Jump to content

Προνυμφες αλλά τι προνυμφες?


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι εδώ το σωστό μέρος για αυτή την ερώτηση αλλά δεν πρόκειται για τρόπο εκτροφής ζωντανής τροφής οπότε είπα να ρωτήσω εδώ. .

 

Σε μια προσπάθεια να αποκτήσω προνυμφες κουνουπιών για να τις ταΐζω στον κυρ μονομάχο (για να εκδικηθώ τα κουνουπια) άφησα μια παιδική πισίνα με νερό έξω. ..

Αντί για αυτού απέκτησα τα της φωτογραφίας. .

Γνωρίζει κανείς τι είναι και αν μπορούν να δοθούν στο ψάρι?

Τις προνυμφες κουνουπιών τις θυμάμαι μαύρες. . Και πιο μικρές. .

Ευχαριστώ πολύ [emoji5]9b7b7220b952d60ad2cd8b1dd9464588.jpg24ce8277798b34c91e44666748dd9ec8.jpg

 

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άν δέν μου πείς που τις βρήκες θα σε μπανάρω απο το φόρουμ! :)

 

Μπράβο είναι πολύ καλή τροφή. Οι φίλοι μου στην αγγλία ταίζουν τα ψάρια τους συνέχεια με αυτά! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν δέν μου πείς που τις βρήκες θα σε μπανάρω απο το φόρουμ! :)

 

Μπράβο είναι πολύ καλή τροφή. Οι φίλοι μου στην αγγλία ταίζουν τα ψάρια τους συνέχεια με αυτά! 

Τι ειναι Δημητρη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με bloodworm κατεψυγμένο μοιάζει.... τι έγινε??? θελουμε Πληροφορίες....

 

μην τρεχουμε ολοι με τις πλαστικες πισίνες στο δρομο... σαν τις τρελες με τα ροζ φλαμιγκο...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πισινα περασε τιποτα απο παραλια (πχ αμμο) μοιαζει με το κλασικο κοκκινο της αμμου που εχουν ολες οι παραλιες μας.

 

Ειναι ζωντανα ή ψοφια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στην θάλασσα μένω οπότε άμμος παντού υποθετω. . Όσο για το που βρίσκεται η πισίνα. . Σε ένα ημιυπόγειο μπαλκόνι σε ένα κήπο ζούγκλα γεμάτο κουνουπια τίγρης κοντά στον αλμυρό ποταμό κοντά στο Ηράκλειο Κρήτης ...29062fda3974076d9f159fd4564b3e2c.jpg&key=e5fe3cb964228457f521bf668a0e3d5f687dd73410d23795ed33d26c68e72b13

 

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

 

 

 

Ps: ναι είναι ζωντανά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!

 

Αφου παιζει θαλασσα κοντα τοτε νομιζω ειναι ophelia bicornis ή marphysa spp.

Ο @Husky_Jim θα ξερει καλυτερα να μας διαφωτισει.

Το ερωτημα ειναι αν ζει σε γλυκο νερο.Τα δικα σου ειναι ζωντανα ή επιπλεουν ψοφια?

Παντως για δολωμα θα ειναι σουπερ!

Και για ταισμα δεν νομιζω να εχεις προβλημμα περα απο το ρισκο που κουβαλανε οι ζωντανες τροφες..Αυτο ομως παιζει και με τις προνυμφες κουνουπιων οποτε φανταζομαι δεν σε απασχολει ιδιαιτερα.

 

Παντως για κουνουπια και ζωντανες προνυμφες κουνουπιων, αν ησουν Αθηνα εχω να σου πω μερη να μαζεψεις χιλιαδες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολήσατε στο θέμα γλυκού νερού? Φυσικά και είναι 100% γλυκού νερού. Θα δώ αργότερα απο pc τις φωτό και θα σας πω το είδος

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Γιατί κολήσατε στο θέμα γλυκού νερού? Φυσικά και είναι 100% γλυκού νερού. 

Μην ξεχνας οτι ειμαστε και ψαραδες και τα περισοτερα ειδη σκουλικιου που γνωριζουμε ειναι θαλασσινα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Παντως για κουνουπια και ζωντανες προνυμφες κουνουπιων, αν ησουν Αθηνα εχω να σου πω μερη να μαζεψεις χιλιαδες.

 

απο που Μιχάλη???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με bloodworm κατεψυγμένο μοιάζει.... τι έγινε??? θελουμε Πληροφορίες....
 
μην τρεχουμε ολοι με τις πλαστικες πισίνες στο δρομο... σαν τις τρελες με τα ροζ φλαμιγκο...
Μετά από πολύ κοίταγμα φωτογραφιών bloodworm έχω αρχίσει να το πιστεύω και εγώ@Irakles. .. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι πως τα δικά μου είναι μια λίγο διαφορετική απόχρωση του κόκκινου. . Και αν είναι τα chironomid midge τότε αυτά πετάνε και εδώ. .

Περιμένω και την έμπειρη απάντηση του κυρίου@Husky_Jim αλλά σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ [emoji5][emoji3]

Του κυρ μονομάχου αρέσουν πάντως. .

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το τελείωμα της ουρας του σκουλικιου μου κανει για bloodworm ειναι χαρακτηριστικό του νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

 

Προνύμφη σκνίπας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...