Jump to content

Fluval 206 σε 250 λίτρα;


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην αφρικανική παρέα! 

Κάτι με ταλανίζει εδώ και μέρες και θέλω να γυρίσω στα αφρικάνικα νερά, αλλά επειδή υπάρχουν οικονομικοί κυρίως περιορισμοί, ήθελα να κάνω ένα εγχείρημα με ότι εξοπλισμό έχω ήδη. Υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα να φτιάξω μια βάση-έπιπλο αρκετά μεγαλύτερη από το ενυδρείο που έχω τώρα διαθέσιμο (60*40) με την προοπτική αναβάθμισης σε κάτι μεγαλύτερο, περίπου 130*45, 120*40, 120*50, γενικά πιάσατε το μέγεθος φαντάζομαι. Αν βάλω ένα ύψος στα 45 με 50 ο όγκος του ενυδρείου είναι μαξ στα 250 λίτρα. Η ερώτηση μου είναι, θα μπορέσει το φιλτράκι που είχα (Fluval 206) να υποστηρίξει ένα σύστημα τέτοιου μεγέθους; 

Ρωτώ από άποψη βιολογίας και αποικισιμότητας βασικά. Η ονομαστική ροή του φίλτρου είναι 800λ/ω αν θυμάμαι καλά, αλλά η κυκλοφορία δεν είναι θέμα, καθώς έχω έναν κυκλοφορητή Tunze ρυθμιζόμενο (νομίζω τον 6055) που πάει από 1000/5500λ/ω.

Βασική μου προυπόθεση είναι να μην αλλάξω φίλτρο, ώστε να περιοριστούν τα έξοδα. Τι λέτε, είναι εφικτό;

Εγώ όπως το σκέφτομαι , δεν θα είχε τόσο θέμα αφού θα παρέχω κυκλοφορία στο νερό με άλλο τρόπο, αλλά θα ήθελα την άποψη σας σε αυτό. 

Η άλλη μου εναλλακτική είναι το ενυδρείο να μπει σε άλλο σημείο, μόνο που εκεί περιορίζομαι σε θέμα μήκους και θα πάω σε μια βάση 80*50, αν και σε τέτοια κλίμακα δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω το 60 μήκος για 80, μικρό το κακό. 

Ευχαριστώ, Nick :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ,ολοι τα ιδια προβλημματα εχουμε...

 

Απο αποψη ροης δεν θα σε καλυψει,βεβαια με τον κυκλοφορητη μπορει να τα καταφερεις.Απο αποψη βιολογιας..αναλογα με τα ψαρια που σκεφτεσαι να βαλεις,το μεγεθος και τον αριθμο.

Αληθεια τι ψαρια σκεφτεσαι;

Επισης θα χρειαστεις και θερμαντηρα μεγαλυτερο

 

 

Επειδη και εμενα με τρωει να αλλαξω το 60 αρι με ενα 240 και συνεχεια το καθυστερω,και ενω εχω την γυαλα,αποφασισα να φτιαξω την βαση και να φτιαξω μια γυαλα απο κατω για σαμπ,τρυπιμα το τζαμι  κτλ.Με μια αντλια θα καλυψω βιολογια και ροη.

Αν παιξω με φιλτρα θελω δυο τουλαχιστον και με ροη 1000+ το καθε ενα.

Δεν βλεπω αλλη πιο οικονομικη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο θερμαντήρας μαζί με έναν κοντρόλλερ είναι ένα έξοδο που "τρώγεται" , αλλά αν σκεφτείς ότι θα χρειαστεί ένα ποσό για ενυδρείο και φωτισμό , αν θες ένα 150άρι ακόμα για φίλτρο φεύγει μακρία. 

Τώρα για ψάρια... Αν πάω σε κάτι τέτοιο, που πραγματικά το θέλω εδώ και πάρα πολύ καιρό, δεν ξέρω. Είναι τόσες οι επιλογές (για μένα που έπαιζα στα 100 λίτρα μαξ) που πραγματικά δεν έχω ιδέα. Εκεί, αν με το καλό γίνει θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. 

Αλλά γενικά σαν ένα μπούσουλα, αν πάει σε Malawi ( που το έχω και λίγο απωθημένο), η σκέψη είναι δύο χαρέμια. 

Από την άλλη τανγκανίκα, πετρόψαρα υποθέτω, ανάλογα πως θα σκεφτώ το στήσιμο μπορεί και κανα κοχυλοψαράκι. Το θέμα μου είναι να το βάλω μπρος γιατί όλο λέω, λέω και τίποτα δεν κάνω τελικά. 

Με δύο χαρέμια θα ζοριστεί λες το φίλτρο;

Το σαμπ το σκέφτηκα και εγώ, αφού DIY θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το ενυδρείο, αλλά δεν ξέρω, το φοβάμαι λόγω της απειρίας μου σε αυτά, δεν έχω ξαναφτιάξει. Άσε που μετά θα μείνει στην άκρη το 206

Link to comment
Share on other sites

Για ενα χαρεμακι (4 ψαρια) πιστευω θα σε καλυψει η βιολογια.Για δυο χαρεμια δεν νομιζω,οσο ειναι μικρα οκ αλλα οταν μεγαλωσουν θα εχεις προβλημμα.

Νομιζω για 8+ ψαρια δεκαποντα (αν μιλαμε για μπουνα) δεν επαρκει το 206.

Βεβαια ολα σχετικα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Παντως σκεψου καλα την λυση του σαμπ.Ουτε εγω το εχω ξανακανει αλλα με λιγο διαβασμα εδω μεσα και λιγη καθοδηγηση απο παιδια που το εχουν κανει,θα γινει αψογο.Ακομα και το προβλημμα του θορυβου λυνεται. Λιγο προσοχη θελει το τρυπημα στο τζαμι.

 

 

Για τανγκανικα,αν το σκεφτεις θα ελεγα species.

Το αξιζουν αλλα και εσυ θα τα χαρεις περισσοτερο ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να δεις και το εσωτερικό σαμπ. 

Μπορεί να σου τρώει μερικά λίτρα αλλά αν είναι μικρό και σε συνδιασμό με το εξωτερικό σου θα είναι υπεραρκετά! Από όσα σαμπ έχω φτιάξει, τα εσωτερικά ήταν πάντα πιο πρακτικά. Γλυτώνεις και την τρύπα στο τζάμι.

Αν το ενυδρείο σου παραδειγμα είναι πλάτος 50 και ύψος 50 και δώσεις 12 εκ φάρδος για να χωρέσει καμία αντλία της προκοπής θα έχεις 30 λίτρα σαμπ να παίξεις! Πολύ μεγαλύτερο από πολλά εξωτερικά! Και αν δεν θες να το κάνεις στα πλάγια το κάνεις στη μέση και το καλύπτεις με τις πετρες.

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ να δω, ή και σχήμα αν είναι εύκολο; Έχω στο μυαλό μου κάπως αυτό που λες, αλλά δεν το έχω ξανακοιτάξει ποτέ για το πως λειτουργεί ακριβώς. 

Δηλαδή ας πούμε, αν δώσω 10 -15 cm παραπάνω στο μήκος του ενυδρείο το χωράω ώστε να κρατήσω το 1.20 που έλεγα; Αυτό εννοείς ή δεν κατάλαβα καλά; 

Αυτό γίνεται και μου φαίνεται και πιο βολικό να πω την αλήθεια + ότι γλιτώνω την κατασκευή δεύτερου ενυδρείου. 

Μένει να δω τις διαστάσεις για να το βάλω μπροστά και να φτιάξω τη βάση πρώτα. 

Γενικά με ψήσατε για σαμπάκι μου φαίνεται πολύ πιο αποτελεσματική λύση, αλλά το εσωτερικό δεν το είχα σκεφτεί!!

Link to comment
Share on other sites

Για species σε τέτοιο μήκος τι θα πρότεινες; (Τανγκανίκα) Μιας και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτi :D

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι αναλογα τι θελεις να δεις.

 

Εμενα μου αρεσουν ολα,τα πιο κοινα ειναι τζουλι,λελεουπι,μπριχαρντι,κιπριχρομις,caudopanctatus,καλβοι και φυσικα ολα τα κοχυλοψαρα.Με επιφυλαξη και προσοχη μπορεις να δοκιμασεις και μια μικη ομαδα sexfasciatus (γινονται πολυ επιθετικα).Καμια μικρη οναδουλα τροφεους.

 

Μετα πιο σπανια που ισως βρεις με προπαραγγελια ειναι τα eretmodus,chalinochromis,enantiopus,κανενα πιο σπανιο τζουλι,boulenderi,buescheri,cylindricus,ζευγαρι opthalmotilapia,paracyprichromis..

 

Ψαρια υπαρχουν εκατονταδες και θεωρω οτι ολα εχουν να δειξουν κατι μοναδικο σε species ενυδρειο.

Το ερωτημα ειναι τι μπορεις να βρεις και ποσο θα στοιχισει.Δυστυχως τα ψαρια της τανγκανικα λογο επιθετικοτητας και δυσκολιας διατηρησης (απο τα μαγαζια) σχετικα με την επιθετικοτητα,εχει ερθει σε δευτερη μοιρα και βλεπουμε μονο μαλαουι μιξ ή δισκους.Ενας λογος παραπανω που θεωρω οτι οποιος ασχοληθει μαζι τους αξιζει να τους προσφερει το κατι παραπανω.

Αν πας και στα 300 λιτρα θα εισαι ακομα πιο ανετα για τα περισσοτερα απο τα παραπανω ειδη,και αν σκεφτεσαι το φιλτρο πλατης θα σου κοψει λιγακι χωρο αλλα σου γλιτωνει αρκετα χρηματα.

 

Ωραια ιδεα Σταθη! :thumbsu:

@adlib Με το βαψιμο του γυαλιου εσωτερικα ωστε να μην φαινεται το βιολογικο,τι εχεις να προτεινεις? Ρωταω γιατι με ενδιαφερει και εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω και μόνος, σε ευχαριστώ για τις προτάσεις θα τα δω!

Ενημερωτικά ρώτησα, ακόμα προσπαθώ να μην σκέφτομαι τι θα βάλω, όταν φτιάξω το ενυδρείο θα έρθει και αυτό! 

Θα ήθελα κι εγώ να μάθω για τη βαφή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ να δω, ή και σχήμα αν είναι εύκολο; Έχω στο μυαλό μου κάπως αυτό που λες, αλλά δεν το έχω ξανακοιτάξει ποτέ για το πως λειτουργεί ακριβώς. 

Δηλαδή ας πούμε, αν δώσω 10 -15 cm παραπάνω στο μήκος του ενυδρείο το χωράω ώστε να κρατήσω το 1.20 που έλεγα; Αυτό εννοείς ή δεν κατάλαβα καλά; 

Αυτό γίνεται και μου φαίνεται και πιο βολικό να πω την αλήθεια + ότι γλιτώνω την κατασκευή δεύτερου ενυδρείου. 

Μένει να δω τις διαστάσεις για να το βάλω μπροστά και να φτιάξω τη βάση πρώτα. 

Γενικά με ψήσατε για σαμπάκι μου φαίνεται πολύ πιο αποτελεσματική λύση, αλλά το εσωτερικό δεν το είχα σκεφτεί!!

 

πριν 21 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Κοιτα ειναι αναλογα τι θελεις να δεις.

 

Εμενα μου αρεσουν ολα,τα πιο κοινα ειναι τζουλι,λελεουπι,μπριχαρντι,κιπριχρομις,caudopanctatus,καλβοι και φυσικα ολα τα κοχυλοψαρα.Με επιφυλαξη και προσοχη μπορεις να δοκιμασεις και μια μικη ομαδα sexfasciatus (γινονται πολυ επιθετικα).Καμια μικρη οναδουλα τροφεους.

 

Μετα πιο σπανια που ισως βρεις με προπαραγγελια ειναι τα eretmodus,chalinochromis,enantiopus,κανενα πιο σπανιο τζουλι,boulenderi,buescheri,cylindricus,ζευγαρι opthalmotilapia,paracyprichromis..

 

Ψαρια υπαρχουν εκατονταδες και θεωρω οτι ολα εχουν να δειξουν κατι μοναδικο σε species ενυδρειο.

Το ερωτημα ειναι τι μπορεις να βρεις και ποσο θα στοιχισει.Δυστυχως τα ψαρια της τανγκανικα λογο επιθετικοτητας και δυσκολιας διατηρησης (απο τα μαγαζια) σχετικα με την επιθετικοτητα,εχει ερθει σε δευτερη μοιρα και βλεπουμε μονο μαλαουι μιξ ή δισκους.Ενας λογος παραπανω που θεωρω οτι οποιος ασχοληθει μαζι τους αξιζει να τους προσφερει το κατι παραπανω.

Αν πας και στα 300 λιτρα θα εισαι ακομα πιο ανετα για τα περισσοτερα απο τα παραπανω ειδη,και αν σκεφτεσαι το φιλτρο πλατης θα σου κοψει λιγακι χωρο αλλα σου γλιτωνει αρκετα χρηματα.

 

Ωραια ιδεα Σταθη! :thumbsu:

@adlib Με το βαψιμο του γυαλιου εσωτερικα ωστε να μην φαινεται το βιολογικο,τι εχεις να προτεινεις? Ρωταω γιατι με ενδιαφερει και εμενα.

Μόλις έψαξα παλιότερες κατασκευές μου με εσωτερικά  σαμπ αλλά δυστυχώς οι φωτογραφίες έχουν χαθεί.. 

Μπορώ όμως πολύ εύκολα να σου εξηγήσω πως να το φτιάξεις. 

Δίνεις μερικά εκατοστά μήκος παραπάνω ή "τρως" από το μήκος σου αν δεν σε παίρνει.

Πρώτα απολα πρέπει να αποφασίσεις αν θα το βάλεις πλάγια(συνήθως όλη την πλευρά) ή στη μέση όπου εκεί, αποφασίζεις εσύ το μέγεθος που θέλεις. 

Στην ουσία θες να φτιάξεις ένα "κουτί" με 2-3(όσα θες βασικά) διαμερίσματα. Έχω βρει ότι τα 3 είναι πιο πρακτικά.

Στα 2 πρώτα διαμερίσματα είναι μηχανική και βιολογική φιλτρανση και στο τελευταίο θερμοστάτης και αντλία. Αν θες σου κάνω και ένα σχέδιο να πάρεις μια ιδέα.

 

@argy1 Φιλαράκι δεν ξέρω αν αξίζει να το βαψεις από μέσα γιατί πρέπει να βάλεις βαφή για δεξαμενές τροφίμων ή να καλύψεις την βαφή με εποξικη.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις πολύ σκούρο φιμε τζάμι και να φτιάξεις το σαμπ ή να το καλύψεις με πέτρες.

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, adlib said:

 

Μόλις έψαξα παλιότερες κατασκευές μου με εσωτερικά  σαμπ αλλά δυστυχώς οι φωτογραφίες έχουν χαθεί.. 

Μπορώ όμως πολύ εύκολα να σου εξηγήσω πως να το φτιάξεις. 

Δίνεις μερικά εκατοστά μήκος παραπάνω ή "τρως" από το μήκος σου αν δεν σε παίρνει.

Πρώτα απολα πρέπει να αποφασίσεις αν θα το βάλεις πλάγια(συνήθως όλη την πλευρά) ή στη μέση όπου εκεί, αποφασίζεις εσύ το μέγεθος που θέλεις. 

Στην ουσία θες να φτιάξεις ένα "κουτί" με 2-3(όσα θες βασικά) διαμερίσματα. Έχω βρει ότι τα 3 είναι πιο πρακτικά.

Στα 2 πρώτα διαμερίσματα είναι μηχανική και βιολογική φιλτρανση και στο τελευταίο θερμοστάτης και αντλία. Αν θες σου κάνω και ένα σχέδιο να πάρεις μια ιδέα.

 

@argy1 Φιλαράκι δεν ξέρω αν αξίζει να το βαψεις από μέσα γιατί πρέπει να βάλεις βαφή για δεξαμενές τροφίμων ή να καλύψεις την βαφή με εποξικη.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις πολύ σκούρο φιμε τζάμι και να φτιάξεις το σαμπ ή να το καλύψεις με πέτρες.

Ένα σχήμα θα βοηθούσε άπειρα!

Σε κάποια θέματα που κοίταξα κάπως έτσι όπως το περιγράφεις ήταν, 3 διαμερίσματα, πρώτα μηχανική μετά βιολογική και τέλος η αντλία, αν και ο θερμοστάτης ήταν μπροστά από σφουγγάρια ( στην είσοδο δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ώρες δουλειάς κατεληξα στο παρακάτω λεπτομερεστατο και άκρος επαγγελματικό σχέδιο... :hehe:hehe:hehe

Το μπλε είναι σφουγγάρι, κόκκινο βιολογία και τέλος θερμοστάτης και αντλία. Στην είσοδο του σαμπ συνήθως έβαζα egg crate. Όπως επίσης και στον πάτο για καλή κυκλοφορία νερού.

 

sump.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη εσυ το εχεις δουλεψει με τρυπα να ρουφαει απο χαμηλα και σητα ή με υπερχειλιση απο ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και τα 2 αλλα πιο ευκολο να φτιαξεις και να το συντηρήσεις ειναι με υπερχειληση απο πανω. Ασε που δουλευει καλυτερα και πιο σωστα κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν ξερω μηπως πηδηξει μεσα κανενα ψαρι..

Link to comment
Share on other sites

Το νερο σταματαει εκει που αρχιζει σχεδον η σιτα οποτε δεν υπαρχει θεμα.. Επισης βαζεις λιγο πξο κατω τα σφουγγαρια για να εχει λιγο νερο σε περιπτωση που οντως πηδήξει καποιο. Παντως ποτε δεν μου ετυχε περα απο καποιες γεννες που χωρεσαν αναμεσα απο το eggcrate.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου αν θες να κανεις το εσωτερικο σαμπ με πλεξι γκλας κ να μην το κολησεις στο τζαμι.Καντο σαν κουτι/φιλτρο ωστε να μπορεις να το χρησημποιησεις κ αλλου.Το κανεις κ στο χρωμα που θες.

Εψαχνα να σου στειλω κ φωτο απ το δικο μου αλλα το φωτο μπακετ τιε εχει κατεβασει ανευ συνδρομης.

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ένα θέμα για πλέξι που το πρότειναν πάλι αλλά δεν νομίζω ότι έχω τα απαραίτητα εργαλεία να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό. 

Μετά από καιρό επιτέλους θα βρω χρόνο και resources να ασχοληθώ με αυτό το ενυδρείο. Από βδομάδα θα ετοιμαστεί η βάση και θα δω ανάλογα πως με συμφέρει να φτιάξω το ενυδρείο στην πόλη μου και να το μεταφέρω στη Λάρισα που μένω ή να το φτιάξω κατευθείαν Λάρισα όταν γυρίσω τέλος καλοκαιριού. 

Μερικές ερωτήσεις... 

  • @johnbaggios ουσιαστικά αυτό που προτείνεις είναι ένα κουτί που απλά θα το θάψω πχ στην άμμο ή γενικά κάπως να στέκεται και να το βγάλω όποτε θέλω; Τώρα που ξαναείδα το θέμα μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα αν καταφέρω να το υλοποιήσω. Αν μπορείς να βρεις κάποιο υλικό ή γενικά να το αναλύσεις περαιτέρω θα ήμουν ευγνώμων.

 

  • Για τις διαστάσεις του ενυδρείου, λέω να κλειδώσω στο 120*55*60Υ, βγαίνει κοντά 400 λίτρα μικτά.  Ίσως να μπορώ να στριμώξω άλλους 5-10 πόντους μήκους αλλά βγαίνω πολύ οριακά. Σε αυτές τις διαστάσεις, τι εσωτερικό σαμπ θα λέγατε να κάνω από άποψη διαστάσεων; Λέω να το κάνω στην πλάτη με διαστάσεις 40*15*50Υ, 30 λίτρα περίπου. Να βάλω παραπάνω χώρο; Το σκεπτικό μου είναι να είναι το μόνο φίλτρο, να μη χρησιμοποιήσω το εξωτερικό και κάνει τζάμπα θόρυβο.

 

  • Θα μπει κυκλοφορητής αρκετά δυνατός οπότε για ροή θα έχω αυτόν. Τι αντλία να κοιτάξω; Σκεφτόμουν για 1000 με 1500 λ/ω, ο κυκλοφορητής είναι ρυθμιζόμενος μαξ 4000λ/ω οπότε από ροή πιστεύω θα είμαι σχετικά καλλυμένος. 

 

  • Για φως σκέφτομαι να πάω σε φωτιστικό έτοιμο (ή αν καταφέρω και βρω την αντίστοιχη βοήθεια σε DIY) 2*54 Τ5, θα είναι αρκετές πιστεύω έτσι

 

  • Και κάτι που με ταλανίζει πολύ τελευταία, είναι το τι να διαλέξω... Για μένα είναι τόσα πολλά τα λίτρα συγκριτικά με τα ενυδρεία που είχα που έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν τα πάντα εκεί μέσα και έχοντας δει τόσα πανέμορφα ενυδρεία εδώ μέσα με αφρικάνες τόσο Malawi όσο και Tanganyika (τώρα τελευταία είδα και κάποια βικτωριανά στο ίντερνετ) απλά τα θέλω όλα. Βέβαια, συμφωνόντας με τον @argy1 παραπάνω έχω κατασταλάξει ότι θα μου άρεσε ένα species ενυδρείο, από όποια λίμνη και ναναι. Δεν μπορώ να βρω τι χαρέμι θα μπορούσε να μου "γεμίσει" ένα τέτοιο ενυδρείο. Στις σκέψεις μου είναι να πάρω ψάρια που βάζουμε σε ομάδες, πχ demasoni ή tropheus, αλλά πραγματικά θέλω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό. Τέλος, είδα πολύ πρόσφατα κάποιες πολύ όμορφες βικτωριανές, πχ Pundamilia Nyereri αλλά δεδομένου ότι γενικά υβριδίζουν αν τις βάλεις με άλλες βικτωριανές δεν ξέρω κατά πόσο θα έμπαιναν μόνες τους σε τόσα λίτρα. 

Γενικά υπάρχει χρόνος για μελέτη και σκέψη ώστε να το σχεδιάσω όσο καλύτερα μπορώ και αυτή τη φορά να το υλοποιήσω, οπότε η άποψή σας θα μου ήταν πολύτιμη! :D

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.δεν ειχα διαβασει το θεμα σου πιο πριν...εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι επιτελους βρηκα και ενα ατομο με αφρικανες στην λαρισα....απο ψαρια αν σου αρεσουν οι αυλονακαρα εξ αθηνων μην ανησυχεις εχω μπολικες και εγω θελω να τις χαρισω οποτε τουλαχιστον αν θελησεις γλυτωνεις και απο εκει καποια εξοδα οπως και μπολι για οταν ξεκινησεις...αντε να τα πουμε και απο κοντα...καλη αρχη...μην διστασεις αν θελησεις κατι και μπορω να βοηθησω.οκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό. 

Μετά από καιρό επιτέλους θα βρω χρόνο και resources να ασχοληθώ με αυτό το ενυδρείο. Από βδομάδα θα ετοιμαστεί η βάση και θα δω ανάλογα πως με συμφέρει να φτιάξω το ενυδρείο στην πόλη μου και να το μεταφέρω στη Λάρισα που μένω ή να το φτιάξω κατευθείαν Λάρισα όταν γυρίσω τέλος καλοκαιριού. 

Μερικές ερωτήσεις... 

  • @johnbaggios ουσιαστικά αυτό που προτείνεις είναι ένα κουτί που απλά θα το θάψω πχ στην άμμο ή γενικά κάπως να στέκεται και να το βγάλω όποτε θέλω; Τώρα που ξαναείδα το θέμα μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα αν καταφέρω να το υλοποιήσω. Αν μπορείς να βρεις κάποιο υλικό ή γενικά να το αναλύσεις περαιτέρω θα ήμουν ευγνώμων.

 

  • Για τις διαστάσεις του ενυδρείου, λέω να κλειδώσω στο 120*55*60Υ, βγαίνει κοντά 400 λίτρα μικτά.  Ίσως να μπορώ να στριμώξω άλλους 5-10 πόντους μήκους αλλά βγαίνω πολύ οριακά. Σε αυτές τις διαστάσεις, τι εσωτερικό σαμπ θα λέγατε να κάνω από άποψη διαστάσεων; Λέω να το κάνω στην πλάτη με διαστάσεις 40*15*50Υ, 30 λίτρα περίπου. Να βάλω παραπάνω χώρο; Το σκεπτικό μου είναι να είναι το μόνο φίλτρο, να μη χρησιμοποιήσω το εξωτερικό και κάνει τζάμπα θόρυβο.

Το σαμπακι σου θα είναι μια χαρά σε αυτές τις διαστάσεις. Το πλάτος θα γίνει τόσο ώστε να χωρέσει η αντλία σου και το ύψος πρέπει να γίνει σχεδόν όσο το ύψος του ενυδρείου (2εκ. πιο κοντό για ασφάλεια) και η εισαγωγή του σαμπ, στο ύψος που θες να κρατιέται η στήλη νερού. Οπότε θέλει καλή σχεδίαση.

  • Θα μπει κυκλοφορητής αρκετά δυνατός οπότε για ροή θα έχω αυτόν. Τι αντλία να κοιτάξω; Σκεφτόμουν για 1000 με 1500 λ/ω, ο κυκλοφορητής είναι ρυθμιζόμενος μαξ 4000λ/ω οπότε από ροή πιστεύω θα είμαι σχετικά καλλυμένος. 

1000-2000 λίτρα είναι καλή κυκλοφορία για να χειριστεί το σαμπ. Και από τη στιγμή που θα έχεις κυκλοφορητή μην σε απασχολεί.

  • Για φως σκέφτομαι να πάω σε φωτιστικό έτοιμο (ή αν καταφέρω και βρω την αντίστοιχη βοήθεια σε DIY) 2*54 Τ5, θα είναι αρκετές πιστεύω έτσι

Αν σαρεσει το diy μια άλλη κατασκευή με λεντ λέει πολύ. Αλλιώς ένα απλό φωτιστικό από ebay η amazonκανει μια χαρά. Θα έλεγα led για οικονομία.

  • Και κάτι που με ταλανίζει πολύ τελευταία, είναι το τι να διαλέξω... Για μένα είναι τόσα πολλά τα λίτρα συγκριτικά με τα ενυδρεία που είχα που έχω την εντύπωση ότι μπαίνουν τα πάντα εκεί μέσα και έχοντας δει τόσα πανέμορφα ενυδρεία εδώ μέσα με αφρικάνες τόσο Malawi όσο και Tanganyika (τώρα τελευταία είδα και κάποια βικτωριανά στο ίντερνετ) απλά τα θέλω όλα. Βέβαια, συμφωνόντας με τον @argy1 παραπάνω έχω κατασταλάξει ότι θα μου άρεσε ένα species ενυδρείο, από όποια λίμνη και ναναι. Δεν μπορώ να βρω τι χαρέμι θα μπορούσε να μου "γεμίσει" ένα τέτοιο ενυδρείο. Στις σκέψεις μου είναι να πάρω ψάρια που βάζουμε σε ομάδες, πχ demasoni ή tropheus, αλλά πραγματικά θέλω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό. Τέλος, είδα πολύ πρόσφατα κάποιες πολύ όμορφες βικτωριανές, πχ Pundamilia Nyereri αλλά δεδομένου ότι γενικά υβριδίζουν αν τις βάλεις με άλλες βικτωριανές δεν ξέρω κατά πόσο θα έμπαιναν μόνες τους σε τόσα λίτρα. 

μεγάλη κουβέντα και έχει να κάνει καθαρά με το γούστο σου και φυσικά με τι μπορείς να βρεις. ένα ωραίο species που δεν έχει γίνει είναι με cyrtocara moorii(blue dolphin) αν φυσικά μπορείς να τα βρεις.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα ψαρια,μπορεις να τα βρεις ευκολα σε μικρη ηλικια,αλλα ειναι αποφαση μεγαλη!!!ειναι για συνειδητοποιημενους χομπιστες,γιατι εχουν αργο ρυθμο αναπτυξης,και κατα συνεπεια μεγαλο προσδοκιμο ζωης(20-25 χρονια).στρεσαρονται ευκολα και ας μη το δειχνουν,απο τις ζωηρες mbounas.θελουν αρκετα μεγαλο ενυδρειο,και καλυτερο θα ειναι να μην το μοιραζονται με αλλα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, christos efthimiou said:

Καλησπερα και απο μενα.δεν ειχα διαβασει το θεμα σου πιο πριν...εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι επιτελους βρηκα και ενα ατομο με αφρικανες στην λαρισα....απο ψαρια αν σου αρεσουν οι αυλονακαρα εξ αθηνων μην ανησυχεις εχω μπολικες και εγω θελω να τις χαρισω οποτε τουλαχιστον αν θελησεις γλυτωνεις και απο εκει καποια εξοδα οπως και μπολι για οταν ξεκινησεις...αντε να τα πουμε και απο κοντα...καλη αρχη...μην διστασεις αν θελησεις κατι και μπορω να βοηθησω.οκ?

Πολύ χάρηκα που βρήκα κάποιον να ασχολείται γενικά με ενυδρεία εδώ γύρω, πόσο μάλλον με Αφρικάνες!!! Είχα αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου :D 

Για τα ψάρια ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου, ακόμα ψάχνομαι και δεν είχα σκεφτεί αυλονακάρες να πω την αλήθεια! Θα τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή ελπίζω!!

 

Στάθη ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όντως αυτό που λες για το 2 πόντους λιγότερο του ύψους του ενυδρείου βγάζει περισσότερο νόημα, κάπου είχα διαβάσει λάθος μάλλον τις διαστάσεις (να αφήνεις σε εσωτερικό σαμπ 10 πόντους) . Θα το σχεδιάσω καλύτερα όταν έρθει η ώρα της υλοποίησης

 

Για τα Cyrtocara Moori που προτείνες, να πω ότι μου άρεσαν γιατί φέρνουν λίγο σε φροντόζες που κι αυτές είναι πανέμορφα ζωντανά, αλλά έχω δύο σκέψεις. Πέρα από το κόστος που αν τα πάρεις μικρά ίσως μετριαστεί, πρώτον δεν είναι μεγάλα για 120εκ ενυδρείο; 25 πόντους το ψάρι και αν κατάλαβα καλά παίρνεις ομαδούλα (6+ ψάρια) μου φαίνονται πολύ μεγάλα για τέτοιο μήκος. Βέβαια είναι και αυτό που είπε ο φίλος africa tender ότι έχουν αργό ρυθμό ανάπτυξης οπότε λογικά θα είναι κομπλε για αρκετό καιρό, αλλά και εκεί είναι το δεύτερο σημείο που ήθελα να σταθώ. Δεδομένου ότι ζουν πολλά χρόνια και γίνονται τόσο μεγάλα, είναι μεγάλη ευθύνη να τα πάρεις γιατί σε περίπτωση που χρειαστεί να ξεστηθεί μετά ακόμα και να τα χαρίσεις δύσκολα θα βρεις ενυδρείο να τα χωρά επαρκώς αν μεγαλώσουν. 

Είμαι κι εγώ σε μία φάση (φοιτητής) που ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω όταν με το καλό τελειώσω με τις προπτυχιακές σπουδές (Ελλάδα, εξωτερικό και ποιος ξέρει τι άλλο) οπότε θα το θεωρούσα μεγάλη δέσμευση από μέρους μου να πάρω τέτοια ψάρια. Σίγουρα αργότερα θα μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα ενός τέτοιου species. 

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα σου προτεινα να ανεβασεις το σαμπ στους 58 ποντους.Για το plexi glass οταν βρω χρονο να ψαξω στον σκληρο δισκο θα σου τις ανεβασω.Απλα σκεψου οτι οπως θα θελες να ναι το σαμπ αντι με γυαλι να ναι με plexi.Θα μπορει να στεκεται στο σημειο που τα βαλεις μονο κ μονο με το υποστρωμα.Και αν για οποιονδηποτε λογο στο μελλον χρειαστει μπορεις να το τοποθετησεις κ σε αλλο ενυδρειο.Το κοστος φυσικα ειναι μαγαλυτερο.Δε θα προτεινα γενικα haps για τις διαστασεις σου κ τα "δελφινακια" ανηκουν σ αυτα.Τα pundamila κ γενικα για ενα βικτωριανο species θα στο προτεινα ετσι,απο αποψη...Για να χω κατι δισφορετικο κ να λεω οτι διατηρω ψαρια απο μια λιμνη που  που έχει υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...