Jump to content

κογκολεζος


jim2003

Recommended Posts

γεια σας σημερα πειρα εναν κογκολεζο και εχω καποιες ερωτησεις 

1  αλλαζουν χρωμα ;

2  εκτος απο την κανινικη τροφη φυλαρακια τι αλλο μπορω να του δινω συμπληρωματικο 

3  μπορω να του μαθω να κανει καποια κολπα;

4  τι ειναι κατι μηχανισμοι που εχω δει σε petshop που βγαζουν μπουρμπουληθρες και σε τι χρησημευουν;;

ευχριστω!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Κατ'αρχήν θα'πρεπε να μας πεις πού έχεις το ψαράκι. Κάνε μας μια παρουσίαση της γυάλας, τι λίτρα έχει, διακόσμηση, τροφή κλπ

 

1. Τα black moore ενίοτε αλλάζουν χρώμα, μερικές φορές γίνονται σιγά-σιγά πορτοκαλί. Θεωρούνται αλμπίνα και το 10-15% των ψαριών κάνουν αυτή την αλλαγή.

2. Τα φυλαράκια είναι κατ'εμέ η χειρότερη τροφή, γιατί επιπλέει και κάνει το ψάρι να τρώει από την επιφάνεια, με αποτέλεσμα να παθαίνει swim bladdre (ασθένεια νηκτικής κύστης). Δες το θέμα "Πεθαίνει το χρυσοψαράκι μου;;" που άνοιξε η @El1 και θα καταλάβεις. Για να λύσεις το πρόβλημα που σίγουρα θα σου παρουσιαστεί στο μέλλον, παίρνεις τροφή που βυθίζεται, κατά προτίμηση με σπιρουλίνα, που βοηθά το έντερό τους.

3. Ψάρι είναι, όχι ακροβάτης, στο Aquazone δεν ασχολούμαστε με τέτοια θέματα. Όμως μπορείς να δεις βίντεο στο YouTube και να πάρεις μια ιδέα.

4. Είναι για οξυγόνωση του νερού, αν έχεις καλό φίλτρο δεν πρόκειται να το χρειαστείς άμεσα (εγώ το χρησιμοποιώ σπάνια).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω !!Επισης παρατηρω οτι συνεχια παει πανω στην επιφανια και κανει κατι σαν μπορμποληθρες και παει και παιζει με τα πετραδακια 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλή οξυγόνωση του νερού;

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος jim2003 έγραψε:

Οχι δεν έχω φιλτρο

Το ψαράκι το έχεις σε γυάλα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω φιλτρο

Δεν ρωτησα αν εχεις φιλτρο αλλα καλυτερα, δεν καις και ρευμα
Link to comment
Share on other sites

Σε γυάλα χωρίς φίλτρο δεν θα τα καταφέρει.για πολύ το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο (στην ουσία τα υλικά του) κάνει μηχανικό και βιολογικό καθαρισμό του νερού που επιβαρύνεται με τους ρύπους των ψαριών που ζουν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jim2003 έγραψε:

Το φίλτρο τι ρόλο παιζει;

 

 

Ρίξε μια ματιά οπωσδήποτε στο link που έχω στην υπογραφή μου. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος jim2003 έγραψε:

B στικς λίγο εδώ το link γιατί δεν το βρισκω

 

Για ξαναγράψε τι θέλεις να πεις, γιατί δε βγαίνει νόημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jim2003 έγραψε:

Στείλε λίγο το link ων γιατί δεν το βρίσκω 

 

 

Αυτό ; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με την ανατάραξη που πιθανόν να κάνει στην επιφάνεια του νερού ναι. Διευκολύνει την ανταλλαγή αερίων.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να μου πείτε γιατί απειλή συνέχεια στην επιφάνεια και γιατί παει αν φάει τα πετραδακια του πειρα και ένα από αυτά που κάνουν μπουρμπουλήθρος όσο αναφορά την οξηγωνοση φίλτρο δεν του βάζω γιατί το αλλάζω ανά 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν είναι μόνο για την οξυγόνωση  , το φίλτρο είναι η "καρδιά" του ενυδρείου. Είναι η συσκευή που θα κάνει τον απαραίτητο βιολογικό καθαρισμό των βλαβερών ουσιών που θα βλάψουν το ψαράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφεραν και τα παιδιά που απάντησαν πιο πάνω και εγώ , καλό θα ήταν να διαβάσεις λίγο για τις ανάγκες που έχουν τα ψάρια σου και να προμηθευτείς ένα ενυδρείο. :)

 

Μόνο έτσι θα χαρείς το χόμπι και θα κάνεις το σωστό για τα ζωντανά που φιλοξενείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...