Jump to content

Fluval 206 σε 250 λίτρα;


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Μετά από σκέψη λέω να εξαντλήσω όλο τον χώρο που έχω διαθέσιμο εφόσον θα φτιάξω ήδη κάτι μεγάλο, και να πάω σε διαστάσεις 140*60*60Υ (500λίτρα μικτά). Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πως από όσο κοίταξα για πάχος τζαμιού, ενώ στα 120 είμαι οκ με 10αρι και κόντρες πάνω κάτω κλπ, στα 140 μου βγάζει για 12άρι (αν ανεβάσω το Safety factor στο 4). Πιστεύετε με 10άρι θα έχω θέμα; Γιατί μετά εκτός από το κόστος που είναι ένας σημαντικός παράγοντας ανεβαίνει και το βάρος κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα σε δωδεκαρι.

Για τοσα λιτρα δεν ειναι να κοιμασε με την υπονοια μπας και...

Δεν ξερω αν κατεβαζες το υψος σε 55 μηπως σε παιρνει για δεκαρι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, με 55 ύψος μου βγάζει 10άρι τζάμι. 

Λέω να πάω σε αυτές τις διαστάσεις. 
Τώρα για το εσωτερικό σαμπακι, μιας και ανέβηκα σε λίτρα, μήπως χρειάζεται περισσότερο χώρο για βιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα θα ειναι το σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα για 40*15*53 που βγαίνει 31 λίτρα περίπου πλην τα εσωτερικά τζάμια. Αν είναι να το μεγαλώσω θα δώσω μήκος  (θα γίνει στο πίσω δεξιά ή αριστερά μέρος του ενυδρείου)

 

 

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.76ef85cc037b4fd5069ce46bdf2fc0c2.png

Τα διαμερίσματα είναι στο πολύ περίπου γιατί δεν ξέρω από σαμπ αρκετά πράγματα, απλά να καταλάβετε τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αποφαση το μεγαλύτερο!! 10αρι με τις κοντριτσες σου θα είσαι μια χαρά. Φωτισμό τι θα βάλεις; Κρεμαστό η στο καπάκι;το λέω αυτό γιατί αν το βάλεις στο καπακι άσε το ύψος του ενυδρείου στους 60 και το νερό  στους 53 για να έχει χώρο.

Το σαμπ θα είναι μια χαρά αλλά το μεγαλύτερο είναι πάντα καλύτερο. Σκέψου ότι τα μεγαλύτερα εξωτερικά φίλτρα έχουν καδους 6-7 λίτρα οπότε μην πολυ αγχώνεσαι.

Πρώτου το φτιάξεις βρες αντλία και φρόντισε να χωραει στο τελευταίο διαμέρισμα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα έλεγα για καπάκι να μπει ένα λεπτό γυαλί πάνω από τις κόντρες και ένα φωτιστικό κρεμαστό ή να πιάνει από τα πλάγια ( δε θέλω να μπλέξω με τρυπήματα στον τοίχο). Στα λεντ που με παρέπεμψες, τι μήκος θα πρότεινες δεδομένου ότι δεν θα υπάρχουν φυτά; 

Πάντως η διαφορά τόσο στην τιμή όσο και στην κατανάλωση είναι αισθητή.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε το γυαλί να είναι ίδιο ύψος με την κορυφή του ενυδρείου. Να μην προεξέχει γιατί φαίνεται πολύ ασχημα. Βαλε τις κόντρες πιο κατω.

Δες αν μπορείς να βρεις πολυκαρμπονικα αντί για γυαλί.

 

Άμα πας από Amazon η eBay έχει κατι κινεζικά που είναι μια χαρά για τις αφρικανες. Έχω δει αρκετά reviews στο ίντερνετ γιατί και εγώ προς τα εκεί κλείνω. Έχει για ότι μήκος θες.

https://www.amazon.co.uk/30cm-200cm-KZKR-Aquariums-Accessories-120cm-150cm/dp/B07332RFQV/ref=sr_1_1_sspa?ie=UTF8&qid=1530310049&sr=8-1-spons&keywords=aquarium+led+lights&psc=1

 

Αν θες να φτιάξεις πάει αλλού το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Για τα πολυκαρβνονικά που λες καλή ιδέα, αν κατάλαβα καλά επειδή πρώτη φορά βλέπω το συγκεκριμένο είναι πολυμερή που σχηματίζουν φύλλα και λογικά είναι ανθεκτικά σαν πλαστικό; Που ίσως μπορώ να βρω έναν τέτοιο; Γιατί φαντάζομαι σε τζαμάδες πολύ δύσκολο. 

Όσο για το φωτιστικό, θα ήθελα να πειραματιστώ με μία DIY κατασκευή (έχω και άτομα να με βοηθήσουν με ηλεκτρολογικές γνώσεις) αλλά προβλέπω να έχω ελάχιστο χρόνο μέσα στο καλοκαίρι και θα προτιμούσα να μην μπλεχτώ με κάτι τέτοιο, μία έτοιμη λύση μοιάζει μια χαρά, όσο καλύπτουν τα πλάγια πιαστράκια τις διαστάσεις :P 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ανθεκτικα.. τα τρυπας και βάζεις και χερουλακια.

ταχρησιμοποιούν σε θερμοκήπια ή και σε ψευδοροφες. Τενταδες ή και αυτοί που κάνουν κουφώματα μπορεί να έχουν αλλιώς παραγγέλνεις ονλαιν. 

Φαντάζομαι ότι και κάποια μεγάλα καταστήματα όπως praktiker μπορεί να έχει.

Υπάρχουν διάφορες εκδοχές αλλά δεν ξέρω τι διαφορές θα έχουν στη τιμή.

1073086003_123-5.jpg.224a3e5b88e6391cd6afb6b03af137af.jpg8899185770526-424-424.jpg.2163d1fb7218cae0c8028fb758ccefd5.jpg

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λέω να προχωρήσω στην αγορά αντλίας και υλικών για το φίλτρο για να φεύγουν ένα ένα.

Είδα την Sicce Syncra Silent 2.5 στα 2400 λίτρα την ώρα, θα με καλύψει για την δουλειά που το θέλω; (πιστεύω πως ναι αλλά ρωτάω για να είμαι διπλά σίγουρος)

Επίσης, πόσα λίτρα βιολογικό περίπου και πόσο μηχανική φίλτρανση; Για μηχανική φίλτρανση βλέπω το Eheim mechpro, κάνει δουλειά;

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Βιολογία όσο περισσότερο σε παίρνει. Το  eheim δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αν και έχω μερικά λίτρα να κάθονται στο ντουλάπι,  αλλά νομιζω λίγο ακριβό και κατά την γνώμη μου τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το παλιό καλό σφουγγάρι. Πολύ φθηνό για να το αντικαταστήσεις κιόλας.

Παίρνεις ενα σφουγγάρι με λιγα και ppi και ένα με πολλά, αν θες πετάς και ενυδρειακο βαμβάκι από πάνω και τέλος.

Σκέφτηκες τελικά πως θα είναι τα διαμερίσματα του σαμπ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2018 at 7:20 ΜΜ, το μέλος DeLk έγραψε:

Λέω να προχωρήσω στην αγορά αντλίας και υλικών για το φίλτρο για να φεύγουν ένα ένα.

Είδα την Sicce Syncra Silent 2.5 στα 2400 λίτρα την ώρα, θα με καλύψει για την δουλειά που το θέλω; (πιστεύω πως ναι αλλά ρωτάω για να είμαι διπλά σίγουρος)

Επίσης, πόσα λίτρα βιολογικό περίπου και πόσο μηχανική φίλτρανση; Για μηχανική φίλτρανση βλέπω το Eheim mechpro, κάνει δουλειά;

Εχω Eheim substrat pro kai Mech - μια χαρα κανουν δουλια , αλλα πολυ ακριβα ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

Εχω Eheim substrat pro kai Mech - μια χαρα κανουν δουλια , αλλα πολυ ακριβα ειναι.

Αυτό σκέφτομαι κ εγώ.. υψηλό το κόστος, μάλλον θα αρκεστώ σε σιποράξ και σφουγγαράκια.

19 hours ago, adlib said:

Βιολογία όσο περισσότερο σε παίρνει. Το  eheim δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αν και έχω μερικά λίτρα να κάθονται στο ντουλάπι,  αλλά νομιζω λίγο ακριβό και κατά την γνώμη μου τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το παλιό καλό σφουγγάρι. Πολύ φθηνό για να το αντικαταστήσεις κιόλας.

Παίρνεις ενα σφουγγάρι με λιγα και ppi και ένα με πολλά, αν θες πετάς και ενυδρειακο βαμβάκι από πάνω και τέλος.

Σκέφτηκες τελικά πως θα είναι τα διαμερίσματα του σαμπ?

Βιολογία μπορεί να παίρνει και 10 λίτρα, δεν είναι υπερβολή τόσα πολλά; Δεν σκοπεύω να βάλω πάρα πολλά ψάρια, θα είναι κατά μία μεγάλη πιθανότητα species. 

Όσο για το σαμπ.. Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι παραπάνω από 3 διαμερίσματα. Στο πρώτο είσοδο- σφουγγάρια, στο δεύτερο βιολογία και στο τρίτο θερμοστάτη-αντλία και επιστροφή. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως θα το κρύψω αν το κάνω εσωτερικό τελικά, υπάρχουν χρώματα που είναι ασφαλή να χρησιμοποιήσω για να βάψω το τζάμι, ή φιμέ τζάμια αδιάβροχα για να βάλω; Αν δεν καταφέρω να βρω μια σχετικά εύκολη λύση σε αυτό λέω τελικά να πάω σε εξωτερικό σαμπ. 

 

Για κάποιες μέρες σκεφτόμουν να κάνω μία 3d πλάτη από πέτρες κολλημένες που είχα δει σε ένα παλιό ποστ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να πετύχω το αποτέλεσμα που φαντάζομαι οπότε προς το παρόν είμαι με τα χέρια σταυρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πρότεινα για τα σφουγγάρια είναι να ανοίξεις μια τρύπα στη μέση από το κάθε σφουγγάρι και να περάσεις ένα σχοινάκι ώστε όταν θες να τα βγάλεις απλά τραβάς το σχοινί. Θα σου διευκολύνει πολύ τις ρουτίνες καθαρισμού. Επίσης να αφήσεις κενό στο κάτω μέρος (εγώ έκανα μια βάση από eggcrate) για να μην μπουκώνει το σαμπ. 

Έχει πολύ φιμε τζάμια. Αλλα και εντελώς μαύρο να μην βρεις σίγουρα θα καλυφθεί σε λίγο καιρό από αλγες. 

Το εξωτερικό σαμπ είναι άλλη φάση και θέλει διαφορετική διαδικασία. Με overflow. Το καθένα έχει τα συν και πλην. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω κ ενας φιλος εχουμε κολησει πλακιδια της porcelana που εχουν για εξωτερικους χωρους.Tapia arecife.

https://www.porcelana.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=15&prodid=43369&categ=731

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος DeLk έγραψε:

Αυτό σκέφτομαι κ εγώ.. υψηλό το κόστος, μάλλον θα αρκεστώ σε σιποράξ και σφουγγαράκια.

Βιολογία μπορεί να παίρνει και 10 λίτρα, δεν είναι υπερβολή τόσα πολλά; Δεν σκοπεύω να βάλω πάρα πολλά ψάρια, θα είναι κατά μία μεγάλη πιθανότητα species. 

Όσο για το σαμπ.. Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι παραπάνω από 3 διαμερίσματα. Στο πρώτο είσοδο- σφουγγάρια, στο δεύτερο βιολογία και στο τρίτο θερμοστάτη-αντλία και επιστροφή. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως θα το κρύψω αν το κάνω εσωτερικό τελικά, υπάρχουν χρώματα που είναι ασφαλή να χρησιμοποιήσω για να βάψω το τζάμι, ή φιμέ τζάμια αδιάβροχα για να βάλω; Αν δεν καταφέρω να βρω μια σχετικά εύκολη λύση σε αυτό λέω τελικά να πάω σε εξωτερικό σαμπ. 

 

Για κάποιες μέρες σκεφτόμουν να κάνω μία 3d πλάτη από πέτρες κολλημένες που είχα δει σε ένα παλιό ποστ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να πετύχω το αποτέλεσμα που φαντάζομαι οπότε προς το παρόν είμαι με τα χέρια σταυρωμένα.

Μια αλλη λυση ειναι να ντυσεις  εξωτερικα την πλευρα που βρισκεται το σαμπ , με φυλλα αλουμινιου.Κατι τετοιο.....

20180717_141208[1].jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαλε μαυρο πλεξιγκλάς αδιαφανες για πλατη του. Sumpκαι βαψτο μαυρο.. Εγω ετσι το εκανα και ειχα ομορφο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...