Jump to content

Ολοκλήρωσα το φύτεμα ! Απορίες.


Recommended Posts

 

Μετά από σκούπισμα χαλικιού και απειρους πειραματισμόυς στο στήσιμο επιτέλους Ολοκλήρωσα το φύτεμα! [emoji2] έβαλα εν τελεί 4 βαλσινεριες ασιατικά και δυο εχινοδορους.

 

Τώρα μερικές ερωτήσεις.

Τις ταμπλέτες τις έχω τοποθετήσει σωστά ;

 

Επίσης αυτά τα βαρίδια που ήταν μέσα οι βαλσινεριες μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σαν γλάστρουλες (βλ φωτογραφία) η είναι επικίνδυνα/ τοξικά ;; Κεραμικά φαίνονται να είναι.

 

412ec521d149d8f7f6d02f7c56a0c532.jpg58df9f6da3e44adb8001f094fb2c64e1.jpg

 

c16ac309d5e9578da5c20182b97589ff.jpg

 

870a9d9ffe3217cf197fa19681802a8d.jpg έφτιαξα και το θέμα με το φίλτρο για όσους ξέρουν.

 

3eaac52a3765307fd1299a4f1174ee9b.jpg

 

 

NH3-4: 0
NO2: 0
NO3 : 0- Δεν ξερω.

Gh: 20
Kh: 11
Ph:8 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Φίλε @Νίκος_62558 Οι ταμπλέτες θέλουν πολύ καλό  θάψιμο στην άμμο, να μην φαίνονται καθόλου.

Νομίζω πως πρέπει να συμπληρώσεις λίγη άμμο ακόμη.

Αν για κάποιο λόγο θελήσεις να τις βγάλεις από το ενυδρείο, πολύ προσοχή να0

1μη θρυμματιστούν στη στήλη του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @SOTIRIS. Ωραία το έφτιαξες, αλλά εμένα μου φαίνεται κάπως άδειο στο κέντρο. Προσωπικώς, θα έβγαζα τη στάμνα και θα έβαζα 1-2 μεγάλες ρίζες. Αν χρειαζόμουν φωλιά, θα έβαζα μέσα καρύδα, κατάλληλα επεξεργασμένη.

 

Υ.Γ: το έπιπλο ακόμα να το αλλάξεις; Πρέπει να ξέρεις ότι το ενυδρείο έχει "μνήμη", ακόμα και να το διορθώσεις κάποια στιγμή θα στην κάνει, οπότε όσο μένει, τόσο "μαθαίνει" :D

Link to comment
Share on other sites

Ααα μπαίνουν μέσα στο χαλίκι ;; Οι οδηγίες δεν το διευκρίνιζαν

Για το επιπλάκι έχω κάνει την έρευνα αγοράς μου αλλά δεν προλάβαινα να τρέχω μέχρι τους Αμπελοκήπους από την Περαια εχθές ! Τα πετ σοπ έδω εαν παραγγείλεις στο φέρνουν μετά από μήνα.

Το συρτάρι δεν βγαίνει εντελώς όποτε δεν μπορώ να βάλω κόντρα άρα πάει και αυτή η λύση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται. Τα κεραμικά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις έτσι όπως λες ναι.

 

Το δίχτυ το έχεις ξαναχρησιμοποιήσει έτσι ; Φοβάμαι μην αρχίζει να βουλώνει από την άλγη και από τις ακαθαρσίες γενικότερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης στο κατάλληλο μέγεθος να έδινε λύση στο πρόβλημα σου .

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, SOTIRIS said:

Ίσως ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης στο κατάλληλο μέγεθος να έδινε λύση στο πρόβλημα σου .

Το οποιο θα το βαλω πως; Δεν καταλαβα.

Τις πιεσα με το δαχτυλο με δυναμη μεσα τις ταμπλετες βαθια βαθια, αλλα θα πιασουν ρε συ Σωτηρη; Οι ριζουλες απο τα φυτα ειναι πολυ μικρουλες. Δεν τις εβαλα ακριβως απο πανω αλλα καμια 3-4 εκατοστα πιο διπλα.

32 minutes ago, dpap said:

Μια χαρά φαίνεται. Τα κεραμικά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις έτσι όπως λες ναι.

 

Το δίχτυ το έχεις ξαναχρησιμοποιήσει έτσι ; Φοβάμαι μην αρχίζει να βουλώνει από την άλγη και από τις ακαθαρσίες γενικότερα. 

Τελεια ευχαριστω! Θελω να τα βαλω ολα ετσι να κανω ''γλαστρουλες''
Το διχτυ το ειχα ετσι δοκιμαστικα μια εβδομαδα και δεν μπουκωσε σχεδον καθολου, αν δω οτι μπουκωνει θα το σχισω λιγο στις ακρες, τοσο οσο ομως να μην χωραει παλι να περναει ψαρακι.

Επισης στο κεντρο επιτηδες μοιαζει αδειο καθως μετακινησα οοοολο το χαλικι απο την μεση στις ακρες. Σκεφτομαι να βαλω κατι εκει αλλα να ειναι χαμηλο, κυριως λογου οτι φοβαμαι οτι εχω ηδη καταναλωσει πολλα λιτρα εξαιτιας των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Το οποιο θα το βαλω πως; Δεν καταλαβα.

Τις πιεσα με το δαχτυλο με δυναμη μεσα τις ταμπλετες βαθια βαθια, αλλα θα πιασουν ρε συ Σωτηρη; Οι ριζουλες απο τα φυτα ειναι πολυ μικρουλες. Δεν τις εβαλα ακριβως απο πανω αλλα καμια 3-4 εκατοστα πιο διπλα.

Τελεια ευχαριστω! Θελω να τα βαλω ολα ετσι να κανω ''γλαστρουλες

Ένας τρόπος υπάρχει............ άδειασμα.:)

Για να μπορείς να φυτέψεις με επιτυχία χρειάζεται συμπλήρωμα άμμου.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SOTIRIS said:

Ά

Ένας τρόπος υπάρχει............ άδειασμα.

Για να μπορείς να φυτέψεις με επιτυχία χρειάζεται συμπλήρωμα άμμου.

Οχι οχι αυτο το ξερω, εννοω θα παρω ενα κοντρα πλακε μονο και θα το βαλω απο πανω απο το επιπλο; Η να φτιαξω εξ'ολοκληρου βαση με αυτο;

Η αμμος ειναι το μονο ευκολο, αλλα πρωτα θελω να φτιαξω το θεμα με την βαση.
Κατι μου λεει οτι θα στοιχησει παραπανω απο οσο μια ετοιμη εαν το παω σε καποιον ξυλουργο... :( 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Οχι οχι αυτο το ξερω, εννοω θα παρω ενα κοντρα πλακε μονο και θα το βαλω απο πανω απο το επιπλο; Η να φτιαξω εξ'ολοκληρου βαση με αυτο;

Κατι μου λεει οτι θα στοιχησει παραπανω απο οσο μια ετοιμη εαν το παω σε καποιον ξυλουργο... :( 

Θα πάρεις μόνο ένα κόντρα πλακέ και θα το βάλεις πάνω από το έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SOTIRIS said:

Θα πάρεις μόνο ένα κόντρα πλακέ και θα το βάλεις πάνω από το έπιπλο.

Για προσωρινη λυση καλο φαινεται. Τα ψαρακια μονο σκεφτομαι που θα ταλαιπωρηθουν (ενω ηδη τα εχω ταλαιπωρησει) :(

Οκουμε μας κανει; Η θελουμε marine καθαρο; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για τη χρήση που θέλεις, κάνουν και τα δύο.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Νομίζω πως για τη χρήση που θέλεις, κάνουν και τα δύο.

 

Τελεια, θα παω να ριξω μια ματια αν ειναι την Τριτη (Δευτερα κλειστα) να δω. 9 ευρω το τετραγωνικο μετρο βγαινει αρα ειναι τσαμπα πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυτα που μου ειπες @SOTIRIS ψιλο ανησυχησα και μετεφερα ολο το χαλικι σχεδον απο το κεντρο στις ακρες προκειμενου εστω και προσωρινα να κανω πιο βαθυ το υποστρωμα στο σημειο που εβαλα τις βαλσινεριες και τα αλλα φυτα. Προσεξα οταν τις ξανα φυτευα οτι εβγαλαν κατι χοντρα κλαρια διπλα στις ριζες τους ορισμενες. Τι ειναι αυτο; Ριζες η κατι αλλο; 

Επισης ειδα ενα πολυ πολυ μικρο ψαρακι (1-2 ημερων), platy μαλλον, να κρυβεται μεσα στην μοσσ! :D 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τις έθαψες τελείως. Δίπλα στις ρίζες το μόνο που μπορούν να βγάλουν είναι να ξεκινήσουν να αναπτύσουν δρομείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τις έθαψες τελείως. Δίπλα στις ρίζες το μόνο που μπορούν να βγάλουν είναι να ξεκινήσουν να αναπτύσουν δρομείς.

Άρα μάλλον αυτό ήταν. Κάτι μικρά μικρά βλαστάρια σαν κρεμμυδάκια


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά ανοίγει και το άνθος της ανουβια ! [emoji16] f17dbb802b473a392e6f1a33d7020819.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές βλέπω.:)

Τί έκανες συμπλήρωσες άμμο?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Ομορφιές βλέπω.:)

Τί έκανες συμπλήρωσες άμμο?


Σε ευχαριστω πολυ Σωτηρη! :)

Εχω παραγγειλει 3.5 κιλα seachem flourite (που δεν επηρρεαζει το ph συμφωνα με οτι λεει) και αλλα 5 κιλα χαλικι ψιλοκοκο. Θα τα παραλαβω λογικα αυριο!

Επισης λογικα θα αναβαθμισω βαση και ενυδρειο μαζι με αυτα! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να αναμείξεις δυο υλικά?

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Γιατί θέλεις να αναμείξεις δυο υλικά?

 

Δεν θα αναμειχθουν ακριβως.

Στο μυαλο μου το εχω οτι θα βαλω ως ενα σημειο το seachem και εκει θα βαλω και τα φυτα με ριζες και απο κει και επειτα θα εχει χαλικι στο οποιο θα βαλω την moss την ανουβια και οτι αλλο φυτο εχω που δεν χρειαζεται υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Δεν θα αναμειχθουν ακριβως.

Στο μυαλο μου το εχω οτι θα βαλω ως ενα σημειο το seachem και εκει θα βαλω και τα φυτα με ριζες και απο κει και επειτα θα εχει χαλικι στο οποιο θα βαλω την moss την ανουβια και οτι αλλο φυτο εχω που δεν χρειαζεται υποστρωμα.

Κατάλαβα, στην ουσία πηγαίνεις για δίχρωμο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Κατάλαβα, στην ουσία πηγαίνεις για δίχρωμο βυθό.


Καπως ετσι.

Μου ηρθε στο μυαλο σε φαση ''παρτερι''
Ουτως η αλλως το κεντρο του βυθου το θελω καθαρο απο φυτα που ριζωνουν για να μην γινει ζουγκλα και στις ακρες και στο background το θελω αμαζονιο με βαλσινεριες, ισως να δοκιμασω και λιγο hair grass εαν αλλαξω και φωτισμο.

Στην ουσια ομως εαν πιασουν καλα τα φυτα δεν θα φαινεται η διχρωμια και νομιζω θα εχει ως αποτελεσμα ενα συμμαζεμενο, ευκολο στο καθαρισμα ενυδρειο, αυτο ελπιζω δηλαδη! 

Ειμαι ανοικτος βεβαιως σε αλλες αποψεις. :) 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Το ψιλόκοκο χαλικάκι τι χρώμα είναι?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Το ψιλόκοκο χαλικάκι τι χρώμα είναι?

Ασπρο.

Κανονικα ηθελα να παρω μαυρο για να μην φαινεται εντονα η διχρωμια (15κιλα μαυρο για την ακριβεια, δηλαδη να αλλαζα εντελως το χαλικι στο καινουργιο ενυδρειο) στις αρχες αλλα εχει εξαντληθει σε οσα πετ σοπ ,που συνεργαζομαι, ρωτησα! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...