Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΕΣΤ


Recommended Posts

  • 3 months later...

Μιάς και μιλάμε για test νερού, και μόλις ξεκίνησα και ψάχνω. Ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια. Πήρα Test ΝΗ3,4 - No2 και Ph υγρά της sera. Εκανα μετρήσεις και έχω : Νο2 0, ΝΗ3 0,5 και Ph 8. Είναι ικανοποιητικές για να αρχίσω να βάζω ψάρια και τί είδους? Χρειάζεται κάποια άλλη μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και μιλάμε για test νερού, και μόλις ξεκίνησα και ψάχνω. Ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια. Πήρα Test ΝΗ3,4 - No2 και Ph υγρά της sera. Εκανα μετρήσεις και έχω : Νο2 0, ΝΗ3 0,5 και Ph 8. Είναι ικανοποιητικές για να αρχίσω να βάζω ψάρια και τί είδους? Χρειάζεται κάποια άλλη μέτρηση?

Ποσο καιρο "τρεχει"?

Με τι το στρωνεις?

Χρειαζεσαι τεστ NH3, NO2, NO3

Και για τις σκληροτητες και οξυτητα pH, gH, kH. (προτιμησε υγρα τεστ APi)

Τα πρωτα θα σου δειχνουν αν ειναι "υγειες" το νερο και τα δευτερα την ποιοτητα του νερου ωστε να ξερεις ποια ψαρια μπορουν να μπουν αλλιως ανα θελεις αλλα ψαρια απο αυτα που αναλογουν στος τιμες της βρυσης σου θα πρεπει να προμηθευτεις αναλογοα εξοπλισμο για την "επεξεργασια" του νερου.

Στρωμενο το ενυδρειο ειναι οταν περασει απο μια τετοια περιοδο μετρησεων http://www.bestfish.com/newtank3.html

και στο τελος να κανεις καταλληλες αλλαγες νερου και να εχεις μονιμα

ΝΗ3 : 0

ΝΟ2 : 0

ΝΟ3 : 0-10 (εκτος κι αν εχεις φυτα, οποτε ΝΟ3 : 10-20)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρίο "στρώνει" 5 ημέρες. Εχω βάλει 2 φυτά (οπότε ρίχνω και ελάχιστο λιπάσμα Kent). Εριξα μέσα το fast start της Tetra καθώς και 1 αμπούλα BioTrace.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πώ... σε 2 pet που ρώτησα και που πήρα το ενυδρίο δε μου είπε κάτι τέτοιο. Αυτή η αμπούλα μου είπανε οτι είναι επιταχυντής για τα βακτιήρια. Μάλιστα ο καθένας μου είπε και διαφορετικά πράγματα. Πχ να μη βάλω φυτά. Το fast start πχ λέει οτι ξεκινάς ψάρια απο τη 1η μέρα. Οι "ειδικοί" μου είπανε μετά απο 5 μέρες ή μετά απο 10 μέρες. Τέστ πήρα και μου είπανε οτι χρειάζονται μόνο Νο2 και ΝΗ3. Απο μόνος μου πήρα και Ph. Οπότε με έχουν "μπερδέψει" όλοι! Τί προτείνετε εσείς? Να κάνω κάποια άλλα τέστ και μετά να βάλω κάποιο ψαράκι με τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πώ... σε 2 pet που ρώτησα και που πήρα το ενυδρίο δε μου είπε κάτι τέτοιο. Αυτή η αμπούλα μου είπανε οτι είναι επιταχυντής για τα βακτιήρια. Μάλιστα ο καθένας μου είπε και διαφορετικά πράγματα. Πχ να μη βάλω φυτά. Το fast start πχ λέει οτι ξεκινάς ψάρια απο τη 1η μέρα. Οι "ειδικοί" μου είπανε μετά απο 5 μέρες ή μετά απο 10 μέρες. Τέστ πήρα και μου είπανε οτι χρειάζονται μόνο Νο2 και ΝΗ3. Απο μόνος μου πήρα και Ph. Οπότε με έχουν "μπερδέψει" όλοι! Τί προτείνετε εσείς? Να κάνω κάποια άλλα τέστ και μετά να βάλω κάποιο ψαράκι με τροφή?

Θα προσπαθησω να τα πω με οσο πιο απλα λογια για να καταλαβεις μονος σου πως λειτουργει το συατημα και να μην αφηνεσαι στις "οδηγιες" που ακους.

Οταν τα ψαρια ριπαινουν με τις ακαθαρσιες και τα ουρα τους το νερο και μαζι προσθετονται και οι ρυποι απο τροφες που μενουν κλπ, δημιουργειται αμμωνια (ΝΗ3) στο νερο.

Εδω χρειαζεται το "στρωμενο" φιλτρο που θα καθαρισει το νερο αυτο.

Το στρωμενο φιλτρο υφισταται (θα τα πω υπεραπλουστευμενα) οταν κατοικουν μεσα του ικανος αριθμος απο δυο ειδη βακτηριων. (τα οποια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και χρειαζονται να τρεφονται-αναπνεουν μεσω των ρυπων του ενυδρειου)

Αυτα ειναι λοιπον που α) μετατρεπουν την αμμωνια (ΝΗ3) που ειναι ισχυρο δηλητηριο σε νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) που ειναι και αυτα δηλητηρια, και β) τα βακτηρια που μετατρεπουν τα ηδη σχηματισμενα νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) σε νιτρικα αλατα (ΝΟ3) που δεν ειναι τοσο τοξικα και αφαιρουνται στο τελος με τις εβδομαδιαιες μερικες (30%) αλλαγες νερου.

(αναλογα το ενυδρειο και τις τιμες του νερου οι αλλαγες ρυθμιζονται και πιο μακροχρονα)

Αυτο ειναι "ο κυκλος του αζωτου" με απλα λογια. Ρυποι > ΝΗ > α. βακτηρια > ΝΟ2 > β. βακτηρια > ΝΟ3 > μερικη αλλαγη νερου > καθαρο νερο στο ενυδρειο με NH3 : 0, ΝΟ2 : 0, ΝΟ3 : 0-25.

Τα τεστ που σου εγραψα πιο πανω ειναι για να ελεγχεις αυτες τις τιμες.

Και σε ρωτησα με τι τα βοηθας να τρεφονται-αναπνεουν? (με τροφη, ψαρι που ρυπαινει ή καθαρη αμμωνια απο φαρμακειο?)

Απλη λογικη δεν ειναι?

ΥΓ τα δηλητηρια αυτα (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3) ειναι και τροφη για τα φυτα, οποτε η παρουσια αληθινων φυτων βοηθαει στον "καθαρισμο" του νερου.

Οι λογοι που θα σου προτεινα και εγω να μη βαλεις φυτα απο την αρχη ειναι οτι χωρις αυτα θα εχουν περισσοτερη "τροφη" τα βακτηρια στο φιλτρο και θα πολλαπλασιαστουν γρηγοροτερα (πιο γρηγορο στρωσιμο) και β. θα μπορεις να ανεβασεις τη θερμοκρασια στους 29-30C για να επιταχυνεις το στρωσιμο χωρις να φοβασαι μη "λιωσουν" τα φυτα που συνηθως τα περισσοτερα δεν αντεχουν πανω απο 28C :thumbup:

Αυτα με την προυποθεση οτι δεν υπαρχει ζωντανος οργανισμος στο ενυδρειο και γινεται το στρωσιμο τεχνητα. (τροφη ή αμμωνια)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού έκανα όλα αυτά τα τεστ και ήταν οκ και αφού επισκεύθηκα ενα petshop με ενημέρωσε οτι για να λειτουργήσει το Tetra fast start που έβαλα θα πρέπει σε 1 ημέρα να βάλω ψάρι. Ετσι πήρα άλλο ένα και την επόμενη ημέρα πήρα μερικά ψαράκια, αφού ξαναέκανα μετρήσεις. Επίσης με ενημέρωσε οτι αμωνία NH3 δε θα πρέπει να έχει, έτσι κι αλλοιώς αφού δεν υπάρχουν ψάρια ή κάτι να την παράγει! Ολα δείχνουν οκ. Φυσικά θα ξανακάνω μετρήσεις καθώς και μια αλλαγή νερού 1/3 μιάς και το ενυδρίο λειτουργεί μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος πετσοπάς σου καλά σου είπε, μετά τα βακτήρια που έβαλες χρειάζεται ένα ψαράκι για να βρωμίζει το νερό με αμμωνία και να έχουν να τρώνε τα βακτηριάκια και να πολλαπλασιάζονται.

Τώρα πόσα ψαράκια έβαλες μετά και αν τα βακτηριάκια μέσα σε μία μέρα με το πρώτο σου ψάρι πολλαπλασιάστηκαν τόσο ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν θα το δεις με τα τεστ, χλωμό όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αρα...εμπιστεύομαι αυτόν και για τα υπόλοιπα... Αν και μου έδωσε 10 ψαράκια! και σήμερα είχα και 1 γέννα γκάπι (η μαμά δεν άντεξε όμως)!.

Θα ξανακάνω τεστ σήμερα και εχω κάνει και μια μερική αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

θα εμπιστεύεσαι μόνο όσα διαβάζεις εδώ και τα διασταρώνεις σε περισσότερα από 1 thread, γιατί όλοι άνθρωποι είμαστε, μπορεί να πετάξουμε και καμιά κοτσάνα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...