Jump to content

Εξαφάνιση πλέκο!!!


Recommended Posts

καταρχήν χαιρετώ την παρέα σας.

νέο μέλος,μ ενυδρείο περίπου τριών ετών και μπόλικη απειρία.

έχω μέσα  δυο αγγελόψαρα....και άλλα δυο που δεν θυμάμαι την ονομασία!!!....τόσο σχετικός.

το τελευταίο δίμηνο  έχω ένα πρόβλημα με τους γλείφτες....απλά εξαφανίζονται εν μια νυκτί!!!!

να ψοφήσει,θα το καταλάβαινα,αλλά να εξαφανίζονται από προσώπου γης,λες κι έχω μέσα καρχαρίες?!!! 

είμαι επαρχία,γνώσεις στο petshop που είχα κάνει την αγορά,δεν υπάρχουν....έχω πουληθεί στους γλείφτες και γλείφτη δεν έχω!!!

...έχει κανείς καμιά ιδέα?

να σημειώσω ότι μέσα στο φίλτρο δεν περνάει,αλλά καλού κακού το έχω κοιτάξει.

 

ελπίζω να έγραψα στο σωστό σημείο....

20171029_184658.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αστακος ειναι ψευτικος υποθετω..

Ο βατραχος στα δεξια ομως,ειναι ζωντανος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Ο αστακος ειναι ψευτικος υποθετω..

Ο βατραχος στα δεξια ομως,ειναι ζωντανος?

όλα ψόφια....χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Niko Tarif έγραψε:

όλα ψόφια....χαχαχαχα

Ειπα μπας και.. χαχαχαχα

 

Το ενυδρειο εχει καπακι? Μηπως βγαινουν απ'εξω? Αλλα δσν γνωριζουμε και το ειδος τους,αν μπορουσες να μας βοηθησεις λιγο σε αυτο.Εστω με καποια φωτογραφια που να ταιριαζει..

Link to comment
Share on other sites

Οι γλείφτες που λές, είναι ψάρια?Μπορείς να μου δείξεις ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο τα άρθρα από το παρακάτω λίνκ...

 

Το ενυδρείο σου είναι ακατάλληλο να φιλοξενήσει την ψαροσύνθεση που έχεις...και δέν στο λέω για κακό, όλοι κάναμε στην αρχή λάθη.Εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε, τόσο στο πρακτικό κομμάτι του να μήν ξοδεύεις άσκοπα χρήματα αλλά και στο να διατηρήσεις σωστά τουος ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου σου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και αλλάζω τον τίτλο του θέματος σου σε "Εξαφάνιση πλέκο"

Link to comment
Share on other sites

αν λέγεται πλεκο,πρώτη φορά το ακούω.....γλείφτη μου τον είπαν κι έτσι τον έγραψα.

...αν είναι λάθος η σύνθεση,δεν το γνωρίζω και ούτε θέλω να εκφέρω άποψη.

σχεδόν 3 χρόνια πάντως μια χαρά ζούνε και δεν το γράφω για να υποστηρίξω κάτι,απλά το αναφέρω σαν γεγονός.

όλο αυτο το διάστημα είχα μέσα και γλείφτη η όπως λέγεται χωρίς πρόβλημα και ξαφνικά το τελευταίο δίμηνο έχουν εξαφανιστεί 4-5 από δαύτα.

...και δίχως κακία η αντιπαράθεση,δεν θα καθίσω να διαβάσω για να γίνω ειδικός,δεν το έχω!!!

...και τα ψάρια που έχω μέσα μου προτάθηκαν στο petshop ότι κάνουν μαζί και είχα στήσει το ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες τους.

ο μόνος λόγος που έγραψα είναι,μήπως και κάποιος είχε παρόμοιο γεγονός η αν υπάρχει κάποια γνώσει επί αυτού.

ο γλείφτης γυαλίζει τα τζάμια και ότι υπάρχει μέσα στο νερό,αν δεν είναι κι απαραίτητος θα ζήσω και χωρίς αυτό.

post-12363-1266748481.jpg.1e26b58b8265ea386c49ade4a704287b.jpg

Έγινε επεξεργασία - Niko Tarif
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έτσι στον είπαν...είναι σίγουρο....γιαυτό και θέλω να σε διορθώσω για να ξέρεις από εδώ και πέρα."Πλέκο" είναι κοινή ονομασία για τα ψάρια της κατηγορίας των Λορικαριίδων που ανήκει και το ψάρι σου.

Το ψάρι που έχεις στην φωτό είναι του είδους Pterygoplichthys joselimaianus και φτάνει τα 40+ εκατοστά!Όπως καταλαβαίνεις δέν κάνει για το ενυδρείο σου.Επίσης τα ψάρια αυτά δέν "καθαρίζουν" το ενυδρείο από τις βρωμιές, αλλά τρώνε την άλγη η οποία αποτελεί μέρος της διατροφής τους.

Τα ψάρια σου πολύ πιθανό χάνονται γιατί πεθαίνουν λόγο μή σωστής διατροφής.Τα ταίζεις τροφές για πλέκο ή μόνο ότι τρώνε από τα τζάμια?Άν δέν έχεις κάποιο άλλο θέμα (ασθένεια) θεωρώ ότι αυτός είναι ο λόγος.

 

Προσπάθησε να διαβάσεις τα λίνκ που σου έβαλα και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω κι εγώ ένα link, με το προφίλ του ψαριού...

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/37104-pterygoplichthys-joselimaianus-weber-1991/?tab=comments#comment-326784

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν νομίζω πως είναι πάνω από 30 λίτρα και έχει μέσα 2 σκαλαρια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πάμε πάλι από την αρχή....

το ενυδρείο είναι 60 λίτρα....

αυτά τα πλέκο,όπως τα λέτε,δεν μου ψοφάνε....τα ταΐζω ειδική τροφή αποκλειστικά γι αυτά.

Ε Ξ Α Φ Α Ν Ι Ζ Ο Ν Τ Α Ι

πάω για ύπνο με πλέκο ζωντανό και κινητικό....το πρωί δεν υπάρχει....ούτε ζωντανό,ούτε ψόφιο....ούτε κομμάτι,ούτε λέπι.

....και το μόνο που ακούω,να με συγχωρείτε κιόλας,κριτική για το τι έχω,τι λάθη υπάρχουν,ότι είναι μικρό κτλ.

εντάξει,δηλώνω άσχετος με το θέμα,όμως δεν είμαι βλαμμένος να μην ξέρω τι έχω.

...και η φώτο με το πλέκο που ανέβασα είναι ενδεικτική,μοιάζει με αυτά που αγοράζω,αλλά τα χρώματα δεν θυμάμαι να είναι τα ίδια.

γι αυτό κι ανέβασα φώτο με τα ψάρια που έχω....είναι δυνατόν να το τρώνε μέσα στη νύχτα;....καπάκι έχει το ενυδρείο....γάτα δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

δεν είπε κάποιος κάτι για να σε κατηγορήσει .... δεν θες να διορθώσεις τα λάθη σου;;; ούτε σε 60 λίτρα χωράει σκαλαρι

  πόσο μικρά είναι τα πλεκο;;; (συνήθως είναι αρκετά μικρά όταν τα πουλάνε)  το πιο πιθανό να το τρώει κάποιο άλλο ψάρι αν είναι αρκετά μικρό

 

εδώ μπορείς να δεις διάφορα είδη

https://www.google.gr/search?q=ancistrus+sp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjztYWWi5fXAhWHChoKHbpfAK0Q_AUICigB&biw=1600&bih=794

 

https://www.google.gr/search?biw=1600&bih=794&tbm=isch&sa=1&ei=43H2WbjSJMeva9iivcAK&q=plecostomus&oq=pl&gs_l=psy-ab.1.0.0i67k1l2j0j0i67k1j0l6.736091.736329.0.738817.2.2.0.0.0.0.219.379.0j1j1.2.0....0...1.1.64.psy-ab..0.2.378....0.Sa5DLH1qh4Y

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά,αν γελάνε κάποιοι με την σύνθεση του ενυδρείου,δεν με πειράζει,είπα και μόνος μου ότι δεν το έχω....απλά ήθελα μια άποψη για συγκεκριμένο θέμα.

...ίσως όμως με κεντρίσατε με τις παρατηρήσεις.

...αν δεν έχω πλέκο στο ενυδρείο,υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά μου φαίνεται απίθανο 2 σκαλάρια και 2 γκουράμια σε ένα βράδυ να έφαγαν (εξαφάνισαν!)ένα πλέκο...

Σε τι μέγεθος τους αγόραζες? Κάθε πότε έκανες αλλαγές νερού και πώς? Πως ταΐζεις τα ψάρια ?

Σε ζαλίζω με ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Niko Tarif έγραψε:

ειλικρινά,αν γελάνε κάποιοι με την σύνθεση του ενυδρείου,δεν με πειράζει,είπα και μόνος μου ότι δεν το έχω....απλά ήθελα μια άποψη για συγκεκριμένο θέμα.

...ίσως όμως με κεντρίσατε με τις παρατηρήσεις.

...αν δεν έχω πλέκο στο ενυδρείο,υπάρχει πρόβλημα?

Κανείς δεν πρόκειται να γελάσει με τη σύνθεση του ενυδρείου σου. Τα ίδια λάθη έχουμε κάνει όλοι μας στο παρελθόν.

Καλό είναι στο συγκεκριμένο μέγεθος ενυδρείου να μην υπάρχει πλέκο.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! εχεις πολλα διακοσμητικα μεσα στο ενυδρειο, εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καπου πισω απο καποιο απο αυτα?

μερικα ψαρια πηδανε εξω απο το ενυδρειο, δεν ξερω αν και το συγκεκριμενο το κανει αυτο αλλα επειδη ειναι ενα ενδεχομενο επαναφερω μια ερωτηση, καπακι εχεις στο ενυδρειο σου? αν ναι ηταν παντα κλειστο αυτο τον καιρο που χανεις ψαρια? προσωπικα μου εχουν φυγει ψαρια απο μια μικρη τρυπα στο καπακι σε μεγεθος πενηνταλεπτου και απο σχισμη υψους 3 εκατοστων. πριν εξαφανιστουν ηταν ζωηρα η ειχαν συμπεριφορα διαφορετικη απο τη συνηθισμενη? και ποσους εχεις χασει γιατι βλεπω μιλας σε πληθυντικο

ελπιζω να μη σε αποπηραμε με τις διορθωσεις. στο φορουμ προσπαθουμε οταν παιρνουμε καποιο ψαρι να το φιλοξενουμε σε ενα περιβαλλον φυσικο η οσο πιο φυσικο μπορουμε, και αν μπορουμε να τηρουμε αυτα που γνωριζουμε οτι ειναι φυσιολογικες συνθηκες για το ψαρι. τα καταστηματα πουλανε αυτα τα ζωντανα για ευκολια, γιατι διαφορετικα θα πρεπει εσυ να καθαριζεις τα τζαμια και ισως να μην εισαι τοσο ικανοποιημενος μετα απο το ενυδρειο σου αν σε κουραζει κι απο πανω (συν το κερδος που εχουν..). παραγνωριζουν ομως την ευημερια τους και γι'αυτο σε ενημερωνουμε. ας βρουμε πρωτα τι γινεται με τα πλεκο και μετα αν θες συζηταμε τις τυχον αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Niko Tarif έγραψε:

ειλικρινά,αν γελάνε κάποιοι με την σύνθεση του ενυδρείου,δεν με πειράζει,είπα και μόνος μου ότι δεν το έχω....απλά ήθελα μια άποψη για συγκεκριμένο θέμα.

...ίσως όμως με κεντρίσατε με τις παρατηρήσεις.

...αν δεν έχω πλέκο στο ενυδρείο,υπάρχει πρόβλημα?

Το εχεις μια χαρα απλα δεν το ξερεις,με τον καιρο θα το μαθεις.βγαλε τα διακοσμητικα και κοιταξε τα προσεκτικα ισως να ειναι σφηνωμενο καπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι παλια η φωτο..

Παντως στο κεντρο του ενυδειου στην βαση αυτου που μοιαζει με κοραλι και διπλα αριστερα απο την καραβιδα βλεπω κατι που μοιαζει με πλεκο!!

Φιλε μου κανεις δεν θελει να σε προσβαλει (δεν το επιτρεπουν οι κανονες του φορουμ αλλωστε!) απλα προσπαθουμε να σου πουμε 5 πραγματα για να στησεις ενα υγιες πανω απο ολα ενυδρειο...;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν ξερω αν ειναι παλια η φωτο..

Παντως στο κεντρο του ενυδειου στην βαση αυτου που μοιαζει με κοραλι και διπλα αριστερα απο την καραβιδα βλεπω κατι που μοιαζει με πλεκο!!

Φιλε μου κανεις δεν θελει να σε προσβαλει (δεν το επιτρεπουν οι κανονες του φορουμ αλλωστε!) απλα προσπαθουμε να σου πουμε 5 πραγματα για να στησεις ενα υγιες πανω απο ολα ενυδρειο...;)

καρχαρίας πλαστικός.....χαχαχαχα....τα ήθελε ο μικρός μέσα,τι να τον έκανα.....γι αυτόν είχε γίνει η μανούβρα για ενυδρείο

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Νικο, συνηθως αυτα τα ψαρια δεν τους αρεσει και πολυ το δυνατο φως, οποτε κρυβονται την ημερα και βγαινουν την νυχτα ποιο ευκολα για να τραφούν. Πολυ πιθανόν να κρύβετε κατω απο καποιο διακοσμητικο η πισω απο το φιλτρο. Εαν δεν το βρισκεις παλι τοτε το θεμα ειναι πολυ ύποπτο......

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αγαπητε Νικο, συνηθως αυτα τα ψαρια δεν τους αρεσει και πολυ το δυνατο φως, οποτε κρυβονται την ημερα και βγαινουν την νυχτα ποιο ευκολα για να τραφούν. Πολυ πιθανόν να κρύβετε κατω απο καποιο διακοσμητικο η πισω απο το φιλτρο. Εαν δεν το βρισκεις παλι τοτε το θεμα ειναι πολυ ύποπτο......

 

έχει γίνει εξονυχιστικός έλεγχος....4 μετράω στ απολεσθέντα....χαχαχαχα

...ούτε λέπι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οταν λειπεις καποιος βαζει χερι στο ενυδρειο...... γιατι για να τα φαγανε τα υπολοιπα ψαρια  πολυ δυσκολο μου φαίνεται το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

αν το εχεις ψαξει κιολας τι να πω? θαφτηκε στο χαλικι??? δεν ξερω αν τα συγκεκριμενα ψαρια θα το εξαφανιζαν αλλα εμενα τα γκουραμι δεν πειραζαν τπτ :/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...