Jump to content

Ερωτήσεις για χελωνάκια


Recommended Posts

Μαλλον reeves ειναι.Για να διευκολυνθεις με τις ρουτινες σου βγαλε απο το ενυδρειο οοοοοολα τα πλαστικα διακοσμητικα.Δεν τα χρειαζονται.Ετσι θα εχουν χωρο για κολυμπι και θα καθαριζεις πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση απελευθέρωση στη φύση καθώς Εκτως από παράνομο είναι και ανήθικο. Αν θες νε τις κρατήσεις προτείνω απλά ένα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο ενυδρείο η μεγάλα κουτιά αποθήκευσης διάφανα από γνωστές αλυσίδες και diy στεριές. Έχει πολύ ωραίες οικονομικές λύσεις yt και Pinterest.συμφωνω να βγουν τα πλαστικά από το ενυδρείο για να αυξηθεί και ο χώρος που κολυμπάνε. Το φίλτρο είναι δυνατό αλλά πρέπει να έχει ένα χοντρό σφουγγάρι , υαλοβαμβακα και εγώ προσωπικά θα έβαζα αντί για άνθρακα βιολογικό υλικό (μακαρονι, ελαφρό πέτρα). Επίσης το φίλτρο κάθε τόσο ανάλογα με τα λίτρα και τα περιττώματα θέλει καθάρισμα. Εγώ προσωπικά για να μην επιβαρύνω κιαλλο το νερό και μένουν υπολείμματα από τροφές ταΐζω μια μια ξεχωριστά σε ένα μπολ με νερό και Αντιχλωριο περιμένω μέχρι η κάθε μια να κάνει την ανάγκη της (γύρω στο ένα τέταρτο) και μετά τις βάζω μέσα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αντέχουν μια εβδομάδα χωρίς φαγητό ειδικά να έχουν ξεπεράσει κάποια ηλικία και είναι ενήλικες, άλλη εναλλακτική είναι μια αυτόματη ταιστρα η να τις ταΐζει κάποιος γνωστός-φίλος. Το είδος είναι Mauremys reevesii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @rafael και @Ειρήνη Σκλαβούνου για τις απαντήσεις θα δοκιμάσω κάποια πράγματα απο αυτά ... απλά το να τις ταίζει κάποιος άλλος όσο λείπω ή ταίστρα δεν είναι εφικτό γιατί κάποιες φορές θα είμαι μακριά 2-3 μήνες οπότε μάλλον θα πρέπει να τις "φορτώσω" σε άλλον οπότε προτιμώ να βρεθεί κάποιος/α να τις φροντίζει γιατί το θέλει και του αρέσουν και όχι απο υποχρέωση ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GiorgosKo έγραψε:

Ευχαριστώ @rafael και @Ειρήνη Σκλαβούνου για τις απαντήσεις θα δοκιμάσω κάποια πράγματα απο αυτά ... απλά το να τις ταίζει κάποιος άλλος όσο λείπω ή ταίστρα δεν είναι εφικτό γιατί κάποιες φορές θα είμαι μακριά 2-3 μήνες οπότε μάλλον θα πρέπει να τις "φορτώσω" σε άλλον οπότε προτιμώ να βρεθεί κάποιος/α να τις φροντίζει γιατί το θέλει και του αρέσουν και όχι απο υποχρέωση ... 

Εχεις δικιο.Καταλαβαινω οτι πολλες φορες αλλιως τα θελουμε κι αλλιως μας ερχονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...