Jump to content

Kalmichalis Reef


kalmichalis

Recommended Posts

On 11/6/2017 at 4:18 PM, kalmichalis said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... 

 

Λοιπόν έκανα και τη σημερινή μέτρηση και έχω το εξής γράφημα με τις καταναλώσεις  από όταν έριξα για πρώτη φορά reef builder στην αρχή είχα σταθερά 0.8 και τώρα έχω τις δύο τελευταίες ημέρες σταθερά 0.3, ΧΩΡΙΣ να έχω αλλάξει τπτ στις ρουτίνες του ενυδρείου.... 

 

Αυτά,  το παρακολουθω και οψόμεθα... 

 

YΓ:Μην σχολιάσετε please την αύξηση 2.4 του kh.. Κάθε αρχή και δύσκολη, ήμουν λίγο ανοιχτοχερης στην πρώτη προσθήκη του reef builder 

Capture+_2017-11-06-16-13-48.png



Ποια εφαρμογή είναι αυτή?
πολύ ωραια εχεις στησει τον βράχο σου. ιδιως αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσω μάλλον όλη τη σειρά fauna... 

 

 Πρακτική εφαρμογή είναι το  Aquarium Note από το Googleapps είναι free 

Link to comment
Share on other sites

για pc ξερεις καμια γιατι ειμαι της παλιας σχολής?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γνωρίζω κανένα πρόγραμμα για pc, αλλά αυτό το φτιάχνεις και σε ένα Excel ή έναν πίνακα δεν είναι ανάγκη να το έχεις σε εφαρμογή, απλά στο κινητό είναι βολικό και πρακτικό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τον υπολογισμό με το seachem magnesium, και είδα ότι πρέπει να ρίξω κάπου στα 430gr από τη σκόνη για να ανέβει στο 1320. Μηοως δεν κατάλαβα κάτι λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Έκανα τον υπολογισμό με το seachem magnesium, και είδα ότι πρέπει να ρίξω κάπου στα 430gr από τη σκόνη για να ανέβει στο 1320. Μηοως δεν κατάλαβα κάτι λάθος? 

Δεν το ριχνεις λιγο λιγο και να μετρας για καλο και κακο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Το έφτιαξα... Σιγά σιγά ανεβάζω...!! Λέω να το πάω 1350! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την άποψη σας.. Δεν μπορώ να διατηρήσω το μαγνήσιο με τπτ 1350...εριξω ρίξει απίστευτα ml και πχ το βράδυ μόλις ρίξω 200ml και το, ανεβάσω από το 1270 περίπου, θα ανέβει στο 1350 και την επόμενη ημέρα το βράδυ θα είναι πάλι 1275... Δεν ξέρω τι να πω..? Μπορεί να μην ρίξω για μια ημέρα ολόκληρη και να μείνει το μαγνήσιο στο 1270... Δεν έχει δηλαδή ισόποση κατανομή κατανάλωσης και συμπλήρωσης... Μετράω με καλό τεστ της salifert... 

Τα υπόλοιπα παραμένουν σταθερά CA και alk/kh

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή. Από τα 1220 στο μαγνήσιο ξεκινάω 

30/11 23.30 προσθήκη 150 ml 

1/12 12.00 μεσημέρι μετρηση έχω 1275 και Ρίχνω μετά την μέτρηση αλλά 150ml 

Ρίχνω το απόγευμα αλλά 75ml μετράω το βράδυ και έχω 1275!!!  και ρίχνω αλλά 100ml 

Την επόμενη ημέρα στις 2/12 12.30 μεσημέρι  έχω 1350ml μετράω το βράδυ έχω 1275 ρίχνω αλλά 100ml μετράω την επόμενη ημέρα 3/12 12.00 1275ppm ρίχνω αλλά 100ml μετράω το απόγευμα 1275 ppm ρίχνω 200ml το βράδυ μετράω στις 3/12 12.00 1350ppm... Δεν ρίχνω καθόλου και ξαναμετραω στις 5/12 και έχω 1275pmm..

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία του μίγματος που έχεις φτιάξει ποια είναι? Εγώ για παράδειγμα που χρησιμοποιώ χύμα μαγνήσιο ρίχνω 200γρ σε 1 λίτρο όσμωση ώστε να χρησιμοποιώ μικρότερες δοσολογίες

 

Γενικά θα σου πρότεινα να ρίχνεις μία φορά τη μέρα π.χ. 23:00 το βράδυ και να μετράς την επόμενη ημέρα ίδια ώρα. Αν η τιμή είναι ίδια (ή χαμηλότερη) αυξάνεις λίγο τη δόση. Αν έχει ανέβει τότε ρίχνεις την ίδια δόση. Την επόμενη μέρα ξαναμετράς και ανάλογα πράττεις. 

 

Επίσης η δόσεις καλό θα είναι να είναι μικρότερες γιατί οι απότομες διακυμάνσεις στρεσάρουν τα κοράλλια σου. 

 

Γενικά το μαγνήσιο με παίδεψε και εμένα πολύ να το ρυθμίσω γιατί όσο τα κοράλλια βρίσκουν διαθέσιμο καταναλώνουν μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο να καταφέρεις να το κρατήσεις σταθερό

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Της fauna ένα κιλό σε δυόμισι λίτρα νερό ΑΟ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι γτ με τα φραγκακια δεν βλέπω δουλειά θα γεράσουμε κι ακόμα έτσι θα είναι... 

 

Χρόνια πολλά!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά!! Υγεία να χουμε!!! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση χωρίς να με επιρρεαζει αυτό όσον αφορά τις ρουτίνες μου... 

Έχω συναντήσει τρεις τέσσερις  συγχομπιστες που έχουν πραγματικά ενυδρειαρες όσον αφορά στα θαλασσινά ενυδρεία και μου είπαν και οι τρεις το ίδιο... Αλλαγές νερού μια φορά το χρόνο... Δεν ξέρω το λόγο ασφαλώς αλλά θα ήθελα την άποψη σας πάνω σε αυτό(αφού έμαθα κάτι ασφαλώς πρέπει να το ψάξω) ... Εννοείται πως δεν είναι θέμα κόστους απλά μου είπαν όλοι "να μην βάζω χερι αλλαγές νερού μια φορά το χρόνο"... Αυτά.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Χρόνια πολλά!! Υγεία να χουμε!!! 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση χωρίς να με επιρρεαζει αυτό όσον αφορά τις ρουτίνες μου... 

Έχω συναντήσει τρεις τέσσερις  συγχομπιστες που έχουν πραγματικά ενυδρειαρες όσον αφορά στα θαλασσινά ενυδρεία και μου είπαν και οι τρεις το ίδιο... Αλλαγές νερού μια φορά το χρόνο... Δεν ξέρω το λόγο ασφαλώς αλλά θα ήθελα την άποψη σας πάνω σε αυτό(αφού έμαθα κάτι ασφαλώς πρέπει να το ψάξω) ... Εννοείται πως δεν είναι θέμα κόστους απλά μου είπαν όλοι "να μην βάζω χερι αλλαγές νερού μια φορά το χρόνο"... Αυτά.. 

Χρόνια πολλά πριν κρίνω την περιγραφή σου που ειναι πολύ εύκολο θα ήθελα να δω φωτο.τουτινες τιμές μηχανήματα κοραλια ψάρια κλπ από τα 3 ενυδρεία αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?  δεν ρώτησα για εξοπλισμό... Απλά είδα πολύ όμορφα ενυδρεία μεγάλα καμία 500αρια λίτρα.. Αλλα για εξοπλισμό δεν ρώτησα... Ασφαλώς εγώ δεν αλλάζω τις ρουτίνες μου θεωρώ ότι οι αλλαγές νερού είναι το Α-Ω

Link to comment
Share on other sites

Αααααα ο ένας συγκεκριμένα είχε ένα ενυδρείο φουλ κοραλια βράχο κλπ καμία 400αρια λίτρα, παλιό ενυδρείο, στρωμένο,  και είχε και ένα φίλτρο eheim όπου έβαλε μέσα αντιφωσφορο και ενεργό άνθρακα και τα άλλαζε μια φορά το μήνα. Και απλά όταν έπεφτε η αλατοτητα το έφερνε στα φυσιολογικά και ένα σκιμμερ σαν το δικό μου deltec mce600... 

Απλά κουβέντα να κάνουνε μηοως και υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Αααααα ο ένας συγκεκριμένα είχε ένα ενυδρείο φουλ κοραλια βράχο κλπ καμία 400αρια λίτρα, παλιό ενυδρείο, στρωμένο,  και είχε και ένα φίλτρο eheim όπου έβαλε μέσα αντιφωσφορο και ενεργό άνθρακα και τα άλλαζε μια φορά το μήνα. Και απλά όταν έπεφτε η αλατοτητα το έφερνε στα φυσιολογικά και ένα σκιμμερ σαν το δικό μου deltec mce600... 

Απλά κουβέντα να κάνουνε μηοως και υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω 

Να υποθέσω lps τα περισσοτερα τέλος παντων Ένα ενυδρειο που τρέχει με δοσομετρικη ζεολιθο κλπ οι αλλαγές είναι το must του.Για αυτό μιλάμε για ρουτίνες και φυσικά πως το δουλεύει.ο κάθε χομπιστας.Τωρα θα μπορούσε να συμβεί αυτό που λες κάτω από ΠΑΡΆ ΠΟΛΛΈΣ ΠΡΟΫΠΟΘΈΣΕΙΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ασφαλώς.. Απλά είπα να το ψάξω εγκυκλοπαιδικα... 

Ζεολιθος στο ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ναι ασφαλώς.. Απλά είπα να το ψάξω εγκυκλοπαιδικα... 

Ζεολιθος στο ενυδρείο? 

Ναι σε ριακτορα όπως και τα πέλλετ με αλλη λογική όμως.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Αφού πιάσατε το θέμα, δείτε αν δεν το έχετε δει ήδη ένα σχετικό βίντεο. Το γεγονός ότι το ενυδρείο είναι του Sanjay νομίζω λέει πολλά, αν ψάξει κάποιος ποιος είναι αυτός ο τύπος. Το μυστικό μεταξύ των αυτονόητων που λέει (χαμηλή ψαροσυνθεση, εύκολα κοράλλια) είναι τα διαφορα βακτήρια τα οποία βέβαια για να αναπτυχθούν στο σύστημα θέλει ΠΟΛΥ καιρό, ώστε να μπορούν να το υποστηρίξουν χωρίς αλλαγές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Αφού πιάσατε το θέμα, δείτε αν δεν το έχετε δει ήδη ένα σχετικό βίντεο. Το γεγονός ότι το ενυδρείο είναι του Sanjay νομίζω λέει πολλά, αν ψάξει κάποιος ποιος είναι αυτός ο τύπος. Το μυστικό μεταξύ των αυτονόητων που λέει (χαμηλή ψαροσυνθεση, εύκολα κοράλλια) είναι τα διαφορα βακτήρια τα οποία βέβαια για να αναπτυχθούν στο σύστημα θέλει ΠΟΛΥ καιρό, ώστε να μπορούν να το υποστηρίξουν χωρίς αλλαγές.

 

 

Ολες αυτες οι προυποθεσεις που ανεφερα και ποιο πανω Βασίλη.Ξενια ούτε σε πυρηνικό πόλεμο δεν χωράει χαχαχα.Σιγουρα είναι τι ενυδρειο επιθυμούμε και τι μηχανήματα υποστήριξης υπάρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και Χρόνια Πολλά. Νομίζω ότι θα πρέπει να ανοίξει ένα νέο θέμα επί του θέματος, καθότι η νέα «μόδα» είναι μηδενικές αλλαγές νερού. Παραθέτω δύο σύντομα βίντεο που είναι αρκετά αναλυτικά πάνω σε αυτό το θέμα και προσωπικά τα βρίσκω πολύ πειστικά:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...