσον δω και τα ψαρακια δεν εχουν αλλα λευκά στιγματα επανω τους,  για ποσο ακομη καιρο να την αφησω στους 30? Αλλαγη νερού κανω η να περιμενω να μη στρεσσαρω και τα ψαρια? 

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Σημερα ειδα οτι ο καρδιναλιος εχει εμφανησει παλι στιγματα και γενικα τα σημαδια δεν φευγουν σπο τα υπολοιπα ψαρια. Να ξεκινησω ομνιπουρ? Καποια προταση-συμβουλη? Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

εγω ναι θα άρχιζα!!!

Ωραια, αρχιζω θεραπεια. Στην φωτογραφια σαν τι σου φενεται?

Link to comment
Share on other sites

τα πηρες ετσι???

εκανες καμια αλλαγη νερου με μεγαλη διαφορα θερμοκρασίας ???

 πιθανόν ειναι καποια επιδερμικη μόλυνση...

για ick σε τετοια θερμοκρασία δεν νομιζω... 

αν σβήσεις τα φωτα αυτα τα άσπρα γυαλιζουν- φωσφοριζουν καπως σαν μοβ-μπλε χρωμα????

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

τα πηρες ετσι???

εκανες καμια αλλαγη νερου με μεγαλη διαφορα θερμοκρασίας ???

 πιθανόν ειναι καποια επιδερμικη μόλυνση...

για ick σε τετοια θερμοκρασία δεν νομιζω... 

αν σβήσεις τα φωτα αυτα τα άσπρα γυαλιζουν- φωσφοριζουν καπως σαν μοβ-μπλε χρωμα????

Τα ψαρακια οταν τα πηρα και για 10 μερες ηταν μια χαρα. Αλλαγη νερού κανω παντα με ιδια θερμοκρασία η αντε 1-2 βαθμους λιγοτερο, το καλοκαιρι ομως. Τα σπυρακια δεν φωσφοριζουν με σβηστα τα φωτα. Πηρα omnipur οπωτε θα αρχιζω θεραπεια και σιγα σιγα θα ριξω θερμοκρασια αφου δεν ειναι ich

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...